Форум Рідного Міста

Як вибрати стабілізатор напруги?

Юрій Ришковець - 22-12-2008 у 09:59

Більшість людей знайомі з тим, що в нашій електромережі постійно або занижена або підвищена напруга. Неодноразово помічав як світильник у кімнаті ледве світить. Занижена напруга не така вже й біда, а от завищена - це проблема, так як переважно виходить з ладу побутова техніка. А коли встановив собі автономне опалення, то почав задумуватись купити собі стабілізатор напруги на цілу квартиру, щоб не купувати стабілізаторів для кожного телевізора, холодильника, комп'ютера, котла, пральної машини і ін.

Порахувавши загальну потужність всіх можливих одночасно ввімкнених пристроїв, причому із запасом, визначив що потрібен стабілізатор десь на 10КВт.

Є багато різних стабілізаторів, як вибрати нормальний?

Чирка Олег - 22-12-2008 у 10:46

на сайті http://kebo.com.ua/ розміщено каталог стабілізоторів, а також калькулятор розрахунку потужності з пропозиціями модельного ряду стабілізаторів.

romano - 22-12-2008 у 10:50

2 тижні тому власне запустив котел в хаті. Купив стабілізатор львівський (зараз точно не скажу виробника, якщо треба - подивлюся). Так радили знайомі майстри. Ще можна було харківський взяти. Казали, що ще є китайські (luxeon), але менш надійні (чи важче з ремонтом).
Купував на радіобазарі за 290 гривень, розрахований на 300 Вт.

Спочатку думав якийсь UPS поставити. Виявилося, є нюанси - стандартні УПСи створені для споживачів з імпульсними блокам живлення, тому вони на виході і не намагаються видавати синусоїдну змінну напругу, бо імпульсникам все одно. А от пристроям, де є електродвигуни (циркуляційний насос котла), не все одно. Я навіть знайшов такий спеціальний УПС (до речі, теж украінський - київський), але виявився досить дорогий (щось коло 700 грн. без акумулятора).

Той стабілізатор, що я купив, має вбудований захист (відсікач) від пониженої і підвищеної напруги. Нижня межа настроюється, верхня - встановлена на заводі. При спрацюванні захисту за певний час (настроюється) перевіряє вхідну напругу і подає на споживач, якщо все Ок.
Тримає 220+-7%. Тобто, як я зрозумів, при відхиленні вхідної напруги менше ніж на 7% він передає її прозоро, а при більших відхиленнях - підкоректовує.

romano - 22-12-2008 у 11:04

До речі, про стабілізатор на цілу квартиру - не радять підключати до них освітлення, або брати стабілізатор з сервомоторним регулюванням. Це тому, що при спрацювані підстройки вихідної напруги (тих 7%), лямпочки будуть міняти яскравість, а при нашій ел.мережі це може бути часто, що дратує. А стабілізатори з сервомоторним управлінням регулює вихідну напругу постійно і плавно. Ну або брати старий добрий феромагнітний стабілізатор, боюсь лише що важити він буде багато і гудіти буде незле ;)


Юрій Ришковець - 22-12-2008 у 12:34

Цитата:
Оригінальне повідомлення від romano
До речі, про стабілізатор на цілу квартиру - не радять підключати до них освітлення, або брати стабілізатор з сервомоторним регулюванням. Це тому, що при спрацювані підстройки вихідної напруги (тих 7%), лямпочки будуть міняти яскравість, а при нашій ел.мережі це може бути часто, що дратує. А стабілізатори з сервомоторним управлінням регулює вихідну напругу постійно і плавно. Ну або брати старий добрий феромагнітний стабілізатор, боюсь лише що важити він буде багато і гудіти буде незле ;)

Трохи заплутано. Тобто, якщо стабілізувати, крім побутової техніки, ще й освітлення, то треба брати або стабілізатор з сервомоторним регулюванням або феромагнітний стабілізатор?

Demyan - 22-12-2008 у 12:34

А я взгалі раджу покликати майстра хорошого, нехай він сам все подивиться, порахує і поставить.
Це не жарт, а лізти самому можна лишити всіх без світла або ж пожар або ще що...яких би журналів і форумів не начиталися - кличте спеціаліста.

Ізза таких Кулібіних стається всяке.

П.С. до автора теми це не стосується я в загальному, може він електрик :).

Юрій Ришковець - 22-12-2008 у 13:11

на жаль, я не електрик, але також хочу розібратися, щоб не виглядати повним чайником, коли прийде майстер

Андрій Пелещишин - 22-12-2008 у 15:55

Не знаю що порадити по вибору, але пам'ятаю, що мої колеги-енергетики радили для покупки таких пристроїв магазин "Робітня" (вул. Газова).
Взагалі, ти як політехнік, міг би підійти до наших спеців-енергетиків, вони порадять

romano - 22-12-2008 у 16:03

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Ришковець
Трохи заплутано. Тобто, якщо стабілізувати, крім побутової техніки, ще й освітлення, то треба брати або стабілізатор з сервомоторним регулюванням або феромагнітний стабілізатор?


Так.
Але не знаю чи зараз взагалі хтось використовує феромагнітні стабілізатори - це така стара і важка штуковина, та і ккд мабуть не не надто високий. З сучасних беруть сервомоторні.
Хоча, цитую з якогось російского форуму: "Берите релейный, в отличие от "латра с моторчиком"(сервомоторного) он
1. не клинит (очень редко залипают реле)
2. имеет высокое быстродействие (поряка 0,5 с)
3. выдерживает высокие пусковые токи (кондиционеров, стиральных машин, холодильников)
4. имеет меньшие размеры и вес

у латров с моторчиком обгорает подвижный контакт и весят как слоны."

Але багато тут радити не буду - я сам такого не маю. Мабуть таки варто звернутися до кваліфікованого електрика, або піти на радіоринок і побалакати з тими, що стабілізатори продають. Вони там, переважно, не проти поговорити...

Тарас Гулка - 22-12-2008 у 21:29

Кілька нюансів по вибору:
1. Якого номіналу в тебе вхідний автомат? Якщо в тебе, наприклад, стоїть автомат 25А (а в більшості випадків більші і не стоять), то ставити 10Квт стабілізатор немає сенсу. Бо 25А це орієнтовно до 6кВт. Відповідно при більшому навантажені буде спрацьовувати автомат.

2. Якщо ти плануєш підключати побутові пристрої, то варто вибрати стабілізатор із затримкою включення у разі вимкнення світла (особливо спасає холодильники).

3. Май на увазі, в більшості випадків на стабілізаторах пишуть одиниці в kVa, які люди приймають за вати. Реально 1kVa=0.7kBт

4. І останнє, бачив багато українських стабілізаторів (Харківських, Львівських і т.д.), які реально зроблені в Китаї :) (продавці правда про це забувають повідомити)


Юрій Ришковець - 23-12-2008 у 10:48

Дякую за інформацію

Тарас Сокальський - 25-12-2008 у 13:23

Цитата:
не радять підключати до них освітлення, або брати стабілізатор з сервомоторним регулюванням
В такому разі я б радив просто замінити жарівки на енергоекономні -- вони менш чутливі до таких відхилень.
А взагалі при виборі стабілізатора слід врахувати:
1. Діапазон вхідних напруг.
2. Характер скачків (поступове просідання чи раптові відхилення, напр., зварка)
3. Макс. сумарну повну (геометрична сума активної і реактивної) потужність навантаження.
4. Вимоги до точності.
По 2 пункту -- для плавних відхилень сервомоторний, для сусідів зварника -- автотрансформаторний з тиристорною (тріаковою) комутацією. Релейна комутація має єдиний плюс -- не боїться КоЗи, зате купу мінусів.
Ферорезонансний добрий для малих постійних активних навантажень (комп, освітлення, що вмикається разом з стабілізатором). Плюс -- є купа старих, шукайте по барахолках, поки на люміній не роздовбали.
Є ще феромодуляторні, але їх я бачив тільки 3-фазні і на десятки кіловат, промисловий антикваріат совєцьких часів. Втім, москалі і дотепер такі клепають.

Щодо вибору конкретних виробника і моделі -- я зараз трошки відійшов від теми, тож не в курсі. А так мені б цікавіше було пабалакати на тему не "як вибрати", а "як зробити":sing:

Serg Selev - 27-1-2009 у 01:00

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Сокальський
По 2 пункту -- для плавних відхилень сервомоторний, для сусідів зварника -- автотрансформаторний з тиристорною (тріаковою) комутацією. Релейна комутація має єдиний плюс -- не боїться КоЗи, зате купу мінусів.
Ферорезонансний добрий для малих постійних активних навантажень (комп, освітлення, що вмикається разом з стабілізатором). Плюс -- є купа старих, шукайте по барахолках, поки на люміній не роздовбали.


По цінах оптимальними будуть китайські стабілізатори (релейні та сервомоторні). Стабілізатори вітчизняного виробництва (ферорезонансні, сімісторні) обійдуться в 2-3 рази дорожче за ту саму потужність.

Марія Вибранівська - 27-1-2009 у 13:45

Так, китайські дешевші. Але я купила для котла львівського виробництва (300 Вт),(виробляють їх, здається, десь в приміщенні інституту математики чи ФМІ) і, слава Богу, вже третій рік не маю претензій. Ще що дуже добре, що в ньому є показник напруги на вході, бачиш, яка реальна ситуація в мережі.
Брат придбав китайський, дійсно втричі дешевший. За півроку - друга поломка.
Так що може є резон згадати мудрість: "Ми не такі багаті, щоб купляти дешеві речі".

Юрій Ришковець - 27-1-2009 у 14:38

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Serg Selev
По цінах оптимальними будуть китайські стабілізатори (релейні та сервомоторні). Стабілізатори вітчизняного виробництва (ферорезонансні, сімісторні) обійдуться в 2-3 рази дорожче за ту саму потужність.

Може по цінах і оптимальний вибір, але треба врахувати ще й технічний аспект. Наприклад, в релейних стабілізаторах часто підгорають контакти, які переключають напругу з одної обмотки на іншу; в сервомоторних - є двигун, який також може вийти з ладу через механіку. Сімісторні або тиристорні стабілізатори не мають рухомих частин, тому є менша вірогідність того, що вони вийдуть з ладу через механіку.
До речі, стабілізатори виготовляють по стандартах, які не дуже підходять під нашу енергетичну систему, мається на увазі максимальний поріг вхідної напруги, переважно це 265-270 В. Якщо напруга перевищує цей поріг стабілізатор просто вимикається.

Тарас Сокальський - 27-1-2009 у 16:38

Ми робили переважно з відсічкою знизу 130-140, зверху 280-285, 9-ступеневі, допуск по виходу 210-230 забезпечується в діапазоні входу 150-270, на межах відсічки вихід був 195 і 240 знизу і зверху відповідно. Більшість клієнтів влаштовувало, кого ні -- коректували параметри згідно замовлення.
Втім, це наразі в минулому:(

Юрій Ришковець - 27-1-2009 у 17:05

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Сокальський
Ми робили переважно з відсічкою знизу 130-140, зверху 280-285, 9-ступеневі, допуск по виходу 210-230 забезпечується в діапазоні входу 150-270, на межах відсічки вихід був 195 і 240 знизу і зверху відповідно. Більшість клієнтів влаштовувало, кого ні -- коректували параметри згідно замовлення.
Втім, це наразі в минулому:(


Це було серійне виробництво чи під замовлення? І чи мали ці стабілізатори сертифікати якості, гарантію?

Тарас Сокальський - 28-1-2009 у 14:45

Під замовлення. Як шлях саморятування конструкторського відділу мертвого заводу. Сертифікатів, самозрозуміло, не було, гарантія -- на особистих домовленостях, 1 рік під чесне слово.

Юлія Степанченко - 18-7-2011 у 22:09

то все ж - ЯК ВИБРАТИ СТАБІЛІЗАТОР НАПРУГИ ? все ж не зрозуміла, а шукаю інформації ПРИКЛАДНОЇ - щоб "притулити" до існуючих умов, поради на кшталт "спитати в майстра" не приймаються, тому що... трішки деталей - гостювала в Київській області, господар дому - з освітою електрика ( з Червоноградських гірняків), після купи порад місцевих майстрів поставив у хаті кілька штук фірми LUXEON -єдиної, що зміг знайти в них в продажу, підсумок -
- один із упсів люксеонівських посеред біла дня під час роботи ОДНОГО компа ЗАДИМІВСЯ (!) в прямому сенсі слова, а іншого дня - в інший люксеон була ввімкнена ТІЛЬКИ В РОЗЕТКУ електродуховка = показував годинник на таблиці = почала не своїм голосом КРЯКАТИ (!) Дві коліжанки вражені, а господар-електрик ... То до компа вони того задимленого люксеона в магазині виміняли на іншого, куди звертатися з духовкою - не відомо, і де ж шукати і як вибрати стабілізатор напруги ?

Hanor Narasson - 19-7-2011 у 16:39

Цитата: Початково розміщене учасником Юлія Степанченко  
... а іншого дня - в інший люксеон була ввімкнена ТІЛЬКИ В РОЗЕТКУ електродуховка = показував годинник на таблиці = почала не своїм голосом КРЯКАТИ (!) Дві коліжанки вражені, а господар-електрик ...


Я також вражений...:saint: Ви певні, що то була електродуховка, а не телевізор, який показував "У світі тварин"?:rolleyes:

Для того, щоб щось радити - треба знати, які електроприлади будуть включатися одночасно, як вони погруповані.
Добре зарекомендували себе київські стабілізатори, але більше 3кВА там ціни просто "ульот фантазії".

Тарас Сокальський - 19-7-2011 у 19:08

До всіляких люксеонів і іншого китайського барахла треба зразу брати ще захисний пристрій. Або віддавати на доробку кваліфікованому спецу (якщо знайдеться такий з вільним часом).
Стаб мусить мати мінімум 2 незалежні системи захисту від перенапруги на виході з можливістю періодичного тестування кожної.
Сервомоторний стаб в принципі непридатний для захисту від сусіда-зварника -- і не помагає, і щітки скоро стираються. По темі зараз нічого не пораджу -- вже відійшов, хіба з власного досвіду -- підкажу, як зробити/доробити або покритикую конкретну конструкцію при наявності її опису і повної схеми.
З того, що бачив нещодавно -- сервомоторний китаєць, пофарбований під москаля і називається "Щит". Через криву механіку не спрацював кінцевик обмеження ходу при зниженні напруги, в результаті мотор постояв на упорі, вигорів в пробій транзистор відповідного плеча вихідного каскаду підсилювача похибки, при подальшому підвищенні напруги пробило і випалило в обрив протилежний транзистор -- мотор далі стоїть на упорі в положенні мінімальної вхідної напруги, обмотка під щітками горить. Добре, хоч навантаження відсікло захистом від перенапруги, а то там вольт 300-320 мало йти. Як не дивно, мотор лишився живий. Обмотку підлатав, попередньо епоксидкою заливши випалені ями в карболітовій основі, електроніку відремонтував і трошки підвищив швидкодію захисту від перенапруги, забрав люфти в механіці, доробив ще один ступінь захисту від вихідної перенапруги з швидким відключенням навантаження і затриманим на 20 секунд повним відключенням апарата. 3 місяці -- політ нормальний, тільки при роботі зварки світло постійно зникає-появляється. Але тут вибору нема -- або допускати кількасекундні перенапруги за 250, або відключатися, мотор так скоро не прокрутить.

стабілізатор напруги-де купити і який

Юлія Степанченко - 20-7-2011 у 10:39

люди добрі -то поділіться, будьте ласкаві,
АДРЕСОЮ (телефоном) магазину (фірми-виробника) чи то у Львові, чи то в Києві, і назвою ПОРЯДНОГО стабілізатора напруги. Не є питання МІСТО, в якому купити - зі Львова до Києва не так вже й далеко. Але я так і не зрозуміла -
- файний/порядний стабілізатор напруги то є ... назва ?
- і можна купити/вибрати в магазині/фірмі за адресою...?
Якщо вважаєте що така інформація тут може бути визнана рекламою - можете написати безпосередньо на електронну пошту, а щодо звуку з електродуховки - не смішно ! і хай вас омине таке лихо !

Hanor Narasson - 20-7-2011 у 19:53

Я купив десь роки три тому ось такий http://stab.kiev.ua/ru/products/stabilizers/servo1/ Поки що працює. Може п. Тарас скаже про них пару слів.

Ціна на них одинакова і у дилерів, і на заводі (дилери заробляють за рахунок дисконту).

Але щодо поради, який з них вибрати, не знаючи, що і як підключено - це, будь ласка, до телепатів.:baddevil:

Тарас Сокальський - 20-7-2011 у 23:55

То все братики-близнюки того фарбованого китайця, про якого писав вище. Можливо, ліпша якість механіки, але це треба помацати руками, ніякі фоти-схеми-описи не поможуть. В будь-якому разі, я б такий собі в хату не поклав без додаткового захисту. Будь-яка електроніка рано чи пізно здихає, і з половинною імовірністю наслідком цього буде перенапруга.
Цитата:
Але я так і не зрозуміла -
- файний/порядний стабілізатор напруги то є ... назва ?
- і можна купити/вибрати в магазині/фірмі за адресою...?

Про файність/порядність не скажу (причину називав), але крім них ще слід врахувати технічні характеристики і умови експлуатації (http://misto.ridne.net/viewthread.php?tid=7138#pid89002). Спробуйте з них почати.

Роман Тузяк - 7-11-2011 у 10:05

Я рекомендую використовувати стабілізатори напрути "Елім-Україна". Це досить хороші сервопривідні стабілізатори, набагато надійніші "китайців" що представлені на ринку. Захищають Вашу мережу від будь-яких ексцесів з напругою (окрім як від повного пропадання і від сусіда-зварювальника). В процесі експлуатації показали дуже хороші експлуатаційні показники, мала кількість повернень. Звертатись можете до мене особисто. А переглянути каталог продукції можна тут elim.lviv.ua :)