Форум Рідного Міста

Головне, аби "сучасне". Або як брак освіти позначається на брако...

Рост - 3-2-2020 у 21:05

В Києві непорозуміння через освітлення вулиць.
https://hmarochos.kiev.ua/2020/01/31/zasliplyuye-vodiyiv-ne-vystacha...

В двох словах - чергова заміна "старого" на сучасне. Внаслідок чого отримано бінго - одночасно і засліплення, і брак освітленості.

Не раз уже бачив на різних ресурсах, як люди закликають замінити старе недолуге жовте світло вуличних ліхтарів на сучасне лед освітлення. Бо світлодіоди економні і такі яскраві. Правда, коли запитуєш, що вони знають про натрієві лампи, чуєш у відповідь: "а що це?".
А до ефективності натрієвих ламп, які забезпечують 150 Лм/Вт, або 200 Лм/Вт, в залежності від типу, світлодіоди лише наближаються.
Розмір.
Натрієві, оскільки розраховані на вуличне і виробниче освітлення, випускаються потужністю від 70Вт.
Для порівняння підібрав фото світлодіодної і натрієвої ламп потужністю 70Вт, з однаковим в обох цоколем Е27. По розміру цоколя можна судити про розмір самих ламп.





Вартість. Наведені на фото коштують: світлодіодна, не найіменитішого виробника, 500+ грн, натрієва 70 грн, якщо купувати якийсь філіпс, це буде 100.
Так, як усім газорозрядним лампам, їм теж потрібен баласт, але навіть з ним вони коштуватимуть втричі дешевше світлодіодних.

Температура кольору. LED-лампи випускаються здебільшого з температурою кольору 4000-5000k. Зі зниженням цього параметру також падає світловіддача.
Тому світлодіоди здебільшого - це прожектори з яскравим білим світлом. І тут є проблема. З нею добре знайомі власники автомобілів із світлодіодною чи ксеноновую оптикою, а саме: як тільки дощ і мокра дорога - нічого не видно. В поганих погодніх умовах над яскраво білим світлом завжди мають суттєву перевагу джерела менш потужного, але жовтуватого світла. А натрієві лампи, в силу своєї природи, мають температуру кольору 2000К. І саме завдяки цьому просто ідеальні для вуличного освітлення - все чудово видно і самі лампи не сліплять. Вже не кажу про приємну "лампову" атмосферу :)
І тут вимальовується дуже хороша пара, коли на фоні жовтуватого рівномірного освітлення натрієвих ламп пішохідні переходи підсвічуються білими LED прожекторами, гарно їх виділяючи.

Але ж ні! Рішення надто часто приймають не фахівці, а колективні грети, не компетентні, і не розумні.
Подібна ситуація уже була у Львові, в стрийському парку, де декілька років назад встановили нове освітлення. Яскраве біле світло сліпило немилосердно, а довкола була чорнота, особливо в дощ. Зараз уже усі ці лампи поміняли на звичайні газорозрядні економки. А не гнались би за модою і спроектували б все під натрієві, мали б чудове освітлення.

Я це пишу до того, що перш ніж слідувати моді, слід вмикати мізки і не робити революцію там, де це не потрібно.

PS. І ще один момент. Просто для інформації.
Світлодіодне світло, так би мовити, чуже для життя. Це добре знають власники акваріумів, які потрібно освітлювати, щоби не загинули рослини. Так от, світлодіодне світло для рослин - аналогічно темряві, вони його не бачать.
А натрієві лампи навіть випускаються в спеціальних версіях для освітлення парників.
І ще одне "до речі". Оскільки ми не так давно почали встановлювати світлодіоди в своїх домівках, ще не вивчено, як вони впливають на людей в довготривалій перспективі. Про такі речі теж не слід забувати в контексті погоні за новітнім.

Рост - 4-2-2020 у 12:32

Ще в новинах. Мешканці міста Луцька просять покращити якість вуличного освітлення.

Цитата: "Прошу відреагувати на звернення, відремонтувати всі вказані ліхтарі та забезпечити мешканців вказаних адрес сучасним економним та якісним освітленням".

Б'юсь об заклад, світло буде сучасне: біле, яскраве, засліпляюче - світлодіодне.