Форум Рідного Міста

Надвірна. Пнівський замок.

Юрій Сєров - 24-6-2008 у 23:01

Вважається, що виникнення міста пов'язане із Пнівським замком. Наприкінці XV ст. пнівським маєтком володів шляхетський рід Куропатвів. Уперше згадується місто 1589 року в протестації, яку подав до суду М.Куропатва. В документі йдеться про напад татар на Галичину, внаслідок якого було знищено право власності автора протестації на села Пнів, Битків, містечко Надвірна. У другій половині XVI ст. Надвірна отримала статус міста. Ще з часів Галицько-Волинського князівства через Надвірну пролягав торговий шлях. Тут була створена митниця. Їхній родовий герб являв собою щит на блакитному тлі з підковою, повернутою кінцями вгору, всередні якої містився хрест. Над щитом на короні, розташованій над лицарським шоломом з опущеним забралом було зображено яструба з піднятими до польоту крильми, поверненим вправо відносно щита. Починаючи з XVI ст. герб Куропатвів використовували і як герб Надвірної. В серпні 1589 р. татарські орди несподівано напали на Прикарпаття. В згадуваній протестації М.Куропатви не сказано чи було зруйновано м.Надвірну, однак в проміжку між 1589-1595 р.р. місто в архівних документах не згадується. Можливо воно було спалене. В 1596 р. місто було відбудоване. Очевидно руйнувань зазнає і надвірнянська оборонна споруда. Вона була зведена з великих нетесаних брил річкового каменю та вапняку. Товщина стін 1,2 м. Ширина замку 35 м, довжина 98 м. Однак, цитадель була споруджена на невеликому підвищенні. Можливо, після 1589 р. Куропатви вирішили побудувати більш надійну оборонну споруду - Пнівський замок. Він надійно прикрив вхід у гори. Пнівська цитадель вважалися наймогутнішою оборонною спорудою на Прикарпатті. П'ятикутна споруда мала 7 веж. До замку в'їздили перекинутим через рів підйомним мостом. Відтворити внутрішню будову замку майже неможливо. Залишки фундаментів свідчать, що посеред двору знаходився будинок Куропатвів. У 1621 р. на Покутті діяв опришківський загін Гриня Кардаша. Вони зробили підкоп і непомітно проникнули у твердиню. Пана Олександра Куропатву було поранено. Опришки винесли зі сховища більшу частину золота і грошей. Тобто цей напад мав суто грабіжницький характер. Після нападу Куропатви ще дужче укріпили замок, який до XVII ст. був наймогутнішою твердинею Галичини. У травні 1648 р. на Прикарпатті почався рух непокори польській шляхті. Микола Куропатва очолив загін, що боровся з повсталими. Восени 1648 р. військо С.Височана підійшло до Пнівського замку. Вони два тижні облягали його. Замок не вдалося здобути, але твердині було завдано значної шкоди.

Вигляд замку знизу, з сторони села Пнів


Мури замку


Вхід у підземну частину. Краще туди не лізти


Вигляд на мур зсередини замку


Брама замку


Бійниця


Стіна і вежа


В теперішній час щось намагаються потрохи відбудовувати, але дуже вже неспішно.
З останніх подій, що відбулися в замку - Фестиваль байкерів

Замок знаходиться дуже близько від траси Івано-Франківськ-Яремче (Буковель), тож тим хто цікавиться замками раджу відвідати.
Більше про Надвірну, а також супутникові знимки можна подивитися тут: http://kray.ridne.net/node/14

Павло Жежнич - 25-6-2008 у 10:56

Стан звичайно не найкращий, але напевно відновити можна.

Василь Яворський - 25-6-2008 у 22:14

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Павло Жежнич
Стан звичайно не найкращий, але напевно відновити можна.


Не в цій країні

Юрій Сєров - 25-6-2008 у 22:39

Пробують щось потрохи відновлювати, принаймні гроші якісь тратяться на то. Наразі видно, що одну з найціліших веж пробують накрити, камін роблять. Кабак напевно якись зроблять чи шо...

Станкевічас Сергій - 23-7-2008 у 18:15

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Сєров
Кабак напевно якись зроблять чи шо...


Власне про це наразі і йдеться.

Соломія Федушко - 3-7-2010 у 21:24

Через дощі обвалився Пнівський замок
Нині замок включено в перелік об’єктів, постраждалих від стихії. Крутий схил замку покрився тріщинами. За оцінками експертів, фортеця може зруйнуватись будь-якої миті.

Юрій Сєров - 4-7-2010 у 21:20

На 100% впевнений, що публікував цю новину. Невже не запостив... :rolleyes:

Станкевічас Сергій - 5-7-2010 у 21:58

Для того щоб уберегти замок достатньо було на декілька десятків метрів відвести русло річки. Пльова задача, якби ... хтось цим переймався.

Маємо те що м...