Форум Рідного Міста

щодо Оптимізаційної структуризації КартиниСвіту у навч. процесі (ві...

dr.Trollin - 14-2-2009 у 16:31

Kirguduev.Про Фурсенко та вищу математику
http://kirguduev.livejournal.com/386715.html
М-дя, дискусія по відомому приводу вганяє в ступор. З того, що я бачив, - ті, що відгукнулися поділилися на чотири групи.

Перші - таврують міністра за мракобісся і оплакують долі майбутніх поколінь, яким призначено вирости в неуцтві і тьмі. Що цікаво, серед цих людей досить багато гуманітаріїв, які після школи ніякої математики понад зарплатну відомість жодного разу не бачили, і навіть якщо і пригадають з шкільної програми слово "інтеграл", то сенс його переказати навіть дуже приблизно не зуміють.

Другі - з Фурсенко солідарні, - мовляв, «сорок років на світі живу, і весь цей час мені ці ваші інтеграли нафіг не здалися». Що цікаво, - серед них досить багато політологів, маркетологів, економістів, соціологів і представників інших спеціальностей, де людина, що не володіє теорієюЙмовірності (:=теорверу), та матстатистикою, може бути сміливо визнаний шарлатаном і забезпечений вовчим квитком незалежно від послужного списку.

Треті з легкою єхидцьою коментують, що взагалі не уявляють собі, що це за звір такий - "вища математика". Мов, матаналіз - знаємо, лінійку - знаємо, діфури - знаємо, ММФ - знаємо і тому подібне, а вся ця ваша "вишка" - це казки для тупого плебсу із огорожебудівних. Серед цих снобів, цілком очікувано, - МГУшники, ФізТехи, МІФІчні люди і випускники ще декількох славних закладів, спільним рахунком - по пальцях однієї руки.

Нарешті, четверті, очікувано, щодо вищої математики абсолютно не парилися, а відзначали, що нещасні школярі переобтяжені, не в змозі оволодіти і куди як меншим потоком інформації, і добре б їх покапітальніш розвантажити. Тому всі ці ваші інтрегали з шкільної програми треба викинути, - у гурті з мітохондріями, альфа-частками і таблицею Менделєєва. Хай діти на уроках, не перевтомлюючись, малюють та співають, і будуть на радість батькам щасливі.

На мій погляд, кожна з цих позицій однаково вірна. Або однаково невірна категорично. Тому що правильною є - п'ята, яку поки що ніхто озвучити не втяв.



Що стосується потреби сучасної "людини з вулиці" в хоч би базових знаннях т.з. "вищої математики", - то тут все очевидно. Навіть якщо залишити осторонь філософські питання формату чи "можна вважати за повноцінну людину того, що не знає того-то?", хоч би зачаткові знання по теорверу і матстатистиці - це мало не перше, що реально є корисним в повсякденному житті, - неважливо, чи граєте Ви в покер з друзями або намагаєтеся узяти кредит в банку.
Отже потрібна "вища математика" чи ні в шкільній програмі - не питання. Необхідна. Більш того, багато речей, яких в програмі практично немає, - ті ж теорвер і матстат, - абсолютно необхідно давати в значно більших обсягях.

Але "вища математика" в шкільній програмі і відверто шкідлива і, за великим рахунком, марна, - в тому вигляді, як її викладають. Отже прихильники цієї точки зору теж мають рацію.

З третьої, - я маю позірне уявлення про навантаження, що лягає на сучасного школяра. Якби мене так вантажили, - я б, напевно, зараз не сидів би за компом, а перебував би в затишному приміщенні, в якому стіни і підлога оббиті чимось м'яким. Тому що це формене божевілля.

З четвертою, - сучасні школярі клеють дурня і страждають фігнею, оскільки той мікроскопічний обсяг знань, який їм за довгі роки намагається утовкмачити в голову шкільна програма, - смішний і несерйозний, та реально вимагає для освоєння на порядок менше часу.

Чим викликані ці, здавалося б, непереборні суперечності?
Тим, що математиці - та і масі інших дисциплін - дітей навчають варварським та пришелепкуватим чином.

Будь-яка дитина сьогодні знає, - хоч би на рівні "чув про це", - що Земля - це планета, що має приблизно кулясту форму; що Луна обертається навколо Землі по орбіті, а Земля, у свою чергу - навколо Сонця; що існує ще маса інших планет; що зірки, що виглядають крапками, що світяться, на нічному небі, - це теж сонця. які знаходяться від нас далеко-далеко.

Тепер уявіть собі, що у віці чотирьох років дитині розповідають, що Земля плоска і лежить на трьох китах. Через пару-трійку років, коли виникнуть питання про супутники, часові пояси і кораблі, що ховаються за горизонтом, - що Земля кругла, Сонце і Луна крутяться навколо неї, а далі знаходиться сфера нерухомих зірок, прибитих до небесної тверді срібними цвяхами. Ще трохи пізніш, коли мова зайде про планети та місячні затемнення, - що Земля таки крутиться навколо Сонця. І так далі.

Зрозуміло, що вчитися таким макаром можна все життя, - нудно, довго і безрезультатно. Що у людини, яка раз у раз вимушена розлучатися з колишніми уявленнями і заміщати їх новими, - в голові запанує безлад, а процес цього заміщення вимагатиме міру часу і сил. І що коли, зрештою, весь ланцюжок навчання виявляється вже пройдено, - у більшості в довбешці взагалі вже нічого не залишаєтиметься, і вони самі до ладу не знають, - а що там насправді.

Приклад з астрономічними знаннями, зрозуміло, вироджений і малореальний. А ось ту ж фізику до цих пір у всьому світі загальноприйнято викладати саме так - спочатку вдовблювати в голови картину класичної галілєєво-ньютонової механіки і детермінізму, а потім пояснювати, що все це невірно, і перенавчати з урахуванням релятивізму і квантової механіки.
Нобелівський лауреат Річард Фейнман спробував виправити цей ляп і викладав фізику "з початку", - відразу розповідаючи про картину світу, відому на даний момент, і лише відзначаючи ньютонові випадки як приватні. Його геніальні лекції "Фейнмановські з Фізики" багато десятиліть є бестселером в жанрі учбової літератури і безліч разів видавалися на різних мовах, включаючи російську.

Проте Фейнман своїм новаторством глобального успіху не досяг. По-перше, - йому - при читанні "системно і із самого початку", - вже доводилося перенавчати вчорашніх школярів з їх «картинкою що вже склалася», сформованою "по старих схемах". По-друге, його підхід застосовувався при викладанні в університеті на фізико-математичних спеціальностях, - і всі, кому не пощастило поступити в університет з відповідною програмою, пролітали мимо. А викладав він в університеті, а не в школі, тому що для опису деяких речей потрібна математична мова, якою школярі не володіють.

Проблема полягає в тому, що математика в середній школі - по всьому світу - викладається по все тій же дубовій схемі "послідовного ускладнення", що віднімає прірву часу і сил, засираючій поки що молоді і свіжі мізки, геть виключаючу саму можливість розуміння суті питання, що вивчається.

Знаєте, як ми в другому класі "проходили" рівняння? Весь клас тупо повторював хором за вчителькою: "Щоб дізнатися один з доданків, треба з суми відняти другий доданок. Щоб дізнатися зменшуване, треба до різниці додати від'ємник..." Цей хоровий бубніж відбувався не те три, не то чотири уроки підряд, - поки все не завчили це неподобство напам'ять, ні в щонайменшому рівні при цьому не розуміючи суті питання. Абияк, в результаті, вирішувати завдання навчитися; більшість після школи і це уміння благополучно забули; що ж таке рівняння - так і не зрозумів практично ніхто.

Між тим, викласти цю складну матерію так, щоб воно стало очевидним і кристально зрозумілим для всього класу, - не просто, а дуже просто. Досить поставити на вчительський стіл терези з двома чашками. На одній, приміром, п'ять кілограмових наважок. На іншій - дві наважки і дерев'яний брусок з великою буквою "ІКС". Рівновага шальок символізується знаком "рівно", а самі терези є матеріалізованим рівнянням. І якщо дитині показати цю конструкцію, - вона за п'ять хвилин сама зміркує, що, щоб дізнатися, скільки важить брусок "Ікс", треба з обох шальок прибрати однакову кількість наважок. І що на ці шальки - з обох боків - можна додавати або, навпаки, знімати з них однакову кількість наважок, і рівновага від цього не порушиться. І не треба годинами зубрити тупі незрозумілі правила, які потім незабаром будуть забуті, і не треба взагалі морочитися щодо "доданків", що "зменшуваних" і "віднімаються", - для людини, яка бачить рівняння як ваги в стані рівноваги, всі ці терміни є абсолютно зайвою суттю. Він і так в будь-якому конкретному випадку зміркує, що треба зробити, щоб знайти "Ікс".

Рівно ж із-за подібної тупості викладання математики щонайповніший ідіотизм спостерігається і з шкільною фізикою. На кінематиці в шостому класі нам так само намагалися утовкмачити: "Щоб дізнатися швидкість, треба відстань розділити на якийсь час. Щоб дізнатися відстань, треба швидкість помножити на якийсь час..." Вдовблювали з рівно таким же результатом, - тупим зубрінням, масою витраченого часу, помилками і амнезією після того, як "вже пройшли". Найрозумнішим ламало мозок питання, - а як порахувати пройдену відстань, якщо швидкість під час руху мінялася? - і вганяла в депресію неможливість знайти відповідь.

Між тим і ця, і багато інших проблем викладання шкільного курсу фізики легко вирішувалися б, якби учні мали загальне уявлення про такі поняття, як функція, похідна і інтеграл.
Якщо Ви думаєте, ніби це все занадто складно, - ви помиляєтеся. Будь-яка нормальна п'ятирічна дитина цілком зрозуміє, що функція - це коли "одне залежить від іншого", а похідна - це "швидкість зміни".
Якщо йому не засерли мозок шкільною освітою, - він зрозуміє це куди швидше і простіше, ніж Ви.

Якщо піти по цьому шляху, - і число годин, потрібних на освоєння математики та фізики в об'ємі шкільного курсу, і тупе навантаження на мозок зменшаться в рази, - а людина, що засвоїла в дитинстві ці речі, не забуде і не розгубить їх вже ніколи.
Тому як вони входитимуть до числа його базових понять про навколишній світ.

Свого часу я замислювався, - чому, валяючи дурня на уроках, не роблячи домашніх завдань і навіть прогулюючи школу місяцями, я без втрат перестрибнув через клас, зайняв деяку кількість призових місць на різноманітних олімпіадах і отримав атестат з двома четвірками (одна з яких - по фізкультурі)? Звичайно, хлопчиком я був розумним, і з хорошої сім'ї, все таке, - але багато розумних дітей нічого подібного, проте, в анамнезі не мають. І ось тільки зараз до мене дійшло - в контексті дискусії про фурсенковський демарш.

Я, звичайно, був дитиною розумною і допитливою, - не сперечаюся.
І якось в третьому класі, - мені було тоді десять років, хворіючи і сидячи удома читав Меріона ("Фізика і фізичний світ", - досить непоганий американський університетський підручник, що містить, як і "Фейнмановськие лекції з фізики", повну і здорову системність в підході). А читати Меріона без уявлення про синуси і косинуси, а також функції і похідні, - було рішуче неможливо, - оскільки незрозуміло. Без інтегралів цілком можливо, - а ось без похідних ніяк. І я, волею-неволею, вимушений був самостійно розібратися, що ж з себе таке представляють синуси з косинусами і функції з їх похідними. Не зовсім вже самостійно, - пару-трійку питань таки довелося поставити батькові. Але - розібрався.

І після цього вся шкільна фізика і вся шкільна математика в їх вигляді, наказаному учбовим планом, здалася щонайповнішою фігнею, що не вимагає для оволодіння особливих витрат часу і зусиль. Або, якщо завгодно, - відкритою і захоплюючою книгою.

І не треба мені тицяти спадковістю та вихованням, - якщо нехай навіть дуже здібна десятирічна дитина зуміла розібратися з цими речами самостійно по іноземному університетському підручнику (причому підручнику, відзначу, не математики, а фізики), - то, маючи добре пропрацьовану методику викладання, виразно і наочно пояснити ці речі можна будь-якому нормальному семирічці.

Внаслідок чого кількість годин, що відводиться шкільною програмою на фізику і математику можна буде зменшити в рази, звільнивши час для співу і малювання;
обсяг засвоєних знань виявиться істотно вищим,
а випускники не будуть через місяць після іспитів радісно забувати все, чому їх учили.

І, так, - я знаю, як і чому учитиму свою дитину.
- = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - = - =
від мене: загалом поважний підхід до справи...
вважаю, що _обгрунтована_ комплексність дійсно більш сенсовна.
_причому_ не лиш щодо "технодисциплін", але ж і щодо загального циклу – більша промисленність ну дуууужжже вже не завадила б.

Владлен Комісаренко - 14-2-2009 у 17:28

Українській олігархії потрібна рабсила без "базових понять про навколишній світ".
З повагою ,Владлен.

vovka - 14-2-2009 у 18:21

Я згоден з тим що в школі тої математики, фізики, хімії, біології і т.п. так багато не потрібно.
якісь основи повинні бути звичайно, але інтеграли різні то занадто :cool:

краще би замість цього всього вчили відстоювати свої права в судах, з міліцією, захист прав споживача і т.п., вчили би кругообіг грошей в природі, ще одну іноземну мову добавили б.

Проблема взагалі в тому що вчать багато всього, але не пояснюють навіщо воно потрібно і як це застосовувати на практиці в реальному житті.

Анастасія Кулакова - 14-2-2009 у 20:03

Я - гуманітарій. За освітою і за покликанням. Байдуже, що з 1997 року займаюся зовсім іншим. Я не то що приблизно, я взагалі й віддалено на згадаю, що таке інтеграл, або логарифм, або щось ще з цього репертуару. І не намагалася це запам'ятати, бо з шести років абсолютно точно знала, що стану істориком. Але школу закінчила з медаллю. І вчилась на відмінно, хоч і в більшості своїй непотрібним мені начебто наукам. До чого це я? А до того, що я не згодна з vovka в його "Я згоден з тим що в школі тої математики, фізики, хімії, біології і т.п. так багато не потрібно.
якісь основи повинні бути звичайно, але інтеграли різні то занадто"
"ще одну іноземну мову добавили б" Я вивчала 2 іноземні мови в школі і 3 (якщо з латиною, то чотирі) в універі, але після 1994 року я не мала мовної практики і забула ті мови геть зовсім. То нащо їх мені було стільки?:)))
Всі праві, кожен зі свого боку, але я особисто вважаю, що наша система освіти була одною з найкращих, ще 10-15 років тому. А от зараз...

Андрій Пелещишин - 14-2-2009 у 20:07

Стаття знаходиться дещо поза контекстом, тому якихось конкретних пропозицій та думок автора (за винятком використання ваг при розв'язанні рівнянь - з чим можна і посперечатися) я не зустрів.
А на загал - середня школа повинна вдосконалюватися і процес цей безкінечний.
А чому саме похідні - це сила, а інтеграли - могила - для мене лишилося таємницею.

Юрій Сєров - 14-2-2009 у 20:26

Пригадую, коли був у 11 класі - ми з біології повторювали все, що вивчали протягом школи. Для тих цілей ми позичали книжки у учнів молодших класів. Так от ми були всі в шоці коли взяли до рук новий підручник з біології за 6 чи 7 клас.
Це був не підручник, а наукова праця: кожне речення - новий термін. Я не міг нічого запам'ятати з такого підручника, мовчу про дітей. Так от це все до того, що наша система освіти стала гірша не тому, що стали менше вчити (радше навпаки), а тому що викладачі стали "слабшими" і підручники перестали адаптовувати під дітей. І в цьому розрізі мені здається дитині досить знати, що вишня складається з шкірки, м'якоті і кісточки, а не мезокарпію, ендокарпію і ще_якогось_там_карпію.

Катерина Слобода - 14-2-2009 у 20:40

З вишнями то ще півбіди.:lol: Але курс генетики в книжках з біології для 11 класу- то справді жах.:o

Андрій Пелещишин - 18-2-2009 у 15:58

Наскільки я розумію, в одну купу збилися наступні питання:
- загального змісту освіти та переформатування переліку дисциплін
- змісту окремих дисциплін
- методики викладання окремих дисциплін
- якості навчальних матеріалів

Якщо обговорювати, то напевно кожне питання окремо

Андрій Пелещишин - 18-2-2009 у 21:27

Якщо говорити по першому питанню, то на мою думку, деякі дисципліни повинні об'єднюватися в певні змістовні модулі.
Так, практично автономне викладання фізики та хімії, ІМХО, є нонсенсом.

Тарас Сокальський - 19-2-2009 у 11:19

IMHO, потрібно встановити якусь профільну диференціацію навчання -- гуманітарний, природничий, технічний -- з відповідними пріорітетами у викладанні певних предметів. Ну а математика -- цариця наук, вона всім і всюди потрібна, я з дифрівняннями і інтегралами класі так в 7-му познайомився, коли розбирався з законами заряду-розряду конденсаторів і іншими перехідними процесами, які не тільки в електричних колах за подібними законами відбуваються:rolleyes: