Форум Рідного Міста

Етноеволюція

Юрій Сєров - 10-3-2007 у 21:45

Фестиваль Етноеволюція окреслив риси цьогорічного дійства. Отож фест відбудеться десь від 29 квітня до 1 травня у селі Космач, Косівського району Івано-Франківської області. Це на кілька кілометрів глибше у Карпати по тій самій дорозі, що і село Шешори, де кілька років поспіль відбувався однойменний фест. Попередньо домовлено про участь у забаві з гуртами Гайдамаки, ДримбаДаДзиґа, СонцеКльош, Очеретяний Кіт, Пропала Грамота, Самі Свої, Бурдон, а також з Оркестром Янки Козир та Перкалабою. Окрім них народ бавитиме низка фольклорних ансамблів, серед яких Гуляйгород, Божичі, Древо та інші. Етноеволюція у Космачі має співпасти у часі з Третім Всесвітнім З’їздом Писанкарів, тож не дивно, що одним із зачинателів дійства є Космацька сільська рада.

Юрій Сєров - 14-4-2007 у 10:11

Писанкарі втретє з’їдуться до Космача

30 квітня та 1 травня у селі Космач, що на Іванофранківщині пройде Третій всесвітній з’їзд писанкарів. Це проект Мандруючого фестивалю українського традиційного мистецтва Етноеволюція «Космацький Великдень». Головними завданнями фестивалю є створення на ґрунті автентичної, традиційної української культури, творчого простору для сучасних музикантів, художників, майстрів, модельєрів, письменників, журналістів, представників інших мистецьких напрямків, відкриття сучасним українцям їхньої оригінальної культури з усіма надбаннями. Про це сьогодні, 13 квітня, Західну інформаційну корпорацію повідомив директор Регіонального ландшафтного парку «Знесіння», партнер фестивалю Олександр Завадович.

«Парк «Знесіння» – це ті ж гори в мініатюрі», – каже Олександр Завадович, – у нас багато спільного: частинка Гуцульщини знаходиться в Шевченківському гаю, у нашому парку також часто організовуються масові заходи – свято Івана Купала, змагання з туризму, літні освітні дитячі табори.

Програма фестивалю:

* презентація традиційної народної культури культури Гуцульщини, а також виставки-ярмарку творів майстрів декоративно-прикладного мистецтва з усієї України;

* майстер-класи від народних майстрів;

* відкриття приватної картинної галереї художника Остапа Цвечика;

* традиційна гуцульська кухня;

* вуличні театри;

* дитяча інтерактивна програма – Дім «Равлик»;

* покази українських дизайнерів та модельєрів;

* показ документальних, анімаційних, художніх фільмів;

* відновлення святкування першотравневої традиції «Майові студентські рекреації»;

* Третій всесвітній з’їзд писанкарів, в якому братимуть участь писанкарі з України, Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, Росії, США, Канади, Бразилії, Венесуели, Словаччини, Румунії, Австралії, Австрії, Італії та інших держав;

* міжнародна конференція «Писанка – символ України»;

* виступи автентичних гуртів, музик, танцювальних колективів з України та з закордону;

* виступи українських та зарубіжних world music та фолк-рок команд.

Всі, хто хоче взяти участь, допомогти чи долучитися до фестивалю телефонуйте: 8-096-66-56-486, 8-050-97-40-811.

Західна інформаційна корпорація

Юрій Сєров - 14-4-2007 у 10:58

Хтось має бажання/планує поїхати?

Мандруючий фестиваль українського традиційного мистецтва ЕТНОЕВОЛЮЦІЯ "Космацький Великдень" (Проект)

dr.Trollin - 23-4-2007 у 06:38

Міжнародний фестиваль етноеволюції “Великдень у Космачі”
Бути в Україні і не бачити Космача
це був би неповний образ Батьківщини.
Оксана Соколик


Село, мов писанка, в долоні Бога
Дмитро Павличко

Край Олекси Новаківського і Філарета Колесси, Олександра Довженка і Сергія Параджанова, Олеся Гончара та Івана Гончара, митрополита Іларіона та патріарха Київського і всієї Руси-України Володимира, Олекси Довбуша і Тараса Чупринки,
Святослава Гординського і Михайла Мороза, Григорія Смольського і Стефанії Ґебус-Баранецької, Володимира Шухевича і Давида Ґобермана, Оскара Кольберґа і Раймунда Кайндля, Алли Горської і Ліни Костенко, Северина Обста і Федора Кричевського, сестер Байко і Миколи Колесси, Бориса Антоненка-Давидовича і Анатолія Кос-Анатольського… Батьківщина Омеляна Ковча, Михайла Петруше-вича, Параскевії Трутяк, Марії Марчак, Анни Вінтоняк, Арсенії Кіселичук…
Про Космач написали свої твори лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка Дмитро Павличко /історичну поему ”Космач”/, Роман Іваничук /історичний роман ”Космацький гердан ”/, Степан Пушик /поему ”Космач”/, Василь Герасим’юк /книгу ”Космацький узір”/… А ще – Антоніна Листопад і Неоніла Стефурак, Орися Яхневич і Ольга Слоньовська, Ярослав Ярош і Роман Качурівський, Галина Маняко і Ольга Луцик-Рем…
В 1944 році на свято Покрови в Космачі військами УПА було проголошено Космацьку Самостійну Республіку.
Столиця Гуцульщини, колиска Гуцульщини, ”український Барбізон” – саме так називають сьогодні Космач, куди нині ведуть дороги з усього світу. Село, де проживає кілька тисяч народних майстрів, які вміють робити все: виготовляють меблі, будують будинки і церкви, займаються вишивкою, писанкарством, ткацтвом, обробкою рогу і шкіри, металу і дерева, виготовленням народних музичних інструментів, народної ноші, дитячої іграшки, дерев’яної скульптури, ліщиноплетіням… Село, де найкраще в Україні збереглися народні звичаї та обряди, де відбуваються весілля на конях, де говорять мовою мистецтва, куди приїжджають звідусіль зарядитися доброю енергетикою. Село, назву якого лінґвісти тлумачать як „келія сонця”, село, де в усьому домінує жовтогаряча барва. Московський журналіст Володимир Война підкреслив: якби не було Космача, ми були б набагато біднішими.
Площа Космача займає 11% території усього Косівського району і вдвічі перевищує територію держави Ватикан. Жителі Космача – це 13 % населення Косівського району, та їх кількість більш ніж утричі перевищує населення Фолклендських островів. На теренах Космацької Гуцульщини знаходяться численні соляні джерела, вода нафтуся , залізна вода та інші дари природи. Цікава флора і фауна.В лісах Космаччини водяться рисі, вовки, ведмеді, куниці, видри, тхори, олені, борсуки, глухарі, омелюхи, голуби, снігурі, щиглики, а на літо прилітають сюди навіть чорні журавлі та горлиці. Милує око і рідкісна рослинність, зокрема різні види рододендронів, мохів, тирличів, а також арніка, білозір, дев’ясил, родовик лікарський, купальниця, підсніжник, шафран, пізньоцвіт осінній, зозулинці, аконіт, буквиця, материнка, вовче лико… З багатьох рослин гуцулки Космача готують барвники для фарбування ліжників і писанок.
В народній творчості космачани суворо дотримуються прадавньої символіки, серед якої домінують такі знаки як безконечник, штерн, спіраль, колесо, сонце, хрест, триквер, дзвіннички, дерево життя, граблі, олень, півник… Символ „колесо” у Космачі широко поширений у різьбі, вишивці, ткацтві, писанкарстві. Це знак єднання найвищого спокою з напруженою силою і він є завершенням досконалості, образом Божої вічності й представленням тої безсмертності, яка виявляється в природі безперервним повторенням і відродженням життя. В загальнохристиянському розумінні колесо є символом безсмертності й майбутнього небесного існування, образом безконечної Божої любові. Отож символ „колесо” і став емблемою міжнародного фестивалю етноеволюції “ВЕЛИКДЕНЬ У КОСМАЧІ”, який відбуватиметься в Космачі на Гуцульщині 30 квітня та 1-2 травня 2007 року. Фестиваль відбуватиметься в центрі Космача на шістьох сценах, які будуть розташовані колесом, і на яких виступатимуть фольклорні колективи з усіх етнічних українських земель та з діаспори. У фестивалі братимуть участь і колективи з інших держав, які виконуватимуть свою національну музику, пісню, танець, але обов’язковим для них буде виконання одного номеру з українського автентичного фольклору. Шотландська, французька народна музика, чеська, молдавська, білоруська, грузинська народна пісня, грузинський, татарський, казахський народний танець мали б органічно доповнити концертну програму фестивалю, збагатити її новими барвами, показати, що генетичне коріння кожного народу закодоване в його музиці, пісні, танці. Одна сцена на горі Мончіль в Космачі буде повністю віддана молодіжним гуртам, зокрема таким як ”Тартак”, ”Гринджоли”, ”Чорнобривці”, зарубіжним виконавцям.
В рамках фестивалю проходитиме третій міжнародний з’їзд писанкарів, в якому братимуть участь писанкарі з України, Франції, Великобританії, Німеччини, Польші, Росії, США, Канади, Бразилії, Венесуели, Словаччини, Румунії, Австралії, Австрії, Італії та інших держав, відбуватиметься міжнародна наукова конференція ”Писанка – символ України”, проводитимуться численні виставки писанок та майстер–класи з писанкарства.
На фестивалі буде широко представлена народна творчість майстрів з України і світу, зокрема вишивка, гончарство, лозоплетіння, писанкарство, дитяча іграшка, вироби з бісеру, різьба по дереву, різьба по кості, боднарство, народний костюм, малярство, музичні інструменти… Народні майстри обабіч центрального гостинця сидітимуть великим колом (понад три кілометри). Плануються численні виступи кобзарів, дударів, лірників, бандуристів та показові змагання з «Бойового гопака». Їх доповнять виступи циганських ансамблів. Буде діяти школа традиційних українських танців, виступатимуть вуличні театри, козаки – каскадери на конях, охочі зможуть вирушити у мандрівку над Космачем на повітряній кулі.
Відбуватимуться майстер–класи з вишивки, писанкарства, виготовлення сирної іграшки, ліщиноплетіння, ковальства. Гурмани зможуть покуштувати страви української народної кухні та гуцульські страви: бануш, кулешу з бриндзою, бевку, мачінку, вареники, пиво із сирними кониками та печеними кишками, різні солодощі, яєшню із страусиних яєць, баранячі шашлики…
В програмі фестивалю етноеволюції ”ВЕЛИКДЕНЬ У КОСМАЧІ” також різні народні розваги: їзда на конях, змагання на колодах, бої подушками, змагання лучників, конкурс на швидкісне поїдання вареників, перетягування канату огрядними молодицями... і, звичайно, різні забави для дітей.
Українців постійно зомбували, розстрілювали, катували, морили голодом, концтаборами Сибіру й Соловків, робили все можливе для того, аби нація деґрадувала, була знищена... Мета фестивалю етноеволюції ”ВЕЛИКДЕНЬ У КОСМАЧІ” - показати усьому світові, що українська нація живе, творить, думає. Що українське мистецтво відроджується, чарує, приваблює, збагачує всіх. В програмі фестивалю великий нічний похід молоді із свічками на поле Космацької битви, який матиме гасло ”Гордися, що ти УКРАЇНЕЦЬ!”. І панахида по всіх замордованих, знищених українцях.
Український мудрець Григорій Сковорода стверджував: ”…Всяк мусить пізнати свій народ і в народі себе. Чи ти рус?.. Будь ним… Чи ти лях?.. Ляхом будь. Чи ти німець? Німечествуй. Француз? Французуй. Татарин? Татарствуй. Все добре на своєму місці в своєму образі, і все красно, що чисто, природно, що не є підробкою, не перемішано з чужим по роду…” Таку ціль ставить перед собою міжнародний фестиваль етноеволюції ”ВЕЛИКДЕНЬ У КОСМАЧІ”.
Фестиваль проводиться навколо сцен, збудованих у формі плуга, колеса, воза, ліри, куделі, горщика. На горі Мончіль, де знаходитиметься молодіжна сцена, височітиме великий вітряк – символ фестивалю. В долині села будуть розставлені великі ляльки з сіна та соломи. Завершиться міжнародний фестиваль етноеволюції ”ВЕЛИКДЕНЬ У КОСМАЧІ” конкурсом на знання українських традицій та звичаїв і вогняним шоу. Це наша культура. Ми – УКРАЇНЦІ!
Ласкаво запрошуємо до Космача!
Дмитро Пожоджук,

Космацький сільський голова,
Голова Всеукраїнської Координаційної Ради
з вивчення і відродженя писанкарства,
Заслужений майстер народної творчості України





Мандруючий фестиваль українського традиційного мистецтва ЕТНОЕВОЛЮЦІЯ "Космацький Великдень" ( Проект)


За підтримки Косівської районної адміністрації
та районної ради

Організатори фестивалю:

Студентський туристичний клуб "Скіфи"
Український центр народної культури "Музей Івана Гончара"
Продюсерська компанія "Etno - Sound"
Фольклорний гурт "Голубка"
Космацька сільська рада (голова Дмитро Пожоджук)
Громада села Космач

Фестиваль відбудеться 30 квітня та 1 травня 2007р.
В рамках фестивалю - III Всесвітній з'їзд писанкарів

Навесні року 2007 сонце "ЕТНОЕВОЛЮЦІЇ" засяє над Українськими Карпатами, в самому їхньому серці - селі Космач.

Ландшафт місцевості, де розташувався Космач, зумовив його природну форму у вигляді сонця з промінням, що струмує урізнобіч 32 присілками. Село Космач, де у всьому живе дух творчості, є найбільшим не лише в Україні, а і у всій Європі. Його назву лінгвісти тлумачать як "Келія сонця", адже і у вишивці, і у знаменитих на весь світ космацьких писанках домінує жовто-гаряча барва.
Космач є центром гуцульської традиційної культури. Тут, мало не в кожній хаті живе талановитий майстер чи майстриня, музика-віртуоз чи то пак нащадок самого Олекси Довбуша. До скарбів космацьких майстрів належать такі види ремесел як: писанкарство, вишивка, кушнірство, різьба по дереву, малярство, мосяжництво, ткацтво, бондарство, ліщиноплетіння, виготовлення народних інструментів.
Тут, в Космачі, Ви на повні груди зможете вдихнути чисте гірське повітря, досхочу напитися цілющої води з гірських струмків та незглибимих джерел мудрості гуцульської традиційної культури.

Головні завдання фестивалю:
1. Створення на ґрунті автентичної, традиційної української культури, творчого простору для сучасних музикантів, художників, майстрів, модельєрів, письменників, журналістів, представників інших мистецьких напрямків.

2. Сприяння розвитку зеленого туризму в с. Космач через заходи організовані фестивалем.
3. Відкрити сучасним українцям їхню оригінальну культуру зі всіма її надбаннями:
- Показати важливість її збереження та розвитку.
- Створення попиту на українську традиційну культуру.
- Формування нової генерації - високосвідомої, духовної, культурноосвіченої та патріотичної. Пізнати себе через пізнання свого народу, його історії, культури, традицій, звичаїв.
- Відновлення традиції передачі народними майстрами знань від батька
до сина.

Програма фестивалю:
- Презентація традиційної народної культури Гуцульщини, а також виставки-ярмароку творів майстрів декоративно-прикладного мистецтва з усієї України;
- Майстер-класи від народних майстрів;
- Відкриття приватної картинної галереї художника Остапа Цвечика;
- Традиційна гуцульська кухня;
- Вуличні театри;
- Дитяча інтерактивна програма - ДІМ "Равлик";
- Покази українських дизайнерів та модельєрів;
- Показ документальних, анімаційних, художніх фільмів;
- Відновлення св'яткування першо травневої традиції "Майові студентські рекреації ".
- Третій Всесвітній з'їзд писанкарів, в якому братимуть участь писанкарі з України, Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, Росії, США, Канади, Бразилії, Венесуели, Словаччини, Румунії, Австралії, Австрії, Італії та інших держав;
- Міжнародна конференція "Писанка - символ України";
- Виступи автентичних гуртів, музик, танцювальних колективів з України та з закордону;
- Виступи українських та закордонних world music та фолк-рок команд.

Важливо
Режисура, сценографія, запрошення учасників та відбір гуртів для участі у програмі фестивалю - проводиться безпосередньо ініціаторами фестивалю.

До уваги посольств та культурних центрів!
Наш фестиваль не відокремлює українську культуру від світової та виступає за об'єднання зусиль всіх культурних етнічних центрів та громад для спільної діяльності з відродження духовності та традицій в нашій країні.

Критерії відбору фольклорних гуртів
Обов'язкове представлення традиції конкретної місцевості, знання паспорту та дотримання манери виконання, відповідність тембру, діалекту та тридиційного одягу представленої місцевості, відповідність складу ансамблю та матеріалу, що виконується.

Для участі у фестивалі планується запросити:

Майстри:
- майстри Гуцульщини та всієї України
- Український центр народної культури "Музей Івана Гончара"

Кіно:*
Ретроспектива класики українського ігрового та анімаційного кіно: "Тіні забутих предків" (ігровий фільм) реж.С. Параджанов, "Пропала грамота" (ігровий фільм) реж.Б.Івченко, "Енеїда" (анімаційний фільм) В. Дахно.
Роботи сучасних українських документалістів, кінорежисерів та аніматорів: "КІНОМАНІЯ" (док. фільм) реж. Г.Яровенко, "Всесвіт у твоїх долонях" (док. фільм), "Кирилівська церква" (док. фільм) реж. Петро Олар, прод. Д.Небесійчук, "Подорожні" (док фільм) реж. І. Стрембітський, "Йшов трамвай №9" (анімація) реж. С. Коваль, "Прикордоння" (док. фільм) реж. О. Урсакі, "Казка про Довбуша" (анімація) реж. В. Вецеринський, документальна робота про "Фільмотехнік".

Театри:
"Човен", "Дах" (м. Київ)

Автентичні фольклорні ансамблі:
"Прилипчаночка", с. Прилипче Заставинського р-ну Чернівецької обл.; "Родинний ансамбль Тафійчуків", с. Верхній Буковець; Роман Кумлик, м. Верховина (Жеб'є); танцювальний ансамбль Ілюків-Ванджураків, с.Віпче; "Барви Карпат", с. Прокурава (Покурєва); "Перепелоньки" (весняний Великодній обряд), с. Акрешори; "Похоронний обряд", с. Брустори; "Весільний обряд", с. Буковець; трембітарі з с. Брустори, с. Шепіт, с. Річка (Гуцульщина).

Вторинні фольклорні ансамблі:
"Гуляй город", "Божичі", "Древо", "Володар", "Буття", "Гуртоправці", "Лукині роси", "Надобридень", "Кралиця", "Яворина", "Роксоланія", "Школа традиційного народного танцю", м. Київ; "Серпанок", м. Суми; "Веснянка", м. Рівне; "Муравський шлях", м. Харків; "Дивина", м. Донецьк; "Вербиченька", смт. Нова Водолага, Харківської обл.; "Ладовиці", м. Хмельницький; "Дике поле", м. Кіровоград.

World music гурти:
"Гайдамаки", "DримбаDаDзига", "Сонце Кльош", "Хорея Козацька", "Атмасфера", м. Київ; "Очеретяний кіт" м. Вінниця; "Пропала Грамота", "Самі свої", м. Кам'янець-Подільський; "Бурдон", м. Львів; "Русичі", м. Білгород-Дністровський, Одеська обл; "Вертеп" м. Дніпропетровськ, "Оркестр Святого Миколая" м. Люблін; "WIDYMO" м. Санок (Польща).

Фолк-рок гурти:
"Оркестр Янки Козир", "Вогнесміх", "Тінь Сонця", м. Київ; "Перкалаба", м. Івано-Франківськ; "UKRAINIANS", м. Лондон (Великобританія) .




Зв'язок з дирекцією фестивалю

Валерій Гладунець тел. 8096 665 64 86 e-mail: etno_varyion @ ukr.net, etnoevolution@gmail.com
Наталка Лещенко тел. 8050 974 08 11 e-mail: natalkal @ ukr.net
Дмитро Пожоджук тел. 8097 551 44 02 роб. 80347857721

Етнофестиваль у Космачі.Хто їде?

Юрко Ґоґіто - 27-4-2007 у 16:44

1-2 травня в Космачі відбудеться етнофестиваль.Хочу попитати може хто знає як там з ночівлею і харчуванням???? може десь там здибаємся?

Наталя Гриб - 4-5-2007 у 12:13

Я їздила на цей фестиваль. Дуже сподобалося. Ходили у вишиванках, їли бануш, слухали етномузику, купували сувеніри...не повезло тільки з погодою. :( Трохи розлякали нарід низька температура і весняний сніг :) Не сподобалось, що деякі майстри і продавці розмовляли російською. А так все кльово! На наступний рік поїду що раз:D

Тарас Капущак - 4-5-2007 у 15:19

Теж там був :) Задоволення отримав:)
Стосовно організаторів -- слів не вистачає, провернути таке, це просто подвиг!

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Наталя ГрибТрохи розлякали нарід низька температура і весняний сніг :)

Я теж так думав, а потім в нас один подзвонив додому на полтавщину і виявилось, що там теж був сніг....


А чи є тут хтось зі студентів з університету Франка, хто їздив на фестиваль? Чи може має з ними контакт?

Юрій Сєров - 13-5-2007 у 01:04

Викладіть якісь знимки, як маєте.

Тарас Капущак - 24-5-2007 у 20:29

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Сєров
Викладіть якісь знимки, як маєте.

Сам не мав можливості фотографувати, через то своїх фоток майже нема. Ось трохи потрусив тих хто були зі мною і дещо нашкріб, хоча загальну картину з цих фоток нажаль важко уявити. Тому сприймайте ці фотки як однобокий погляд :)

http://infostore.org/info/3317760