Форум Рідного Міста

70 ПІДСТАВ ПИШАТИСЯ ЛЬВОВОМ

Роман Голощук - 30-4-2003 у 11:16

1341 -- у Львові відлито найстаріший дзвін в Україні, який знаходиться у церкві Св. Юра.

1375 -- згадується львівський шпиталь "Святого Духа" -- найстаріший в Україні шпиталь у класичному розумінні цього слова.

1387-1704 -- протягом 317 років мешканці Львова, витримавши близько сотні ворожих облог, не дозволили жодному загарбникові ступити на територію міста -- показник небачений для більшості середньовічних європейських міст.

1407 -- згадується львівський водогін, яким до середмістя надходила вода з джерел, розташованих за межами міста -- це був початок цивілізованого водопостачання.

1490 -- вперше в Україні на львівській ратуші встановлено годинник з мелодійним боєм.

16-17 ст. -- Львів -- найбільше місто в Україні, його населення удвічі перевищує населення Києва.

др. пол. 16 ст. -- засновано найстаріший парк в Україні -- Єзуїтський парк (тепер парк ім. І. Франка ), який одночасно є і найстарішим муніципальним парком у Європі (з 1847 року).

1555 -- указ про збереження і культивування клепарівських черех -- унікального гібриду вишні і черешні, який виведено тільки у Львові. У європейській помологічній літературі відомі як Kleparover Suss-Weichsel -- у Німеччині і Griotte de Kleparow -- у Франції.

1574 -- Іван Федоров надрукував у Львові першу в Україні книгу -- "Апостол".

1585 -- засновано друкарню Успенського братства -- найстарішу безперервно діючу до цього дня типографію у Східній Європі.

1586 -- видано Статут школи Успенсього братства -- найстарішу педагогічну пам'ятку на пострадянських теренах.

1629 -- італієць Роберто Бандінеллі започаткував у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи.

1661 -- заснування першого в Україні і Росії універcитету -- Єзуїтської академії.

поч. 18 ст. -- у Львові встановлено пам'ятник польському гетьману Станіславу Яблоновському -- перший пам'ятник в Україні.

1911 -- у селі Лисиничах під Львовом встановлено перший громадський пам'ятник Тарасові Шевченку в Україні.

1715 -- у Львові засновано першу в Україні пивоварню.

1749 -- вийшло декілька номерів першої в Україні газети Kurier Lwowski.

1776 -- регулярно почала виходити газета Gаzette de Leopol (тижневик ).

1811 -- вийшла найстаріша з існуючих зараз в Україні газет -- Gazeta Lwowska.

1848 -- вийшла перша в історії українська газета "Зоря Галицька".

1776 -- у Львові створено перший в Україні постійно діючий міський театр.

1782 -- засновано горілчану фабрику Бачевського, яка на початку 20 століття виробляла найкращий у Європі лікер -- Likіer Baczewskiego.

1784 -- у Львові запущено першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря в балоні, усього через дев'ять місяців після братів Люм'є, пальним для яких служила солома.

1784 -- у приміщенні монастиря Бернардинів було засновано Архів давніх актів, нині Центральний державний історичний архів у Львові -- один з найбагатших архівів Європи.

1785 -- у Львові засновано найстаріший в Україні готель -- "Під римським цезарем".

1786 -- засновано першу в Україні музичну академію.

1786 -- засновано Личаківський цвинтар, один з найкрасивіших у Європі.

1835 -- започатковано перший в Україні регулярний громадський транспортний маршрут -- багатомісний кінний екіпаж сполучав серемістя Львова з Винниками.

1835-1900 -- Львів виявився унікальним європейським містом, яке кардинально змінило своє ландшафтне обличчя: було зрізано Княжу або Лису гору (Mons Calvus), насипано до висоти 413 м над рівнем моря штучну гору (Kopiec Unji Lubelskiej), пущено під землю ріку Полтву; таким чином місто отримало одну з найдосконаліших каналізаційних систем у Європі.

1836 -- у Львові народився Леопольд Захер-Мазох, один із найславетніших європейських і світових письменників. Наклад його творів, виданих у Європі до кінця 19 століття в декілька разів перевищував наклади творів Шевченка, Пушкіна, Міцкевича, Достоєвського і Толстого разом узятих.

1840 серпень -- перша в Україні і в країнах колишнього СРСР демонстрація феміністок у центрі Львова, одна з них курила цигарку.

1842 -- завершено будівництво театру Скарбка (тепер ім. Марії Заньковецької ) -- третього за величиною на той час театру Європи (1460 місць) після міланського "Ля Скала" і дрезденського "Гофтеатер".

1853 -- у Львові, в аптеці "Під золотою зіркою", фармацевти Йоган Зег та Ігнаци Лукасевич винайшли першу у світі гасову (нафтову) лампу.

1858 -- у Львові започатковано перше в Україні газове освітлення вулиць.

1861 -- збудовано першу в Україні залізницю Львів - Перемишль.

1862 -- у Львові засновано "Політехнічне товариство" -- одне з перших у світі авіаційних товариств.

1864 -- у Львові засновано перший український професійний театр.

1866 -- у Львові створено перше в Україні спортивне товариство "Сокіл".

1873 -- заснування у Львові одного з найстаріших у Європі Природничого музею.

1874 -- у Львові створено першу українську середню школу (гімназію).

1874 -- у Львові створено міський промисловий музей (тепер Музей етнографії та художнього промислу) -- один з найбільших спеціалізованих етнографічних музеїв Європи, найбагатша художня скарбниця декоративного ужиткового мистецтва України. Тут знаходиться найбільша і найцінніша в Україні колекція годинників.

1879 -- засновано парк Кілінського (тепер Стрийський парк), який на поч. 20 століття був визнаний одним із найкрасивіших парків Європи.

1880 травень -- у Львові вперше в Україні запрацював кінний трамвай.

1882-1883 -- створення у Львові першого в Україні Інституту географії.

1883 -- у Львові започатковано перший в Україні міський телефонний зв'язок.

1884 -- у Львові засновано "Акціонерне аеронавтичне товариство", яке випускало на німецькій та польській мовах одну з перших у світі спеціалізовану газету "Аеронавт".

1890 -- створення у Львові Русько-української радикальної партії (РУРП) -- першої української легальної політичної партії європейського типу і першої в Європі селянської партії соціального спрямування.

1893 -- уперше в Україні заснована у Львові кінна станція швидкої допомоги.

1894 -- у Львові запущено в дію електричний трамвай, перший в Україні і один з найперших у Європі.

1894 липня 14 -- у Львові відбувся перший в українській історії футбольний матч між командами Львова і Кракова.

1895 -- у Львові вперше в Україні названо вулицю ім'ям Тараса Шевченка.

1897 -- створено у Львові галерею європейського мистецтва (тепер Львівська галерея мистецтв) -- найбільший художній музей в Україні, в якому зібрано понад 50 тисяч творів мистецтва.

кін. 19 ст. -- на вулиці Театральній уперше в Україні для освітлення вулиці було використано люмінісцентні лампи.

поч. 20 ст. -- Львів був єдиним містом у світі, де знаходились резиденції трьох католицьких архиєпископів: римо-католицького, греко-католицького і вірмено-католицького.

1900 -- за проектом архітектора Зигмунта Горголевського збудовано Львівський оперний театр -- один з найгарніших у Європі.

1905 -- створення у Львові першого Українського національного музею.

1905 -- у Львові відбулася перша Всеукраїнська мистецька виставка.

20-і-30-і роки 20 століття -- Львів -- одне з найзеленіших міст Європи за кількістю парків і садів на один квадратний кілометр площі.

1928 -- професор Львівського університету Рудольф Вайгль уперше у світі винайшов вакцину проти висипного тифу.

1929 -- у Львові організована перша в Україні хокейна (з шайбою) команда СТ "Україна", воротар якої М. Скрипій одним з перших у світі застосував захисну воротарську маску, переробивши її з польської солдатської каски.

1932 -- виготовлено в Чехії і встановлено в костелі Марії Магдалини найбільший в Україні орган.

1951 травень -- Львівський автобусний завод випустив перші в Україні автобуси.

60-70-і роки 20 ст. -- у Львові виробляли найкращі за якістю в СРСР пиво, цукерки "Світоч", автобуси і телевізори.

1971 -- засновано скансен " Шевченківський гай", у якому знаходяться шість дерев'яних храмів. Такої кількості культових споруд немає в жодному музеї світу.

1975 -- у Львові створено перший в Україні архітектурний заповідник, який поєднував у собі всю територію середньовічного ядра міста.

1981 -- у будівлі Міського арсеналу засновано єдиний в Україні та колишньому СРСР музей зброї.

60-80-і роки 20 ст. -- у Львові та області при населенні 0,8% від загального населення СРСР було більше 10% усіх діючих культових споруд, таким чином Львівщина була найрелігійнішим регіоном імперії.

1991-2001 -- у Львові і на Львівщині було збудовано найбільшу кількість церков в Україні -- 280.

14-15 травня 1999 -- Львів став єдиним містом в історії України, яке приймало одночасно дев'ятьох керівників держав під час саміту глав держав Східної та Центральної Європи.

27 червня 2001 -- у Львові відбулася акція за участі найбільшої кількості людей в історії України: на Літургії у візантійському обряді, яку відслужив Папа Римський Іван Павло ІІ на львівському іподромі були присутніми близько півтора мільйона осіб. Також у Львові відбулися найбільші демонстрації в новітній історії України -- 17 вересня 1989 року в день 50-ї річниці вступу радянських військ на територію Західної України і 30 травня 2000 року в день похорону композитора Ігоря Білозора на вулиці Львова вийшло більше ста тисяч людей.

29 червня 2002 -- у Львові відкрито перший на пострадянських теренах і перший, заснований УГКЦ, Український Католицький Університет.

Підготував Ілько ЛЕМКО
Джерело - [url= http://postup.brama.com/dinamic/i_pub/usual.php?what=9577] Поступ [/url]

Рост - 30-4-2003 у 11:47

Гарна підбірка!
Дякую!

Ihor Byra - 22-5-2003 у 15:18

Цитата:
29 червня 2002 -- у Львові відкрито перший на пострадянських теренах і перший, заснований УГКЦ, Український Католицький Університет.


Невже мій навчальний заклад входить до цих 70 причин
Це добре!!! :) :) :)

Роман Голощук - 22-5-2003 у 22:05

Між іншим, автор статті "70 ПІДСТАВ ПИШАТИСЯ ЛЬВОВОМ" Ілько ЛЕМКО видав книжку про Львів - "Львів понад усе".

Ihor Byra - 24-5-2003 у 10:47

Я чим раз тим кращої думки про цей форум --- стільки відомих людей у ньому бере участь

Наталка - 3-6-2003 у 13:56

Пiдсумовуючи все вищевикладене, можна зробити висновок: головна пiдстава пишатися Львовом - це львiв’яни.

Василь Яворський - 5-8-2003 у 14:07

Згоден з Наталкою на 100%, більше таких людей ані в Україні, ані у світі не існує.

Капітошка - 21-6-2004 у 10:19

І 71 причина- там живе моє сонечко Назар:D

Остап_М. - 21-6-2004 у 11:08

Люди отямтеся... Ви що як та жаба що своє болото хвалить???
Треба не перераховувати які ми файні, а робити реальні речі. які покажуть це!!! Балакати може кожен, а от зробити...
Я не кажу що ми погані і нам дійсно є чим пишатись. Але якщо ми й надалі тільки то і будемо робити, то навіщо ми тут є???
Я не розумію, хіба ми такі самолюби???

jaguara - 21-6-2004 у 11:53

чомусь я свято впевнена, що ледь не кожному місту є, чим пишатися, і у кожному добрих людей вистачає, але що є то є -- так старанно як Львів і його мешканці, ніхто не доводить свою неповторність. Принаймні на Україні більше ніде такого не бачила.
і чесно скажу, може трохи не в тему -- мені на відкритті "Ляльки" добряче зіпсували настрій неодноразові згадки, що тіко тута живуть справжні українці. А у всіх інших містах що -- тіпа лохи?.. Приємно, нічо не скажеш.

Tempika - 21-6-2004 у 14:01

...може у міста і добра історія, але тепер нам нема чим особливо пишатися, – води нема, у транспорті дихати
нема чим (найкращі українці в україні чомусь пахнуть ну дуже моцно), на вулицях брудно, про дороги мовчу
(кожен день катаюся 2 рази мимо південного і кишечки мої з нирочками певно вже давно перемішалися)... ну,
були у нас папа і самміт... але співвідношення людей добрих і людей ніяких у нас таке, як і всюди, мабуть... :-((

Наталка - 21-6-2004 у 16:21

Зі свого боку можу запевнити, що кияни пахнуть у транспорті анітрохи не ліпше, і це не зважаючи на тотальну наявність гарячої води; про байдужість киян довго писати не буду - ти їм по писку бий, а всі кажуть "дощ іде". І ще - не знаю, може, це так мені щастило, але практично всі львів’яни, з якими я спілкувалася, чудово знають історію Львова, певно, тому що пишаються ним. Про киян того сказати не можу (знову ж таки, з власного досвіду, який нікому не нав’язую).
Усе вищесказане - імхо. :)

Остап_М. - 21-6-2004 у 16:41

Але знання історії, це ще не все що треба!!!
Треба враховувати реалії...
Модерний світ не пробачає тотальної інфантильності по відношенні до себе та інших весь час...

Наталка - 21-6-2004 у 16:54

Я й не стверджую, що це все, що треба. І не сказала б, що у Львові всі такі тотально інфантильні... Що ж до модерного світу, то, як не важко в це повірити, він також не прощає тотального ігнорування чужих інтересів і веселої біганини по чужих головах. Усе добре в міру.

Остап_М. - 21-6-2004 у 17:18

Так. Але Ви напевно Наталко не помітили, що за тою "захопленістю" Львовом більшість ніц не бачить. І воліє залишитись такими ж сліпцями. І лише колись покидаючи це місто потім з жахом дивиться на все те, що там відбувається...
Провінційність перемагає навіть в замилуванні самі собою...
:(

Наталка - 21-6-2004 у 17:49

Чого саме "ніц" не бачить? І що ж там таке відбувається? Мені, наприклад, подобається Львів, ще й більше, ніж Київ, і я люблю львів’ян, хоча чудово бачу усі вади як міста, так і його мешканців (десь так, як і свої). Не знаю, у чому проявляється той "жах", з яким потім дивляться на своє місто колишні львів’яни, та вважати Львів провінцією я категорично відмовляюся, і взагалі не люблю цього слова. Штампом смердить, одначе...

Остап_М. - 22-6-2004 у 08:18

Я не знаю, як то "смердить".... Але я мав на увазі, що не треба так зазнаватися... своєю любовю до зе бест міста!!!

Наталка - 22-6-2004 у 13:13

Вам видніше. Зазнаватися, може, й не треба, хоча до любові це слово не дуже ліпиться. А от пишатися треба. Зі мною можна сперечатися, бо я знаю, що багато хто зі мною не погодиться, але я особисто не дуже вітаю любов зі штучними обмеженнями.

Tempika - 22-6-2004 у 13:21

...власне, любов до рідного міста не може бути сліпою... мене, наприклад, страшенно ображає ота
громада Укрсоцбанку, на тлі якої ангелик пам*ятника Міцкевичу став виглядати дрібним горобчиком...
хто ж це так полюбив наше місто, що поставив посеред міста споруду, яка інакше, ніж гігантський
ватеркльозет (перепрошую) не сприймається... :-(( чого ще, цікаво, набудують... я люблю Львів, і мені
боляче.

Наталка - 22-6-2004 у 13:42

Угу. Пані Tempikо, приїздіть до Києва, помилуєтесь на реконструюваний майдан Незалежності, на "Квадрати", на заповідник Феофанію, де будують котеджі для чиновників (а кажуть, жи для середнього класу. Подейкують, ніби керує тим усім мер та ще єдна, двічі не судима особа, але стверджувати не буду, бо боюся пана Беляєва). Це все - теж Київ, але не місто само себе забудувало. І навіть не звичайні пересічні кияни раптом взяли і вирішили його згвалтувати. Отаке...

Рост - 22-6-2004 у 13:52

Гірше за все, що той ватерклозет (ну все, тепер пришпилиться назва - а й так йому і треба) - це повноцінний банк. Тобто, зі сховищем, підземним гаражем і т.п. Скільки воно важить - я можу лишень уявити. Як попросідає центр, як почнуть тріскатися фундаменти довколишніх будинків... Ой, не вірю я, що робилися повноцінні експертизи - хабара дешевше дати... Сумно.

Наталка - 22-6-2004 у 14:00

І не вір, бо не робилися. У столиці тоті всі "квадрати" копають взагалі без... ну просто так копають, одним словом. Здається, розвели ми оф-топ (я, в основному), але киянам від мера-будівельника ще теж будуть пригоди...

Ярема П. - 13-4-2006 у 14:53

Щось я перестав пишатися львів'янами після обрання Буняка і потім Садового...
Ще в мене одна підстава пишатися містом-ніде нема таких ям на дорогах і населення, яке буквально кидається під колеса:o

Тарас Задорожний - 14-4-2006 у 15:05

Підтримую Ярка, думаю, що можна написати не менше 70 причин, чому ним не пишатися.

Ярема П. - 27-4-2006 у 18:24

Я ще "пишаюся" тим, що скоро все, що можна було, понищать перед святкуванням 750 річчя Львова, яке взагалі то і напевно не є 750 річчям...

Ось цікаве інтерв'ю з директором Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Олегом Осаульчуком http://www.vgolos.lviv.ua/nagolos/3598.html

Для себе я сфотографував старезну бруківку на площі Ринок. На пам'ять.

Роман Голощук - 28-4-2006 у 10:50

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Задорожний
Підтримую Ярка, думаю, що можна написати не менше 70 причин, чому ним не пишатися.


Ну тоді можливо варто, як альтернативу, створити тему "70 підстав НЕ пишатися Львовом" і саме туди писати свої враження?

Ярема П. - 28-4-2006 у 13:03

Це би був здоровезний список... Не варта відлякувати від міста потенційних відвідувачів міста:D Хто ж сміття з хати виносить.

Demyan - 28-4-2006 у 13:14

Доречі спостерігаю картину - коли приїжають гості на день два - дивлсять місто - просто в шоці з міста, поживши троха довше, побачивши проблеми доріг, брудних парків, відсутності води, проблеми в будній день з транспортом...якось відразу міняється їх думка...

Ярема П. - 28-4-2006 у 13:20

Та це будь-де так є, жодне місто не є ідеальним, а з першого погляду хіба любов буває, потім все починає вилазити боком, то то не так, то се не так. Щоб це місто любити по справжньому, то в ньому треба пожити, з усіма цими негараздами. Якщо любов і після того залишиться-то Ви справжній патріот.

Роман Голощук - 28-4-2006 у 13:27

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ярема П.
... Щоб це місто любити по справжньому, то в ньому треба пожити, з усіма цими негараздами. Якщо любов і після того залишиться-то Ви справжній патріот.


Отже, Львів потребує патріотів :) І головним чином - патріотів у владі, які могли б боротися з численими негараздами!

Ярема П. - 28-4-2006 у 13:48

Ну звичайно!!! Щоб лобіювали інтереси міста!

Кутузік - 28-4-2006 у 15:57

Ложку дьогтю:

НА ПРИВЕЛИКИЙ ЖАЛЬЬЬЬЬЬ
Львів перетворюється на депресивну провінцію.
Темп розвитку міста (економіки, будівництва, телебачення, дороги, КУЛЬТУРи і т.п.) значно поступається Києву, поступається Донецьку, Дніпропетровську, Харкову та Івано-Франківську. Хоча, звичайно ж, твердження субєктивне.

Demyan - 28-4-2006 у 16:34

71 Перша причина пишатися ЛЬВОВом :D

Tempika - 29-4-2006 у 10:07

http://public.fotki.com/tempika/lviv/paska_2006_2.html
...ото лише верхівка айсберга того сміття, що вирує на Високому Замку... сфоткала вже після паски, на самій верхівці :-(( дуже, дуже брудно.

Ярема П. - 29-4-2006 у 14:43

Молодець Темпіка! Я теж думав фоту там зробити, але вирішив собі і іншим настрій не псути. Мені цікаво хто після гаївок в Шевченківському гаю сміття прибирав? Хоч смітників було достатньо, але і сміття теж було предостатньо.

Східняк - 12-6-2006 у 18:24

Ще декілька цікавинок з http://uk.wikipedia.org/

Чи ви знаєте, що...?
* Найкращі свої твори Франц Ксаверій Моцарт, молодший син композитора В.А. Моцарта, написав у Львові.

* Митрополит Андрей Шептицький заснував у 1917 році Російську греко-католицьку церкву.