Форум Рідного Міста

Нотатки українського мандрівника

Роман Голощук - 28-3-2003 у 11:11

Відкриваю нову тему з сподіваннями, що мандрівники будуть ділитися своїми враженнями від своїх далеких і не зовсім мандрівок. Першою ластівкою є стаття, яку я знайшов у "Львівській газеті". Читаймо, згадуймо, порівнюймо :)


Дорога до Європи

ШВИДЕНЬКО запаковуюся в автобус.
Попереду два омріяні тижні у Мюнхені. Зустрічі з друзями, відвідування музеїв і галерей. Відпочинок. 30 годин дороги?! Байка. Ще не таке переживали.

Рушаємо. Автобус весело базікає і гніздиться, дорога далека. Тема розмов одна: кордони. Як у політиків, тільки з практичнішої точки зору.

Ось і перший. З цілковитої темряви зринає освітлена оаза: українська митниця. Порожньо й тихо. 5 євро з особи. Нібито на “прискорення процесу”. Не даю принципово. Не така я заможна, аби гуманітарно підтримувати шановних водіїв, чи цього, наприклад, сонного пана, “при виконанні”. Виходимо з автобуса. Збиваємося в купку при вході до великої порожньої зали. Чекаємо. Повільно, по одному проходимо митний контроль. Кожного третього запрошують в окрему кімнату для довірливої розмови (про гроші). Решта чекають.

З протилежного кінця зали росте черга тих, хто щасливо проминув митний контроль і очікує на паспортний. Чекаємо. Повільно, по одному проходимо. Три години. Швидко, тішаться бувалі мандрівники.

Сідаємо до автобуса. “Ненько, прощавай”.

Усміхнена полька в добре допасованому мундирі (хто каже, що “мілітарі” жінкам не пасує?): “Добрий вечір”, “Дякую”, “Щасливої дороги”. Їдемо – попереду Польща.

У районі Кракова вже добре відчуваю ту частину тіла, яка безпосередньо контактує з кріслом. Поблизу Лєґніце – зупинка: ноги розім’яти, кави випити й автобус привести в “європейський вигляд”. Чистенький, причепурений автомийкою, він заїжджає на польсько-німецьку митницю.

Жвавим кроком до нас прямує добре вгодований, тісно вбитий у добротну зимову форму німецький митник. Тішиться. Сонечко світить, вітрячки на німецькім боці електрику ганяють. Лад і спокій скрізь. Чом би не тішитися?

“Усім вийти. З речами. Торбами, торбинками, наплічниками, валізками, мішечками і канарками. На двір”. Ввічливо: “Речі на дорогу”: Направо не можна. Наліво теж. У приміщення не заходити. Стояти. Чекати. Зимно.

Відкривається щось на зразок великого гаражу.

Таке я раніше лише на летовищах бачила. Так званий “рентген”. Нас, мабуть, будуть просвічувати. Ну, звісно. Тероризм, контрабанда...

Бабуся, що чекає на відвідини з донькою, по-нашому замотана у квітчасту хустку, мало не мліє. Чи 5 кг сала на “рентгені” видко, чи ні? Мені теж цікаво.

Чемно вишиковуємося в чергу. Поруч одне за одним їдуть авто й автобуси. Пригальмовують. Люди визирають і тішаться. Ади. Шоу. Повільно їдуть торби по ескалаторі. Пильно вдивляється у монітор митник. Якщо зображення не зрозуміле – торбу розпаковують. “Дякую. Наступний. На двір. Стояти. Чекати. За лінію не заходити”. Сало проскочило. А от зайвий блок цигарок – ні. Штраф – 44 євро. Плати і пали на здоров’я (якщо полізе). Попереджали, більше одного – не можна. Порядок мусить бути.

Темніє. Справа і зліва – безперервний рух транспорту.

Єдина, кому дозволили сісти до автобуса, – молода жінка з чотирирічним хлопчиком на руках. Дитина втомилась і заснула. Надворі сісти ніде. Німецький митник допомагає їй донести речі. У пам’яті зринають кадри військової хроніки II світової.

Минає 7 годин.

Підходжу до того ж таки митника і запитую: “Що відбувається?” Він поблажливо усміхається: “Ви проходите митний і паспортний контроль. Адже перетинаєте кордон з об’єднаною Європою!” “Але чому саме ми, саме так його проходимо?” “Такі інструкції”, – відповідає і розводить руками.

Я не маю до нього жалю. Не він їх вигадав. Мабуть, не його провина, що для нього Україна – це “бувалі” німецькі ж автобуси з потомленими довгою дорогою людьми, добра горілка й дешеві кав’яр та цигарки. Він виконує інструкцію.

Ласкаво просимо у цитадель гуманізму, толерантності, прав людини й особистих свобод!

Олена Турянська – художниця, дизайнер, організатор міжнародних мистецьких проектів, мешкає у Львові
Джерело - [url= http://www.gazeta.lviv.ua/2003/03/28/NewspaperArticle.2003-03-27.04... Львівська газета [/url]