Форум Рідного Міста

Запускається в роботу Великий андронний колайдер

Agent86 - 15-5-2008 у 06:19

У ніч на 15 травня Європейський центр ядерних досліджень CERN запускає в роботу Великий адронний колайдер – наймогутніший насьогодні прискорювач елементарних часток.

Фізики гадають, що цей пристрій допоможе дізнатися, як з’явився Всесвіт, бо він здатний відтворити умови, аналогічні тим, що були через одну трильйонну частку секунди після Великого вибуху.

Великий адронний коллайдер (ВАК) дозволить відповісти на багато фундаментальних питань сучасної фізики.

Нагадаємо, що не так давно Волтер Ваґнер, власник ботанічного саду на Великому острові Гавайського архіпелагу, та іспанець Луїс Санчо подали позов у суд, вимагаючи заборонити запуск Великого адронного колайдера. На їхню думку, запуск колайдера небезпечний для нашої планети: колайдер може породити невелику чорну діру або дивну частку, яка перетворить Землю в грудку дивної матерії.

Проте, дослідники CERN спростовують ці гіпотези і вважають заяви Ваґнера і Санчо повною нісенітницею.



Джерело http://ua.korrespondent.net/tech/462041

Нагадаю, що цей колайдер має розмір 27 кілометрів і в ньому планують створювати мікроскопічні чорні дірки! Так ті самі? які все поглинають і нічого невипускають навіть світло ! До чого це приведе ніхто не знає. Єдине радує, що збільшувати його потужність будуть поступово.

Юрко Ничик - 15-5-2008 у 09:15

ухти)
а чо це ми ще живі ?:))))))))))))

Agent86 - 15-5-2008 у 18:47

Додаткову інформацію про колайдер можна знайти за посиланням.

Великий адро́нний кола́́йдер (анг. LHC, Large Hadron Collider), вже побудований у Європейському центрі ядерних досліджень CERN (Centre Europeen de Recherche Nucleaire) зусиллями фізиків усього світу, є прискорювачем, призначеним для прискорення протонів і важких іонів. Метою проекту LHC передусім є відкриття бозона Хіггса — найважливішим з експериментально не знайдених частинок Стандартної Моделі (СМ) — а також пошук явищ фізики поза межами СМ. Також багато уваги планується приділити дослідженням властивостей W і Z-бозонів, ядерним взаємодіям при надвисоких енергіях, процесам зародження та распаду важких кварків (b і t).


Підземний зал, в якому буде змонтований детектор ATLAS. Фотографія жовтня 2004 року, коли роботи по побудові детектора тільки починались.


27 km long CERN LHC tunnel, located 100 metres under the ground close to Geneva. Huge superconducting electromagnets will be located here. On the right you see transport wagons.

Ідея проекту LHC народилася в 1984 році і була офіційно схвалена десятьма роками пізніше. Будівництво LHC почалося 2001 року по закінченні роботи попереднього великого прискорювача CERN — електрон-позитронного колайдера LEP (Large Electron-Positron Collider).

На колайдері LHC передбачається зіштовхувати протони із сумарною енергією 14 ТэВ (тобто 14 тераелектронвольт чи 14·10^12 електронвольт) у системі центру мас налітаючих частинок, і також ядра свинцю з енергією 5,5 ГеВ (тобто 5,5·10^9 електронвольт) на кожну пару зіштовхуваних нуклонів.

Великий адронний колайдер будується в існуючому тунелі, що колись займав LEP. Тунель з периметром 26,7 км прокладено на глибині ста метрів на території Франції та Швейцарії. Для утримання і корекції протонних пучків використовуються 1624 надпровідних магнітів, загальна довжина яких перевищує 22 км. Останній із яких було встановлено у тунелі 27 листопада 2006 року. Магніти працюватимуть за нормальної температури −271 °С. Будівництво спеціальної кріогенної лінії для охолодження магнітів закінчено 19 листопада 2006 року.

Перші тестові зіткнення з енергією 900 ГеВ (так званий Commission Run) мають бути проведені влітку 2008 року. Енергія зіштовхуваних пучків під час Commission Run буде у двічі нижча, ніж енергія у системі центру мас на колайдері Tevatron. Наприкінці 2008 року мають вийти на енергію 7 ТэВ, і потім і досягти проектної енергії в 14 ТэВ.

Після запуску LHC буде самим высокоенергетичним прискорювачем елементарних частинок у світі, на порядок перевершуючи по енергії своїх найближчих конкурентів — протон-антипротонний колайдер Tevatron, який у даний час працює у Національній прискорювальній лабораторії ім. Е.Фермі (США) і Релятивістський колайдер важких іонів RHIC, який працює у Брукхейвенській лабораторії (США).

Юрій Сєров - 10-9-2008 у 10:38

Колайдер працює, кінця світу нема. Поки що. :)
http://korrespondent.net/tech/science/580740

Юрій Сєров - 24-9-2008 у 08:42

Кінець світу відклали до весни через поломку системи охолодження андронного колайдера. :)

Юрій Сєров - 13-11-2009 у 23:58

Ну що...

Чекаємо нового запуску :)

Катерина Слобода - 30-3-2010 у 14:10

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ігор Паславський
Сьогодні успішно запустили

про то будемо трохи пізніше судити...;)

Катерина Слобода - 17-4-2010 у 21:59

Я фізику зі школи вже трохи сильно призабула, але питаю може хто ще пригадує...:saint:
А чи можливо таке чисто теоретично, щоб використовувати установку такого типу як пульт дистанційного керування певними предметами на землі?

Юрій Сєров - 17-4-2010 у 23:47

Угу, до телевізора :)

Катерина Слобода - 18-4-2010 у 13:55

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Сєров
Угу, до телевізора :)

:lol::lol::lol: Майте собі на увазі, що я вам вірю... :) Ви то зі всією відповідальністю заявляєте?:lol:

Соломія Федушко - 4-7-2010 у 22:12

Великий адронний колайдер поставив новий рекорд

Вчені вивели колайдер на новий рівень світності, підвищивши кількість протонів у пучках прискорювача до максимуму. Що це дасть – поки невідомо.

Великий адронний колайдер вивели на новий рекордний рівень світності. Мова йде про кількість протонів у пучках, які розганяються на прискорювачі.

Як повідомляє Європейська організація ядерних досліджень, це наближає вчених до порога "нової фізики".

У травні дослідники, що працюють на одному з детекторів колайдера, вперше з початку роботи прискорювача отримали частку, що містить "красивий кварк" та "дивний" антикварк.

Раніше в експерименті LHCb вдалося зафіксувати народження мезона B +, що складається з b-антикварка і u-кварка ("верхнього" кварка).

Великий адронний колайдер був запущений після річної перерви в листопаді 2009 року. Це найбільший в історії прискорювач елементарних часток. У його 27-кілометровому кільці стикаються розігнані майже до світлової швидкості пучки протонів.

Вивчаючи результати цих зіткнень, вчені сподіваються отримати нові дані про будову матерії. Чим більше зіткнень вдасться зафіксувати, тим більше шансів, що вони зіткнуться з новою унікальною подією, наприклад, народженням нових частинок.

Катерина Слобода - 5-7-2010 у 09:14

О-оу. Аби ми не добавилися з тим колайдером :o

Dmy - 9-7-2010 у 18:31

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Соломія Федушко
Вчені вивели колайдер на новий рівень світності, підвищивши кількість протонів у пучках прискорювача до максимуму. Що це дасть – поки невідомо
Це - супер! Я вже тремчу. "Поки невідомо" - це так манить.

Ігор Келехов - 11-7-2010 у 16:34

"... - Дівчино! А хочете я вам покажу Великий Колайдер.
- Фу! які ви - фізики - збоченці!" ))))

Андрій Пелещишин - 13-7-2010 у 00:34

Цитата:

Раніше в експерименті LHCb вдалося зафіксувати народження мезона B +, що складається з b-антикварка і u-кварка ("верхнього" кварка).

Це вкрай важливий результат! ;)
Що мене дивує в ЗМІ, що вони навіть складні наукові прес-релізи не пробують якось переварити і видати в більш зрозумілій чи ужитковій формі.

Соломія Федушко - 24-3-2011 у 01:07

Адронний колайдер встановив рекорд світності ( http://ua.korrespondent.net/tech/1199282-adronnij-kolajder-vstanovi... )

Dmy - 24-3-2011 у 02:45

Цитата:
Найдорожчий фізичний прилад у світі Великий адронний коллайдер (ВАК) через кілька тижнів після відновлення робіт установив новий рекорд світності
Нарешті! Нарешті я дізнався, як насправді слід розшифровувати ВАК!
Цитата:
фізики [...] представили перші результати з пошуку бозона Хіггса
А це вже просто кримінальний детектив!
Невловимий бозон Хіггс! Тільки збільшивши світність, можна витягти назовні його темну сутність!
І ще - знай: скільки і де би ти не ховався, а від 200 протонних згустків тобі все одно не втекти!

Ярема П. - 4-7-2012 у 23:41

Офіційний реліз пішов, але на разі точно невідомо - вроді дійсно він, якраз біля 125.3±0.6 GeV.