Форум Рідного Міста

Недитячі казки...

Олексій Мачехін - 4-8-2007 у 09:44

Зауважив, що часто у батьків, особливо у мам і мене це не дивує, виникають сумніви щодо змісту, сюжету звичайної казки через його невідповідність сучасним уявленням про моральність, людяність. Буцім казка, а найпаче дуже стара казка, несе в собі небажану у теперішньому світі систему цінностей. Головні герої дозволяють собі дурити, красти, вбивати, насміхатися, мститися....

Справді, з точки зору сучасних стосунків Телесик - не надто чемний хлопчик. Запік нещасну зміючку Оленку, нагодував нею ще менш щасливу маму-відьму та й знай собі з дуба насміхається. А ще потім і рятується і щасливо додому добирається.

Про казки Братів Ґрім можна взагалі нічого не казати.

Проте чи наші сьогоднішні гуманістичні погляди - достатня причина вирізати з казки половину сюжету?
В моєму дитинстві, скажімо, Телесик був серед улюблених казок. І їли там ту саму Оленку і «качалися-валялися» зміючки-оленчиного м'ясця наївшись. Але це заледве могло виховати у мене канібалістичні погляди чи прагнення насміхатися над чужим горем. Натомість захоплення від кмітливості Івасика, який у скрутному становищі не розгубився і з гумором зумів вибратися з халепи, повернути ситуацію навпаки, оце якраз враження справило.

І тепер я залюбки по пам'яті розповідаю Телесика сину без жодних коректив.

Проте Івасик - лише один з кагалу не зовсім гідних персонажів. Є ж і інші. Ну хоч і Пан Коцький.

Мені цікаво як форумці ставляться до цієї несподіваної проблеми? Чи й справді суспільство наше аж так змінилося, що вже стара добра казка для нас надто зла і несправедлива?

Іван Лихобор - 4-8-2007 у 11:53

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексія Мачехіна
Зауважив, що часто у батьків, особливо у мам і мене це не дивує, виникають сумніви щодо змісту, сюжету звичайної казки через його невідповідність сучасним уявленням про моральність, людяність. Буцім казка, а найпаче дуже стара казка, несе в собі небажану у теперішньому світі систему цінностей. Головні герої дозволяють собі дурити, красти, вбивати, насміхатися, мститися....

Хіба нове трактування старої-доброї казки "Котик і Півник", що свого часу довго висіла на "Самвидаві". Але потім її забрали (бо щирі патріоти, певне, стали плюватися): там система цінностей, допасована до цілком нових реалій теперішнього світу. :lol:

Adult advisory: прикріплену тута "соврємєнну казку" не дозволено читати дітям до 18.

Nazar - 4-8-2007 у 20:13

І суспільство змінилось - від цього не втечеш, і казки написані таки не для дорослих. Маю на увазі, що казки написані мовою дітей, образами дітей, алегоріями дітей, у яких відчуття такту чи тим більше - гуманності суттєво відрізняється. Якщо дивитись у цьому контексті "мовою та образами дітей" - то тут все в нормі:)

А що Ви маєте проти Пана Коцького?:)

Олексій Мачехін - 4-8-2007 у 20:23

Е ні, Назаре. Казки для дітей почали писатися не так і давно. Народні ж перекази це радше «історії для сімейного прослуховування».

А що Пан Коцький? Казка розповідає як ледачий кіт змовившись з хитрою крадійкою задурив голову довірливим лісовим мешканцям від чого надурно обжерся ;)

Андрій Пелещишин - 4-8-2007 у 22:22

Цитата:

Зауважив, що часто у батьків, особливо у мам і мене це не дивує, виникають сумніви щодо змісту, сюжету звичайної казки через його невідповідність сучасним уявленням про моральність, людяність. Буцім казка, а найпаче дуже стара казка, несе в собі небажану у теперішньому світі систему цінностей. Головні герої дозволяють собі дурити, красти, вбивати, насміхатися, мститися....


Є таке. І власне, характерне саме для "зовсім дитячих" казок. Бо у героїчних казках уже все правильніше. Котигорошко, Кожумяка і тп - тут акценти вже правильні :). У тому сенсі - Телесик це певною мірою перехідна казка між "дитячими" і "героїчними". Зрештою, зло він переміг, а не породив.

Я також над тим думав. Складається враження, що "дитячі" казки були першою теоретичною клясою для дитини в жорстокій школі виживання. Коли про благородство та доброту мова ще не йшла, а лише про те, що дитина повинна елементарно вижити.
Другий, напевно ще важливіший момент. Раніше, у "ті часи", все-таки було систематичне релігійне виховання. Щоденні молитви, ходіння в церкву і тп напевно повністю компенсували ту казкову аморальність


Звідси і висновок. Казка не те, щоби застаріла. Просто, напевно треба вчити і виживати, і душу берегти. А ми тепер хочемо зразу усе "в одному флаконі" - якщо казка, то відразу про доброго ангелятка.

Юрій Сєров - 4-8-2007 у 23:00

Цитата:
Хіба нове трактування старої-доброї казки "Котик і Півник", що свого часу довго висіла на "Самвидаві". Але потім її забрали (бо щирі патріоти, певне, стали плюватися): там система цінностей, допасована до цілком нових реалій теперішнього світу. :lol:

Креатиффно, але на другому абзаці набридає

Андрій Пелещишин - 5-8-2007 у 09:22

Іване, розміщену тут "казочку" потер. Чим ми гірші за Самвидав, щоби тут було таке?

Ну і користувача Лихобор я блокую.

Я багато раз попереджав на Форумі. Що є одна річ за яку я блокую миттєво - брудна лайка і матюки.
А в казочці ще і розпалювання ворожнечі та заклики до насильства.
Плюс до того - злісний офтоп. Непотрібно в дитячий світ лізти з політикою.