Форум Рідного Міста

Сертифікація міських гідів та екскурсоводів

Андрій Пелещишин - 2-11-2008 у 19:48

Міська влада Львова започатковує обов'язкову сертифікацію міських гідів. З порушниками боротиметься муніципальна міліція.
Яка ваша думка щодо такої ініціативи?
Для отримання сертифікату потрібно буде прослухати окремий курс. Вартість - в районі 1 000 грн.
Я бачу тут дві сторони медалі.

Звичайно, екскурсії зараз відбуваються зазвичай слабо, не раз говорять якісь бздури і дурню. Окремі екскурсоводи схожі більше на якихось пияків чи бомжів. Навряд чи їхні екскурсії прикрашають місто і залишають в туристів додатні спогади.

З другого боку тут є ряд застережень.
1. Скільки ще галузей діяльності буде загнано в сферу "сертифікації" - як бути зі свободою підприємницької діяльності, врешті-решт?
2. Утворюється ще одна маленька ділянка для зловживань місцевої влади.
3. Не досягається поставлена мета - не факт, що прослухавши курси, екскурсовод буде дотримуватися отриманого матеріалу (швидше, тут ділянка для роботи товариства захисту споживачів).
4.Люди (а екскурсоводи таки люди) змушені потратити додаткові кошти на курси (не факт, що цінні та якісні).
5. А як зі свободою творчості? Може екскурсовод має таку специфіку екскурсії, що ті курси йому не потрібні взагалі, бо в неї не вписуються?

Рост - 2-11-2008 у 20:40

А що, хіба є якийсь закон про "гідність"? :) Як муніципальна міліція буде розрізняти, кого хапати за ковнір, а кого ні? Наприклад, якщо я буду проводити приватну екскурсію для своїх знайомих - зі мною спробують боротися? Я ж ніяк не доведу, що нічого за це не беру, а факт явища "гідності" явний.
Це ж не таксі чи маршрутки, де шашечки повісив - значить таксіст.
А групи з власним екскурсоводом не місцевого розливу - такі тепер проводити екскурсії не зможуть?

Андрій Пелещишин - 2-11-2008 у 20:48

Цитата:
А групи з власним екскурсоводом не місцевого розливу - такі тепер проводити екскурсії не зможуть?

Казали, що нельвів'янам взагалі сертифікати не видаватимуть

Рост - 2-11-2008 у 21:23

Я мав на увазі, якщо якась група їздить, наприклад, по всьому заході України зі своїм, не львівським гідом - такі гіди проводити екскурсії у нас не матимуть права?

Андрій Пелещишин - 2-11-2008 у 21:24

Ну так виходить :(

Степанюк Василь - 3-11-2008 у 00:03

Міська рада шукає все нові способи заробітку ;) (враховуючи платні курси)
+ сертифіковані екскурсоводи сплачуватимуть податок... (знову додатковий дохід міста)

Але чи покращить сертифікат якість екскурсії?
Не думаю, що такі заходи витіснять аматорські екскурсії... враховуючи те, що муніципали будуть лише усно попереджати про порушення.

Ярема П. - 3-11-2008 у 10:26

А я підтримую сертифікацію. Вона повинна бути, як і в будь-яких нормальних країнах, які дбають про себе і свою історію. Наткнувся недавно на статтю в польській газеті, де один пан поважно розважував наслідки введення у Львові сертифікації гідів і натискав на то, що це зменшить притік польських туристів. Нічо воно не зменшить - як їздили "по святу воду", так і будуть їздити. Але без заковирки тут не обійшлося - ви коли небудь чули, що польські гіди, яких привозять з собою туристичні польські групи, розказують про Львів і про нашу історію? Ні? То постійте якось і послухайте. Будете приємно в лапках вражені. І це власне причина того, що в порядних містах чужим гідам заборонено проводити екскурсії.

"Окремі екскурсоводи схожі більше на якихось пияків чи бомжів. Навряд чи їхні екскурсії прикрашають місто і залишають в туристів додатні спогади." - де ти таке знайшов? Андрій, ти впевнений що це львівські екскурсоводи?

Андрій Пелещишин - 3-11-2008 у 11:11

Цитата:
"Окремі екскурсоводи схожі більше на якихось пияків чи бомжів. Навряд чи їхні екскурсії прикрашають місто і залишають в туристів додатні спогади." - де ти таке знайшов? Андрій, ти впевнений що це львівські екскурсоводи?

Вчора зустрів. Впевнений, бо я його знаю особисто.

Яремо, а яким чином сертифікат вплине на те, що розказує екскурсовод? Чи за ним муніципал з конспектом має ходити і перевіряти?

Ярема П. - 3-11-2008 у 11:26

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Яремо, а яким чином сертифікат вплине на те, що розказує екскурсовод? Чи за ним муніципал з конспектом має ходити і перевіряти?


А чи є різниця між "своїм" та "чужим" екскурсоводом?

Взагалі, де б ви не їхали, екскурсовода треба наймати - ніхто вам не дозволить використовувати власного екскурсовода. До речі, я забув до попереднього посту додати - що проводити екскурсії по Польщі, теж потрібно мати сертифікат (це стосується як міських мандрівок, так і по країні і по горах), і саме тому мене здивувала та стаття в газеті. Так от, повертаючись до екскурсоводів
1. Ідуть грошики в міську казну
2. Уникається ефектів "чужих" - проводимо екскурсії так, як нам треба
3. Не знаю чи потрібні курси підвищення кваліфікації, але і вони щось дають, тому сертифікація, на мою думку, повикидає окремі елементи, наведені Андрієм в прикладі. А якщо не повикидає, то принаймні навчить чогось.

Чого я так виступаю за сертифікацію: говорив на ту тему колись з Ігорем Лильо. По друге, власне на польських туристах і їхніх гідах переконався, що все таки треба своїх екскурсоводів.


Рост - 3-11-2008 у 11:43

Та я би теж був не проти таких заходів, якби це не про наших любих держслужбовців мова йшла. У нас такі системи це перш за все способи проштовхувати своїх і отримувати на лапу.

Ярема П. - 3-11-2008 у 12:20

Ну чому я завжди забуваю про корупцію, хабарництво і т.д.?...

Nazar - 3-11-2008 у 14:34

Так чи інакше, я часто буваю у середмісті, і часто краєм вуха чую екскурсії. Так само часто я чую різні варіанти історії львова та львів'ян, які часто бувають на руку нації слухачів. Це факт. Також часто я виявляю бажання хоча би якось законно примусити приїжжих екскурсоводів казати хоча б часткову правду.
Тому цю новину я сприйняв під призмою щойно написаного.
Та коли я сам проводив екскурсію біля пластичної панорами Львова у храмі Івана Хрестителя, то дуже був незадоволений запитанням одного з трьох випадкових муніципалів про сертифікат. Я тоді довго пояснював, що це безкоштовна екскурсія для моїх гостей, і жодних матеріальних зисків я з неї не отримую. Можливо це був просто наїзд дилетантів на дилетанта, але осад залишився неприємний.

Андрій Пелещишин - 3-11-2008 у 15:16

Ну а з третього боку.
Уявіть собі що ви з друзями в Варшаві (Берліні, Москві, Калгарі). І десь перед тим прочитали книжку (вивчали історію, сиділи в інтернеті) і розказуєте друзям про те, що знаєте. А тут до вас підходить поліцай і каже - "неправильно трактуєте історію". Вам би це сподобалося??
Чому ми повинні втручатися в те, що собі говорять між собою москвичі чи поляки, гуляючи нашим містом (якщо вони, звичайно, не порушують спокою) ?

Юрій Сєров - 3-11-2008 у 20:45

Цитата:
Чому ми повинні втручатися в те, що собі говорять між собою москвичі чи поляки, гуляючи нашим містом (якщо вони, звичайно, не порушують спокою) ?

Як у старі, добрі часи - до кожного іноземця приставити КГБ-шника... :)

Мені здається, що ідея оберігання історичної правди сама по собі хороша. Але втілювати її потрібно інакше.
Якщо ми не хочемо, щоб про нас і місто розказували щось таке, що представить його в негативному світлі, то потрібно це вирішувати на рівні домовленостей між містами/країнами. Ми не перекручуємо історію на свою користь, а вони на свою. Або висвітлюються позиції двох сторін і т.д.

Організувати роздачу різних буклетів і рекламок у яких би висвітлювалася історія у кожному історичному місці. Насправді це не так складно. Принаймні точно простіше, ніж ходити за іноземцями і слухати про що вони говорять.

А у нас це зведеться до того, про що каже Рост:
Цитата:
У нас такі системи це перш за все способи проштовхувати своїх і отримувати на лапу.


Андрій Пелещишин - 3-11-2008 у 20:58

До речі, а може справді, є ефективніші методи констатації нашого бачення історії? Чому на жодній іменній вулиці (окрім Шевченка ще від радянської влади) нема змістовної таблички, у честь кого названа вулиця? Чи всі імена вам щось говорять? Чи всі історичні події так усім відомі?
А таблички можна і українською і англійською мовами повішати. Туристи читатимуть.
Звичайно це затрати. Але виділити приміщення і штати на "впродякування" діяльності екскурсоводів - це також цілком реальні затрати.

Ярема П. - 3-11-2008 у 22:39

Все правильно кажете, затрати треба на все: і на добрих екскурсоводів, і на ульотки, і на таблиці інформаційні, і на кампанію в неті (в останньому ніби все добре). Історія не є точною наукою, все потрібно підкріплювати фактами, а це не завжди можливо, тому завжди будуть домисли, а це дає волю в маніпулюванні і зміні в свою користь. Тому нехтувати навіть звичайною сертифікацією не треба.
Але - чи хіба приховування коштів (вірніше перекачування з одної кишені в іншу) у Львові непоодинокі і не є рідкістю - от з цього і треба б почати.

Я ось тут знайшов цікаву статтю, нижче є переклад українською http://www.zaxid.net/article/14418/

Павло Жежнич - 24-11-2008 у 16:37

А чи має право міська влада запроваджувати такі ОБОВ'ЯЗКОВІ СЕРТИФІКАЦІЇ?

В неті знайшов Закон України "Про підтвердження відповідності". За цим законом є два варіанти сертифікації:
1) У законодавчо регульованій сфері (Розділ 2)
2) У законодавчо неврегульованій сфері (Розділ 3)
У законодавчо врегульованій сфері
Цитата:
Процедура підтвердження відповідності в законодавчо регульованій сфері для окремих видів продукції, яка може становити небезпеку для життя та здоров'я людини, тварин, рослин, а також майна та охорони довкілля, запроваджується технічними регламентами.

Напевно проведення екскурсій не відноситься до цього розділу. Тому дивимося на законодавчо неврегульовану сферу.
Цитата:
Сертифікація в законодавчо нерегульованій сфері провадиться на добровільних засадах у порядку, визначеному договором між заявником (виробником, постачальником) та органом із сертифікації. При цьому підтверджується відповідність продукції, систем якості, систем управління якістю, систем управління довкіллям, персоналу будь-яким заявленим вимогам.


Крім того виникає ще одне питання: чи має право місцева влада займатися сертифікацією? У цьому законі про це нічого не сказано, але за цим законом регуляторними органами з сертифікації є:
1) Кабінет Міністрів
2) Центральний орган виконавчої влади з питань оцінки відповідності
3) Центральні органи виконавчої влади, на які покладені функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності
які приймають відповідні регламенти сертифікації.

Також, чи в природі існує регламент сертифікації екскурсоводів? Чомусь впевнений, що такого нема.

Юрій Сєров - 7-12-2008 у 19:50

Із 19 грудня несертифікованих будуть ловити:
http://www.zaxid.net/newsua/2008/12/6/180029/

Nazar - 8-12-2008 у 17:15

Мене ще в жовтні ловили:)

Ярема П. - 3-6-2012 у 10:56

Чи ця програма далі діє? Чи далі "дикі" гіди та екскурсоводи ходять по Львову?

Hanor Narasson - 3-6-2012 у 15:34

Цитата: Початково розміщене учасником Nazar  

написано 8.12.2008 у 18:15
Мене ще в жовтні ловили:)


Так ніби ще тих з цюпи не випустили, нема кого ловити...:lol: