Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
 Сторінки:  1    3
Автор: Тема: Українська традиція лайки.
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

exclamation.gif написано 20-8-2003 у 17:53
Українська традиція лайки.


Перепрошую в шановного товариства. Справді перепрошую. Але чи не здається вам, панове, що мат є для українців інородним? Що, вибачте, кохання - не бруд, не ганьба, не якась гидота аби тим сваритись?
Мені так здається.
Українці мають свою традицію того. Здається, навіть кілька традицій. Нащо ж ними гербувати? Наскільки брутально звучить "х.. тобі" і як колоритно "г...на на лопаті"!
Панове! Я не запрошую вас лаятись! Я проти лайки, проте якщо лаятись, то УКРАЇНСЬКОЮ!!!!

Будь-ласка, викладайте тут не просто речення чи то вислови, мені особисто цікаво б було дізнатися традицій і лише потім їх плоди - фрази.

Дві перестороги:
1. Не треба прокльонів чи то відповідних побажань смерті, нездоров'я. Проклинати вміють всі, а слово має свою силу.

2. ОБЕРЕЖНО!!!! Ненормативна лексика!!! :sing::baddevil::sing:
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 20-8-2003 у 17:58


Отже.
Сам започаткував, сам і починаю.
Наскільки мені відомо, українці, як і решта європейців будували свою сварку на засадах бруду та, даруйте на слові, лайна.
Тобто вислови "нас..ти в торбинку" "г... на лопаті", замість сучасно вживаних "х... тобі", тощо.
Любили українці і дулю.

Це все, що я знаю з цього приводу. Знання більш ніж поверхневе, тому цікаво б було дізнатися думки культурологів та філологів. Мені хтось казав що в ВНЗ є навіть відповідні спецкурси. Може хто хнає детальніше?
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Користувач Олесь
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1275
Зареєстрований: 3-2-2003
Місто: Baden-Wurtemberg
Нема на форумі

Настрій: повстанський

[*] написано 20-8-2003 у 18:01


Олексію, щось з назвою даної теми трохи не той-во. Мене на сміх тягне. Особливо як читати:
Наука, освіта, культура » Українська традиція лайки. :lol:

А так решта - може бути.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Nazar
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2395
Зареєстрований: 2-12-2002
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: бракує музики

[*] написано 20-8-2003 у 18:20


Сам дуже рідко щось вживаю і ставлюсь до того (лайки) негативно. Підшукати гостре слівце коли то потрібно я можу, а от так, по-російськи, на емоціях невмію.
А ще є Кому Вниз і Пісня химерного краю, її вступ я люблю.
Нераз застособую "... який псалом, яка осанна...", ті хто знає, розуміє що я лаюсь і маю на увазі все сказане Середою.




Люби українське!
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
rost
Академік
****



Повідомлень: 707
Зареєстрований: 14-2-2003
Місто: Canada
Нема на форумі

Настрій: оптимальний

[*] написано 20-8-2003 у 19:00


Глибоко, звичайно, матом не цікавився, але не думаю, що це зовсім привнесено. Всі компоненти як то, матір, "любов", відправляння малої і великої нужди, присутні в лайках практично всієї Європи і Америки. До честі українців та й росіян з поляками мушу признати, що область застосування мату у нас вужча ніж в наприклад в американців чи балканських слов"ян.
У нас мат і його компоненти- це все-таки брудна лайка. А в Словенії, я був свідком, як в цілком культурній сім"ї "три складові", того, що ми вважаєм російським матом широко вживалося в спілкування батьків з дітьми. Те ж саме в італійців і угорців, правда "складові" в них вже зучать інакше.
Нижче, я привожу реальний діалог двох сусідів канадців -- один професор університету, а другий, щось типу нашого зав. відділом міськвиконкому. Той, що професор, довго мучився на свому подвір"ї, пірхаючи мотором нової стригарки газону. Спілкування відбувався через живу огорожу і явно не шепотом.

"зав. відділом"- What's up, Mike?
професор - I am completely pissed off with my new loan mover! Facking* thing doesn't work.
"зав. відділом"- So, fack* it, pal. Take it easy.

В Україні, Росії чи Польщі такий діалог між сусідами можливий, хіба, якщо вони обоє крутяться в кримінальних структурах.

* - літера "u" замінена на "а", свідомо, бо фільтр форумський не пропускає -- ще одне свідчення, того, що в нас область застосування лайки є вужча.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Наталка
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 2594
Зареєстрований: 22-4-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: різнобарвний

[*] написано 20-8-2003 у 19:54


Лаятись не звикла, але інколи, якщо сильно дістануть, вигукую "холєра" - майже на автоматі, через то багато людей думають, що я зі Львова. :D Але ж це запозичення з польської, чи не так? Коли мене щось лякає або обурює, суєтно поминаю ім’я Господа, або вигукую "Матір Божа". Матюків не визнаю взагалі, подобається, як з цього приводу шеф одного разу сказав колєжанці моїй "А ти в курсі, що той, хто вголос матюкається, х...во вихований?!" Після того я від неї нецензурщини більш не чула. Вона тоді дуже застидалася, бо часто зривалися з її вуст складні лінгвістичні конструкції із застосуванням іншомовних слів :) А моя бабуся, коли лаялися - дуже рідко, переважно, коли щось не виходило, вигукували щось на кшталт "Б...у твою мать!". Та й це я чула разів зо три за двадцять років, а запам’ятала, бо доволі незвичне поєднання слів, і звучало колоритно - в її вустах. :) Сама, знову ж таки, матюки не вживаю, і не тому, що я такий вже янгол, а просто - мене навіть на роботі підшпилюють за це - якісь народні обороти постійно в мову вплітаються. Можу спокійно сказати "Дідька лисого тобі, а не грошей понад ліміт" або "С..ли-мазали, та глини не стало" - про деякі результати нашої роботи :) В такому дусі...

"Наука, освіта, культура » Українська традиція лайки"
2 Користувач Олесь - звучить кумедно, правда, але що поробиш - народна традиція лайки дійсно має до культури безпосередній стосунок. :D А тему можна було б в "Балачку" перетягнути. :)
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 20-8-2003 у 21:09


Мені дуже б хотілося побачити тут думку фахівців у цьому питанні. Тобто я до останнього сподіватимусь на розгляд традиції лайки в культурному контексті.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
dr.Trollin
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1059
Зареєстрований: 3-6-2003
Місто: Львівська політехніка
Нема на форумі

Настрій: ще живий

[*] написано 20-8-2003 у 22:13


2 Olexiy
Ото десь у відкритому друці бачив я чи текстик, а чи і словничок такий. Бігме щось книжкоподібне було!
І саме те, що ти просив -- цебро з культурологічних підходів. Спробую завтра у поблизурозташованій книгарні Просвіти поцікавитись.

З лайок: підКиєвське (с.Митниця) "насЕру твоїй мамі!" як прабабин вираз крайнього гніву.

Я ж дитя урбанізоване :( лиш тривіяльний "массарракш" вживаю. Бо ж звучить!




З повагою, Сергій.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 20-8-2003 у 22:21


Звучить :) але давно вже неоригінально.
Доречі сам колись бачив по дурному ящику обговорення такого словника. Проте в продажу нічого подібного не знайшов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 21-8-2003 у 07:58


Ті лайки, які взнала з української літератури (див. Баба Параска і баба Палажка, Кайдашева сім"я тощо) якось не хочеться уживати. От буду стара негарна баба, тоді може. Хочеться якщо вже лаятися, то якось витончено. Наразі ж уживаю тільки банальне й помірне "от, дідько!". При потребі когось облаяти, часом вишукую якісь нищівні формули, власні (авторські права застережено), як то "про пушкіна в кросворді читав" або "як кажуть харківські курви, комісарське тіло заступило на чергування". Втім це універсальні формули, які можуть вживатися і не в образливому значенні.
Зрідка уживаю лайки, запозичені з книги Гашека про солдата Швейка. Німецькою, тобто. zum Beischpil: Himmeldonnervetter (дідько забери) Katzendreck (котяче лайно), Ferdamt (іди ідо дідька) чи загальновідоме парадоксальне Schweinehund.




карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 21-8-2003 у 09:18


Як мені відомо, дідька згадували зрідка і неохоче, особливо при застосуванні до людей. Проте досі є загальновживаними "От, біссова душе", "бісова матір", тощо.
І все ж таки, чи дочекаємось кваліфікованої думки?
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 21-8-2003 у 09:25


як казав один наш викладач з філфаку (на лекціях, у виступах, навіть на телебаченні) - Філологи "блін" не кажуть.
От вони й мовчать ;)




карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Василь Яворський
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1246
Зареєстрований: 4-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: Відповідний

[*] написано 21-8-2003 у 10:25


Я не філолог, але мені зається, що української лайки не існує інакше як на прокльонах
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 21-8-2003 у 12:07


еменкашники лаються отак: холлєра!



карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
dr.Trollin
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1059
Зареєстрований: 3-6-2003
Місто: Львівська політехніка
Нема на форумі

Настрій: ще живий

[*] написано 21-8-2003 у 14:35


2 Olexiy
запитався у книгарні Просвіти -- точно було щось таке (пригадують), але не у них (принаймні не зараз). :(
Так що питай таки філогів.




З повагою, Сергій.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Odarka
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1970
Зареєстрований: 17-2-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: вже йде до зими

[*] написано 21-8-2003 у 14:41


Моя бабця каже, що саме "матюки" до нас привезли з росії, а от як таких то у нас не було. Обігрувалися слова "курва" - польської, жінка легкої поведінки, а з іспанської - крива, також часто обігрувалися яйця - переважно півня та індика.
Доречі, якщо ви хочете дійсно почути українську лайку хай вам хтось заспіває Сороміцьких коломийок. Н-ад: Ішов гуцул з полинини та й упав у воду. Йшла гуцулка через кладку та й задерла ногу. гуцул думав, що каплиця - й помолився Богу.
Ось так.
От н-ад чоловічу гордість називали - прутень - це також оспівується у народній творчості.
Напевно це повідомлення видалять, але...
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 21-8-2003 у 14:43


Але тут не вистачає ще жіночої частини "гордості".
Доречі, хто знає де взяти тих коломійок - я чув вони по мережі ходять.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 21-8-2003 у 14:50


та повно, отут, наприклад
http://www.republika.pl/ibrewka/kolomyjki/kolomyjki.htm

а ваші колєги СМІТниківці самі складають, дуже цікаві зразки: http://smith.lviv.ua/article/6695




карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Користувач Олесь
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1275
Зареєстрований: 3-2-2003
Місто: Baden-Wurtemberg
Нема на форумі

Настрій: повстанський

[*] написано 21-8-2003 у 14:54


Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
...з іспанської - крива...

Якщо бути точним, то з латини. До речі, загальноприйняте (і прийнятне) слово в Европі. Як для вираження свого негативного ставлення/враження до чи про когось, необов'язково жіночої статі (здебільшого хитру, корисливу, непорядну людину), так і поширений вигук спересердя - коли гримнеш себе молотком по пальцях :baddevil:, виллєш на себе каву тощо.
Цитата:
Доречі, якщо ви хочете дійсно почути українську лайку хай вам хтось заспіває Сороміцьких коломийок. Н-ад: Ішов гуцул з полинини та й упав у воду. Йшла гуцулка через кладку та й задерла ногу. гуцул думав, що каплиця - й помолився Богу.

Ті коломийки я і сам знаю трохи, та думаю, що і більшість тут присутніх. Тільки там є такі, що їх не пасує на форумі писати.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Odarka
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1970
Зареєстрований: 17-2-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: вже йде до зими

[*] написано 21-8-2003 у 15:16


Вибачте, дійсно з латинки. я трішки забула, бо зациклилася на іспанській.
А ти дай коломийти і став три крапки?
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 21-8-2003 у 15:18


Ні, панове, тут коломийок не теба, будьласка.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Користувач Олесь
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1275
Зареєстрований: 3-2-2003
Місто: Baden-Wurtemberg
Нема на форумі

Настрій: повстанський

[*] написано 21-8-2003 у 15:42


Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
Вибачте, дійсно з латинки. я трішки забула, бо зациклилася на іспанській.
А ти дай коломийти і став три крапки?


... ... ... ...
... - ... ... ...
... ... ... - ...
... ... ... ...
:lol:

А якщо серйозно - то дійсно зміст невгідний. Ті три крапки то ілюструють. Не для даного форуму. Мені би не хотілося, щоб він перетворювався на той смітник - дійсно смітник.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Василь Яворський
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1246
Зареєстрований: 4-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: Відповідний

[*] написано 21-8-2003 у 15:52


Цитата:
Першим відправив користувач Користувач Олесь
Цитата:
Першим відправив користувач Odarka
Вибачте, дійсно з латинки. я трішки забула, бо зациклилася на іспанській.
А ти дай коломийти і став три крапки?


... ... ... ...
... - ... ... ...
... ... ... - ...
... ... ... ...
:lol:

А якщо серйозно - то дійсно зміст невгідний. Ті три крапки то ілюструють. Не для даного форуму. Мені би не хотілося, щоб він перетворювався на той смітник - дійсно смітник.


Серед тотих коломийок є багато таких, що створені уже після поширення культури російського мату. То ж потрібно розділяти справді наше (хоча й брутальне) і знову ж таки наше (але вульгарне).
А щодо лайки, свою думку вже казав: справді української не існує, є лише запозичена з російської, польської тощо.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Odarka
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1970
Зареєстрований: 17-2-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: вже йде до зими

[*] написано 21-8-2003 у 15:54


Цілком згідна!!!
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 21-8-2003 у 16:14


Ні панове, я не вірю що наші пращури не лаялись. От хоч вбийте - не повірю.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
 Сторінки:  1    3

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 1444
Реклама: