Форум Рідного Міста

Історичні постаті: Роксолана

Наталка - 11-8-2003 у 22:15

Я маю на роботі роботі велике горе. Моя шефіня – росіянка. Оскільки моя звичка розмовляти українською викликає у неї якийсь своєрідний комплекс меншовартости, вона час від часу розважається тим, що починає колупати мене за “ваших хахляцкіх гєроєв”. Колупає довго і нудно, без жодної уяви і знання того, про що вона говорить, тому виходить часом смішно, часом – обурливо, а зазвичай – тупо. Сьогодні ж їй припекло поговорити про Роксолану. Так-так, про ту саму легендарну жінку Сулеймана. Оскільки про цю жінку їй відомо лише те, що вона була і що вона скрутила великого султана в баранячий рік і запхнула собі під каблук (чи що там мали на ногах гаремні жінки? Ну, під п’яту, одним словом), то тут моя начальниця дала волю фантазії, причому з такою категоричністю висувала свої твердження, ніби тоді жила в гаремі. З її слів про Роксолану випливало, що та була хтивою розпусницею, яка приманила султана лише передком, що вона ледь не сама під татарського коня кинулась, щоби її забрали в полон, що вона була тупою, як корка, і водночас хитрою, як лисиця, та підступною, як змія, особою, бо повбивала невинних дітей своєї суперниці (те, що в протилежному випадку повбивали б її власних дітей, до уваги, очевидно, не бралося), а наприкінці монологу спитала “Ти ж не думаєш, що вона була такою хорошою, як це показали в однойменному серіалі?”.
Цілком очевидно, що для мене і моєї начальниці слово “хороша” має діаметрально протилежні значення. Серіал, я зізнаюсь чесно, дивилася весь – каралась, мучилась, але дивилася – бо український. Тепер, як я розумію, не дарма, бо знаю, про що йде мова. В серіалі тому все на те виглядало, ніби Роксолана приймає участь в житті гаремному якось опосередковано. (А вона ще ж і в політичному житті участь приймала, і ще й яку участь!) Все нібито відбувається незалежно від неї, незалежно від її волі, а вона тільки зводить гарні очі до стелі і каже “О, мій повелителю”. Крім того, токмо волею сценариста вона постійно робить такі дурниці, що й на голову не натягнеш – то дитину потай охрестить, наче не знаючи, що в гаремі слова “потай” просто не було, то ще утне щось подібне, і чим така ляля могла приманити султана аж так, як вона це зробила, я не знаю. Тому я хочу спитати у вас, а що ви думаєте про Роксолану? Основні історичні факти мені відомі – мене цікавить ваша думка. Моя полягає в тому, що Анастасія Лісовська, потрапивши в неволю, зуміла не тільки вижити, а й досягти того, чого до неї не вдавалось жодній жінці при дворі султана – реальної влади за життя чоловіка. Мене нудить, коли з неї намагаються зробити карамельку, вона не могла бути солодашкою хоча б тому, що тодішня Турція, як, втім і решта світу мало скидалась на райські кущі. Але зле також, коли намагаються звести до рівня тупої, примітивної самиці, яка лише сексом (як дивно при гаремному багатстві вибору) звела з глузду султана настільки, що він на тридцять з гаком років забув про інших жінок, і зруйнував заради неї багато звичаїв, і навіть закони. Дякую за увагу. :saint:

А ще можна - або в цій темі, або, заводячи щоразу нову - обговорювати визначні в історії України і світу особистості -якщо це, звісно, буде цікаво. :rolleyes:

rost - 11-8-2003 у 23:23

Я не знаю чи форум є вілповідне місце для встановлення історичної правди. Скоріше для обміну думками. Тому, не впевнений, що для твоєї шефової тут знайдуться аргументи.

І взагалі, що це за дурнувата постановка питання за “ваших хахляцкіх гєроєв”? А, які такі реальні герої є в росіян? Може Саша Бєлов з "Бригади(банди)"?

Наталка - 11-8-2003 у 23:28

Та мою шефову переконувати у чомусь - то собі дорожче. Ну в чому можна переконати стовп, який стирчить посеред дороги - щоби він посунувся? Легше обійти... А мене саме це і цікавить - обмін думками. Не те навіть, якою була та чи інша особа насправді (та й чи можне це встановити достеменно?), а те, якою вона бачиться відвідувачам Форуму. Це ж так цікаво :)

Андрій Пелещишин - 11-8-2003 у 23:34

Якщо наїжжають на Роксолану - Ви їм Івана Сусаніна згадайте. Це яку треба було мати столицю (Третій РИМ!) щоб ціле військо з провідником впридачу не змогло її знайти.

Андрій Пелещишин - 11-8-2003 у 23:38

А якщо серйозно - з людьми, які провокують інших, краще або не мати справи, або не вступати в дискусію. На роботі можна стосунки обмежити виробничими, без вступання в дискусію по історичній темі. Тим більше, що метою дискусії є дратування Вас.

rost - 12-8-2003 у 00:18

Цитата:
Першим відправив користувач Андрій Пелещишин
Якщо наїжжають на Роксолану - Ви їм Івана Сусаніна згадайте. Це яку треба було мати столицю (Третій РИМ!) щоб ціле військо з провідником впридачу не змогло її знайти.

Ото ж я і кажу-- форум для обміну думками. Сто разів про Івана Сусаніна чув, а про такий цікавий аспект не подумав.

А от, для прикладу, "русскій Лєвша", яким росіяни, так гордяться. В усьому світі ліворукий це синонім - неумільця. Так само і в повісті Лєскова. Була механічна блоха, яка могла стрибати, та післі того, як тупоголовий Лєвша її підкував, стрибати перестала.
І, тим не менше, в у росіян, вже більше століття, Лєвша -- найвищий титул умільця. Чи вони читати, навіть по своєму, не вміють?

Андрій Пелещишин - 12-8-2003 у 00:31

Но-но!!!

Я сам лівша!!! НЕ ОБРАЖАТИ!!

rost - 12-8-2003 у 00:57

>Я сам лівша!!! НЕ ОБРАЖАТИ!!

Не ображаю. Слова лівша не вживав. Навіть ввважаю, що в боксі і фехтуванні це суттєва перевага, а у всьому решта лише, деяка незручність в праворукому оточенні.
А синоніми такі бо "рулили" в світі завжди праворукі-шовіністи. Тому незважаючи на руко-орієнтацію ми всі мусим казати -- право, справедливість, правий, правити. А також -- лівак (неякісний товар, підробка), бігати наліво, продавати наліво і т. д. І про лєвшу, то не я придумав а Лєсков.
Цитата:
Першим відправив користувач Наталка
А ще можна - або в цій темі, або, заводячи щоразу нову - обговорювати визначні в історії України і світу особистості -якщо це, звісно, буде цікаво. :

Наталка...Тут такий офтопік вийшов!
Більше не буду.

dr.Trollin - 12-8-2003 у 08:00

rost 12-8-2003 в 00:57
Ото не хотів одразу відправляти.
Та й взагалі відписувати.
Але не витерпів.
Вибач, але Націоналізм - то повага до своєї а не зневага до інших націй.

Тим більше якщо зневага, вибач вже, але таки по _досить_ ... скажімо так (з присутньої форумові делікатності) _непродуманій_ причині.

_Можливо_, звісно, що я з росіянами-науковцями/(техноІнтелями) контактував більше тебе.
А тому _чітко_ бачу різницю поміж "ом" і "москалем" не зливаю їх у один горщик.
Не терплячи другого -- вважаю першого братом.
Хоч деколи мо і начистив би писок (якщо по ділу), але по-братськи. Без зневаги.

PS. (То Модераторіал) вибачте за деяку агресивність, але от не люблю я зневаги.

Андрій Пелещишин - 12-8-2003 у 09:15

Взагалі обоговорення цікавої теми ми спромоглися перевести в русло згадування якихось напівособистостей, для яких історія є предметом насмішки. Краще залишити їх у спокої та повернутися до головної теми.

Олексій Мачехін - 12-8-2003 у 09:49

Я лівша. Хочу закрити офтоп підсумком:
Якщо шефиня - агресивна невігласка, то залишається лише поступатися. Поступатися у всьому.
Обзивається ми - вголос тішитися її чемністю і ввічливістю, можна навіть звернути увагу на гостинність тих хахлів що терплять таку виховану жінку на своїй землі.
Не шанує героїв - сказати що справді, ті герої для іноземця зовсім і не герої, а вороги. Натомість виявити чемність до російських героїв - Павліка Морозова, наприклад.

Все дуже просто - поступливість немає меж. Є два правила поведінки з людьми що шукають на ... пригод - або дати більше за те, що просять, або чемно погодитись. В данному випадку підходить другий варіант.
Шануйтеся. Бережіть себе. Вони не варті Ваших нервів.

rost - 12-8-2003 у 10:02

Цитата:
Першим відправив користувач dr.Trollin
rost 12-8-2003 в 00:57
Ото не хотів одразу відправляти.
Та й взагалі відписувати.
Але не витерпів.
Вибач, але Націоналізм - то повага до своєї а не зневага до інших націй.

Тим більше якщо зневага, вибач вже, але таки по _досить_ ... скажімо так (з присутньої форумові делікатності) _непродуманій_ причині.

_Можливо_, звісно, що я з росіянами-науковцями/(техноІнтелями) контактував більше тебе.
А тому _чітко_ бачу різницю поміж "ом" і "москалем" не зливаю їх у один горщик.
Не терплячи другого -- вважаю першого братом.
Хоч деколи мо і начистив би писок (якщо по ділу), але по-братськи. Без зневаги.

2 dr.Trollin
Нічого не розумію!!!!!!
Про, що це?????????
Чого це ти там не витерпів?????????
Де Націоналізм???????????????
Де зневага??????????
Чи я когось назвав "ом"* чи "москалем"**?????????
Чому "а"* ти вважаєш братом?????????
Чому не терпиш "москаля"**????????.
Зауваж, я росіян називаю росіянами, поляків поляками, американців американцями а євреїв євреями. І ніякої нації не ображав і в правилах своїх не маю ображати.

* як на мене, непристойна і образлива кличка
** загальноприйнята назва жителів Московщини, широко вживана в українській літературі. Я, однак, її ніде для означення росіян не вживав.

Олексій Мачехін - 12-8-2003 у 10:46

Пан, мабуть, має на увазі статтю, що розпочинається епіграфом "ми, псковскіє, маскалєй тоже не любім". Назву, нажаль, не пам"ятаю.

dr.Trollin - 12-8-2003 у 10:47

О! Спамятався -- а Роксоляну таки ж забули!!
(а питання/опитування _про_неї_ було ж Наталкою оголошене)
Ну то - вважаю, що:
_Стерва_ вона була. Але таки з Великої літери. Бо вижила.
_Жінка_ вона була. Бо закохала.
_Мудра_ вона була. Бо таки хвалять. І назності не дуже поправиш (у ті часи особливо).
_Біііідося_ (аж шкода). Бо такою ... фільмою її удостоїли :(

Наталка - 12-8-2003 у 12:10

Цитата:
Першим відправив користувач dr.Trollin
О! Спамятався -- а Роксоляну таки ж забули!!
(а питання/опитування _про_неї_ було ж Наталкою оголошене)
Ну то - вважаю, що:
_Стерва_ вона була. Але таки з Великої літери. Бо вижила.
_Жінка_ вона була. Бо закохала.
_Мудра_ вона була. Бо таки хвалять. І назності не дуже поправиш (у ті часи особливо).
_Біііідося_ (аж шкода). Бо такою ... фільмою її удостоїли :(


Супер! :cool: Багато в чому відповідає моїй уяві.

Мої любі дописувачі, я вас дуже прошу, не заводьтесь тут на теми національної ворожнечі, бо прийде ось такий адмін :mad:, і надає мені в жменю :baddevil::baddevil::baddevil: І правильно зробить. Я ж про шефіню згадала, лише щоб пояснити, як виникла ця тема ;) Наразі мене цікавить дійсно ваше уявлення про Роксолану. Якою ж треба бути жінкою, щоб досгянути того, що досягла вона, в тодішньому мусульманському світі! До слова, один з сусідніх істориків (я так, трошки пройдуся :D) заявив, що українці зі вбивці ліплять собі національну героїню. У них, треба розуміти, всі національні герої ось такі :saint:
2 Олексій: Сьогодні я вже встигла проспівати їй пісню про "Севастополь - город рускіх моряков, нє приступний для врагов" і пояснити, скільки разів і хто його брав, а також голосно і для всіх розповісти дещо цікаве про гетьмана Сагайдачного. Звісно, найкраще поводитись з такими, як з поганим сайтом, про який писав пан Андрій - не звертати уваги. Але вона останнім часом боїться мене сильно зачіпати по роботі, бо знає - якщо звільнюся, то працювати доведеться їй, а до праці у неї здорова пролетарська ненависть :cool:

rost - 14-8-2003 у 09:33

Я задав dr. Trolin кілька дуже простих запитань і так і не дістав відповіді. Тому повторюю:
Цитата:
Першим відправив користувач dr.Trollin
rost 12-8-2003 в 00:57
Ото не хотів одразу відправляти.
Та й взагалі відписувати.
Але не витерпів.
Вибач, але Націоналізм - то повага до своєї а не зневага до інших націй.

Тим більше якщо зневага, вибач вже, але таки по _досить_ ... скажімо так (з присутньої форумові делікатності) _непродуманій_ причині.

_Можливо_, звісно, що я з росіянами-науковцями/(техноІнтелями) контактував більше тебе.
А тому _чітко_ бачу різницю поміж "ом" і "москалем" не зливаю їх у один горщик.
Не терплячи другого -- вважаю першого братом.
Хоч деколи мо і начистив би писок (якщо по ділу), але по-братськи. Без зневаги.

2 dr.Trollin
Нічого не розумію!!!!!!
Про, що це?????????
Чого це ти там не витерпів?????????
Де Націоналізм???????????????
Де зневага??????????
Чи я когось назвав "ом"* чи "москалем"**?????????
Чому "а"* ти вважаєш братом?????????
Чому не терпиш "москаля"**????????.
Зауваж, я росіян називаю росіянами, поляків поляками, американців американцями а євреїв євреями. І ніякої нації не ображав і в правилах своїх не маю ображати.

* як на мене, непристойна і образлива кличка
** загальноприйнята назва жителів Московщини, широко вживана в українській літературі. Я, однак, її ніде для означення росіян не вживав.

Андрій Пелещишин - 14-8-2003 у 12:04

Нарід, ви про Роксолану збиралися писати, мені так видається.

Наталка - 14-8-2003 у 13:15

Мабуть, вже не збираються :(

dr.Trollin - 14-8-2003 у 15:11

2_Андрій (яко дописувач)
Так "Про Роксоляну" я вже, власне, і писав...
А навіть якщо і не _Позитивно_, то, принаймні, _Об’єктивно_ :)

2_rost_
<Я задав dr. Trolin кілька дуже простих запитань і так і не дістав відповіді.>
А! ну так я ж казав, що ФІДОшна система краща за Інтернетну!!
Питання просто проскочили повз мою увагу _цілком_.
Заким прокрутиш до кінця -- то щось і омине очі :(

2_Андрій_ (під шапкою Андрія-Адміністратора)
- то таки _напевно_ нема ніякої можливості у щось на "ньюсо- подібне" форум дзеркалити??

2 rost
<Де зневага?? >
Якщо я невірно зрозумів твій жарт про криворукого Лэвшу -- (не зрозумів його як жарт) -- то _Вибач_.
меа кулпа :(
можливо то є асоціативне неузгодження з мого боку (певно навіяло приблизно у той час проведеною дискусією з громадськістю).

<Чи я когось назвав "ом"* чи "москалем"**?? >
ні. Це я. І не назвав а вказав про різницю.

<Чому "а"* ти вважаєш братом??
Чому не терпиш "москаля"**??
* як на мене, непристойна і образлива кличка
** загальноприйнята назва жителів Московщини,
широко вживана в українській літературі.
Я, однак, її ніде для означення росіян не вживав.>
Вжив _Я_.
заради підкреслення про недоцільність (зокрема на цьому вельмикультурному форумі) розоповідувати оповідки про “ліворукісь ака неумілість росіян”

Щодо _термінології_.
:) (вельми передбачливо прошу зросту поблажливості у модераторів) :)
Можливо це буде офф-топом (принаймні у цій гілці)
- але от таки імхо це цікаве термінологічне неузгодження.
Про (**)- сам же ж казав
<назва жителів Московщини> Ну? Власне ж що!
Московщина (царство московское) - то не ж люд російський. То скажімо "офіціальна іпостась" росіянина ака імперця.

Позаяк я таки людина лінива (але запаслива)
– а вельми лінь було набивати заново
то вигріб з старого (за початок 2002) архіву шматок флейму,
що виник у чисто-російській ФІДО-єсі
(сидів там щоб відновити навички спілкування Російською,
а то з прикрістю завважив спад рівня.
та й люд там -- приємні інтелі)
після вбивства Івасюка і “антиросійських” (на думку люду тАмошнього) рішень місцевої Львівської влади.
А оск. я там єдиний з так далеку сидів (народ -- екс-Урльці переважно) – то і переговорював сам купу люду.

Отже.
На закиди що оті “западенці” росіян гноблять я і вказав що таки:

= = =
O>>> Запpет чисто националистический.
О>>> А почему бы пpосто не запpетить "москалям" въезжать в гоpод etc.
dTr>> учти отличают термины _Русский_ и _Москаль_,
dTr>> причем последнее весма, также отлично от _Москвич_.
О> "Москаль" -- это теpмин такого же pода, как и "чуpка" или "чеpно***ый".
О> Скажи ещё, что тоже не оскоpбительно.
O> Москаль -- это, "по опpеделению", вpаг, pусский из Московии,
Москаль – это не Русский а “Имперец” (не обязательно русской национальности)
Я что писал? "Москаль" =/= "pусский". !!!

O> его нужно побить, а по возможности и пpибить.
O> Такое настpоение весьма pаспpстpанено,
O> и _не имеет_ "отpажения" аналогичной напpавленности по отношению к "ам".
так вот я же и говорю, что КАК оно может иметь отражение (к "ам".), ежели
(Такое настpоение) имеет место к Москалям а не к Кацапам.
Дражайший -- специально во избежание дальнейших недоразумений распишу уровни
корреляции терминов
"" <=> ""
"pусский" =/= "москаль"
"москаль" = "имперец"
ТАК будет ясно???
Сергей <dr.Trollin>
= = =
Як то таки є офф-топ (передбачливо посипаю голову попелом) -- то може краще і в мило (або в u2u).
Бо таки би мені реально цікаво було би думку про ці спекуляції мої взнати.
Хоч і не критично.

Андрій Пелещишин - 14-8-2003 у 16:34

Дзеркалення можливості немає.

Дякую що припинили оффтоп.

Наталка - 12-2-2005 у 19:31

http://www.umoloda.kiev.ua/number/367/175/13248/

Досить цікава стаття про Роксолану. Інтерв’ю з істориком.