Форум Рідного Міста

Фінансові аспекти захисту дисертацій

Андрій Пелещишин - 28-7-2008 у 11:29

Я тут почитав гілку (випадково натрапив, лязячи по нету).
http://brama.lviv.ua/index.php/forum/topic/46
Спеціально заради того там зареєструвався і написав багато букв.

Букви в принципі може для когось і цікаві і в нас на Форумі, тому переніс свій допис і сюди. Він може виглядати трохи нецілісним, але це є результат того, я ніби відповідав людям. На загальний зміст стиль не впливає.

-------------------------
Трохи про себе. Я доктор технічних наук. Докторську дисертацію захистив у віці 34 роки. Зараз мені 35. Можу написати свіжу інформацію, якщо комусь цікаво.

Але вибачте, якщо моя думка не резонуватиме з вашими.

Вартість дисертації.
Питання суб'єктивне. Якщо ви хочете потратити 10 тисяч доларів на кандидатську дисертацію - бажаючі помогти вам знайдуться. І не факт, що дисертація з'явиться.
Але якщо ви хочете захистити - гроші тут ні до чого.
Я сумарно потратив на захист докторської (!) дисертації починаючи від дуже попередніх кроків (ще далеко до подачі в спецраду) до моменту одержання підтвердження від Президії ВАКУ не більше 2 тисяч у.о. Це зі всіма можливими витратами.
Кандидатська свого часу (2001 рік) обійшлася певно в доларів 200 :)
Я віддаю перевагу тратити гроші на щось приємніше, ніж захист Smile. А ви?
Прикололо також згадування про витрати на "друк автореферату" - звичайно, левова частка 10 тисяч іде саме на це!! Smile

Про престиж. Розсмішили. Ви плутаєте вступ у ВНЗ та захист дисертації. У нас (у науці) найпрестижнішою (точніше найскладнішою) була і буде галузь фізико-математичних наук, але вона вочевидь і "найдешевша" - можна навіть не тратися на польові дослідження.

Щодо витрат - я забув про друк монографії, вона обв'язкова для гуманітаріїв і дуже бажана для природничників. Мені оплатила друк моя Політехніка. Але не дуже на тому втратила. Бо вона тепер є власником тиражу, і потроху її продає. Якби я друкував сам, я би влетів ще в 1000, але я би був власником тиражу, і потроху би його продав (без проблем), чим відшкодував би ці витрати.
Про банкет і 10 тисяч. Вочевидь науковці і випускники Академії в різних закладах вечеряють Smile. Я навіть не уявляю, як мав би виглядати банкет для спецради хоча би за 1000 доларів, а не за більшу суму. Мені банкет обійшовся в 300 доларів.

Про геронтократію. Може вона і є, я не в курсі. Але я знаю, які люди входять, наприклад, у експертну раду ВАКУ за моїм профілем. Більшість з них - чоловіки (є і жінки Smile ) у віці біля 50 років, успішні в житті та кар'єрі. Хоча може для молодих випускників Академії вони виглядають уже глибокими дідами Smile

Про витрати на польові дослідження. Тут уже кожному своє. Хто що вибрав, те і досліджує. Якшо вам треба збудувати для кандидатської ВАК (великий андронний колайдер) - то будуйте. Держава не дуже вам у цьому допоможе (і правильно зробить!). Але ніхто не заставляє вибирати собі такий напрям досліджень. Крім того, є такий пункт досліджень як "практична цінність". І якщо ваша робота справді має сенс, цей пункт не надуманий. І цей пункт - це те, на чому можна заробити реальні гроші. Результати, знання, та проекти, реалізовані в процесі дисертаційних досліджень для мене наприклад, дали і дають значно більший комерційний прибуток, ніж ті затрати, що я поніс на захист.

Про необхідність "наукової школи" для захисту докторської. Я докторську захищав, маючи одного аспіранта 1-го року навчання - потужна "наукова школа"! :)
Наукова школа формується після, а не до захисту докторської! Чим я зараз, власне і займаюся.

Добре, більше не буду забирати уваги у шановного панства.
Якщо комусь цікаво подискутувати на теми науки в Україні запрошую сюди:
http://misto.ridne.net/forumdisplay.php?fid=31
там постійно тусуються кілька докторів і з десяток кандидатів різник наук.
Або на сайт http://www.nauka-online.org/ , який можливо в перспективі сформується як велика наукова спільнота

Ну і принагідно, запрошую до себе в аспірантуру :).
Тематика - глобальний інформаційний простір, WWW, інформаційне суспільство

З найкращими побажаннями,
Андрій Пелещишин

Руслан Кравець - 28-7-2008 у 13:12

Не буду заперечувати той факт, що захист дисертації може обійтися в 10 тисяч доларів США, бо може бути й таке.
Але разом з тим, не хотілося, щоб у спільноти склалося враження, що це типова ситуація.
Радше навпаки, така ситуація є зовсім нетиповою і можлива за умови якихось спеціальних видатків.
Наприклад, плата за навчання в аспірантурі на комерційній основі.
При стандартних умовах захист кандидатської дисертації обходиться на порядок дешевше.

Досить легко поширити думку про надзвичайну дороговизну захисту,
не говорячи, що за тими 10-ма тисячами криється.

dr.Trollin - 28-7-2008 у 15:55

Надіє,- вибач, що протирічу (хоч і не цілковито)

але "науку одну з найбільш брудних галузей"
-це ти таки дещо за-занадто.

(не "за-занадто", але "_дещо_ за-занадто")

навіть і якщо обгрунтовано, то таки вважай -- Наука-то зело всяцька буває...

технічні науки -- дійсно _наразі_ трохи "чистіші"
(так - саме "наразі" і так - саме "трохи"
але таки "трохи чістіші")

(ага,- приоказійно підтверджую,
що робота Надії - лепська була і _само-стійно_ роблена)

Руслан Кравець - 28-7-2008 у 16:22

В гілці форуму, на яку посилався Андрій, є допис, де стверджується,
"... що кандидатський ступінь на сьогодні обійдеться приблизно у 10 000 у.о., за умови, що дисертацію дисертант готує сам".
Мій попередній допис стосувався радше цього твердження.

Вважаю, що це твердження не зовсім відповідає дійсності.
На мій погляд правильнішим буде сказати, що на сьогодні підготовка і захист кандидатської дисертації обходиться приблизно від кількасот до десяти тисяч доларів.
Цю вартість складає багато різних чинників.
Зокрема, як я вже говорив, форма навчання в аспірантурі (бюджетна чи платна).
Якщо аспірант та науковий керівник живуть у різних містах, то регулярні поїздки протягом кількох років також вносять свою лепту.
А ще друк публікацій і багато іншого.

Де в цьому проміжку знаходиться середньостатистична сума - не знаю.
І чи може сьогодні середньостатистичний аспірант витратити 10 тисяч на дисертацію - не впевнений.

До Надії
Не мав наміру робити жодних натяків - я зрозумів Ваші дописи.
Наука не варта того, щоб через неї дратуватись :)

Руслан Кравець - 28-7-2008 у 17:43

Наука - як кохання - нею треба займатись.
І не звертати уваги на речі, які можуть роздратувати.

Ярема П. - 28-7-2008 у 18:52

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Руслан Кравець
Наука - як кохання - нею треба займатись.
І не звертати уваги на речі, які можуть роздратувати.

Ну ти загнув....

Андрій Пелещишин - 28-7-2008 у 21:49

Цитата:
яка фантастична фігня.

Надю, якби це було не в мою адресу, я би вже змушений був зробити зауваження щодо недопустимого стилю ведення дискусії.


Я залишаюся при своїй думці. Захист дисертації з багатьох напрямів знань в Україні не є дуже дорогою штукою. Я згоден, що можна знайти багато людей, які марно (або немарно) потратили гроші у процесі захисту.
Але тут важливіший саме додатній досвід. Щоби знали, що можна не тратити.

Як будь-який тривалий життєвий процес, написання дисертації вимагає певного планування, прийняття стратегічних рішень та тактичних завдань на кожному з етапів. Від якості планування та успішності виконання плану залежить усе - у тому числі і фінансові аспекти.
Я постійно молодим колегам акцентую увагу саме на цьому.
Інакше справді, марнування грошей, і головне часу, є неминучим.

Андрій Пелещишин - 28-7-2008 у 22:19

Змінить хоча би те, що можливо хтось, хто захоче написати та захистити дисертацію, знатиме, що це не обов'язково затратний процес, і ставитиметься до нього обережно. Щось спланує, вибере і тп. Зрештою просто прочитає вимоги ВАК України до дисертацій та порядок присудження наукових ступенів.
Що, можливо, хоч трохи збереже його гроші.

Андрій Пелещишин - 28-7-2008 у 22:23

Коли Дмитро (Dmy) пропонував якось глибше зануритися в питання оптимізації затрат, що виникають у процесі написання та захисту дисертації. Я тоді це сприйняв без особливого ентузіазму, бо власне вступав у процес захисту. Тому свіжою інформацією не володів, а тільки приступав до її збору.
Зараз я нею переповнений і можу сміливо ділитися :)

Андрій Пелещишин - 29-7-2008 у 10:56

Цитата:

якщо ТИ (твої знайомі) написав сам і бесплатно то чому ти стверджуєш про те що в БУДЬ-ЯКОМУ випадку це можна зробити бесплатно?


Не пригадую, де саме я написав про бесплатно і про будь-який випадок.

Навпаки, я казав, що витрати на захист дисертації, очевидно, є неминучими. І що у випадку недостатньої уваги до планування процесу написання та захисту дисертації виникає загроза надмірних втрат.

Андрій Пелещишин - 29-7-2008 у 11:13

Надю, та шукай що хочеш. Я можу ще раз повторити, якщо потрібно.

Процес написання захисту вимагає зусиль та затрат. Проте фінансові затрати за умови належного підходу не є такими значними, щоби стати на заваді.

Андрій Пелещишин - 29-7-2008 у 11:51

На даний час я себе вичерпав у даній темі. Якщо в когось будуть конкретні питання щодо фінансових аспектів написання дисертацій, буду радий допомогти у рамках моєї компетенції.