Форум Рідного Міста

“Тіньовий сектор” у туризмі

Роман Голощук - 20-12-2002 у 14:20

У пошуках кращого, а найголовніше — дешевшого сервісу і вітчизняні, і зарубіжні туристи часто звертаються до послуг приватників. Державні структури не бажають миритися з такими втратами (безконтрольність, недоплата податків та ін.) і планують взяти ринок турпослуг під свій пильний контроль.
Лідер в Україні за кількістю відвідин туристами Київ не може дати собі раду з їх обслуговуванням. У підсумку і поселення, і навіть екскурсії тут частенько бувають нелегальними. А наш стольний град замість того, щоб заробляти на туристах великі гроші, віддає значну частину свого потенційного заробітку "тіньовому сектору".
За оцінками Головного управління комунального і готельного господарства столиці, "тіньовий ринок" приватного сектору для розміщення туристів складає близько 60 тисяч місць! При цьому середня заповнюваність 92-х готелів Києва, які розраховані на 15,3 тисячі місць, ледь перевищує 48 відсотків. Тобто половина готельного фонду простоює, а тим часом приватники, пропонуючи ті ж послуги (але здебільшого за менші гроші), спокійнісінько собі заробляють.
Аби змінити таку ситуацію, у Київміськадміністрації пропонують створити спецпіддрозділ — муніципальну туристичну міліцію. На неї планується покласти організацію безпеки туристів (майже як у Єгипті ) та контроль за проведенням екскурсій особами, які не мають на це спеціального дозволу. Туристичні "силовики" також мали б відстежувати поселення туристів у помешканнях приватників, які працюють без відповідного дозволу. Усі особливості роботи "турміліції" та терміни її створення незабаром обговорюватимуть учасники засідання міжвідомчої комісії Києва з туризму та екскурсій.
Проблема туристичної "тіні" характерна Не лише для столиці. Великі міста Західної України, у тому числі й Львів (він посідає 4 — 5 місце в державі за кількістю відвідин туристами), мають подібні проблеми. "У Львові нагально необхідно взяти під контроль екскурсійну діяльність", — сказав нещодавно в розмові з "Експресом" заступник голови Львівської облдержадміністрації Богдан Матолич. Хоча тут на цю проблему дивляться ще й з огляду на достовірність інформації: мовляв, полякам можуть розповідати пропольський варіант історії Львова, гостям зі Сходу України — інший і т. д, До речі, на Прикарпатті вже діє прототип "турміліції", щоправда, наразі нелегально — його робота не регламентована законодавством.
Але якщо столиця подасть приклад, органи туристичної міліції можуть бути створені за звичайною виконавчою вертикаллю Київ — регіони. Водночас такі структури могли б ділитися інформацією з податковими органами (про необліковані доходи), міграційними службами (про нелегалів під видом туристів) та мерією (про аварійний житловий та архітектурний фонди).
Остап ЛЕШИК
Джерело: Газета “Експрес”, №191