Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
 Сторінки:  1    3
Автор: Тема: Трохи про чай
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 16-3-2005 у 15:25
Трохи про чай


Хочу запропонувати вашій увазі цикл розповідей про чай та чайну культуру. Буду радий почути ваші відгуки та питання та буду просто щасливий якщо для когось ці розповіді дадуть певний поштовх до зацікавлення чаєм... Якщо шановним форумцям буде цікаво можна спробувати влаштувати зустріч з дегустацією чаю та чайною церемонією.

1. Побутова філософія :)

При слові чай в більшості людей в свідомості виникає пакетик заповнений темним порошком з якого, якщо залити його окропом та трохи почекати, виходить коричневий напій. Якщо в цей напій вкинути ложку-другу цукру то ним добре запивати канапки, печиво, торт і т.ін. Можливо дехто надає перевагу листовому чаю над пакетованим, а дехто навіть знає що чай буває ще й зелений. Я ні в якому разі не хочу засуджувати цих людей, зрештою я і сам був таким ще кілька років тому. Адже так можна ставитись до будь-якого елементу повсякденної культури, наприклад до музики. Хочу просто сказати, що за багатьма речами до яких ми звикли відноситись буденно, утилітарно, стоїть цілий світ. Для того щоб відкрити його потрібні дві речі - перший поштовх (стимул) та активна позиція. Перше - щоб показати саму можливість існування чогось нового в повсякденному а друге щоб далі рухатися в цьому напрямку і знову ж таки весь час відкривати щось нове. Ці, можливо дещо банальні, тези, що викладені вище, підкріплені моїм власним досвідом щодо вищезгаданої музики та того ж таки чаю. І я б не був там де я є, якщо б не прочитав кількох інтернет-авторів, що пишуть про музику, та не ходив в гості до мого друга Олега, що час від часу запрошує мене на чай.

Тож сподіваюсь стати для декого першим поштовхом в світ чаю та чекаю на вашу активну позицію.

2. Історична частина та трохи філології.

Чай - дуже давній напій і пов'язаний він з найстарішою цивілізацією (з тих що дожили до нашого часу) - китайською.

Найбільш поширена легенда виникнення чаю пов'язана з буддизмом. В 6 ст. до н.е. такий собі Бодхідхарма (Рудобородий Варвар) заснув під час медитації. Прокинувшись і зрозумівши це він так розлютився, що вирвав свої вії та кинув їх на землю. З них і виріс чайний кущ. А буддійським монахам рекомендовано пити чай під час медитацій щоб не заснути. Цікаво, що перша письмова згадка про чай датується ранішим часом ніж ця легенда - 8 ст. до н.е :)

Інша легенда говорить, що під час подорожі імператору в горнятко з гарячою водою впало кілька листків з невідомого куща, після чого вода стала світло-жовтою та набула приємного смаку та запаху. Імператор наказав посадити та вирощувати такі кущі.

В 5-6 ст. до н.е. відкрили, що найкращий напій виходить з молодих листків чайного куща, тому в назвах напою стали
часто використовувати слово "ча" (молодий листок), яке набагато пізніше стало назвою цього напою в багатьох мовах світу. В Росії воно було трансформовано в "чай", а звідтам прийшло і в українську мову. В Англії, як відомо, чай - це "tea" (ті), подібно і в інших неславянських мовах Європи. Ці назви - похідні від китайського (малайського) "те", так називали чай в деяких південних регіонах Китаю де його вперше побачили (попробували) англійці. Можна сказати, що англійцям не повезло:), бо ця назва дуже діалектна і мало-де використовувалася в Китаї.

Далі буде...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Odarka
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1970
Зареєстрований: 17-2-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: вже йде до зими

[*] написано 16-3-2005 у 15:46


У Костика Москальця - є супер твір "Ода до чаю" почитайте колись:))



я так довго мовчав
ти ж бо знаєш як важко було мені в сутінках
вустами вологими на добрі слова натрапляти
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Андрій Пелещишин
Адміністратор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 9191
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 16-3-2005 у 16:45


Тема переміщається до "Домашнього господаря", а в "Культурі" лишається вказівник на неї, так що хвилюватися що її не помітять ті, хто цікавиться винятково розділом "Культура" не варто.
Крім того, "Домашній господар" не такий активний розділ, і теми там довше висять нагорі.

А взагалі найкращий спосіб "заставити" усіх зацікавлених прочитати тему - це писати в неї періодично. Це я кажу, як людина, яка аналізує журнали доступу до сайту. Бо більшість переходів з сторінки "Сьогодні".




Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 17-3-2005 у 09:53


в Кривому Розі на проспекті Гагарина є клуб "Шен", вибір чаю непоганий, апартаменти чудові, обслуговування на вищому рівні, досить якісні сорти чаю коштують біля 1-2 грн. за грам (ну для знавців елітних сортів і до 10 грн, але я "початківець")...
на першому поверсі кава яка завгодно, але я "підсів" на зелений чай, вже більше 3-х років нічого іншого з гарячих напоїв не вживаю
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-installation.JPG
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst.JPG

той що у золотявих двоунцієвих коробках - дешевий зелений (щоправда слабоферментований) чай, але чжецзянської фасовки, тобто без домішок, а грудка сухого чаю біля чайника - 1.20 за грам, неферментований, на мій смак дуже добрий, на жаль забув назву, щось нефритове чи спис, чи меч, чи м'яч :lol: зараз такого не везуть, але сортів, повторюю багато, біля сотні...

тих хто полюбляє чорні сорти чаю хочу застерегти, у старовинній книзі "Образцовая кухня" є глава про підробки продуктів, так от ще руські купці у 19 столітті винайшли "чудову" заміну чорному чаєві, забув назву дерева, але його листя після ферментації дають напій дуже схожий на чорний чай, відрізняється лист лише формою, не так видовжен та не маю дрібних зубчиків як справжній чайний, та є ще одна вада, набагато суттєвіша, хто років 30-40 тому їздив плацкартом має пам'ятати що коли провідниця заварювала чай (зазвичай грузинський №36, разових пакунків не було ще) то його, нехай дещо неелітний, аромат швидко сягав
останнього купе, згадуєте? а тепер зрівняйте почуття при заварюванні сучасних чорних "чаїв"... отож... зрозуміло навіщо "бергамоти", "лимони", "полуниці" та інши "ідентичні натуральним" аромати? можливо якщо купувати чорний чай по 100 грн за пачку - дістанеш справжній чай, але я цьго не знаю, можливо хтось інший розповість...




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 17-3-2005 у 09:57


дещо сумбурно, але мене відволікли, прибиральниця випхала з кабінету, дотепна дівчина, якщо робиш вигляд що дуже зайнятий вона каже "ВАС ОБМЫВАТЬ?!!!" - ні, кажу, ще мабуть зарано... :lol::lol::lol:



З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 17-3-2005 у 14:24


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов
так от ще руські купці у 19 столітті винайшли "чудову" заміну чорному чаєві, забув назву дерева, але його листя після ферментації дають напій дуже схожий на чорний чай

Мені батько розповідав, як визначити такий "чай". До чаю треба дати кілька крапель спирту. Якщо чай несправжній, а з отої рослини, на дні чашки утвориться слизоподібний осад. Він каже, що перевіряв так різні сорти чаю і осад утворювався майже завжди.

А коли мова зайшла про підробки чаю... мені завше було цікаво, з чого і на якій деревообробній фабриці роблять Принцесу Нурі?..




карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 17-3-2005 у 15:09


Цитата:
Оригінальне повідомлення від fish
Мені батько розповідав, як визначити такий "чай". До чаю треба дати кілька крапель спирту. Якщо чай несправжній, а з отої рослини, на дні чашки утвориться слизоподібний осад. Він каже, що перевіряв так різні сорти чаю і осад утворювався майже завжди.

я не перевіряв, але зараз пригадую, що тій книзі таки було написано що дійсно та рослина містить щось таке з чого слиз утворюється, треба буде переглянути вдома, про тест спиртом не пам'ятаю, не збиравсь ті поради застосовувати, та й не всі поради звідтіля підойдуть зараз, то немає речовин потрібних, то взагалі "растопите масло, влейте в высокую стеклянную посуду и дайте отстояться, на дне должно получиться как можно меньше мутной жидкости, каковая является остатками пахты, уж во всяком случае менее 1/10 части" сміх та гріх, передразнює "выдать 1/2 фунта лучшаго чухонскаго масла" де б його зараз узять...

Цитата:
Оригінальне повідомлення від fish
А коли мова зайшла про підробки чаю... мені завше було цікаво, з чого і на якій деревообробній фабриці роблять Принцесу Нурі?..


мила пані, ніколи не купуйте ціх "принцес" та "графів" це погано вплива на травлення як казав проф. Прєображенскій :lol:
до того ж і спирт можна буде використовувати за призначенням, проф. радив гарячим закусювать, бувайте здорові




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 17-3-2005 у 15:13


Тема цікава і якщо вона піде у запропонованому руслі, то мала б залишатися в культурі :)

Я чекаю на продовження і хочу знати де мешкає Олег Воробйов
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
fish
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1592
Зареєстрований: 28-5-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: присутній

[*] написано 17-3-2005 у 15:45


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов
мила пані, ніколи не купуйте ціх "принцес" та "графів" це погано вплива на травлення як казав проф. Прєображенскій :lol:

А я й не купувала. то бабусі колись на 9 травня принесли і ми взнали, що таке буває.

А з іншого боку чайок з елітних крамниць в мене теж не завше довіру викликає. Якось до свята купила "Зимну вишню" з мигдалем. Вранці, як мила горнятка, побачила, у що перетворилися залишки чаю. Це була така прозора рідина дикого яснозеленого кольору.
Мені стало якось не по собі.




карнавал мусить тривати далі, інакше йому настане кінець
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 17-3-2005 у 16:46


тема потроху перетворюється у обговорення підробок?

якщо мила пані не проти, та я не набрид із своїм "досвідом" ще одна порада :lol:

якщо продукт має невластиві йому назви та/або оформлення - то більш за все - підробка, я дівчатам з абонслужби кожного свята купляю власноруч вина, пригощаю та щось розповідаю, але попри усі заклики ніколи не куштувати навіть (бо хто зна) напоїв що розлито у поцяцьковану пляшку у формі фламінго сідаючого на яйця та ще з назвою на кшталт "Сльози монашки опісля візиту чорного генерала" вони таки щоразу відвуючи крамниці чомусь надають перевагу саме напоям що "вироблено за оригінальною технологією з кращих європейських сортів" і байдуже що для вина так само як і для чаю непотрібні ніякі технології окрім традиційних, та сорти окрім тих що принаймні мають певну назву... так що нехай вже собі чай буде чаєм, мадера мадерою, а вишня справжньою чорнокоркою, а не чимось зимовим та ще й з мигдалем...




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 17-3-2005 у 16:59


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов
в Кривому Розі на проспекті Гагарина є клуб "Шен", вибір чаю непоганий, апартаменти чудові, обслуговування на вищому рівні, досить якісні сорти чаю коштують біля 1-2 грн. за грам (ну для знавців елітних сортів і до 10 грн, але я "початківець")...


Білою заздрістю заздрю Вам :) Бо у Львові такого клубу, наскільки я знаю, немає :( Я вже піднімав цю тему в Балачці - "Підкажіть чайні місця у Львові" (http://misto.ridne.net/viewthread.php?tid=3549). Нажаль нічого нового наразі для себе не дізнався :(

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst.JPG

а грудка сухого чаю біля чайника - 1.20 за грам, неферментований, на мій смак дуже добрий, на жаль забув назву, щось нефритове чи спис, чи меч, чи м'яч :lol: зараз такого не везуть...

На вигляд - симпатичний чай і досить дорогий (якщо я правильно зрозумів - 120 грн. за 100 гр). Нажаль в умовах фактичної відсутності конкуренції в секторі елітних чаїв на нашому ринку неможливо визначити чи справді це адекватна ціна :( Швидше всього вона завищена в кілька разів! Принаймні що стосується компанії "Світ чаю", яка представлена у Львові кількома точками, що продають чаї на вагу, то роздрібна ціна на їхні чаї в 2 рази вища ніж гуртова на їхньому сайті http://www.svit-chaju.ua.

В світлі вищесказаного хочу вам порадити попробувати чай "Snow Sprout" від торгової марки "Доброе утро" в такий пластмасовій баночці з зеленою етикеткою - 100 з чимось грам за 15 грн. В своїй ціновій категорії це один з найкращих зелених чаїв. Його іноді можна зустріти (принаймні у Львові) в супермаркетах і магазинах. Він дуже подібний на вигляд (хоча багато якісних зелених чаїв виглядають так) і я підозрюю, що він при своїй в 10 разів меншій ціні є співмірним по якості. Хоча стверджувати цього не можу і буду радий якщо це не так. Хотілося б вірити що хоча б в Кривому розі можна купити якісний чай по більш-менш адекватній ціні.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 17-3-2005 у 17:37


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олег Воробйов
На вигляд - симпатичний чай і досить дорогий (якщо я правильно зрозумів - 120 грн. за 100 гр).


так, але я й не купую по 100 гр. в крамниці пакуночки по 5 та 10 грам, вони самі важать, наскількі точно - мені невідомо...

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олег Воробйов
...чи справді це адекватна ціна :( Швидше всього вона завищена в кілька разів!


вважаю що так, ціна дещо висока, але все дорожчає, і якщо за ковбасу треба платити до 40-50 грн, причому і це вже не гарантія того що там немає сої, то чай де я бачу кожну окрему бруньку чи листочок, можу доливати окріп 2-3 рази і кожного разу відчуваю зміну аромату та смаку виходе не занадто дорогим для мене, близько 5 грн за одне чаювання, насправді дорогих сортів я не купляв, не за тим що грошей жалко, швидше побоююсь "підсісти"

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олег Воробйов
В світлі вищесказаного хочу вам порадити попробувати чай "Snow Sprout" від торгової марки "Доброе утро" в такий пластмасовій баночці з зеленою етикеткою - 100 з чимось грам за 15 грн. В своїй ціновій категорії це один з найкращих зелених чаїв. Його іноді можна зустріти (принаймні у Львові) в супермаркетах і магазинах. Він дуже подібний на вигляд (хоча багато якісних зелених чаїв виглядають так) і я підозрюю, що він при своїй в 10 разів меншій ціні є співмірним по якості.


дякую за пораду і майже повністтю згоден з паном, осьо на полиці (я ще на роботі) стоять поряд 3 порожніх баночки і 1 майже повна, непоганий чай, в нас продається майже всюди (я купляю по дорозі на роботи у підземному переході) але за ціною 10-11 грн. Але порівняно із згаданим мною чаєм заварювати можна лише один раз, присмак "сирого гарбуза" майже відсутній, аромат цілком природний але грубішій за дорожчи сорти. Спробуйте подібний за ціною та фактурою чай від фірми "Ласковый чай" - попри бредової назви, якість гідна, але краще якщо знайдете московького чайного дому, я зацінив "Зелений сніг" та "Соснові гілки", китайські назви не пам'ятаю, а пакунки вдома, на роботі пити такі чаї занадто ;)
якщо знайдете - не пошкодуєте, зокрема "Зелений сніг" - дещо особливе для такої ціни (з півроку тому 25 грн за 75 гр пакунок)...
ще одне, ніколи не пийте зеленого чаю натщесерце або ж навпаки наївшись як камікадзе...




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 17-3-2005 у 17:47


переглянув свій допис та ще раз здивувався скількі спільного із вином, адже і мадера трирічной витримки відрізняється від колекційної 15 річної так само, відсутні зміни смаку та аромату поміж першим та наступними ковтками, аромат цілком властивий мадері але немає тонкого "пляшкового" відтінку, та й настрій після колекційної відчутно інший, спокійніший чи більш душевний... хоча за настрій зрозуміло, компанія відрізняється та й обстави вживання... (радісно вигукує) але ж і з чаюванням те саме! на все добре, приємного чаювання всім форумчанам, а хто не полюбляє то й кавування :)



З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 17-3-2005 у 19:36


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій
Тема цікава і якщо вона піде у запропонованому руслі, то мала б залишатися в культурі :)

Я чекаю на продовження і хочу знати де мешкає Олег Воробйов


У Львові, я вже поправив свій профіль :) Перепрошую, що не зробив цього раніше.

Доречі, в Києві, як і в Кривому Розі, є чудовий чайний клуб - http://www.cha.com.ua. Нажаль я там не був :(
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 17-3-2005 у 19:43
3. Види чаю: ботаніка та технологія


Відразу хотів би зазначити, що будь-який чай (чи то чорний, чи то зелений, чи будь-який інший) виготовляється з одного і того ж самого виду рослин - чайного куща (чайного дерева). Це багаторічна рослина. За сучасною ботанічною класифікацією чайний кущ відноситься до родини камелій і навіть називається "Камелія китайська". Не дивлячись на належність до одного виду, чайні кущі можуть досить сильно відрізнятися між собою. Розрізняють три піддтипи чаю, які, мабуть, сформувалися, насамперед, завдяки
кліматичним умовам у відповідних регіонах: китайський підтип - кущі заввишки 1,5-2,5 м з невеликими ніжними світлозеленими листочками, індійський підтип - дерево до 10-15 м (!!!) з великим, грубим листям та індо-китайський (переважно росте на острові Цейлон), що являє собою щось проміжне між двома попередніми. З китайського чайного куща роблять і зелений і чорний і весь інший чай. З двох інших підттипів - в основному чорний чай, оскількі для зеленого чаю вони загрубі. Хоча на ринку (зокрема і на нашому) можна часто зустріти зелений цейлонський чай, його якість значно гірша за якість китайського.

Найважливішим чинником в утворенні різних видів чаю є процес обробки зібраного чайного листя. Взагалі ж весь процес виглядає так (джерело - http://tea.volny.edu):

1. Збір листя
2. Cортування
3. Підвалювання (не певний, що це хороший термін :( )
4. Скручування
4. Ферментація
5. Сушка
6. Сортування, маркування, пакування, ...

На етапі збору листя обривають або руки симпатичних китаянок чи індусок (робота це дуже тяжка) або машинами на зразок великих порохотягів. Преші акуратно складають листя в корзини, а про те що роблять други навіть казати не хочеться. Скажу лише, що з листя зібраного машинним способом, може вийти лише чай дуже низької якості, найчастіше така сировина іде або на чай гранульований, або на чай в пакетихах. Адже для приготування якісного чаю мають використовуватися лише молоді листочки та бруньки, а машини, звичайно ж, засмоктують все підряд, ще й листя при цьому ламають.

На етапі сортування викидають погане листя (наприклад хворе) та іноді відділяють найбільш цінні молоді листочки для самого вишуканого чаю.

Підвалювання - попередня сушка чаю (краще природнім способом, але часто використовують сушилки :( ) коли листя втрачає приблизно половину вологи.

Скручування дуже важливий процес, мета якого - витиснути побільше соку з чайного листя. Це створює належні умови для наступного і найважливішого етапу процесу - ферментації. Скручування знову ж таки може бути мшинним та ручним. Машинне нема чого обговорювати - це ще одна ланка в створенні низькоякісних (гранульованих чи пакетованих) чаїв. А ручне скручування (знову ж таки дуже тяжка робота, яку теж переважно виконують жінки) виглядає так: беруть підсушене листя, скручують в трубочку і розкачують подібно до тіста. Певні сорти чаю скручують не в трубочки, а в кульки і в такому вигляді і залишають
(наприклад відомий тип чаю - "ганпаудер", по нашому "порох"). Після скручування колір чайного листя суттєво темнішає, але залишається зеленим.

І нарешті найважливіша ланка - ферментація. Важливість цього етапу є передусім в тому, що його можна провести безліччю способів і таким чином отримати безліч видів чаю на виході. Завдяки цьому з одного і того самого матеріалу можна приготувати такі різні речі, як зелений та чорний чай, а також безліч інших: улунь, пуер, білі та жовті чаї і т.д. Сам процес ферментації - це окислення тих речовин, що знаходяться в чайному листі під дією ферментів (каталізаторів, тобто пришвидшувачів і модифікаторів процесу окислення), що знаходяться в соці витисненому з того ж таки листя на попередньому етапі скручування. Цей процес з хімічної точки зору подібний на той, що відбувається з вином. Ферментація може тривати до кількох годин, після чого всі необхідні речовини повністю окислюються. При цьому листя поступово темнішає. Але можна і не чекати цих кілька годин а зупинити ферментацію раніше, розпочавши наступний етап - сушку. А в залежності від ступеня ферментації чай може бути таким:

1. Зелений. Це зовсім неферментований чай.
2. Улунь (улун, оолонг, oolong тощо). Це напівферментований чай. Він може бути і ледь-ледь ферментованим і майже повністю, при цьому колір сухої заварки може різнитися від темно зеленого до темно коричневого. Саме улунь вважається найвишуканішим чаєм і саме його використовують під час китайської чайної церемонії.
3. Чорний чай. Повністю ферментований чай. Доречі, це англійці назвали його чорним, а китайці називають його червоним. І мені так більше подобається :)

Це, звичайно ж, найгрубша градація. Є дуже багато ньюансів як на етапі ферментації, так і на інших етапах приготування чаю, дозволяють отримати дуже багато різновидів чаю в межах кожного з вищенаведених видів. А є такі (наприклад пуер), які в цю схему не дуже вписуються і я обов'язково розповім про них пізніше.

Останній етап - сушка. Проходить при досить високій температурі, при цьому процес ферментації припиняється, вся волога (з точністю до кількох відсотків) випаровується і чайний лист набуває вигляду знайомої нам всім схої заварки. Всі корисні, запашні та смачні речовини при цьому залишаються, причому в такому вигляді, що виділяються з сухого чайного листя лише під дією гарячої води.

Ну і остаточне сортування, пакування і т.ін. Все - чай готовий. Можна заварювати :)

Далі буде...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Користувач Олесь
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1275
Зареєстрований: 3-2-2003
Місто: Baden-Wurtemberg
Нема на форумі

Настрій: повстанський

[*] написано 18-3-2005 у 10:01


Я останнім часом купую Twinings фасований в бляшаних пуделках. Цікаво би було почути думку фахівців про цей чай - чи якісний він, чи варто його пити.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 18-3-2005 у 16:54


учора їдучи з роботи навмисне проїхав до наступної зупинки, дружина казала що там відкрили нову крамничку чай-кава...

що я мушу сказати, вибір менше ніж на Гагарина, але набагато більше аніж у підземці, купив той самий "Люйсюе" або "Зелений сніг", пакунок 50 г, за 22.55 (приємно здивувало) але при спробі пересипати у банку "Доброе утро" Snow Spout де зазначено 125 г, довелось шукати ще одну, знайшов - написано "Доброе утро" Maojian 75 г як кажуть відчуй різницю...

"Зелений сніг" виробляє компанія "Чайгород" http://www.chaigorod.com/
до речи у тій крамниці було понад 20 сортів чайгородського чаю (є досить дорогі, але усі паковані)...
були й "Сосновые иглы", але зовсім іншої компанії ООО "Русская чайная компания" теж непоганий вибір, але приблизно удвічи дешевше за чайгородські...
що мені ще сподобалось у чайгородських так це поетична розповідь про даний сорт, та поради по заварюванню,
звіт дивитися тут (загалом близько 300 к):

http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst1.JPG
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst2.JPG
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst3.JPG
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst4.JPG
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst5.JPG
http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-inst6.JPG

чай чудовий, але більше всьго мене здивувало ось що:

сьогодні впершись по ftp на свою сторінку, та скопіювавши туди фоткі я ж схотів перевірити експлорером по http і одразу відкрив tea-inst.JPG той що згадувано у попередніх дописах
!!! УВАГА !!! СПОЙЛЕР !!!
- = пан Олег це китайський шпигун = -

на згаданому фото ніякий ні елітний чай по 1.20 грн за 1 грам, там дійсно "Доброе утро" Snow Spout, ну можливо "Доброе утро" Maojian оскільки вже і така банка в мене знайшлася, але точно не можу сказати, фотка стара, але як цей пан по фото сорт визначає, для мене - загадка, якщо він ще знає гладенького лисого добродія на моєму домашньому чайнику - годі й вагатися, гайда усі до нього в Шао-Лінь :)

які ще сорти зеленого листового чаю можу порадити, це київський від "Джей Еф Кей Юкрейн" (саме так і написано) торгова марка "Ласковый чай" (роздивляеться банку) цікаво на звороті є зовсім трохи українською, мабуть увесь іде на експорт у Москву... ;) банка подібна до згаданих банок севастопольського ООО Добрыня-Дар торгова марка "Доброе утро"

додавши чжецзяньські чаї (з верблюдами замість ТМ) маємо непоганий вибір відносно недорогих листових зелених чаїв...

більш дорогі чаї поки що не можу порадити, треба відвідати "Шен" бо знову набрешу такого що дістану від гуру... на чай... :lol:

чаї ароматизовані, зв'язані та такі інші "очи невідомих тварин" теж не можу порадити бо не куштував, можливо хтось (не буду вже тицяти пальцем) розповість докладніше...

наступного разу, якщо цікаво, відсканю тему про фальсифікацію чаїв та кави з "Образцовой кухни" П.Ф.Симоненко 1892, там багато цікавого, але не торкаючись зараз хімічного аналізу попілу після згоряння досліджуваної речовини на "платиновой пластинке" - :lol::lol::lol:
зауважу що підробку з листя "капорки" (Epilolium Angustifolium) цей кухар розпізнає так:
"приливаютъ 90% виннаго чистаго спирта" (от же ж гад) "даетъ слизистые хлопья и жидкость мутится" (тато пані fish влучив у 10-ку та недаремно, дивись далі) "капорка, вмЪсто того, чтобы возбуждать бодрость, как это дЪлаетъ китайскій натуральный чай, напротивъ, утомляетъ организмъ и вызываетъ сонливость" (ну замість "ять" довелось "Ъ", а що я зроблю...)

всім приємного чаювання, доброго чаю і (як полюбляє казати мій директор) "до чаю", посміхайтесь :)




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 18-3-2005 у 17:05


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов

Спробуйте подібний за ціною та фактурою чай від фірми "Ласковый чай" - попри бредової назви, якість гідна, але краще якщо знайдете московького чайного дому, я зацінив "Зелений сніг" та "Соснові гілки", китайські назви не пам'ятаю, а пакунки вдома, на роботі пити такі чаї занадто ;)
якщо знайдете - не пошкодуєте, зокрема "Зелений сніг" - дещо особливе для такої ціни (з півроку тому 25 грн за 75 гр пакунок)...


Хочу до Кривого Рогу! Бо він, порівняно зі Львовом, виглядає як справжній рай. В нас щоб знайти порівняно прості чаї типу "Ласковый чай" чи "Дорое утро" треба добре пошукати, а про чаї московького чайного дому я взагалі мовчу :(
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 18-3-2005 у 17:55
4. Ще про технологію


Розповідаючи про технологію створення чаю, я не згадав ще два етапи, які є необов'язковими, однак дозволяють отримати ще більше варацій цього напою.

Перший необов'язковий етап вироблення чаю – ароматизація. Найбільш поширені (і при цьому автентичні – їм вже більше ста років) типи ароматизації – це ароматизація чорного чаю бергамотом та зеленого жасмином, але можна зустріти й інші ароматизації: лотосом, персиком, вершками, апельсином, полуницею і т.ін. Чесно кажучи я, як і більшість моїх знайомих серед тих, хто обізнаний з чаєм, ставлюся до ароматизації чаю скептично, особливо до різної псевдо-екзотики типу “зеленого чаю з кусочками папаї, персику та пелюстками волошок” :) Хоча слід зауважити, що коли я тільки починав цікавитись чаєм, ця псевдо-екзотика, що зустрічається на нашому ринку, зокрема, в точках “Світ чаю” (у Львові - ВАМ, вул. Січових Стрільців) і в асортименті компанії “Форсман”, мене дуже приваблювала і я пив такий чай досить часто. А зараз п'ю все рідше. Справа в тому, що хороший чай – це дуже тонкий напій, в смаку та ароматі якого присутні дуже багато ньюансів, у відчутті яких і полягає справжня насолода. Якщо ж в чай вкинути якихось фруктів, чи ще чогось подібного, то сильний смак та аромат цих домішок витіснять всі чайні ньюанси. На чайному жаргоні такі суміші так і називають - “компот”. Безумовно такі напої можуть бути смачними і ароматними, але я б їх до чаїв не відносив, бо до компотів вони справді ближчі.

Другий необов'язковий етап – це створення з різного (вже готового) чаю чайних сумішей (купажів, блендів). Метою при створенні суміші можуть бути або створення усередненого ніби-то непоганого чаю з невеличкої купки дорожчого і хорошого чаю та великої купи дешевого, або сторення чогось оригінального з різної сировини приблизно однакової якості. Класичні, відомі вже багато років суміші, – це “Англійський сніданок”, “Англійський обід”, “Ірландський сніданок” тощо. Вони присутні в асортименті багатьох компаній і мають певну більш-менш стандартну рецептуру. Наприклад класичний “англійський сніданок” - це нічим не ароматизована суміш індійського (іноді цейлонського) чороного чаю та китайського чорного чаю, якщо більш конкретно то кімуну (про те що це за чай я розповім пізніше). А називається він так тому що є досить міцним і може запросто замінити собою зранку каву. Я наприклад каву зранку п'ю в середньому раз в тиждень, а всі решта дні – чай, часто якраз “англійський сніданок”. Хоча ця рецептура вважається певним стандартом, певні виробники дозволяють собі деякі фантазії на цю тему, наприлад заміняють кімун на кенійський чай або взагалі ароматизують цю суміш бергамотом. Особисто я був неприємно вражений коли вирішив спробувати “англійський сніданок” від “Едвін”, а він виявився з бергамотом :( Вже кілька місяців ніяк не можу допити :) Взагалі ж з компаній присутніх на нашому ринку найкращий “Англійський сніданок”, на мій погляд, пропонує “Ахмад”. Деякі компанії також створюють різноманітні оригінальні (власні) купажі, але таки експерименти рідко бувають вдалими.

Взагалі ж ароматизовані чаї та суміші на мій суб'єктивний погляд (який, щоправда, співпадає з точкою зору знавців чаю) – це аж ніяк не найкращий чай. Навпаки саме в чистому чаї (не у всьому звичайно), а ще бажано зібраному в на одній і тій самій плантації та в один і той самий час (пору року) присутні найбільше ньюансів смаку та аромату. А ароматизовані чаї та суміші добрі для початку знайомства з чаєм, та іноді з чисто функціональної точки зору (“англійський сніданок” як замінник кави).

Далі буде...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 18-3-2005 у 18:41


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов
що я мушу сказати, вибір менше ніж на Гагарина, але набагато більше аніж у підземці, купив той самий "Люйсюе" або "Зелений сніг", пакунок 50 г, за 22.55 (приємно здивувало)

"Зелений сніг" виробляє компанія "Чайгород" http://www.chaigorod.com/
до речи у тій крамниці було понад 20 сортів чайгородського чаю (є досить дорогі, але усі паковані)...
були й "Сосновые иглы", але зовсім іншої компанії ООО "Русская чайная компания" теж непоганий вибір, але приблизно удвічи дешевше за чайгородські...


А чи можна Вас попросити ще фотографію упаковки того чаю. Бо сайт "Чайгороду" в мене щось не відкривається. Попрошу всіх знайомих шукати за цими чаями у Львові, раптом хтось знайде :) Хоча сумніваюсь :(

Цитата:
на згаданому фото ніякий ні елітний чай по 1.20 грн за 1 грам, там дійсно "Доброе утро" Snow Spout, ну можливо "Доброе утро" Maojian оскільки вже і така банка в мене знайшлася, але точно не можу сказати, фотка стара, але як цей пан по фото сорт визначає, для мене - загадка, якщо він ще знає гладенького лисого добродія на моєму домашньому чайнику - годі й вагатися, гайда усі до нього в Шао-Лінь :)


Це все таки "Доброе утро" Snow Sprout а не "Доброе утро" Maojian, другий виглядає трохи інакше, бо я його якраз зараз п'ю :)

Цитата:
додавши чжецзяньські чаї (з верблюдами замість ТМ) маємо непоганий вибір відносно недорогих листових зелених чаїв...
... але не у Львові :(
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 18-3-2005 у 19:16


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Користувач Олесь
Я останнім часом купую Twinings фасований в бляшаних пуделках. Цікаво би було почути думку фахівців про цей чай - чи якісний він, чи варто його пити.


Компанія Twinings - одна з найстаріших чайних компаній світу, заснована в 1706 році (299 років!). І з 1837 року до цього часу має офіційний статус постачальника чаю до столу англійської королеви! Безумовно це все викликає певну довіру.

Взагалі ж Twinings в основному спеціалізується на сумішах (дивись мій попередній пост про ароматизацію та суміші) і має в асортименті лише кілька чистих чаїв. Хоча серед сумішей трапляються досить хороші, зокрема я чув багато хороших відгуків про їхні суміші "Російський караван" та "Принц Уельський". Нажаль на нашому ринку я їх не бачив:( Мені особисто довелося попробувати лише їхній "Ганпаудер" (по нашому порох - популярний вид зеленого чаю). Він був непоганий, але не краще за аналогічний чай від "Ахмад" чи "Доброе утро", при тому, що він в 4-5 разів дорожчий.

Тому я їхні чаї не дуже купую, бо вони непогані, але не виправдовують своєї ціни. Тобто аналогічної якості чаї можна купити суттєво дешевше. Єдиний можливий виняток - їхній чай "Вінтаж Дарджилінг", який всі дуже дуже хвалять. Але в мене до нього руки наразі недійшли.

Загалом трохи пізніше, коли розповім більше про те який чай буває, спробую зробити аналіз асортименту чаю на львівському ринку (з власного досвіду).
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Captivitas
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1193
Зареєстрований: 15-9-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: біфуркаційний

[*] написано 19-3-2005 у 11:27


Переважно купую зелені чжецзяньські чаї, а от з вісових ароматизованих сподобався "саусеп" (теж зелений).



Наша країна не настільки велика, щоби в ній розминутись(с) С.Жадан
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Tempika
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2732
Зареєстрований: 21-1-2004
Місто: Lviv
Нема на форумі

Настрій: усміхнена

[*] написано 19-3-2005 у 11:53


...так де у львові купити всю цю красу?
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 21-3-2005 у 09:54


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олег Воробйов
...А чи можна Вас попросити ще фотографію упаковки того чаю...


оскільки там дуже дрібна гарнітура, то мабуть краще відсканити, а щоб не захаращивати свою сторінку (бо ж не всім цікаво навіть фотосесії скачувати) надішлю Вам на іcmp.lviv.ua, перегляньте ту скриньку, бажаю успіхів у відшуканні кращих сортів та натхнення у дописах про їх властивості...




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 21-3-2005 у 18:53


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Captivitas
Переважно купую зелені чжецзяньські чаї, а от з вісових ароматизованих сподобався "саусеп" (теж зелений).


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Tempika
...так де у львові купити всю цю красу?


Зелені чаї Чжецзяньської чайної фабрики на нашому ринку представлені чаями "Верблюд" (в них на всіх пачках верблюд намальований). Якраз їхні пачки є на чайній інсталяції Юрія Філатова, яку він демонстрував раніше (http://veselchack-ua.front.ru/photo/install/tea-installation.JPG).

У Львові я бачив лише порівняно дешеві їхні чаї (від 3-4 до 7-8 грн за 100 грам), а чи існують дорожчі не знаю. Кілька цих чаїв я пробівав (правда трохи давніше), деякі (ті що дорожчі) непогані, але не більше. На мій погляд :) Мабіть найбільше мені сподобавя їхній золотий та срібний порох (gunpowder) в маленьких пачках по 50 грам. В магазинах я їхніх чаїв не бачив, лише на чайних розкладках на ринках (наприклад на Стрийському, також на Новому що на Петлюри, думаю і на інших є).

Що стосується чаю ароматизованого саусепом, то він є в аортименті вже не раз згадуваних мною (не завжди в позитивному контексті) точок "Світ чаю" (ВАМ на Виговського 100, Січових Стрільців - маг. навпроти юридичного факультету ЛНУ є й інші). Я теж колись його пробував і було непогано, але зараз в мене відношення до ароматизованих чаїв значно скептичніше :)
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
 Сторінки:  1    3

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 3556
Реклама: