Форум Рідного Міста

Українські імена. Чи багато їх?

Юрій Карашівський - 25-11-2003 у 16:24

Сьогодні натрапив на вельми тривожну інформацію:

В Україні дедалі рідше називають дітей українськими іменами. Такі дані оприлюднило Міністерстві юстиції. До переліку "вимираючого" виду імен потрапили Назар, Тарас, Мар'ян, Надія, Віра, Христина, Любов, Галина і Соломія. Дедалі менше українці називають своїх дітей Святославами, Ростиславами і Володимирами. За звичай такі імена дають своїм дітям священики. Водночас, набагато популярнішими тепер є іноземні імена, навіть якщо для них існує відповідне українське. Так, вибираючи між українським ім’ям Микита і його російським аналогом Нікіта перевага надається останньому. Також батьки радше називають дівчаток Крістінами, а не Христинками. Водночас, українці продовжують шанувати церковні імена, такі як Андрій, Михайло, Роман і Микола. Особливо багато таких дітей з’являється наприкінці осені і взимку

Я інколи замислююсь, як назвати свою дитину і на що орієнтуватись? Є, наприклад, традиція спадковості імен, коли внук обов'язково має ім'я діда, а батько - ім'я прадіда. Але в моєму випадку так не вийде. Далі. Можна орієнтуватись на оригінальні імена, але надмірно чудернацьке ім'я може створити якісь проблеми дитині. Безперечно, ще є прив'язка до церковного календаря - це рятує ситуацію часто. Орієнтуватися на зірки, гороскопи і іншу чухню - це не для мене. Може хтось підкине ідейку? :cool:

ЗОРЯНА - 25-11-2003 у 16:28

Особливо проблема з селами.. понадивлювалися люди серіалів і називають. Племінницю мою Стеллою назвали в честь героїні якогось-там серіалу. Я доньку назву Харитя або Дзвінка. Правда коли то ше буде:)

kallisto - 25-11-2003 у 16:39

Я теж проти різноманітних прийшлих імен, а також проти різних тань, маш, наташ та коль. Ці імена настільки часто зустрічаються, що в нашій групі на 17 чоловік ми маємо 2 Тані та 3 Андрія. Я хочу назвати свою дитину якимось українським та незвичайним ім"ям. Або слов"янським.

ЗОРЯНА - 25-11-2003 у 16:52

А у мене в групі було аж п"ять Галин! Мені так виходить що Зоряна я всюди одна.

kallisto - 25-11-2003 у 16:54

Я знаю одного Світозара та Кия. Таких імен точно ніхто не має. А коли я познайомилася з Зариком, то я довго під враженням ходила, бо я таких імен ще ніколи не чула.

Sergi Adamchuk - 25-11-2003 у 16:57

Цитата:
Так, вибираючи між українським ім’ям Микита і його російським аналогом Нікіта перевага надається останньому.


У нас в законодавстві існує юридичне поняття "словникове ім'я", тобто це фіксований перелік імен.

Я нещодавновно у РАГСІ реєстрував свою доню, і був свідком як батьки хотіли назвати сина Нікіта, то їм сказали, що "словниковий варіант" - Микита, тому у зв'язку із цим вони (обоє батьки) мусять писати додатково окрему заяву. Оскільки я називав доню Настунею, обійшлось тільки моїм підписом (дружина могла не їхати в РАГС особисто) і я сам все оформив.
А тим батькам потрібно було їхати в РАГС обом.

Юрій Сєров - 25-11-2003 у 16:57

>>Я теж проти різноманітних прийшлих імен, а також проти різних тань, маш, наташ та коль

А чим тобі не подобається Микола, Наталія, Марія?

kallisto - 25-11-2003 у 17:01

Банально все... Хочеться чогось такого... такого....
Була мода на Сергіїв, Андріїв, Тань, і на Микол теж була мода. Ім"я саме по собі не погане. Але надто багато людей носять такі імена.

fish - 25-11-2003 у 17:06

Яке би прийшле моє ім"я не було, воно мені подобається - бо просте. Клична форма від нього - Танцю, - не використовується в жодній іншій мові.

До чого я, власне, це кажу. Мені теж часом приходить думка, що свою дитину назвала би якимсь ексклюзивно українським ім"ям... але коли думаю, що то є така собі мода, нехай навіть тільки в моєму розумінні, вже не так і хочеться того.
Яка різниця між тою тіткою, що надивилася серіалів і назвала дочку якою-небудь Кончітою і мною, що начиталася спогадів Кириченко і прониклася бажанням назвати дочку Богданою?

kallisto - 25-11-2003 у 17:10

2 Юра:
Я мала на увазі, що ті імена дуже часто зустрічаються.
Ім"я Наталка і Наташа для мене різні
Так само Марічка-Марійка-Маруся і Маша (тут одразу згадую казку "Маша і мєдвєдь";)

Юрій Карашівський - 25-11-2003 у 17:54

А щодо впливу кіно - раніше було не краще. Вийшов на екран "Дартаньян" - і маємо поголів'я Міхаілов. І т.д.

Grabchuk - 25-11-2003 у 18:32

Тута щось можна вибрати


УКРАЇНСЬКІ ІМЕНА

ЖІНОЧІ

Бажана, Берегиня, Біловида, Біломира, Білослава, Біляна, Благиня, Благовида, Благовіра, Благовіста, Благослава, Богдана, Боговіра, Боговіста, Богодара, Боголіпа, Боголюба, Богосвята, Богумила, Богумира, Богуслава, Божедана, Божедара, Божемила, Божена, Божиця, Болеслава, Борислава, Боронислава, Братолюба, Братомила, Брячислава, Будана, Будимира, Будислава, Богумила,

Ведана, Велимира, Вербава, Верхуслава, Веселина, Веселка, Весна (Веснянка), Вишена, Вишеслава, Вишня, Віра, Віродана, Віродара, Вірослава, Віста (Вістана), Вістуна, Вітана, Влада (Владана), Владислава, Власта, Вогнедара, Вогняна, Волелюба, Володимира, Волошка, Воля, Всеволода, Вселюба, Всемира, Всеслава, В’ячеслава

Гаїна, Гатусила, Гарнослава, Голубка, Горигляда, Горислава, Городислава, Гострозора, Градислава, Гранислава, Гремислава

Далібора, Дана(Данка), Дарина, Дзвенимира, Дзвенислава, Дзвінка, Діяна, Добринка, Добровіста, Доброгніва, Добролюба, Добромила, Добромира, Доброніга, Доброслава, Долина, Доля, Домаха, Доморада, Дружелюба

Жадана, Ждана, Живосила, Живослава, Житомира, Життєлюба

Забава, Звенигора, Звенислава, Звонимира, Зірка, Злата, Златомира, Златоуста, Золотодана, Зорегляда, Зореслава, Зорина, Зоря(Зоряна)

Казка, Калина, Квітка, Колодара, Красава, Красимира, Красновида, Краснолика, Красуня, Купава

Лада, Ладислава, Ладомила, Ладомира, Левина, Лель(Леля), Леся, Либідь, Лілея, Лоліта, Любава, Любаня, Любислава, Любов, Любомила, Любомира, Люборада, Людмила, Людомила, Любослава, Льоля

Мавка, Магадара, Маїна, Маківка, Малуня, Малуша, Мальва, Марута, Мая, Медорада, Мечислава, Милана, Милована, Миловида, Милодара, Милослава, Мирана, Миробога, Миролюба, Мирослава, Млада, Мокрина, Мстислава, Мудролюба

Надія, Найда, Найдена, Наслава, Немира, Нігослава, Незабудка

Огняна, Оримира, Орина, Орислава, Орися, Оріяна (Оріянка), Орогоста, Острозора, Остромира, Осмомисла, Остромова

Пава, Палажка, Палазга, Перелюба, Перемила, Перемисла, Півонія, Позвізда, Полеза, Поляна, Потішана, Предслава

Рада, Радана, Радимира, Радогоста, Радомира, Радослава, Рідна, Рогволода, Рогніда, Родослава, Рожана, Роксолана, Ромашка, Росава, Росина, Ростислава, Ростичара, Ростуня, Рудана, Ружа, Русана, Русудана, Русява(Русявка), Рута

Світана, Світлана, Світовида, Світогора, Світодара, Світозара, Світолика, Світолюба, Світослава, Світояра, Свободана, Святогора, Святолюба, Святослава, Силата, Силолюба, Силослава, Синезора, Синьоока, Сіверина, Слава, Славина, Славолюба, Славомила, Сміяна, Сніжана, Сніжинка, Собіслава, Соловія, Сологуба, Сонцевида, Сонцедара, Сонцелика, Сонцеслава, Ссанимира, Станислава, Судимира, Судислава

Татолюба, Твердислава, Твердогоста, Творимира, Творислава, Толигніва, Тонкостана, Трояна

Хвала, Хвалибого, Хвалимира, Хвалина, Хорошка, Хорошуня, Хотимра, Хотяна, Хранимира, Худана

Цвітана Чайка, Чарівна, Чарівниця, Чаруна, Чеслава

Ява, Яворина, Ялина, Ярина, Яромила, Яромира, Ярослава, Ясна, Ясновида, Ясногора, Яснолика, Яснослава


ЧОЛОВІЧІ
Бажан, Біловид, Білогост, Біломир, Білослав, Білотур, Білян, Благовид, Благовіст, Благодар, Благодат, Благомир, Благослав, Богдан, Боговір, Боговіст, Богодар, Боголад, Боголіп, Боголюб, Богород , Богосвят, Богумил, Богумир, Богуслав, Бож, Божан, Божедар, Божейко, Божемир, Божен, Божко, Болеслав, Боримир, Боримисл, Борис, Борислав, Боян, Братан, Бративой, Братимир, Братислав, Братко, Братомил, Братослав, Брячислав, Боронислав, Будивид, Будивой, Будимил, Будимир, Будислав, Буймир, Буйтур, Буревій, Буревіст

Ведан, Велемир, Велемудр, Велет, Величар, Величко, Вербан, Вернидуб, Вернислав, Веселан, Витомир, Вишата, Вишезор, Вишеслав, Вір, Віродан, Віродар, Вірослав, Віст, Вістан, Вітан, Вітомир, Вітрян, Влад, Владислав, Власт, Вогнедар, Вогнян, Водограй, Водотрав, Воїслав, Волелюб, Володар, Володимир, Володислав, Воля, Воротислав, Вратан, Вратислав, Всевлад, Всеволод, Вселюб, Вселюд, Всеслав, В’ячеслав

Гарнослав, Гатусил, Гатуслав, Гладко, Гліб, Годомир, Голубко, Горун, Гордій, Гордислав, Гордогост, Гордодум, Гордомисл, Гордослав, Гордята, Горигляд, Горимисл, Горисвіт, Горислав, Горицвіт, Гостомисл, Гострозір, Гостята, Градимир, Градислав, Гранислав, Грива, Гремислав, Грозан, Громовик, Гуляйвітер, Густомисл

Далемил, Далемир, Далібор, Дан, Данило, Данко, Дантур, Дар, Дарій, Дарибог, Даромир, Держикрай, Держислав, Дибач, Дивозір, Дій, Добрибій, Добривод, Добрик, Добрило, Добриня, Добрисвіт, Добровіст, Доброгост, Добродум, Добролик, Добролюб, Добромил, Добромир, Добромисл, Доброслав, Доморад, Домослав, Дорогобуг, Дорогомир, Дорогомисл, Дорогосил, Дорогочин, Дружелюб

Жадан, Ждан, Живорід, Живосил, Живослав, Житомир, Життєлюб

Збоїслав, Зборислав, Звенигор, Звенимир, Звенислав, Здоровега, Земислав, Злат, Златомир, Златоус, Златодан, Злотан, Злотодан, Зорегляд, Зоремир, Зорепад, Зореслав, Зорян

Ізяслав Квітан, Києслав, Кий, Киян, Княжослав, Колодар, Колодій, Косак, Красун, Крилач, Куйбіда, Курило

Лад (Ладо), Ладимир, Ладислав, Ладолюб, Ладомир, Лев, Левко, Листвич, Ліпослав, Лоліт, Любим, Любовир, Любодар, Любозар, Любомил, Любомир, Любомисл, Любомудр, Любослав, Людомил, Людомир, Людислав, Лютобор, Лютомисл

Магадар, Магамир, Магаслав, Май, Мал, Малик, Маломир, Медомир, Межамир, Мечислав, Мизамир, Милан, Милован, Милодар, Милодух, Милослав, Мир, Миробог, Мирогост, Миролюб, Мирослав, Мовчан, Молибог, Мстибог, Мстивой, Мстислав, Мудролюб

Нагнибіда, Надій, Найден, Наслав, Недан, Немир, Непобор, Нігослав

Одинець, Орел, Орь (Орій), Оримир, Осмомисл, Острозор, Остромир, Остромов

Первушко, Перелюб, Перемил, Перемисл, Пересвіт, Переяслав, Першик, Подолян, Позвізд, Полель, Полян, Пребислав, Предислав, Пугач, Путило, Путята

Рава, Рад(Радан), Радечко, Радивой, Радило, Радим, Радимир, Радислав, Радко, Радован, Радогост, Радомир, Радомисл, Радослав, Ратибор, Ратимир, Ратислав, Ревун, Рід, Рогволод, Родан, Родослав, Рожден, Розум, Роксолан, Ростислав, Ростичар, Ростун, Рудан, Рус(Русан), Русудан

Сармат, Сварг, Сват, Світ(Світан), Світлан, Ссвітлогор, Світогор, Світовид, Світодар, Світозар, Світокол, Світолик, Світолюб, Світомир, Світослав, Світояр, Свободан, Святовид, Святогор, Святолюб, Святополк, Святослав, Семибор, Семирад, Сердитко, Сила(Силан), Силолюб, Силослав, Синьоок, Скол, Слава, Славобор, Славолюб, Славомир, Славута, Снага, Сніжан, Сновид, Снозір, Собібор, Собімир, Собіслав, Сокіл, Соловей, Сологуб, Сонцевид, Сонцедар, Сонцелик, Спас, Станимир, Станіслав, Стародум, Стожар, Стоймир, Стоян, Судивой, Судимир, Судислав, Сурма


Татолюб, Татомир, Твердигост, Твердислав, Творилад, Творимир, Творислав, Тихомир, Тихон, Толигнів, Толислав, Тригост, Троян, Триріг, Тур, Турбог, Турбрід

Уличан, Ус

Хвала, Хвалибог, Хвалимир, Ходота, Хорив, Хорошко, Хорошун, Хотибор, Хотимир, Хотян, Хранимир, Худан

Царко, Цвітан


Чара, Чернин, Чеслав, Чесмил, Честислав, Чорновіл, Чорнота, Чорнотур


Щастибог, Щастислав, Щедрогост, Щек


Юрій


Ява, Явір, Яволод, Яр, Ярило, Яровид, Яровит, Яромил, Яромир, Яромисл, Ярополк, Яросвіт, Ярослав, Ярош, Яртур, Ярчик, Ясен, Ясновид, Ясногор, Яснозір, Яснолик


http://www.rql.kiev.ua/kurgan/runvira10.htm

fish - 25-11-2003 у 19:08

так і думала, що то рунвіра збирала...

rost - 25-11-2003 у 19:52

Люди добрі, я розумію, що ім"я дитини батьки вибирають по своєму смаку. Але, будь-ласка, не забувайте, що носити це ім"я дитина буде все життя. І часто, це може бути причиною душевного дискомфорту теж на все життя.
Назвавши дочку Текля або Харитя, батьки будуть милуватися, яке гарне народне ім"я відкопали для дитинки. Але чи буде дівчинка в захваті, від того, що ім"я її буде приречене на постійне перепитування. Плюс такого типу ім"я буде постійним об"єктом образливих кличок типу Харя і т.д. в дитячих колективах.

ЗОРЯНА - 25-11-2003 у 20:00

Прозивають не лише тих у кого незвичайне ім"я. Не від цього все залежить. Тепер в Україні дозволено давати кілька імен, підросте дитина котресь собі сподобає.

Grabchuk - 26-11-2003 у 12:17

Там є кльове ім'я для "пацанів" - Братан.
Зате нема Тараса, Назара, Мар'яна, Соломії. Чи це не українські імена?
Список варто би було доповнити і відкоректувати.

Андрій Пелещишин - 26-11-2003 у 15:40

Я так зрозумів, що в списку імена словянського походження.

Odarka - 26-11-2003 у 16:22

Цитата:
Першим відправив користувач Grabchuk
Там є кльове ім'я для "пацанів" - Братан.
Зате нема Тараса, Назара, Мар'яна, Соломії. Чи це не українські імена?
Список варто би було доповнити і відкоректувати.


Тарас не українське ім'я воно арабське
Соломія-Саломеа-римське, дехто кажещ що єврейське
Назар - також арабське
Про Мар'яну ніц не знаю, бо не цікавилася.

Odarka - 26-11-2003 у 16:24

От мене хотіли назвати Гафійка, але брат з татом запротестували, що мене будуть кликати Агафія Грегоровна (фе).
А ще у моїй родині давали такі імена, які б не перекладалися на російську :)

ЗОРЯНА - 27-11-2003 у 15:37

Це був єдиний перелік де я знайшла своє ім'я! У жодному що траплялися мені до цього мого імені не було:(

rost - 27-11-2003 у 23:18

Цитата:
Першою відправила користувач Odarka
Тарас не українське ім'я воно арабське
Про Мар'яну ніц не знаю, бо не цікавилася.

Тарас ІМХО іранського походження.
Мар'яна - це складове Марія+Анна. Марія то скорше всього єврейське ім"я, а Анна грецьке.
Цитата:
Першою відправила користувач Odarka
От мене хотіли назвати Гафійка, але брат з татом запротестували, що мене будуть кликати Агафія Грегоровна (фе).

І дуже добре зробили, що подумали, де і як ім'я може звучати.
Моя знайома -- американка українського походження, розказувала, що ім'я, яке вибрали для неї батьки, мало не стало причиною її самогубства. Батьки - українці, вже живучи в Америці назвали її Дарія (Даруся). В школі це стало об'єктом постійних насмішок (diarrhea(даярія) -- понос). Сім"я переїхала в іншу дільницю, вона настояла на зміні імені на Дженифер(щоб тільки не виділятися).
Якби батьки хоч трохи подумали, могли б підшукати, інше українське ім'я. Дитина би уникла зайвого стресу, а в українській сім'ї не було би Дженифер.

Наталка - 28-11-2003 у 13:54

"Тарас" з давньогрецької означає "бунтівник" - дуже підходить, ні? ;)
"Марія" - дійсно єврейського походження, так само, як і "Анна". З давньоєврейської до нас прийшло дуже багато імен, анітрохи не менше, аніж з давньогрецької та римської :) Наприклад, "Назар" означає дослівно "він присвятив себе Богові". Просто ці імена СТАЛИ українськими, і, по-моєму, це прекрасно :)

Юрій Карашівський - 28-11-2003 у 18:04

справа не в походженні імен-слів. так можна докопатись і до невідь-чого!!!
Є імена, які: а) сприймаються як українські, як рідні. б) звучать мелодійно, як і мова загалом.

Наталка - 28-11-2003 у 21:26

Цитата:
Першим відправив користувач Юрій Карашівський
справа не в походженні імен-слів. так можна докопатись і до невідь-чого!!!
Є імена, які: а) сприймаються як українські, як рідні. б) звучать мелодійно, як і мова загалом.


Абсолютно, цілком і повністю згодна з паном Юрієм. За те і мова йшла - адже не стільки важить походження імені, скільки - його сприйняття! :saint:

Asmera - 1-12-2003 у 22:38

Цитата:
Першим відправив користувач rost
Мар'яна - це складове Марія+Анна. Марія то скорше всього єврейське ім"я, а Анна грецьке.
Анна - то єврейське ім"я:)
Цитата:
Це був єдиний перелік де я знайшла своє ім'я! У жодному що траплялися мені до цього мого імені не було
Зоряно, не засмучуйтесь:) У моєї подруги , коли вона закінчувала інститут в групі було аж 3(!!) Зоряни.

На імена час від часу з"являється "мода". І тому виходить, що з одного року дуже багато Оленок, з іншого - Богданчиків...
На мою думку, визначним при виборі імені для дитини має бути співзвучність з іменем по-батькові, легка вимова та сприйняття на слух. Ще ім"я має бути таким, щоб не створювало проблем дитині в дитсадочку чи школі.

Щодо імені Тарас.Воно походить від грецього слова"тарактіос" - бунтівливий, той, хто викликає збентеження

А якщо задуматися, то суто українськими іменами виявляються - слов"янські. Більшість імен - від іноземних слів утворилися -Андрій, Гафія, Килина...тощо.
Але ж якщо є бажання назвати дитину таки українським ім"ям і щоб це звучало нормально, то - Ярослав(а), Мирослав(а) ,В"ячечлав, Святослав, Владіслав,Богдан(а),Людмила, Дем"ян, Борис.

Нормалайзер - 2-12-2003 у 13:19

Десь вичитав, що на милозвучність імен впливає наявність/відсутність букви "р" в іменах-по-батькових-прізвищах чи іменах-прізвищах, тобто:

Кравчук Руслана Романівна - звучить твердо і милозвучно
Салюк Богдан Іванович - звучить м"яко і милозвучно
Іван Петренко - твердо і немилозвучно


Ну... Просто думка :)

Руслан Кравець - 9-2-2007 у 15:14

Львівський мовознавець Р.І.Осташ провів дослідження відомих козацьких "Реєстрів", складених після Зборівської угоди 1649 р. і виданих О.Бодянським у 1875 р. "Реєстри" зберігають імена й прізвища (правильніше, за термінологією М.Л.Худаша, "прізвищеві назви", оскільки "прізвище" в сучасному розумінні цього слова - явище пізнішого часу) понад 40 тисяч козаків з Наддніпрянської України. За підрахунками Р.І.Осташа, у "Реєстрах" зафіксовано близько 200 імен. Основне навантаження припадає на 120. За частотою вживання вони розподіляються у такій послідовності. Першість належить двом іменам - Іван (11% від загальної кількості імен), Василь - 6%. Далі йде 9 імен, кожне з яких має частотність 2-3%. Це Федір, Степан, Грицько, Михайло, Семен, Андрій, Яків, Олексій, Фесько (похідне від Феодосій). Близько 1% набрали імена: Гаврило, Данило, Ігнат, Роман, Савка, Дмитро, Максим, Мартин; 0,5% - Кондрат, Левко, Лук'ян, Марко, Матвій, Микита, Остап, Павел, Пилип, Юрко, Ярема, Ясько (похідне від Яків).

Масенко Л.Т. Українські імена і прізвища. - К.: Т-во "Знання" УРСР, 1990. - 48 с.

Юрій Сєров - 9-2-2007 у 17:06

Цитата:
Павел

Може, Павло?

Руслан Кравець - 10-2-2007 у 12:47

В брошурі Масенка, з якої взято уривок, написано "Павел".
Мабуть так це ім'я писалося в "Реєстрах", а в Павла трансформувалося пізніше.