Форум Рідного Міста

Богохульні колядки

Petro Nebajduzhyj - 18-1-2004 у 23:00

Шановні форумці! Чи прислухаєтеся ви до того, що лунає на вулицях Львова? 16 січня о 18 год 30 хв на пр. Свободи (мабуть, не тільки тоді і не тільки там) з гучномовців лунало: "мов чоловік, пеленами У БОГА УПОВИВСЯ". Може, хтось знає відповідального за той репертуар? Спитати б його, чи він оце знущання сам слухав!

Користувач Олесь - 19-1-2004 у 16:40

Так багато хто співає. Просто люди не вдумуються у зміст колядки.

Юрій Сєров - 19-1-2004 у 17:28

Моральну відповідальність несе той хто таке заспівав. А той що то крутив навіть не думав над змістом, або думав що так і має бути.
Десь-колись Юзьо Обсерватор найшов помилку у колядці у виконанні Чубая в Нашому Різдві. Правда вона була не така суттєва. Там лемки на відміну від інших етносів 2 рази згадувалися. Один раз замість слова "злегка".

Олексій Мачехін - 19-1-2004 у 20:15

Я перепрошую за невігластво, але немаю кого і спитати в чому тут, власне, проблема... :(

Руслан Кравець - 19-1-2004 у 21:07

Справа в тому, що колядки в основному передаються в усний спосіб. Принаймні так було за совітів, бо через відомі причини, вони не видавалися. Тому частенько колядки заучувалися з перекрученням тексту.
Власне, тут наведені приклади.
Отож, наскільки я розумію, у цій темі піднімається проблема перекручення текстів колядок.

Наталка - 19-1-2004 у 21:19

То можна, будь ласка, вірний варіант згаданого рядка? Щоб не повторювати помилок... :)

Руслан Кравець - 19-1-2004 у 22:36

правильно так:
"мов чоловік, пеленами убого повився"

До речі, перекручують не лише колядки.
Наприклад, відому козацьку пісню "Засвіт встали козаченьки" часто перекручують як "Засвистали козаченьки".

Petro Nebajduzhyj - 20-1-2004 у 00:29

Я сьогодні прислухався, а воно звучить ще жахливіше: щось там "з пеленами":-(((

Олексій Мачехін - 20-1-2004 у 00:29

В чому полягає богохульство????

А як вам така "українська народна пісня радянського періоду":

Нова радість стала
Яка не бувала
На західній Україні
Пана вже не стало...

Не ручаюсь за кожний символ, але можу й навести повністю - книжка на полиці, проте не варта аби зайве її відкривати.

Руслан Кравець - 20-1-2004 у 02:31

Цитата:
Першим відправив користувач Olexiy
А як вам така "українська народна пісня радянського періоду":

Нова радість стала
Яка не бувала
На західній Україні
Пана вже не стало...


В мене десь є ціла збірка подібних радянських "колядок" та "щедрівок" (тітка, як укр. філолог, купувала багато книг, навіть таких).

Напевно, совіти розуміли, що не зможуть вибити людям з голови їх "антирадянської" культури, тож мусіли її причісувати на свій лад.
Але хто би то вчив ті їхні глупства :)

fish - 20-1-2004 у 09:04

Еге, був такий момент. Ми ще за совітів у школі вчили "новорічну пісеньку" для "хараводів": "Радуйся, ой радуйся земле! рік новий народився".
І то справді не тільки колядки. Засмучує, що деякі "цензуровані варіанти" добре таки в"їлися. Онде "Ніч яка місячна" - одна з найвідоміших "народних" українських пісень, яка насправді звучить "Ніч яка, Господи! Місячна, зоряна" - і "зоряна" нормально римується із "зморена". Але хто тепер той правдивий варіант пам"ятає?

Рост - 20-1-2004 у 09:48

Тема дуже цікава!
Може, ще хтось знає про такі, загальновживані тепер, перекручення?

Олексій Мачехін - 20-1-2004 у 10:15

2Фіш - я пам'ятаю :)

Наталка - 20-1-2004 у 15:15

І я. Це улюблена пісня моєї бабусі, саме в правдивому варіанті - "Ніч яка, Господи, місячна, зоряна!". :)

fish - 20-1-2004 у 16:04

ви мене втішили :)

Наталка - 20-1-2004 у 20:42

Трохи оф-топ, але нову тему заводити - надто коротке повідомлення... Спеціально для fish: Я була сьогодні в Могилянці на виставці молодих львівських художниць, "Щось таке..." зі Львова, дістала море задоволення, а дві картини так припали до душі, жи придбала б, якби продавалися :) "Церква на Знесінні" і "У світі жовтих риб", художниця - Соломія Костирка. :saint:

fish - 21-1-2004 у 09:35

Приват, Натальцю, приват, не забувай!
І, до речі, тема про риб у мене десь валялася давня-предавня.
Але все одно дякую, одразу ж кину в пошук - може десь у мережi є якісь її роботи?

Андрій Пелещишин - 21-1-2004 у 10:42

Може вже досить?
Ви не повірите, але є така чарівна штука як http://misto.ridne.net/u2u.php