Форум Рідного Міста

Коляди

Vedmid - 3-12-2003 у 19:49

Гурт зацікавлених шукає докладних порад з того, "як треба" і "як не треба" колядувати та щедрувати. Метою збирання подібної інформації є викорінення впень будь-якої профанації в означеній галузі - почати з себе і продовжити по ареалу проживання. Офтоп можливий як засіб навіювання святкового настрою, але не зловживайте.

Vedmid - 3-12-2003 у 19:52

... і підпис: "Сєкта колядників сьомого дня".

Чарівник з міста Гамельн - 3-12-2003 у 20:40

> Метою збирання подібної інформації є викорінення впень будь-якої профанації в означеній галузі

Якщо врахувати, що колядування - спотворена язичницька традиція, то будь-яке колядування в християнському розумінні - вже по замовченню 100%-ва профанація.

:)

Олексій Мачехін - 3-12-2003 у 20:47

Не збивати треду!!!!!!

Чарівник з міста Гамельн - 3-12-2003 у 21:13

> Не збивати треду!!!!!!

Хіба я його збиваю? Просто нагадую потенційним дописувачам очевидний факт :-)

Odarka - 3-12-2003 у 21:17

Щось відчувається у вас нотка не любові до колядування. Видно ви ніколи не чули як кльово вміють люди колядувати і щедрувати. тЯ вас всіх запрошою до Львова на мою вулицю. до моєї сім'ї (у мене жодного безголосого родича) - Різдво та Щедрий вечір це просто кайф, щодо колядування та щедрування. приїзджайте ми вам заколядуємо і защедруємо, що вам щелепи повідпадають :)))) Це ж такий кайф :)

Volodymyr - 3-12-2003 у 21:26

а зі своїм вертепом можна?

Asmera - 3-12-2003 у 22:16

А без свого вертепу? :)

Остап Іванович - 3-12-2003 у 22:41

Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
- Різдво та Щедрий вечір це просто кайф, щодо колядування та щедрування. приїзджайте ми вам заколядуємо і защедруємо, що вам щелепи повідпадають :)))) Це ж такий кайф :)


Ну ну травіть душу.:(

Чарівник з міста Гамельн - 3-12-2003 у 23:15

> Щось відчувається у вас нотка не любові до колядування.

Насправді, зовсім не відчувається :-)

Ми говоримо НЕ про естетику колядування.

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 12:07

Ну тоді, мабуть треба почати з того, КОЛИ треба колядувати.
З наступного року - 7 січня ввечері, на Святвечір.

Завжди мріяв побачити/пограти Вертеп.

Volodymyr - 4-12-2003 у 13:11

to asmera:
можна звісно, але коли запрошують та ще і з вертепом - то :)

to olexiy:
я теж :), тому і спробую таки поїхати :)

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 13:13

куди?

Volodymyr - 4-12-2003 у 13:26

у місто лева, сподіваюсь... :)
якщо знову чогось не трапиться...:(

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 13:30

А у Львові вертепи на різдво?

Volodymyr - 4-12-2003 у 13:38

у львів їздять зі своїм вертепом :)
сам їду вперше... знову ж таки сподіваюсь...

Odarka - 4-12-2003 у 13:43

Цитата:
Першим відправив користувач Olexiy
А у Львові вертепи на різдво?


У Львові є конкурс Вертепів він починається 6 січня після Свят вечора і закінчується 8 січня, вертепи з бираються коо Оперного або пам'ятника Тараса Шевченка і там показують, що вміють - такий собі "парад веретпів":D

А колядувати можна вже, колядувати люди починали з початком великого різдвяного посту. який почався у минулу п'ятницю і так до Щедрого вечора, ну а потім щедрівки (принаймі мені так бабця розказувала). ось!

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 13:50

Святвечір вже 7-го.

Odarka - 4-12-2003 у 13:52

Цитата:
Першим відправив користувач Olexiy
Святвечір вже 7-го.

Ні Святвечрі 6-го січня, а Різдво 7-го :mad::lol:

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 13:55

Одарочко, ти нечемна дівчинка і взагалі обзиватися не гарно. З 2004 року Різдво 8-го. Принаймні так було оголошено ще того Різдва.

Odarka - 4-12-2003 у 14:04

Цитата:
Першим відправив користувач Olexiy
Одарочко, ти нечемна дівчинка і взагалі обзиватися не гарно. З 2004 року Різдво 8-го. Принаймні так було оголошено ще того Різдва.

Ні, я дуже чемна, але Різдво 7-го, вечеря 6-го, якби тут була Ярка-дзвінка вона б це підтвердила.
Який йолоп (вибачте) сказав. що це 8-го?:o

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 14:08

І ти вважаєш що я не знаю коли Святвечір???? Правда ж не знаю?

Перенесення Різдва на день вперед ніби зумовлюється особливостями нашого календаря (див відповідну тему). Словом, він з наступного року відставатиме від загальноприйнятого ще на день.

Інформація вимагає перевірки, але до мене потрапила саме з ЗМІ в ключі ще одного аргументу на користь переходу на спільний календар з католиками.

Odarka - 4-12-2003 у 14:11

Моя бабця ніколи не буде святкувати з католиками, мені дуже прикро. але звичка і звичай тут не далеко відійшли. Де 25 грудня. а де 8 січня? Що це змінить?

Наталка - 4-12-2003 у 16:20

А хто перенесе Різдво? Церква? Бо поки що це явно не в компетенції держави... І сенсу в цьому перенесеннні - 0,0000.

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 16:25

Та не держава. Блін і знайти нічого не можу в мережі по цій темі. Кажу ж - чув що правило юліанського календаря ніби такі. Неможу навіть знайти ці правила вже години 2.

Odarka - 4-12-2003 у 16:32

Цитата:
Першим відправив користувач Olexiy
Та не держава. Блін і знайти нічого не можу в мережі по цій темі. Кажу ж - чув що правило юліанського календаря ніби такі. Неможу навіть знайти ці правила вже години 2.


Чув грім і не знаю. де він :lol::lol::lol:

ярка-дзвінка - 4-12-2003 у 18:29

Спокійно, малята! В мене рука на пульсі :) Знаючи свій народ, можу з впевненістю сказати, що якби йому оголосили, що Свят-вечір переноситься на будь-яке інше число, ніж 6 січня, в Україні нарешті вибухнула б революція. А тому, все залишається на своїх місцях. Заколядуємо?

Наталка - 4-12-2003 у 18:33

Цитата:
Першим відправив користувач ярка-дзвінка
Заколядуємо?


Само собою! :D :sing::sing::sing:

Остап Іванович - 4-12-2003 у 18:38

Цитата:
Першим відправив користувач ярка-дзвінка
Спокійно, малята! В мене рука на пульсі :) Знаючи свій народ, можу з впевненістю сказати, що якби йому оголосили, що Свят-вечір переноситься на будь-яке інше число, ніж 6 січня, в Україні нарешті вибухнула б революція. А тому, все залишається на своїх місцях. Заколядуємо?


Ой не знаю.
Як на мене то держава може оголосити що хоче, а люди будуть робити своє, як було в срср.
А щоб революція?

ярка-дзвінка - 4-12-2003 у 18:50

Було б цікаво обмінятися колядками (бажано з нотами). Це, напевно, займає тону часу, але було б нереально кльово. Серед моїх улюблених - Що то за предиво (мій покійний Татко розписав її на 4 голоси для мене і моїх колєжанок. Десь вдома маю ноти).

А про колядників хочу вам розказати одну історію. Різдво 1996. У мене зібралася ціла гурма народу: Богуцький з Оленкою, Місько, Чайка з Лідою, Всеволод, Футор, Чубі... Сидимо, випиваємо, закусюємо, колядуємо. Кожні 5-10 хвилин у двері дзвонять і питають: «Колядувати можна?» Я відкриваю двері, всоте відслуховую безнадійну версію «Нової Радості» (тої, яка Стала, як константа:)), даю дітям якісь гроші і пампухи, і повертаюся до своїх на кухню. Коли в двері черговий раз подзвонили, Чайка сказав мені: «Ярка, ти сиди, я сам відкрию». Підійшов до дверей і питає: «Хто там?» А з-за дверей (як ви вже всі здогадалися) - «Колядувати можна?» На що Чайка їм, якомога грізнішим голосом: «Ідіть звідси, ми араби». На сходах почулося тупотіння ніг...

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 19:00

А я не знаю жодної "живої" колядки. І у нас давно вже "читають" а не співають. І одне й те саме.
Давайте мінятися колядками - я їх на гомін кину і дітям на різдво пороздаю :)

Nazar - 4-12-2003 у 19:01

Веселі спогади.:rolleyes:

Я був присутній в одному такому випадку, коли в аналогічній ситуації опинилась компанія церковного хору, на що вони відповіли колядникам, що "Краще ми вам заколядуємо", і так само в чотириголоси заколядували декілька колядок, потім заплатили грошей колядникам та й зачинили. Ті пішли, але потім повернулись з вертепом, в якому був суперовий хор і тим компенсували свою незручність. Коли справа дійшла до розрахунку, то вони подякували та "поставили" цілий міх назбираного жидом солодкого...

От такої

Vedmid - 4-12-2003 у 20:07

обмін нотами заохочується солодощами та цукерками. принагідно:)

Олексій Мачехін - 4-12-2003 у 21:43

Мені ж ніхто не заборонить зробити з них міді та мп3 і викласти на сайті?

Asmera - 4-12-2003 у 22:20

Цитата:
Першим відправив користувач Volodymyr
to asmera:
можна звісно, але коли запрошують та ще і з вертепом - то :)
Та ж звідки його узяти? Не маю...:(
А саме дійство мені дуже подобається!!

Odarka - 5-12-2003 у 16:48

Цитата:
Першим відправив користувач Vedmid
обмін нотами заохочується солодощами та цукерками. принагідно:)


ТИ їх до ЛЬвова бандероллю вишлеш :lol:

kallisto - 5-12-2003 у 17:16

А ми торік ходили з вертепом. Нам грошенят надавали-и-и. Були в покійної нині пані Слави, в голови київського Меморіалу Круцика, в Гавриша навіть були. Спогади дуже класні. Цього року теж підемо. Лише ще сценарія немає, треба Наталочку дуже попросити і пообіцяти їй багато солодкого.

Олексій Мачехін - 5-12-2003 у 20:52

http://gomin.uazone.net/kolia.html

Це те, що маю. Мелодії є

fish - 6-12-2003 у 17:02

2Одарка
Ти його не знаєш... він їх МНОЮ вишле. Я у нього - поштова риба. Бабі з казки про золоту рибку не вдалося її кур"єром зробити, чи ким там вона хотіла, а ведмедям такі речі заіграшки вдаються

fish - 6-12-2003 у 17:08

2Калісто
А ми вже два роки великою ватагою ходимо з вертепом. Правда профанацій... ми ходимо не на Різдво, а десь пізніше, і просто містом: по університету, в перукарню, на вулиці, в цукерковій крамничці (!!!) - куди поверне. Сценарій успадкували від давніх харківських бурсаків... весело!

Zaproshennya

Captivitas - 21-12-2003 у 19:01

А я усiх запрошую до харкiвських бурсакiв. Це завжди дуже кльово i весело - Лiт музей, церква, площа, друзi, купа колядок i автентичний сценарiй Вертепного дiйства 18 ст.
Запрошую саме на 7 сiчня - починаjeмо десь iз 11 дня i до ночi. Пишiть, зголошуйтесь!:sing::sing::sing::sing::sing::saint::saint:
Моji контакти: olga_davydova@hotmail.com

Олексій Мачехін - 5-1-2004 у 16:55

Тільки-но викинув на сайт ще 23 колядки та щедріки. Тепер там їх 33. Всі з мелодіями.

Колядуйте на здоров'я :)
http://gomin.uazone.net

Bullet - 5-1-2004 у 22:45

Є така думка, що все теє дійство таки ж нашої рідної віри, а не православної. Факт. сказала би я. За деякими джерелами, Коляда, народжуючи нове сонце (Божича), переховувалась від переслідувань Мари, заховалась у кущики і, перетворившись на козу, народила таки сонечко. Коли теє сталося, зійшла в темряві ночі Зоря молодого Божича. От саме тому і ходять з Зіркою і Козою. Цікаво було б дізнатись, звідки там взявся Циган. Мо' хто пояснить?

Олексій Мачехін - 6-1-2004 у 21:17

Особливо язичницькі мотиви мабуть проглядаються в колядці "Добрий вечір тобі" та інших на біблійний сюжет :)

Звісно, корені поганські, але ж і християнство багато привнесло в нашу культуру.

Олексій Мачехін - 6-1-2004 у 21:34

Нє, ну я просто не можу не похвалитися. Нині Гомін займає 10 місце в рейтингу Бігміру через оті колядки. На сайті сидить 5 чоловік. Сторінка з колядками проглядалась сьогодні щось близько 170 разів а Щедрики (їх там 3 різних) знімали 120 разів.
Найбільше відвідувачів з Києва - 60.
Україна колядує. І то надзвичайно приємно!!!!!!!!

Moskal - 7-1-2004 у 10:01

Христос ся рождає!

А чи хто знає, де в мережi можна знайти колядки чи щедрiвки в МР3?
А то тут на Москальщинi колядникiв не дочекаєшся, хiба сам собi поколядуєш. А так хочеться почути ще щось крiм "Лебедiв кохання" (касета вже затерта до дiр :) ).

Олексій Мачехін - 7-1-2004 у 10:07

Зайдіть на музон - там всього достатньо.

kallisto - 7-1-2004 у 21:34

Маю дуже багато колядок - збірка оунівських колядок. Різні варіанти та багато всяких колядок. Можу дати комусь якщо треба.

Олексій Мачехін - 7-1-2004 у 22:10

А ноти, ноти є?

kallisto - 7-1-2004 у 22:15

Ноти... Подивлюся, скажу. Ноти вдома, а я зараз не вдома. :-)

ярка-дзвінка - 8-1-2004 у 21:16

Христос родився! В нас мете сніг і температура -20! Все, як Бог велів. От вирішила «засвітити» одну гуцульську колядку (правда, тільки текст, бо не маю уявлення, як можна вкласти сюди ноти). Або заспіваю наживо для зацікавлених, коли приїду гастролювати з Чубаєм :D

На Святий Вечір Христос родився, ой, дай Боже,
А на Йордані в воді христився,
А на Великдень зорі світився, ой, дай Боже,
Поїхав собі до Русалиму,
А в Русалимі богаті люди, ой, дай Боже,
Богаті люди там кладуть мости,
Ой, по тих мостах Сус Христос ходить, ой, дай Боже,
Ой, ходить, ходить, проскурець носить,
Ой, Сусе, Сусе, маєм на тебе, ой, дай Боже,
Маєм на тебе головку стяти,
Головку стяти, в гріб закопати, ой, дай Боже,
А коло гробу нічку чекати,
Коли той когут рано запіє, ой, дай Боже,
Тоді Сус Христос з гробу ускресне,
Ой, за тим словом, будь, ґазда, здоров, ой, дай Боже,
Ой, не сам собов, з свойов дружинов,
З свойов дружинов, зо сусідоньков, ой, дай Боже,
Щоби вся рідня здорова була,
Щоби домівка весела була, ой, дай Боже,
З сими свідками, з колідниками!

Це дуже рідкісна колядка. Мене, особисто, вражає в ній текст. Так, як гуцули ставляться до смерті, не ставиться жодна народність України. Вони святкують!

Vedmid - 8-1-2004 у 22:47

"Коли" в значенні "коли" чи в значенні "якщо"? :) І коли ж?! :)

ярка-дзвінка - 9-1-2004 у 22:06

«Коли» в значенні «коли». На друге запитання відповіді ще не маю. От коли буду мати, тоді... :lol:

Олексій Мачехін - 9-1-2004 у 23:29

Ярко, хоч на вав наспівай - я спробую на ноти покласти :(

Східняк - 10-1-2004 у 03:11

Олексію
Маю мультимедійний диск "Різдво Христове 2000" там є тексти і ноти більш як 20 колядок, щедрівок і маланок. Більшості з них нема на
твоєму сайті. Можу поділитись. Там, правда, загалом виходить нот коло 3 мбай...
Вітаю з великою кількістю відвідувань. Добре коли сайт нормально проідексований у пошуковиках і відвідувачі знаходять те, що шукають.

Спробую трохи пояснити про юліанський календар, наскільки це розумію. Коли вводився григоріанський календар, то в нього була така відмінність від юліанського - кожні 100 років, наприкінці чергового 100-річчя відмінюється "високосний" рік. Крім кожного четвертого. Тобто 1700, 1800, 1900 не були високосними, а 2000 був. Тому чергового зміщення юліанського і григоріанського календарів не було. А от у 2100 буде, і тоді Різдво у нас буде не 7 січня (за григоріанським календарем), а 8-го. А Новий Рік, відповідно, не 14-го, а 15-го січня. Ще через 100 років Різдво буде 9 січня. Можна порахувати коли, якщо нічого не зміниться, будемо святкувати Різдво влітку.

Олексій Мачехін - 10-1-2004 у 12:19

Диск спробую попитати у знайомих. Якщо не знайду, то ділись будь-ласка.

І за роз'яснення дякую. Принаймні тепер знаємо коли в Україні станеться революція :)

Східняк - 12-1-2004 у 00:06

>І за роз'яснення дякую. Принаймні тепер знаємо коли в Україні станеться революція

Або чому не відбулося революції чотири роки тому ...

Можу зараз надіслати щедрівки та маланки, а інше потім. Напищи куди.
Дуже раджу знайти диск. Крім матеріалів по Різдву (нот, історії, кулінарії) там є аудіотреки колядок. Диск я придбав на сайті Росток-Рекордс "наложеним платежем" (Знайшов їх адресу cdcourier@mail.ru )

Олексій Мачехін - 13-1-2004 у 23:38

Диск маю. Вражений - то не те слово, аби виказати мої почуття.

Сьогодні Гомін у мене до 6-го місця підіймався - так люди щедрівки шукали ;)

Bullet - 14-1-2004 у 08:25

йой, певно у нас погано колядували - не виколядували гарної погоди... маємо дощ.....

Олексій Мачехін - 14-1-2004 у 10:23

Народ, а хто ту знається на традиціях?

розкажіть мені будьласка про календарні пісні. Бо я ніяк не втямлю чим відрізняються колядки від щедрівок, бо і там і там чомусь вітають з різдвом Христа та згадують про щедрий вечір.

Наведу одну щедрівку також, яку я б до щедрівок ну ніколи не відніс:

Там на горонці дві панянонці
Льон брали.
А попід гору січові стрільці
Манджали.

— Допоможи, Бог, любим дівчатам
Льон брати.
Чи дозволите на цій нивонці
Спочити?

— Ой, чому ж би ні, стрільчики рідні,
Вам сісти.
Ще й розкажете про наших братчиків
Вісті.

— Ой, вісті ваші, дівчата милі,
Сумненькі.
Зложили братчики голови за край
Рідненький.

А по тих словах дівчата сльози
Зронили.
Січових стрільців, хлопців-молодців
Просили.

— Візьміть нас, стрільці, хлопці-молодці,
До бою.
Най заступимо братчиків рани
Собою.

Або ж відома:

Ой із вечора із вечора
Пасла Меланка два качура...

Взагалі-то я б сказав що це веснянка....

Також не розумію різниці між веснянками та гаївками, що таке троїцькі пісні?

Тут ще питань і питань. Звідки взялась традиція засівання і чим вона відрізняється від щедрування?

Наталка - 15-1-2004 у 02:15

Олесю, поглянь, я знайшла сайт державної бібліотеки для юнацтва, і там безліч цікавих посилань:

http://www.4uth.gov.ua/8-7.htm

Олексій Мачехін - 15-1-2004 у 10:12

А я дістав сд Різдво 2000 і там безліч цікавої інформації :)
Дякую :)

tysovska - 6-1-2006 у 12:54

(Не зовсім колядки, але ж...)

Богдан-Ігор Антонич

РІЗДВО

Народився Бог на санях
в лемківськім містечку Дуклі.
Прийшли лемки у крисанях
і принесли місяць круглий.

Ніч у сніговій завії
крутиться довкола стріх.
У долоні у Марії
місяць - золотий горіх.

КОЛЯДА

Тешуть теслі з срібла сани,
стелиться сніжиста путь.
На тих санях в синь незнану
Дитя Боже повезуть.

Тешуть теслі з срібла сани,
сняться веснянії сни.
На тих санях Ясна Пані,
очі, наче у сарни.

Ходить сонце у крисані,
спить слов'янськеє Дитя.
Їдуть сани, плаче Пані,
снігом стелиться життя.