Форум Рідного Міста

Густина/щільність

сумна - 29-11-2010 у 16:13

Допоможіть, будь ласка, з'ясувати.

Як зараз у шкільному курсі фізики називають властивість речовини - "густина" чи "щільність"?

Катерина Слобода - 29-11-2010 у 16:15

Наскільки знаю, то густина...

сумна - 29-11-2010 у 16:20

Цитата: Початково розміщене учасником Катерина Слобода  
Наскільки знаю, то густина...


Дякую, Катю!

Мені редактор виправив у перекладі густину на щільність, натякнувши, що густина залишилася в радянській школі. :-)
Я спробувала послатися на вікіпедію, але це для нього не аргумент.



Катерина Слобода - 29-11-2010 у 16:45

давайте для певності в словнику глянемо...
Тлумачний словник подає:
щільність відношення маси тіла до об'єму...
густина - маса тіла, що міститься в одиниці його об'єму...
але з приміткою фіз. є тільки густина, до того ж наводяться приклади термінів, які не вживаються зі словом щільність, лише зі словом густина...
тому мало б бути правильно...:rolleyes:

сумна - 29-11-2010 у 16:52

Цитата: Початково розміщене учасником Катерина Слобода  
давайте
Тлумачний словник подає:
щільність відношення маси тіла до об'єму...
густина - маса тіла, що міститься в одиниці його об'єму...
але з приміткою фіз. є тільки густина, до того ж наводяться приклади термінів, які не вживаються зі словом щільність, лише зі словом густина...


Так, це гарний аргумент. Спробую відстояти своє.
Найкращим аргументом у контексті був би шкільний підручник, але нема на те ради. :-)



Тарас Сокальський - 29-11-2010 у 17:22

Для себе виробив правило -- стосовно неперервних величин/однорідних об'єктів -- густина, стосовно дискретних -- щільність: густина спектру, але щільність імпульсів. Стосовно рідини -- густина.
Редактор вам нав'язує тупу кальку з російського "плотность". Шкільні підручники/посібники теж не завжди є істиною в останній інстанції... Мене в 11 класі вбило "Електричний ланцюг" в екзаменаційних білетах...

сумна - 29-11-2010 у 18:09

Цитата: Початково розміщене учасником Тарас Сокальський  

Редактор вам нав'язує тупу кальку з російського "плотность".


Дякую! Все так і є.
Спробую відстояти, хоча з редакторами це досить важко.
Галицизми їх лякають значно більше, ніж русизми. :-)
Ще раз дякую всім за роз'яснення.

Соломія Федушко - 29-11-2010 у 22:23

На мій погляд, термін "густина" використовується щодо речовини (густина газу - це вже визначений термін у фізиці), а ось "щільність" - це з царини механіки.

Тарас Сокальський - 30-11-2010 у 14:44

А що за редактор? Може з ним чоловіча розмова тет-а-тет буде більш переконливою?:baddevil:

сумна - 30-11-2010 у 21:01

Цитата: Початково розміщене учасником Тарас Сокальський  
А що за редактор? Може з ним чоловіча розмова тет-а-тет буде більш переконливою?:baddevil:


Дякую! Як все ж приємно мати оборонця! :-)
З редактором знайома лише у віртуалі. Зазвичай в нас все розв'язується досить мирно. :-) Свої аргументи надіслала, чекаю на рішення.






Тарас Сокальський - 6-12-2010 у 11:54

upd. Якщо взяти каменюку, зважити і визначити об'єм (хоча б за методикою вуйка Архімеда), то, поділивши перше на друге, отримаємо густину. Якщо якусь кількість каміння засипати в яму, поступово трамбуючи, то відношення маси каміння до об'єму засипаної ями варто б називати щільністю насипу.
Хтось має заперечення?

Андрій Моравський - 6-12-2010 у 17:55

... заперечення, не заперечення... а питання :

як , прошу пана , ви міряєте об"єм зсипаних каменюк ? чи об"єм повітря (оск. живем на Землі) теж в загальний об"єм включаєте ? що скажете ?

Тарас Сокальський - 11-12-2010 у 16:43

Я казав про об'єм засипаної ями. А в нього увійде об'єм власне каміння, повітря, що між ним залишилось, всілякого болота, що туди налипло і т.д.