Форум Рідного Міста

Російська мова буде державною на всьому пострадянському просторі, о...

Олексій Мачехін - 25-9-2003 у 13:41

12:21 [ 25.09.2003 ] | ForUm

Росія збирається домагатися надання російській мові статусу офіційної на всьому пострадянському просторі. Про це заявила перший заступник міністра закордонних справ РФ Елеонора Митрофанова.

«МЗС збирається вести активну роботу по зміцненню позицій російської мови за кордоном і, передусім, в країнах близького зарубіжжя. Ми маємо намір домагатися надання статусу офіційної мови в більшості країн СНД, а також в місцях компактного проживання російськомовного населення на всьому пострадянському просторі», - заявила Митрофанова, виступаючи з лекцією перед студентами Міжнародного університету в Москві

Олексій Мачехін - 25-9-2003 у 13:43

В мене слів нема - нам від них треба колючим дротом обмежуватись, робимо ж навпаки!!!

Василь Яворський - 25-9-2003 у 14:02

То вже трохи починає дратувати. Росія таки дочекається масових погромів своїх громадян по всьому пострадянському просторі.

Олексій Мачехін - 25-9-2003 у 14:17

Річ у тім, що є погроми на території Росії... і громлять російськомовних.

Василь Яворський - 25-9-2003 у 14:23

А можна детальніше? Щось я про таке не чув. Хоча це вже "становітся савсєм інтєресна".

Олексій Мачехін - 25-9-2003 у 15:19

Ситуація ця складається в різноманітних ..станах, що входять до РФ. Люди починають потрошку усвідомлювати неподоьство сетуації - але ж газ та нафта у них, а гроші в Москві... Щось тут не те. Сибір, доречі, теж якось кривенько за Урал дивиться, але вони росіяни і на національному грунті ніяких заворушень їм не світить.
В Азії ж правлячі кола потрошку переходять до місцевих, ті протягують за собою своїх же. Це ж стосується міліції, тощо.
Хтось розповідав як в магазині росіянці сказали "а ти сабака, падаждьош" і обслуговували місцевих. Та підняла галас, їй наплювали в очі і віддали "своїй" міліції, яка зробила з ображеної крайню.
Таке зустрічається (кажуть - сам там не був) чимдалі частіше. Все це підігріває і одночасно зупиняє Чечня - кожний бачить своє - одні що боротися можна і треба (другої чечні росіяни не витягнуть, особливо якщо війна точитиметься навколо газових родовищ, економіка впаде моментально), інші не хотять вмирати, але на росіян однаково плюють.

І не треба казати тільки що нам треба брати приклад - це загрожуватиме громадянською війною.

Василь Яворський - 25-9-2003 у 15:27

Шкода, що в нас це заборонено :(

Наталка - 25-9-2003 у 20:50

Цитата:
Першим відправив користувач Olexiy
І не треба казати тільки що нам треба брати приклад - це загрожуватиме громадянською війною.


Війна - це жахливо, це біль, кров, смерть близьких, сльози, понівечені душі, тіла, знищені життя...
Та я б дуже хотіла знати, який вихід з тої ситуації, у якій ми опинилися, окрім того, що всім теміново переходити на "общєпанятний", як сказав великий брат, і - "нікакіх гваздєй!" Скажу вам по секрету (хоча це секрет Полішинеля) - Кчма мертво вчепився у президенство, підготовка до 3 строку йде повним ходом, з потужним фінансуванням (ех, Расєя-мать). З нашим поміркованим народом, я дуже боюся, що одного жахливого ранку прокинуся - а України немає...

Василь Яворський - 26-9-2003 у 08:27

Тертій термін Кучмі не світить. Навіть якщо всетаки пройде його проект політреформи, то ВР обере Януковича. Кучма при найкращому для нього розкладі стає прем"єр міністром. Але то також дуже сумно.

fish - 26-9-2003 у 08:40

яка різниця - кучма чи кучменята... :(

Василь Яворський - 26-9-2003 у 08:55

От я й кажу відділитися, а вони нехай собі кучмозяться.

Павел - 13-10-2003 у 20:52

Цитата:
Originally posted by Olexiy
В мене слів нема - нам від них треба колючим дротом обмежуватись, робимо ж навпаки!!!


Извините, я тут недавно зашёл. Я не всё понимаю в украинском (малоросском) языке, но сложилось мнение, что вам не по нраву инициатива правительства РФ. Скажите, если не трудно, почему? Ведь русских в Украине очень много.

Олексій Мачехін - 13-10-2003 у 21:23

Панове, не зліться на окупанта - звіт модераторам я вже відправив.

Модераторам: дозволяю, як не важко, відіслати Павлу на мило моє мило аби оговорити то в приваті.

Андрій Пелещишин - 13-10-2003 у 22:13

Повне ігнорування правил Форуму. Користувача Павел забанено.

fish - 14-10-2003 у 07:16

Сподіваюся, з попередженням?

Sergi Adamchuk - 14-10-2003 у 08:30

Не зрозумів, за що заборонено користувача Павел. Він же просто поцікавився чому нас не влаштовує ініціатива того міністерства російського. Хіба що вживання слова "малорусский". Але мені здається то якийсь наш штрих, понтується тут, ніби мови не розуміє.

Олексій Мачехін - 14-10-2003 у 09:22

Я йому на у2у запропонував оговорити це в пошті, бо тут форум виключно україномовний. Забанили мабуть за вживання "малорос" та російську мову. Я згоден.

Sergi Adamchuk - 14-10-2003 у 09:38

Цитата:

Я йому на у2у запропонував оговорити це в пошті, бо тут форум виключно україномовний. Забанили мабуть за вживання "малорос" та російську мову. Я згоден.

А чому банять за вживання російської мови? Це десь є у правилах?

Олексій Мачехін - 14-10-2003 у 09:52

Є, Сергію, великими червоними літерами.

Василь Яворський - 14-10-2003 у 10:00

Крім того, як би відреагував той Павел, як би я назвав російську мову її правдивим ім"ям (трохи про Москву і песиків)

Sergi Adamchuk - 14-10-2003 у 10:12

Здається у них (в Москві) якісь проблеми. Всякі несподівані заяви, типу цього топіку, а ще заяви Путіна про можливість завдати Росією привентивного удару.... А ще оті територіальні вибрики (Тузла).
Колись читав статтю, яка описувала перспективу Росії, а точніше розвитку східного регіону, адже густина населення в Сибіру 1людина на км, а в Китаї по сусідству 130 чол. на км., природньо, що бар"р під таким дизбалансом може прорватись.

Олексій Мачехін - 14-10-2003 у 10:19

Це офтоп, проте сам російсько-китайський кордон незалюднений - там дикі місцини а найбільша густина китійців у долинах рік - на півдні. Так що не переймайтесь :)

кецо - 14-10-2003 у 12:19

Щодо заяви російських посадовців, то це чистий піар. В них також час від часу відбуваються вибори, а подібні заяви приносять кілька політичних балів. Запровадження ж російської мови в Україні це прирогатива українських політиків, яким подібні заяви не вкористь.

Нормалайзер - 14-10-2003 у 13:45

чи вводь статус, чи - не вводь, як говорить Україна російською, так і буде говорити.

Є тільки один спосіб змусити людину (державу, суспільство) думати (робити) по-твоєму: переконати в тому, що твоя думка - то її думка. Можна ламати списи, карки, бити морделоси, милити фізії, закликати до обструкції, революцій але... Ситуація така, що пересічному українцеві (непересічному, держслужбовцю, підприємцю, президентові) і можливо, і комфортно не говорити українською. Є закон про мову, чи нема закону - то не головне, поки ні той закон, ні інші - не виконуються. Навіть як Росія то вирішить і Україна з тим погодиться (то я про офіційність російської) - що зміниться?

Олексій Мачехін - 14-10-2003 у 13:53

Тут трохи не згоден. Прийняття рос. мови як офіційної дозволить лобіювати росією фактичне ущемлення української.
І щодо змусити людину - людину не треба змушувати, вона може і сама захотіти якщо відчує що то модно, стильно, гарно, щоб зробити комусь приємно, якщо у неї не буде іншого виходу аби поспілкуватися з цікавими їй людьми, тощо.

Odarka - 14-10-2003 у 14:14

Зараз світ побудований на моді. Треба завести моду на українське на українську мову, як було на початку -90-х. Інакше нічого не зробиш. Я вже втомилася поіторювати, що потрібне закон. Наприклад на роботу не примати якщо не володієш української, на фірмі розмовляти лишень українською. Музика, кіно, мистецтво все повинно бути на 90% українським, коли цього не буде нам нема тоді чого вимагати від східної, ба, навть тепер західної України.

Sergi Adamchuk - 14-10-2003 у 14:26

Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
Зараз світ побудований на моді. Треба завести моду на українське на українську мову, як було на початку -90-х. Інакше нічого не зробиш. Я вже втомилася поіторювати, що потрібне закон. Наприклад на роботу не примати якщо не володієш української, на фірмі розмовляти лишень українською. Музика, кіно, мистецтво все повинно бути на 90% українським, коли цього не буде нам нема тоді чого вимагати від східної, ба, навть тепер західної України.

Ну то вже занадто.... примушуванням нічого не зробиш, то те саме, як царськими указами проголошували неіснування української мови в природі.... може викликати навіть негативний ефект....
А взагалі якщо хочеш щось змінити у суспільстві - починай із себе.

Василь Яворський - 14-10-2003 у 15:49

Власне такими методами чогось і досягнеться. Мови в нас не вчать, бо й так живуть. Вона їм не потрібна от і все, всі розуміють, то навіщо перетруджуватися. Одного часу наш київський офіс трохи бунтував, коли президент фірми почав змушувати спілкуватися українською але нічого змирилися.

Odarka - 14-10-2003 у 15:54

Цитата:
Першим відправив користувач Sergius


А взагалі якщо хочеш щось змінити у суспільстві - починай із себе.


Мені з себе нема чого починати. Я взагалі ніколи російською не розмовляла, я її не розумію, я розуміюся на українській історії, на українському фольклорі, т.д. і т.п.
А ти?:D

Sergi Adamchuk - 14-10-2003 у 16:04

Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
Цитата:
Першим відправив користувач Sergius


А взагалі якщо хочеш щось змінити у суспільстві - починай із себе.


Мені з себе нема чого починати. Я взагалі ніколи російською не розмовляла, я її не розумію, я розуміюся на українській історії, на українському фольклорі, т.д. і т.п.
А ти?:D


Я хоч і не в лісі живу а в Києві, проте теж ніколи не спілкувався російською... а з себе завжди треба починати, за класикою всі ми грішні :(

Олександр Ганущин - 15-10-2003 у 12:51

Зась їм а не державну мову!!!
Осьо осьо - мова повинна бути стильною гарною... все решту. І вживаною. Особливо на ТВ та обов'язковою в органах влади. Як колись більшовики уводили у моду на окупованих ьериторіях. Десятки років своє дали....

Vitalik - 21-10-2003 у 15:26

Цитата:
Першим відправив користувач Sergius
Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
Цитата:
Першим відправив користувач Sergius


А взагалі якщо хочеш щось змінити у суспільстві - починай із себе.


Мені з себе нема чого починати. Я взагалі ніколи російською не розмовляла, я її не розумію, я розуміюся на українській історії, на українському фольклорі, т.д. і т.п.
А ти?:D


Я хоч і не в лісі живу а в Києві, проте теж ніколи не спілкувався російською... а з себе завжди треба починати, за класикою всі ми грішні :(

Я працюю веб-інженером в туритичній фірмі і деколи прихиходиться чути розмови моїх колег, які дзовонять в Київ. Їм всім приходиться розмовляють по російські, бо вони (києвляни) нібито не розуміють по українськи.
Але коли до мене дзвонять кліенти, хоча вони розмовляють по російські, я все одно продовжую розмовляти по українськи, і ось сюрприз ... вони всі переходять на українську (деякі на ламану).

Висновок один, західна Україна повинна навчити говорити свіх по українськи, при розмові з людиною ми повинні розмовляти на рідній (українській) мові.:saint:

ЗОРЯНА - 21-10-2003 у 15:55

Ото вже Росія розпоясалася... Не може російська мова бути в Україні дердавною. Це суперечить конституції.

Наталка - 21-10-2003 у 16:44

Цитата:
Першим відправив користувач ЗОРЯНА
Ото вже Росія розпоясалася... Не може російська мова бути в Україні державною. Це суперечить конституції.


Якби це когось зупиняло, я спала б спокійно. Те, що відбувається нині на Тузлі, теж суперечить конституції :mad:

Vitalik - 22-10-2003 у 16:25

Цитата:
Першим відправив користувач ЗОРЯНА
Ото вже Росія розпоясалася... Не може російська мова бути в Україні дердавною. Це суперечить конституції.

Суперечить, але це ж перешкода...
Розміщення військових баз іншої держави на території України, також суперечить Конституція, але в Севастополі знаходяться воєна база іншої держави.:baddevil:

Станкевічас Сергій - 13-10-2006 у 19:18

Ось така от хохма:

http://izvestia.ru/world/article3097402/
"Ивано-франковские учителя рассказывают, как их коллеги из-за русскоязычности лишились работы, как в ближайшем кафе их обливали кипятком, как беременную преподавательницу ударили в живот, "чтоб москали на Украине не рождались".
"Русская школа от украинской - в пяти метрах. Захожу в нее, обращаюсь к детям по-русски, получаю ответы на том же языке, но шепотом. Через 10 минут меня из школы выдворяет охранник: "Я из-за вас работы лишусь"."
"Депутат от Партии регионов, редактор газеты "Прикарпатская правда" Богдан Фецькив - человек с крепкими кулаками. Он их постоянно "набивает", чтоб "если что, не дать спуску националистам": "У нас были случаи, когда людей выбрасывали из автобусов потому, что они говорили на русском".Газету Фецькива, публикующую русскоязычные полосы, в городе запретили: "Мы стали печататься на границе с Румынией, там здешние власти не могли нас достать. Распространялись подпольно".


Можу собі уявити, що після таких статей у них про нас думають.

Станкевічас Сергій - 13-10-2006 у 19:33

І відразу вслід

Як із міста Станіслава
Чути верещання.
Там гуде нова забава
Мовне полювання.

Бідні діти та бабусі-
Їх на рідній трасі
Викидали з автобУсів
За російське «Здрасьтє!»

В школах хижо походжають
Величезні хлопи
Як російську десь учують –
Зразу б’ють по попі.

Плачуть вголос бідні діти,
Болісно дивитись..
Їм російською не можна
До вітру проситись.

Мовники від жаху скачуть
Як курчата бідні.
Тільки слово «Пушкін» скажуть -
Зразу безробітні.

Перелякані міщани
(От же ж, проти ночі!)
Лячно вдома під столами
«Гдзє Масква?» шепочуть.

І Масква почула ето,
Та й прислала зразу
Прєдставитєля газети
Дєвушку-харошу.

Собирала дєва факти,
Аж земля куріла
І від тяжкої роботи
Зовсім очманіла

Факти дєва описала
І уся Європа
Про «Известія» узнала,
Що газета – сила.

Вірить може тим писакам,
Що їм Кремль - за маму,
Тільки той, хто має ногу
Зверху над плечами

(вкрадено звідси - http://maidanua.org/static/mai/1160594675.html)

Dmy - 13-10-2006 у 19:34

Хохма - не хохма, а, схоже, спланована акція. Раджу ознайомитися зі статтею Яніни Соколовської в Ізвестіях, на яку вчасно послався Ярема у гілці про Анну Політковську:
Диктатура мовы, якщо я не помиляюся.

Станкевічас Сергій - 13-10-2006 у 20:02

І хтось у це вірить?

Dmy - 13-10-2006 у 20:21

Як файно все вийшло! Віршик-то - реакція саме на залінковану статтю. Тобто
"дєвушка-зара...:cool:хароша":saint:,
яку Москва
"прислала зразу"
- саме пані Яніна. Насправді, якщо Москва її і прислала, то не здалека - мешкає у Києві. Коли була молодою - працювала собкором Комсомольської правди. Як заматєрєла - переметнулася до Звестій. Українофобством страждала на рівні політики газети. Кілька років тому, коли у під'їзді у неї вирвали з рук сумочку і - для контролю - зациділи в око, намагалася подати це як політичну розправу. Не вдалося, бо буле дуже смішно, напевне, навіть работодавцям.

Тетяна_Лазда - 15-10-2006 у 16:53

Не в мові справа, а у вас самих.
А Вам, Віталику, скоро доведеться зрозуміти, що той клієнт, з яким Ви не говорите його мовою- піде і заплатить гроші тому, хто його зрозуміє.
Для бізнесу мова- гроші.
Прибалтика через все це пройшла.І зробила висновки.

Hanor Narasson - 15-10-2006 у 18:03

Навряд чи Віталік то зрозуміє, бо форум із січня не читає:cool::lol:

Ігор Баранік - 15-10-2006 у 19:54

Відношення бізнесу до мови це вже спекуляція!

tysovska - 16-10-2006 у 08:45

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тетяна_Лазда
той клієнт, з яким Ви не говорите його мовою- піде і заплатить гроші тому, хто його зрозуміє.

"Все с интересом прослушали это занимательное повествование, а когда Бегемот кончил его, все хором воскликнули:
-- Вранье!
-- И интереснее всего в этом вранье то, -- сказал Воланд, -- что оно -- вранье от первого до последнего слова". (с)

Наш головний клієнт - "Союз-Віктан". Як вигадаєте, якою мовою послуговуються його керівники? І щось "СВ" і досі від нас не втік за нашу україномовність... До речі, дуже смішно свого часу звучало, як у Львівському лікеро-горілчаному торговому домі дівчина відповідала по телефону рос. мовою з жахливим укр. акцентом. Слава Богу, минулася "хвороба росту". Те саме деякий час було з "Nemiroff". І теж минулося.

Сергій Бєляєв - 16-10-2006 у 12:13

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Станкевічас Сергій
Можу собі уявити, що після таких статей у них про нас думають.


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Станкевічас Сергій
І хтось у це вірить?


Вірять. Насправді, ситуацією в Україні у РФ дуже цікавляться хіба що ті, хто має з Україною якісь зв'язки: походження, родинні, ділові тощо. І то далеко не завжди. Решта має лише приблизне уявлення про процеси в Україні. Навіть все ще можна почути питання: "Чи справді у вас там по лісах бандерівці з сокирами бігають?".

Тому такі статті лягають на добре підготовлений попередньою пропагандою грунт.

Єдиний варіант контрпропаганди - завжди і з усіх трибун констатувати факт, що мовної поблеми в Україні немає:
по-перше, є єдина державна мова - Українська;
по-друге, як громадяне України, так і іноземці або особи без громадянства мають необмежені можливості спілкуватися та отримувати інформацію тією мовою, якою бажають.
Це, власне, є реальний стан справ. І все. Без жодних коментарів.

А деякі наші політики та оглядачі на жаль втягуються у тривалі та безплідні дискусії.

Тарас Задорожний - 16-10-2006 у 12:20

А мене дратують випуски новин, коли новини російською, а спорт після них - українською... І то ведучі ті переважно якісь тупуваті... Це шо? Пропаганда?

Сергій Бєляєв - 16-10-2006 у 12:26

Цитата:
Оригінальне повідомлення від tysovska
Наш головний клієнт - "Союз-Віктан". Як вигадаєте, якою мовою послуговуються його керівники? І щось "СВ" і досі від нас не втік за нашу україномовність... До речі, дуже смішно свого часу звучало, як у Львівському лікеро-горілчаному торговому домі дівчина відповідала по телефону рос. мовою з жахливим укр. акцентом. Слава Богу, минулася "хвороба росту". Те саме деякий час було з "Nemiroff". І теж минулося.


Варіант українсько-російського діалогу - не надто вдалий приклад. Для нас є типовою ситуація коли один співрозмовник говорить українською, інший російською. При цьому ніхто не перепитує іншого і не просить його щось перекласти. А от при підписанні паперів та діловому листуванні треба все ж послуговуватися однією мовою, оскільки деякі терміни мають неоднозначний переклад. І тут в Україні варто послуговуватися українською, і не лише тому, що вона державна, але й тому, що нею Конституція, закони та інші нормативно-правові акти написані , на які доведеться посилатись при виникненні непорозумінь або спорів, включаючи судові.

Сергій Бєляєв - 16-10-2006 у 12:31

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Задорожний
А мене дратують випуски новин, коли новини російською, а спорт після них - українською... І то ведучі ті переважно якісь тупуваті... Це шо? Пропаганда?

Це, здається, лише Інтер практикує. Хоч, згідний, зі спортивними коментаторами у нас на багатьох каналах ситуація не дуже.

Тарас Задорожний - 16-10-2006 у 12:43

Тут не в цьому справа, шо коментатори погані загалом. Це ще є на славному ТРК Україна. Новини ведуть нормальні люди, а от спорт, таке враження, що боксери, після важкої травми голови. (І вибачте всі боксери, якщо когось образив)

tysovska - 16-10-2006 у 16:27

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Сергій Бєляєв
А от при підписанні паперів та діловому листуванні треба все ж послуговуватися однією мовою, оскільки деякі терміни мають неоднозначний переклад. І тут в Україні варто послуговуватися українською

Так ніхто інакшою й не думає послуговуватися: в усіх солідних фірмах папери готують юридичні служби, які точно знають, якою мовою ті папери мають бути оформлені, щоб потім не було проблем.

Горват Корнелія - 16-10-2006 у 17:14

Висловлю своє ставлення до цієї проблеми. Начеб-то всі розуміють, що мова країни має бути та, якою, згодна з форумчанином, ведуться всі ділові папери, але нікуди не дітися від багатонаціональності. Якщо свідомі громадяни розуміли б, що на території відповідної держави треба спілкуватися державною мовою, то цієї проблеми не було б взагалі. Але то ж СВІДОМІ... ! Побут - це одне, а держустанови - будь-ласка спілкуйтесь українською. Має минути якийсь час для усвідомлення. Пам"ятаю, як було незвично в перші роки незалежності чути новини українською. Все мине... Як казав хтось з мудрих "И это пройдет..."

Dmy - 17-11-2006 у 19:59

Здається, російський МЗС може трохи утертися.

Казахстан посилить статус національної мови і переведе її на латинку
Цитата:
Уряд Казахстану днями офіційно ухвалив рішення про вдосконалення мовної політики, передає РІА «Новості». Серед найперших заходів — «пропаганда казахської мови як символа, що об'єднує всіх громадян Казахстану, переклад діловодства державною мовою, стимулювання державних службовців неказахської національності, що знають мову» тощо

І це - Казахстан, який разом із Білоруссю підозрюють у любові на трьох із Росією.

Цікаво, що попри історичне домінування побутової російської, тамтий президент не боїться ні розколу країни, ні заколоту силових структур.
Назарбаєв:
Цитата:
Молодь у країні повинна знати: без володіння державною мовою працювати в державних органах, сфері послуг, правоохоронних органах чи судовій сфері буде неможливо»

Найбільше сподобалось про моїх коханих держслужбовцев, а коли дочитав до ментів - просто розплакався від розчулення.
Ох уж мені ці східні диктатори, не хочуть поважати права не лише нацменшин, а й більшин. І що дивно - він уже є президентом усієї країни, а не однієї партії. І як народ таке знущання терпить? :o Карочє - дрімуча нація :lol:, геть недемократична на відміну від...

Інша частина статті теж цікава і присвячена давно не обговорюваній тут темі:
Цитата:
казахську мову переведуть на латинку, бо, за визнанням президента країни, «латинська графіка домінує сьогодні в комунікаційному просторі»...
Як пояснив у інтерв'ю російській «Нєзавісімой газєтє» депутат казахського парламенту і лідер партії «Ак Жол» Аліхан Байменов: «У Казахстані використовують похідну кирилиці — 42 символи, що сильно ускладнює інформатизацію країни. Для нас це велика проблема — ми платимо більше за одиницю інформації»

Наш піонерський привіт пану Табачнику!

ЗІ Доречі, я гадаю, повідомлення (з посиланням) пана Яворського доречніше тут аніж у треді про Білочку.

ЗІІ А як руськи сполохалися! :o Коментарі: суцільна ганьба і зрада! Тобто, від кого, від кого не чекали... :mad: Хоча би заради такого задоволення варто :P

ЗІІІ Українськи патріоти вчергове утирають соплі :(

tysovska - 20-11-2006 у 09:28

А мені латинізація українського правопису щось не теє. Кінець кінцем, у нас кирилиця була раніше, ніж у росіян. Якщо вже щось змінювати, то переходити до цілком фонетичного письма - тобто зробити по одній літері для буквосполучень "дз" і "дж", відмовитися від "ться" тощо.