Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
 Сторінки:  1    3
Автор: Тема: Українська традиція лайки.
Східняк
Дописувач
**



Повідомлень: 91
Зареєстрований: 13-6-2003
Місто: Донецьк
Нема на форумі

Настрій: нормальний

[*] написано 5-9-2003 у 19:11


Десь так в 1989-90 роках виходив у Польщі дуже цікавий український журнал - "Відрижка". Там була одна стаття про особливості української лайки.

Приблизно щось типу того, що плідна творча, або наукова праця неможлива без гарної лайки, і в часи загальної "перебудови" час переходити на українську лайку.
На відміну від "ських матюків" українська лайка побудована "навколо сраки", не ануса, сраки в "широкому розумінні", в тому числі як і жіночий дітородний орган (На питання "Мамо звідки я взявся?" українські матері не видумували про капусту, а казали правду - "З сраки виліз!";).
Було б цікаво занова перечитати ту статтю, але в мене не зберігся журнал. Вона написана в стьобному стилі, але досить наукоподібному стилі.

Про "Відрижку " трохи є тут
http://www.ji.lviv.ua/n24texts/jaworn-vidr.htm
...Бюлетень “Відрижка”, “творений під впливом володарного панк-лозунга: „do it yourself” – „зроби це сам”” [10], віддзеркалює контестаційні настрої серед молодого українства. “(...) В принципі неформальна, значить і її зміст неформальний. (...) Критерій добору матеріалу суто особистий. (...). Це, може, не є андерґраунд в такому розумінні, до якого ми привикли – радше камеральне доповнення укркультури, хоч не один із згадуваних творцiв прямо виводиться зі справжнього андерґранду” [11]. ...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 6-9-2003 у 09:12


можливо, саме вона була на неофіційному сайті Тартака http://www.tartakyxa.narod.ru/



карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Nick
Новак
*



Повідомлень: 29
Зареєстрований: 22-8-2003
Місто: Львів-Майорівка
Нема на форумі

Настрій: Ctrl+Alt+Del

[*] написано 7-9-2003 у 06:38


А моя бабця каже, коли нервова: "Копну в срАку, і йди далі"



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Роман Голощук
Модератор
*******

Фотографія користувача


Повідомлень: 2828
Зареєстрований: 8-9-2002
Місто: м. Львів, Україна
Нема на форумі


[*] написано 7-9-2003 у 09:18
До теми (з Мікроскопа пана Юрка)


Хочеться писати щось наукове. Байдуже , на яку тему. Бо кожна тема може бути дисертабельною. Одна справа, коли пишеш про "Вплив місячного світла на ріст телеграфних стовпів", а зовсім інша, коли ось так: "вплив низькоенергетичних фотонних потоків на деформацію вертикальних целюлозно-керамічних конструкцій". От я і вибрав тему: "Нюанси мовного етикету стосовно ситуаційно-побутової специфіки конкретного соціуму". Іншими словами , про українську лайку. Хто скаже, що цю справу не потрібно розвивати, нехай першим кине в мене камінь. Він просто з ситуацією в Україні не знайомий. А я від неї просто "прутенію". Це від слова "прутень". Хоча сказати по-правді, жодного разу у трамваю не чув цього слова. Все більше х...ми обкладають. Те саме й з матюками. Воно, звичайно, можна замість "й... твою мать" сказати "я вам у батьки гожуся". Але це якось не переконливо звучить, несерйозно. Ось тому хочу стати на захист як х...в, так і матюків. Нас переконують останнім часом з високих і низьких трибун, що ці ідіоми характерні лише для російської мови. А ось і ні. Ось переклад "Бравого вояка Швейка", виданий в 1930 році у набагато цнотлівішому, ніж тепер, Львові: "вже три дні вони (босняки) не фасували хліба і були люті, мов собаки. Скрізь було чути їх прокльони в босняцькій мові: єбем ті душу! Єбем ті матку!". У повоєнному перекладі Масляка цей момент стушовано. Зазначено лише, що босняки лаялися. А тепер звернімося до листа запорізьких козаків до турецького султана, 300-річчя написання якого ми нещодавно відзначали. До свого сорому, його повного тексту раніше мені читати не доводилося. А там є прекрасні вирази: "гаспида внук і нашого х... крюк", "нехрещений лоб, мать твою й...". Те, що нам раніше в читанках показували -- беззубе якесь, та й кострубате, бо рима втрачається. Спасибі товаришам з "Комсомольської правди". Опублікували повний текст. А я й ознайомився. До чого це я веду? Та до того, що вводячи в обіг призабуті лайливі вирази, як , наприклад, "кров його нагла троїста заллє" (тобто відкриються одночасно артеріальна, венозна і капілярна кровотечі), слід зберігати і вирази, які вже міцно ввійшли у побут. Саме зберігати, плекати, а не розкидатися ними наліво-направо. Бо коли лаються без приводу, то лайка знецінюється. Це як гроші. Коли їх надрукувати забагато, то вони перестають бути грішми, а перетворюються на фантики. Особливо неприпустимо, коли виключно на лайці будуються художні твори. Дещиця солі у страві -- добре, але сама сіль -- то вже ропа. Зрештою, чого це я самотужки розпинаюся? Звернімося до класиків. Джек Лондон: "Міцне слівце, вчасно і доречно сказане, полегшує душу. Часта лайка позбавляє себе змісту. Примітка: лайка не зробить карти добрими, а вітер попутнім".

Мікроскоп пана Юрка
Юрій ОХРІМЕНКО
Джерело - Поступ




Немає помилкового судження, у якому немає бодай зернятка правди

Видавництво львівської політехніки
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 28-10-2003 у 10:15


Ну начувайтесь, я Енеїду перечитую :)

Гольтіпака, ланець - голодранець, шибеник
Суціга - негідник, шахрай

Далі буде :)




Цінуй чужі думки, але не настільки, щоб привласнювати їх.
Дмитро АРСЕНИЧ
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
кецо
Дійсний член
***



Повідомлень: 175
Зареєстрований: 4-10-2002
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 28-10-2003 у 11:32


Десь в пресі ще досі давно, розглядалася подібна тема. І тоді, якийсь авторитетний професор сказав, що чисто українських матів є тільки чотири: пес, собака (інших два даруйте забув). Всі інші мають або польське або російське коріння.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
ЗОРЯНА
Дійсний член
***



Повідомлень: 185
Зареєстрований: 24-1-2003
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 28-10-2003 у 12:04


Щодо словника. Є такий словник! Докладно як називається не пам"ятаю, але є. У Києві в книгарні бачила на власні очі.



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
ЗОРЯНА
Дійсний член
***



Повідомлень: 185
Зареєстрований: 16-9-2003
Нема на форумі

Настрій: бухгалтерський

[*] написано 28-10-2003 у 12:04


Щодо словника. Є такий словник! Докладно як називається не пам"ятаю, але є. У Києві в книгарні бачила на власні очі.



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 28-10-2003 у 12:30


2кецо. Пес - це якраз чисто польська лайка, по-моєму.



карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 28-10-2003 у 12:41


Та і не віриться мені що українці не лаялись поки не зійшлися з сусідами :)



Цінуй чужі думки, але не настільки, щоб привласнювати їх.
Дмитро АРСЕНИЧ
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
ЗОРЯНА
Дійсний член
***



Повідомлень: 185
Зареєстрований: 24-1-2003
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 28-10-2003 у 14:01


Старші люди кажуть "а шоб тя качка копнула", думаю це майже те саме шо й "а шоб тебе шляк трафив" :)



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
ЗОРЯНА
Дійсний член
***



Повідомлень: 185
Зареєстрований: 16-9-2003
Нема на форумі

Настрій: бухгалтерський

[*] написано 28-10-2003 у 14:01


Старші люди кажуть "а шоб тя качка копнула", думаю це майже те саме шо й "а шоб тебе шляк трафив" :)



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 28-10-2003 у 14:22


дуже милосердна лайка :)



карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Тарас Сокальський
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1154
Зареєстрований: 25-4-2003
Місто: Чернівці
Нема на форумі

Настрій: Бойовий

[*] написано 13-11-2008 у 18:40


http://io.ua/s18851



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Тарас Сокальський
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1154
Зареєстрований: 25-4-2003
Місто: Чернівці
Нема на форумі

Настрій: Бойовий

[*] написано 4-10-2015 у 21:46


Зроблю кроспост, може хтось ще доповнить:)
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1058655347517978&a...
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1058559950860851&a...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
upd. +в коментах по темі)))
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1654891617894345&a...
_______________________________________
upd. http://lviv1256.com/lists/halytski-matyuky-27-dobirnyh-mitsnyh-sliv...




Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Тарас Сокальський
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1154
Зареєстрований: 25-4-2003
Місто: Чернівці
Нема на форумі

Настрій: Бойовий

[*] написано 19-8-2023 у 20:15


https://www.facebook.com/AntinMukharskyi/posts/pfbid0Cu5waea9iD9DyeZ...



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
 Сторінки:  1    3

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 1444
Реклама: