Форум Рідного Міста

Св. Миколай, дід Мороз чи Санта Клаус?

Юрій Ришковець - 19-12-2007 у 15:37

Українським аналогом закордонних діда Мороза та Санта Клауса є Святий Миколай.

В свідомості наших дітей живе дід Мороз чи Санта, а Святий Миколай є іншою особою. Це відбувається під впливом багатьох закордонних фільмів, які пропагують дідів Морозів чи Санта Клаусів, бо власне українських дитячих фільмів на цю тематику нема. Саме під впливом цього фактора відбувається підміна понять і фактично підміна нашої рідної культури.

Я вважаю, що потрібно дітям (і деяким дорослим) пояснювати, що Св.Миколай, дід Мороз і Санта ті самі особи, і робити акцент на нашому українському варіанті.

Хотілося б почути вашу думку, шановні форумчани.

marco - 19-12-2007 у 15:52

В свідомості моїх дітей (мушу сказати, що діти трохи старшіші) живе Св. Миколай. Все інше підміна понять далека від реальності і сприймається ними відсторонено, як і уся реклама

Demyan - 19-12-2007 у 16:00

Якось всеодно.......та й роблю я собі подарки не на Миколая чи новий рік...а тоді коли того хочу. Тому для мене ніколи ці свята не асоціювалися з подарками чи культурою народів...
Чи санта чи дід чи ще якась біда....всеодно, головне що це Новий Рік.

Юрій Сєров - 19-12-2007 у 16:14

Дивлюсь в вікно - сніг лапатий,
Хтось там іде до нашої хати,
То не якийсь дід Мороз,
То Миколай бородатий.
(Тарас Чубай)
Гарні слова! :)

Юрій Ришковець - 19-12-2007 у 19:37

Цитата:
Повідомлення від Demyan
Якось всеодно.......та й роблю я собі подарки не на Миколая чи новий рік...а тоді коли того хочу. Тому для мене ніколи ці свята не асоціювалися з подарками чи культурою народів...
Чи санта чи дід чи ще якась біда....всеодно, головне що це Новий Рік.

Так, звичайно, подарунки не обов'зково слід прив'зувати до конкретного свята, але справа не в подарунках, а в тому хто їх приносить.

Рост - 19-12-2007 у 19:45

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Ришковець
Українським аналогом закордонних діда Мороза та Санта Клауса є Святий Миколай.

Я вважаю, що потрібно дітям (і деяким дорослим) пояснювати, що Св.Миколай, дід Мороз і Санта ті самі особи, і робити акцент на нашому українському варіанті.


В жодному разі. По-перше, на відміну від міфічного діда Мороза, вигаданого російським пролітаріатом, Св.Миколай Чудотворець - цілком реальна особа.

Коротка історія

Не багато знаємо про життя святого Миколая. І навіть те, що знаємо, повите різними легендами. Знаємо, що святий Миколай довгі літа був єпископом у Мирах, провінція Лікія, у Малій Азії. Він брав участь у Першому Вселенському Соборі (325) у Нікеї. Помер близько 345 року. Усе своє життя присвятив справі милосердя для душі й тіла. Тож ще за життя називали його батьком сиріт, удів і бідних. Після смерти Господь Бог прославив його даром творення чудес, і тому він отримав імення великого чудотворця. Славні чуда були якраз головною причиною його швидкого й широкого культу.

Культ святого Миколая починає поширюватися від часу, коли цісар Юстиніян І (527-565) збудував на його честь церкву в Царгороді. Єрусалимський канонар з VII ст. 6 грудня (19-го - тут конфлікт нового-старого стилів :) прим.моя) каже: "Пам'ять Миколая, єпископа одного великого города". Усі грецькі місяцеслови з IX століття мають його празник. Цісар Мануїл Комнен (1143-1181) державним законом приписав святкувати святого Миколая 6 грудня. З Візантії його культ поширюється по цілому світу. Найдавніший життєпис святого Миколая походить з IX сторіччя.

На Заході папа Миколай (858-867) — перший папа з цим іменем — близько 860 року збудував у Римі церкву святого Миколая. До Німеччини його культ принесла візантійська княжна Теофано, жінка цісаря Оттона II (973-983). Латинська Церква також святкує празник Миколая 6 грудня. У Франції і Німеччині є понад дві тисячі, а в Англії близько 400 церков, які названо в честь Миколая.

На наші українські землі культ святого Миколая приходить разом із християнською вірою. У другій половині XI сторіччя в Києві, на могилі Аскольда, було збудовано церкву святого Миколая. У Києві під покровом святого Миколая був жіночий монастир, який фондувала жінка князя Ізяслава Святославича (+ 1078). У цьому монастирі прийняла чернечий постриг мати святого Теодосія Печерського. На рідних землях в нас було багато церков на честь святого Миколая. До найдавніших з них належить церква святого Миколая у Львові, що походить з кінця XIII ст. Енциклопедія Українознавства про почитання святого Миколая в нашому народі каже: "У численних народних переказах Миколай боронить людей від стихійного лиха; найбільше він опікується тими, хто перебуває у плаванні, тому чорноморські рибалки, виходячи на промисел, брали з собою образ Миколая... У давнину — святий Миколай також заступник перед небезпеками із степів. Пісні про святого Миколая належать до найдавніших зразків української поезії, серед них такі популярні, як "О хто, хто Миколая любить" (Т. 4, с. 1533).



Тепер стосовно Санти. Згідно з Вікіпедією (не дуже люблю це джерело, але не маю часу шукати інші):

Санта Клаус (англ. Santa Claus), то есть Святой Николас, — в поздней западноевропейской традиции — Рождественский дед, который дарит подарки детям на Рождество Христово. Имя американского Санта Клауса представляет собою искажение голландской транскрипции имени св. Николая. День памяти святого — 6 декабря (в Русской православной церкви — 9 мая и 6 декабря по старому стилю).

Тобто, це популістський Св.Миколай. Бо американці все так сприймають, у них навіть Єзус Крістос - супер стар.


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Ришковець
В свідомості наших дітей живе дід Мороз чи Санта, а Святий Миколай є іншою особою. Це відбувається під впливом багатьох закордонних фільмів, які пропагують дідів Морозів чи Санта Клаусів, бо власне українських дитячих фільмів на цю тематику нема. Саме під впливом цього фактора відбувається підміна понять і фактично підміна нашої рідної культури.

Ось з виділеним погоджуся - треба розказувати, хто є хто. І що наша культура - одна з найдревніших в Європі. А то є таке. ніби українці взагалі десь невідомо хто, приблуди які.
Тобто, що Санта Клаус - всього лишень перекручене ймення Св.Миколи. Ну що взяти з тих мерикосів :) Ліньки було потренуватись, щоб вимовити "Миколай" :)

Олексій Мачехін - 19-12-2007 у 20:14

Росте, скажу тобі по-перше як модератор модератору — ти не прави́й.
Не треба вживати зверхні і принизливі назви інших народів. Хоча б у цьому розділі.

А по-друге ти все одно несправедливий до американців — Санта Клаус це таки трохи перекручена голандська вимова святого Миколая (Sinter Klaas) і я думаю, вона навіть ближча до оригінальної (Νικόλαος ) за нашого Миколая ;)
І супер стар у них, доречі, Чізас Крайст ;)

Ну і трошки по темі — і зараз є Церква Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі, щоправда вона має інший вигляд ніж було у 11 сторіччі, належить до греко-католиків. В ній ми хрестили Назара.

Чесно кажучи, я Не поспішаю розповідати дитині що Дід Мороз то пародія святого Миколая — зараз для нього це казка і позбавляти цієї казки дитину не хочеться. Згодом я, думаю, скажу «правду», що Дід Мороз то св. Миколай, який приходить до тих дітей, які у нього не вірять після того, як обійде спочатку своїх прибічників. Чи щось таке.

Hanor Narasson - 19-12-2007 у 20:44

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Рост

В жодному разі. По-перше, на відміну від міфічного діда Мороза, вигаданого російським пролітаріатом, Св.Миколай Чудотворець - цілком реальна особа.



Дід Мороз- персонаж вигаданий, але літературний і оперний. Чесно кажучи, так напам'ять не буду твердити, хто саме придумав (Пушкін чи Нєкрасов), але точно знаю, що це було ще до 1917-го, а в ті часи єдиний "пролетарський" літератор був тільки Максім Ґорькій, так то точно не він.:baddevil:
А пролетарів - оперних композиторів я чомусь ну ні одного пригадати не можу.:P

Рост - 19-12-2007 у 21:57

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій Мачехін
Росте, скажу тобі по-перше як модератор модератору — ти не прави́й.
Не треба вживати зверхні і принизливі назви інших народів. Хоча б у цьому розділі.

Добре, в цьому розділі більше не буду :) Але чого вони святого Ніколаса Клаусом обзивають? :)

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій Мачехін
А по-друге ти все одно несправедливий до американців — Санта Клаус це таки трохи перекручена голандська вимова святого Миколая (Sinter Klaas) і я думаю, вона навіть ближча до оригінальної (Νικόλαος ) за нашого Миколая ;)

Боюсь не ближче, бо ти читаєш по-англійськи, а в голандців вимова інша. Мій товариш жив декілька років там, по їхньому уже непогано говорить. Ну але менше з тим.

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій Мачехін
І супер стар у них, доречі, Чізас Крайст ;)

Я про Вебера, а ти про що? :)


Оле, ти незгоден з чимось, мною сказаним, по суті? Чи просто до слів почіпатися? :)

Рост - 19-12-2007 у 22:01

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Hanor Narasson
Цитата:
Оригінальне повідомлення від Рост

В жодному разі. По-перше, на відміну від міфічного діда Мороза, вигаданого російським пролітаріатом, Св.Миколай Чудотворець - цілком реальна особа.



Дід Мороз- персонаж вигаданий, але літературний і оперний. Чесно кажучи, так напам'ять не буду твердити, хто саме придумав (Пушкін чи Нєкрасов), але точно знаю, що це було ще до 1917-го, а в ті часи єдиний "пролетарський" літератор був тільки Максім Ґорькій, так то точно не він.:baddevil:
А пролетарів - оперних композиторів я чомусь ну ні одного пригадати не можу.:P


Ну не придумали, так використали. Дійсно, думати, напевно, нікому було. Але це суті не міняє.

Олексій Мачехін - 19-12-2007 у 22:27

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Рост
Оле, ти незгоден з чимось, мною сказаним, по суті? Чи просто до слів почіпатися? :)


Насамперед з твоїм настро́єм ;)
У американців свої традиції, не нам їх судити.

Рост - 20-12-2007 у 00:46

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій Мачехін
Насамперед з твоїм настро́єм ;)

Якби ж то мене було троє... ;)
Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій Мачехін
У американців свої традиції, не нам їх судити.

Так а я не суджу. Мені не подобається "комплекс українця" - у нас колосальна культурна спадщина, проти нашої нації американці що діти немічні, а ми вічно в тінь ховаємось. Я розумію, що даються взнаки десятиліття комуністичного режиму, де за будь-які релігійні погляди кар`єри ломали в кращому випадку, але треба ж якось то міняти.

До слова, в дитинстві я завжди чекав Св.Миколая, а дід Мороз був чимось далеким і чужим. Атрибутом новорічної ялинки по телевізору.

Demyan - 20-12-2007 у 08:25

Та розлсабтися народ....вот за що люблю українців...так те що нам би лиш повід посперичатися щось довести...висловіть свою думку, я сказав коротка і ясно і все..
Святкуйте :), веселіться :D, колядуйте :sing:...

Олексій Мачехін - 20-12-2007 у 08:34

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Рост
Так а я не суджу. Мені не подобається "комплекс українця" - у нас колосальна культурна спадщина, проти нашої нації американці що діти немічні, а ми вічно в тінь ховаємось. Я розумію, що даються взнаки десятиліття комуністичного режиму, де за будь-які релігійні погляди кар`єри ломали в кращому випадку, але треба ж якось то міняти.

Я ж нічим наче українців не принижував. Просто для мене таке право беззаперечне. Хочуть виховувати дітей Сантою, а Різдво перетворювати на шопінг — заради Бога, мені прикро трохи, але не шкода ;)

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Рост
До слова, в дитинстві я завжди чекав Св.Миколая, а дід Мороз був чимось далеким і чужим. Атрибутом новорічної ялинки по телевізору.


Я здогадуюсь. У вас і ялинки продаються до Різдва, а у нас до 31 грудня. Що не кажи, а на 20 років і на одне-два покоління більше гомо совєтікусів. Я про св. Миколая взагалі дізнався доволі пізно.

marco - 20-12-2007 у 10:15

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій Мачехін
Я здогадуюсь. У вас і ялинки продаються до Різдва, а у нас до 31 грудня.


Ага! :sing:
3-5 січня купую звичайно (якщо Ангелик "зашиється" і не принесе) ;)

Віталій Теплий - 20-12-2007 у 11:28

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Сєров
Дивлюсь в вікно - сніг лапатий,
Хтось там іде до нашої хати,
То не якийсь дід Мороз,
То Миколай бородатий.
(Тарас Чубай)
Гарні слова! :)


Через поле, через гай
іде Святий Миколай.
Несе він даруночки,
втіху і пакуночки.

Dmy - 21-12-2007 у 17:56

Ну от, з'ясувалося, що Св. Миколай і Санта Клаус - таки родичі, а Дід Мороз - приблуда, який зі звичайного казкового героя (кшталту Баби Яги, Снігової королеви чи Гобіта Більбо) був призначений за Совєтів Міністром борделю (по тому, як понищили інших, за своєю звичкою).

Якщо обійтися без грунтовних геокультурологічних розвідок, а просто поприколюватися, то згадалися відомі приколісти Брати Капранови. Вони розповідали, що коли мешкали у Москві, то їхні діти добре затямили: українцями бути вигідніше, ніж росіянами. Бо місцеві однолітки подарунки отримували лише раз - на Новий рік, а вони двічі - ще й на Миколая!
Ось це - національна пропаганда, це я розумію!

Лєна Дадукевич - 21-12-2007 у 19:24

А у кого українсько-польські сім"ї, то це ще вигідніше, бо всі свята святкуються по два рази :lol::sing:

Dmy - 21-12-2007 у 19:33

Ну так. Поляки - поляками, але я завжди казав, що правдивим толерантним українцем бути класно: як починаєш квасити ввечері 24 грудня, так і не зупиняєшся аж до 14 січня. Хіба що - піст, але задля толерантності можна ним трохи і знехтувати.

Юрій Сєров - 22-12-2007 у 00:28

Чому так коротко? Починаєш на Романа - 1 грудня, закінчуєш на Йордан. :)

Hanor Narasson - 27-12-2007 у 20:51

Я ридав... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:




Юрій Сєров - 27-12-2007 у 21:01

Верхній малюночок - сучасний чи ще совдепівський?

Hanor Narasson - 27-12-2007 у 21:20

Не знаю...:cool: Зате відомо, що "исконный": http://www.xpomo.com/ruskolan/start.htm

Хоча це може бути стьоб, як і ПДРС... :rolleyes: