Форум Рідного Міста

Війна в Іраку сприяє українському туризму

Роман Голощук - 10-4-2003 у 19:28

ВПЛИВ американсько-іракської війни на українську туристичну галузь оцінюють по-різному. Деякі туристичні оператори побоюються, що бойові дії на Близькому Сході негативно вплинуть на популярність туристичних рейсів у цей регіон, що зменшить прибутки компаній, чий бізнес і так є дуже сезонним. Натомість менеджери туристичних фірм прогнозують, що через війну більшість росіян відмовляться відпочивати “від роботи” на пляжах Перської затоки і дружно вирушать до українського Криму. Вже сьогодні суттєво зріс попит на путівки на Чорноморське узбережжя, від чого ціни у готелях та приватних котеджах поповзли вгору.

Слід відзначити, що віднедавна вартість відпочинку в Криму і без війни досягла свого найвищого рівня у співвідношенні “ціна-якість” – дешевше було навіть поніжитися на Золотих Пісках в Болгарії чи на узбережжі прохолодного Балтійського моря (без урахування візових витрат), аніж насолоджуватися рідними Кримськими горами. Ця тенденція стосується саме львів’ян – саме вони, переживши дощові сезони, “лондонські” тумани та квітневі хуртовини, є потенційними “мореплавцями” на весь короткий літній період, а перевагу відпочинку в зелених Карпатах віддають мешканці Києва та східних регіонів, а також країн “близького зарубіжжя”.

Тим, хто потурбувався про путівку та проїзд на Кримський півострів завчасно, можна тільки позаздрити, адже вони ніяк не відчують на собі коливання цін та ажіотажний попит на квитки, а от тим, хто звик усе робити в останню хвилину, варто пам’ятати, що бажаючих відпочити цього року на Чорному морі буде чимало. До того ж, багато туристичних операторів на ринку прогнозують зростання цін на квитки та проживання у готельних комплексах та санаторіях.

Натомість ціни на відпочинкові тури в країни, що межують з Іраком або знаходяться поблизу, на початку літнього сезону досягли свого мінімуму. Наприклад, вартість проживання у готелях Єгипту коливається від 2 до 5 доларів США за добу, дешевшають і відвідини Тунісу та Туреччини.

Що ж до Йорданії, то економіка країни зазнає серйозних втрат у сфері послуг – адже в країні, яку минулого року з задоволенням відвідало понад 1,5 млн. туристів, нині немає жодного туриста. Незважаючи на те, що саме у квітні цю державу відвідує найбільше туристів, понад 17 тис. готельних номерів залишаються вільними. І це тоді, коли ще минулого року Королівство Йорданія отримало 850 млн. доларів США чистого доходу у бюджет від процвітання туристичної галузі. Знято багато пасажирських авіарейсів, зокрема з Москви – при тому, що майже третина відпочиваючих у цій екзотичній країні, як правило, росіяни.

Не краща ситуація з туристами і в Єгипті – туди цього року, як вже підрахували експерти, потік туристів скоротиться на 1,5 млн. охочих, а за підрахунками міністра туризму Єгипту Мамдуха Ель- Бельтагі, доходи галузі скоротяться в середньому на 38%, або від 3,65 млрд. доларів США до 2,25 млрд. А це серйозно позначиться на економічній ситуації в країні, що повністю залежить від туристичних послуг.

Щодо української економіки, то ситуація повторюється з точністю до навпаки – туристичні агенції очікують підвищеного попиту до українських курортів навіть за умови зростання цін, а зниження попиту на відпочинок у Туреччині компенсуватимуть курорти та пляжі у країнах, які не пов’язані з воєнними діями, і вчасна переорієнтація на відпочинок з європейським комфортом принесе додаткові прибутки. Всі представники туристичного бізнесу підтверджують, що в Україні, та й у Львові підвищується інтерес до “елітного” відпочинку – збільшуються вимоги клієнтів до якості обслуговування, та й кількість відпочиваючих за кордоном серед львів’ян за останні 3 роки зросла втричі, а клієнтів українських баз відпочинку – в 4-4,5 рази.

Тому залишається сподіватися, що змучені важкою працею багаті іноземні туристи, шукаючи альтернативу екзотичним країнам Близького Сходу та Перської затоки, цього літа таки наважаться витратити свої відпустки та накопичені впродовж року гроші на українські Карпати, Крим та узбережжя Чорного моря, а українці замість відпочинку у Туреччині чи Арабських Еміратах з радістю відкриють для себе красу українських гір, річок, озер та Чорного моря. Натомість туристичним компаніям та власникам готелів та курортно-оздоровчих закладів варто пам’ятати, що успіх у бізнесі вимірюється не кількістю клієнтів, а кількістю “повторних” клієнтів – тих, хто вирішив скористатися послугами ще раз.

Любов Виткович
Джерело - Львівська газета

Туризм і війна

Роман Голощук - 23-4-2003 у 21:47

Війна ніколи не сприяє розвитку економіки. А для тих країн, значну частину бюджету яких становлять доходи від туризму, війна в їхньому регіоні може стати справжнім лихом. Хто захоче поїхати на відпочинок туди, де нещодавно вибухали снаряди та міни і де ще досі зберігається певна політична напруженість?

Саме таким лихом і може стати війна в Іраку для Туреччини та Близького Сходу, чиї курорти у цей період уже були б переповнені відпочиваючими. І навіть якщо воєнні дії в Іраку більше не триватимуть, навряд чи багато бажаючих відважаться відвідати Туреччину, Сирію, Об’єднані Арабські Емірати, Єгипет, Йорданію. Промовистим свідченням цьому стало різке падіння цін на туристичні послуги у цих країнах.

Наприклад, нині у Єгипті можна поселитися у непоганому готелі всього за 2-3 долари США на добу, у Тунісі чи Туреччині – за 5-7 доларів, та й вартість комплексної путівки зменшилася приблизно на третину. Суттєво подешевшали і квитки на авіаперельоти у південно-східні країни. Авіакомпанії вже не раз згадали “не злим тихим словом” Джорджа Буша та Саддама Хусейна. Адже через політичні амбіції цих лідерів авіаперевізникам часто-густо доводиться знімати додаткові сезонні авіарейси у мусульманські країни.

За найскромнішими підрахунками, в результаті війни в Іраку економіка країн Перської затоки у бюджеті 2003 року недорахується щонайменше третини своїх надходжень. Саме стільки щороку залишають туристи з усіх куточків світу. Чи зможе від цього виграти Україна?

Внаслідок політичної і фінансової стабільності, що спостерігається в Україні впродовж останніх років, українські курорти, а особливо Чорноморське побережжя, користуються підвищеним попитом. Насамперед серед росіян, завдяки яким вартість відпочинку на наших курортах повільно дорожчає.

А водночас місцеві туристичні агенції в один голос заявляють про зниження популярності “улюблених” для львів’ян туристичних напрямків на курорти Близького Сходу (Туреччина, Єгипет), а також сусідніх країн. Сьогодні іронічно звучить навіть запрошення провести кілька незабутніх днів на острові Кіпр.

Утім, львів’яни зовсім не збираються відмовитися від комфортного відпочинку. І саме тому для них оперативно шукають альтернатива у країнах, які жодним чином не пов’язані з американо-іракським конфліктом. Найчастіше свій вибір відпочивальники зупиняють на курортах Чорногорії, Хорватії, Болгарії, Польщі, Угорщини і Словаччини.

Для тих, хто наразі не накопичив додаткову тисячу доларів для відпочинку з сім’єю за кордоном, саме час згадати про каскад чистих і гарних озер у Шацьку, піші походи Карпатами з купанням у стрімких річках, або ж традиційно вирушити зі змореними наукою та зимою дітьми в Одесу чи на кримське узбережжя.

Однак охочим поніжитися під кримським сонцем радимо не відкладати справу до “останньої” хвилини й уже сьогодні потурбуватися про путівки та проїзні квитки, оскільки менеджери туристичних фірм відзначають підвищений попит на відпочинок у цьому регіоні. Не відчують зростання цін лише завбачливі туристи, які мають діють правилом: “Готуйся до відпочинку з осені”, адже на придбані путівки заздалегідь не впливає коливання цін, війна в Іраку чи атипова пневмонія.

У відпочинку найголовніше – настрій. І де ви не провели б спекотні дні літа, важливо набратися нових сил та вражень, аби потім з ними легко пережити затяжні львівські дощі та надокучливу зиму.

Любов Виткович
Джерело - Львівська газета