Форум Рідного Міста

Площа Катедральна

Nazar - 4-4-2006 у 12:30

Преамбула:
http://daily.lviv.ua/index.php?mhistory

"Один філософ сказав, що обов'язковими ознаками цивілізації є шинок, тюрма і кладовище. Не вдаючись у розгляд самого твердження, зауважимо, що з цього погляду Львів був дуже цивілізованим містом, було тут багато і шинків, і в'язниць, і кладовищ.
За середньовічними поглядами, покійника треба було ховати в освяченій землі. Це, звичайно, не стосувалося самогубців, а в окремих випадках — і страчених за вироком суду. Жертв численних епідемій зазвичай вивозили далеко за місто. Освяченою землею вважалася тільки земля навколо храму. Тому тут і виникали кладовища. У середмісті Львова (на площі в 36 га) їх було сім, разом з монастирськими. Багатих ховали у криптах (підземеллях) храмів, бідноті ж було добре і біля храму. На цвинтарі кафедрального собору існували фамільні гробниці (див. пл. Катедральна, с. 114).
Зрозуміло, що головну роль при похованні відігравала конфесійна ознака — католиків ховали при католицьких храмах, православних і вірмен — на кладовищах Успенської церкви і Вірменського собору. Євреї мали кладовище не в середмісті, а на тому місці, де зараз знаходиться Краківський ринок. Воно існувало з кінця XIV ст. до початку 40-х років XX ст., коли було знищене гітлерівцями.
Зараз важко судити про зовнішній вигляд львівських кладовищ ХІУ-ХУІІІ ст. Намогильного горбка не було. Кам'яні плити великого розміру клали на засипану могилу, щільно притуляючи одна до одної, адже місця було дуже мало. Плити виготовляли переважно з пісковику, іноді з мармуру. На них вирізьблювали ім'я небіжчика, епітафію, у верхній частині — рельєфне зображення хреста на Голгофі, а знизу — череп і схрещені кістки.
При похованні у храмі труну опускали у підземелля не закопуючи. Над цим місцем ставили пам'ятник, який звичайно зображував сплячу людину. Виготовлялися вони з бронзи, мармуру, алебастру. Такі статуї зараз можна бачити у кафедральному соборі, костьолах єзуїтів і домініканців.
У ті часи в усій Європі існував звичай прибивати до торця домовини портрет небіжчика — так званий натрунний. Після похорону портрет вішали в храмі. Тепер зразки натрунних портретів можна побачити у колекціях Львівського історичного музею та Львівської картинної галереї, де їх зберігається близько десяти. Портрети ці писали на блясі, іноді на дереві. Нам невідомі прізвища художників, але це були майстри високого класу. Портрети і зараз вражають тонким психологізмом, яскравими барвами.
Про пам'ятники єврейського кладовища ми можемо судити тільки з нечисленних малюнків. Це були вузькі вертикальні кам'яні плити, встановлені досить близько одна від одної. На кожній такій плиті, крім прізвища та епітафії, вміщувалася ще особлива емблема, яка давала змогу встановити, хто лежить у могилі —духовна особа, лікар чи купець, дівчина чи заміжня жінка.
Розташування кладовищ безпосередньо в житлових кварталах було серйозною загрозою здоров'ю людей. Вода підземних потоків, котрих було чимало в середмісті, розмиваючи кладовища, потрапляла в криниці, з яких брала воду більша частина населення міста. Б храмах, особливо влітку, іноді було просто неможливо стояти через сморід.
У 1783 р. за розпорядженням імператора Йосифа II церковні кладовища були ліквідовані. Могили навколо храмів підлягали знесенню. Крипти мали бути звільнені від домовин, і ховати в них заборонялося.
Львівські власті не поспішали виконувати наказ імператора, аж поки з'явився повторний, який достатньо прозоро натякав на наслідки непослуху. І тоді закипіла робота. Здійснювалася вона досить-таки неци-вілізованими методами. Домовини витягали з крипт, вантажили на вози і вивозили за місто, де звалювали в ями. Звичайно, не виключалася і можливість перепоховання на одному з новостворених кладовищ, їх було організовано чотири за кількістю дільниць міста. Пичаківське кладовище обслуговувало східну частину міста і середмістя; Стрийське — південну; Городоцьке — західну; Жовківське, або Папарівка, — північну. Ці кладовища, крім Личаківського, зараз не існують. Місце Стрий-ського кладовища зайняли житлові квартали і частково — Стрийсь-кий парк, Городоцького — житлові квартали і частково — Привокзальний ринок. На місці Папарівки знаходиться вокзал Підзамче. Лича-ківське збереглося внаслідок того, що тут ховали заможних жителів середмістя і аристократію."


Ну а тепер про площу:)
Зараз наразі проводяться ремонтні роботи поблизу катедрального собору, і розкопано на глибині близько 1-1,5 метри рештки багатьох поховань. Загорожі ніякої немає тому можна прийти, подивитись і поспілкуватись з молодими археологами на той чи інший предмет. Хоча плит (побачити які я сподівався) чомусь не збереглось.
Цікаво виглядає австрійський колектор, який відкрили недавно: колектор просто вмуровано посеред кістяків...

Тарас Задорожний - 4-4-2006 у 13:23

В цьому нема нічого дивного. Колишні кладовища часто перетворюються у дивні речі... Так от, Привокзальний ринок знаходиться десь над старим єврейським цвинтарем. Некрополі були довкола більшості церков.
Щодо археологів. Колись мав нагоду спілкуватися з одним таким чоловіком, то він говорив, що для нього свято, коли у Львові йде заміна трамвайних колій. Якраз з"являється можливість не копаючи шось знайти. Правда, нищиться теж багато

Громов Сергій - 4-4-2006 у 13:41

Свого часу (як колись читав) власне там був цвинтар, і його якось переносили до личаківського, залишили дві каплички. Отепер видно - не все перенесли ...

Nazar - 4-4-2006 у 13:43

У наведеній вище преамбулі якраз про то йдеться.
Звичайно не все переносили - а просто рівняли з землею та клали бруківку.



http://public.fotki.com/NazarK/88jch/j2hfd/
наразі за цим посиланням завтра викладу все, що наклацаю.

Громов Сергій - 4-4-2006 у 14:48

А ще фотки, більш відверті, є ?

Ярема П. - 4-4-2006 у 15:49

Можна ще більше цікавих фотографій?

Nazar - 4-4-2006 у 16:07

Та то я телефоном клацав.
Завтра планую озброїтись фотоапаратом.
І зараз спробую таки вкласти фотку сюди...

Ярема П. - 4-4-2006 у 17:05

Супер,чекаємо!

Тарас Задорожний - 5-4-2006 у 10:09

Вчора пішов подивитися особисто. Не так там і багато усього... Падав дощ і було похмуро, а ці ямки, які були на фотках Назара накриті плівкою, тому нічого там не розгледів. Масовості поховань, чи вмурованого в купу скелетів колектора я не помітив... Ну є цей колектор... Ну десь один чи два скелети... Просто забули їх при перепоховані і все. Перепоховають тепер...

Nazar - 5-4-2006 у 10:16

Та перепоховували лише найбагатших, і то не всіх, а копали лише для труб, тому ямок мало:)

Тарас Задорожний - 5-4-2006 у 10:31

Не думаю, шо тільки найбагатших... Зважаючи на те, щоб прокласти ці ж ше австрійські труби, чи збудувати колектор, хтось порпався у взагалі неприбраному цвинтарі... Хоча стверджувати не можу. Варто, шоб хтось подивився у архіві. Може збережено якісь документи

Nazar - 5-4-2006 у 11:24

Цвинтарі були "ліквідовані" у 1780-90 роках, а колектор робився у кінці XIX ст, вже не на цвинтарі, а на площі.
Через густоту поховань неможливо булоперепоховувати, тому просто поверх клали бруківку і все:)

Тарас Задорожний - 5-4-2006 у 12:43

Воно то так... Але як же шар піску? Зземлю напевно зняли, насипали піску, проклали труби, а тоді поклали бруківку. Тобто це мали б помітити, коли вели ремонтні роботи, прокладали трамвайні колії... Не думаю, що так би все залишили... Хоча...