Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
 Сторінки:  1  2  3
Автор: Тема: Трохи про чай
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 21-3-2005 у 20:17
5. Географія


На якість чаю суттєво впливають умови його вирощування, зокрема клімат в регіоні, де чай росте. Крім кліматичних умов в різних регіонах склалися також і власні традиції вирощування та обробки чаю. Найбільшими виробниками чаю є Китай, Індія та Шрі-Ланка (Цейлон), але порівняно помітними виробниками є також Кенія, Індонезія, Японія, Тайвань (який ніби-то частина Китаю, але в багатьох аспектах, зокрема і в чайному, досить незалежний). Загальний список виробників – близько 40 країн. Україна в цей список не входить, хоча теоретично кліматичні умови в Криму є більш-менш прийнятними для вирощування чаю. Зате Україна знаходиться на 5-му місці серед країн, що найбільше закуповують чаю! Попереду – Англія, Росія, США та Канада. Правда це не означає, що ми весь цей чай споживаємо, адже в Україні є багато фірм, що розфасовують чай, а потім його експортують. Як приклад можна навести харківську фабрику фірми “Ахмад” (транснаціональної чайної корпорації), що фасує чай не лише для України, а й для Росії.

Китай. Китайська культура, культивуючи вирощування та споживання чаю на протязі тисячоліть, створила неймовірно різноманітну кількість сортів чаю. Говорять про 500-600, але це, звичайно ж, умовне число. Основним чаєм (принаймні для повсякденного пиття) є зелений, а більш елітним вважається улунь (переважно саме його використовують для китайської чайної церемонії “гунфу-ча”). Менш розповсюджений в Китаї червоний чай (чорний по нашому), але і його китайці придумали багато різних видів. Крім того існує ще специфічним чином ферментований (часто кажуть - переферментований) чай пуер (пу-ер, pu-erh), неферментований білий чай, слабоферментований жовтий (пушонг, Бао-Джонг, Bao Jong, Baozhong). І купа підвидів кожного з них. Певні види чаю вирощують по всій території Китаю, але більш елітні – лише в певних провінціях, або навіть на певних плантаціях. Про все це різноманіття я спробую з часом розповісти :)

Індія. Для багатьох менш обізнаних з чаєм європейців саме Індія в першу чергу асоціюється зі словом “чай”. Пов'язано це з тим, що англійці, які потихеньку стали підсідати на чай в 18 ст., постачали спочатку чай з Китаю. Але в середині 18 ст. Китайський імператор заборонив експорт чаю з Китаю (невдоволений певними діями Ост-Індської компанії, а саме контрабандою опіуму). Англійці вирішили вирощувати чай в своїй колнії – Індії, і спочатку спробували культивувати там китайські сорти чайного куща. Але клімат був не той і китайський чайний кущ рости не хотів. Тоді було вирішено вирощувати місцевий різновид – чайне дерево, яке в Індії росло диким і місцеві жителі не робили жодних напоїв з його листя (принаймні масово). Після цього рішення англійці досягли неабиякого успіху в культивуванні чайних плантацій і на початку 20 ст. Індія стала найбільшим постачальником чаю в світі та залишається ним до сьогодні, виробляючи понад 30% сітового чаю, або 840 тисяч тон в рік. Прачктично весь цей чай – чорний, орієнтований на Європу та США і нажаль переважна більшість цього чаю є досить низької якості – пакетики, гранульований чай і низькоякісний листовий і т.ін. На щастя роблять в Індії і хороший чай - найбільш відомі індійські сорти чаю це Нілгірі, Ассам та Дарджилінг, що дістали свої назви на честь штатів, де вони вирощуються. Дарджилінг навіть неофіційно вважають найкращим чорним чаєм і називають “шампанським чаєм” за характерний мускатний присмак. Зелений чай в Індії майже не виробляють, та й виходить він не дуже, оскільки індійський різновид чайного дерева не дуже надається до цього. А от напівферментовані чаї в Індії нібито виробляють непогані, але їх дуже мало і я про них нічого більш конкретного не чув.

Шрі-Ланка (о. Цейлон). До середини 19 ст. тут були одні з найбільших кавових плантацій в світі а чай не вирощували зовсім. Однак хвороба кавового листя змусила переключитись на чай, вирощування якого згодом стало основою економіки Шрі-Ланки. Тут теж виробляють переважно чорний чай. Однак місцевий різновид рослини має трохи ніжніше листя, тому з нього роблять також і зелений чай, який, щоправда, суттєво поступається китайському. Що стосується чорного, то на Цейлоні роблять менше гранульованого чаю, а більше звичайного листового середньої якості. Однак і елітного чаю на Цейлоні роблять менше ніж в Індії, хоча чаї з районів Нувара Елія, Ува та Дімбула вважаються дуже хорошими.

Далі буде...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 22-3-2005 у 16:31
6. Кулінарія: приготування (заварювання) чаю


Процес приготування (заварювання) впливає на результат не менше, ніж весь попередній процес виготовлення чаю. Неправильним заварюванням можна легко зіпсувати самий найкращий чай. Краще навіть сказати так – чим краще чай тим легше його зіпсувати, тобто тим тяжче правильно заварити. Тому якщо Ви купили дорогий (якісний) чай і не задоволені його смаком і ароматом – не поспішайте… Можливо Ви його неправильно заварювали, а можливо просто не розпробували.

Не торкаючись зараз церемоніальних нюансів заварювання чаю, зупинюся детальніше на найважливіших функціональних моментах.

Вода. Має бути чиста і м’яка. Тому необхідний мінімум – побутовий фільтр типу «Бріти» чи «Бар’єра», які і почистять трохи воду і пом’якшать її, вилучивши з неї зайві сполуки кальцію (ті, що утворюють накип). І не забувайте почастіше міняти картриджі до таких фільтрів, оскільки вони швидко забруднюються, особливо жахливою водою, що тече з крану у Львові. Ідеальний щодо води варіант – це знайти чисте (бажано гірське) не мінералізоване джерело або струмок :) Китайці, які знаються на чаї, попробувавши воду зі струмка, відразу можуть сказати, чи підійде вона до чаю. Вони також кажуть, що воду краще брати з середньої течії струмка, тобто там, де він ще не надто широкий. Бо вгорі, де починається течія, занадто багато «янь» (чоловічої енергії), а нижче, де струмок вже перетворюється в річку, – занадто багато «інь» (відповідно, жіночої). Ой вже ті китайці … :) Оптимальним компромісом між фільтрованою водою і китайським способом її добування є джерельна вода в пляшках. Тут вже треба шукати і пробувати різну воду. Необхідна для чаю вода має бути якнайчистіша, максимально м’яка, не мінералізована і, бажано, солодкувата (природнім чином, а не за допомогою цукру :)). Я, нажаль, лише збираюся зайнятися пошуком такої води, бо до цього часу обходився фільтрованою.

Приготування (нагрівання) води. Однин з найпоширеніших стереотипів полягає в тому, що чай треба заварювати окропом. Ні в якому разі! Окропом заварюють лише чорний чай і навіть не всі його види. Для зеленого чаю в середньому правильна температура 70-80 градусів, для улуня - 85-95, а для елітного білого чаю – взагалі коло 60. Нажаль часто навіть виробники пишуть на упаковках зеленого чаю, що його треба заливати окропом :( Взагалі ж кажучи, кожен вид чаю має свою найкращу температуру заварювання. Більш свідомі виробники її вказують на упаковці, але реально треба пробувати самому, виходячи з загальних принципів для різних типів чаїв, що наведені вище. Можна при цьому використовувати термометр, але, по-перше, мені не вдалося знайти в продажі у Львові такі термометри, а по-друге це не дуже романтично - самі китайці звичайно ж термометр у воду не пхають :) Тож як визначити необхідну температуру? Ми всі звикли що воду треба обов’язково кип’ятити і чим довше тим краще, оскільки при кипінні мікроби у воді знищуються. Але при кипінні вода також інтенсивно втрачає кисень, що дуже негативно впливає на її смакові якості. Тому якщо хочете кип’ятити воду – виключайте чайник відразу коли вона закипить, а ще краще – трохи раніше. Адже мікроби знищуються не процесом кипіння, а певною температурою, відповідно не має особливого значення чи це 100 градусів, чи 99,5. А якщо ви берете фільтровану або джерельну воду, то вона і так досить чиста і її можна пити без кип’ятіння. Щоб отримати воду певної температури (скажімо коло 80 градусів для зеленого) після того як вода дійшла до кипіння трохи почекайте поки чайник вистигне. Якщо він буде відкритий, то вода вистигатиме швидше. І І заварюйте чай. Наступний раз для того ж чаю спробуйте трохи холоднішу воду, а ще наступний – трохи вищої температури. І обирайте ту при якій чай найсмачніший :) Різницю в кілька градусів Ви може і не відчуєте, а от в 10-20 вже можна відчути. При занадто високій температурі хороший чай «звариться» і втратить багато нюансів свого смаку (зелений чай часто починає гірчити) та буде зовсім не таким ароматним як має бути, а при занадто низькій буде теж зовсім «ніякий». Це все здається дуже складним, але згодом розумієш що якраз в цих всіх нюансах і складностях і полягає велика частина задоволення від спілкування з чаєм.

Посуд і сам процес. Мінімальний необхідний набір посуду – це заварочний чайничок і горнятко. Матеріал, з якого вони виготовлені, може бути різний, але найбільш відповідним вважається фарфор (порцеляна), глина (не будь яка, найкраща – так звана ісинська, з однойменного родовища в Китаї) та скло. Бажано, щоб посуд був тонкостінний. Чайничок (а бажано і горнятко) треба перед заварюванням прогріти, тобто налити всередину гарячої води і трохи там потримати - тоді чай значно краще завариться. Після цього воду з чайника (горнятка) виливаєте, насипаєте всередину заварку і заливаєте гарячою водою (тої температури, що відповідає даному виду чаю). Можна після цього ще помішати ложечкою. Далі чекаєте поки чай заварите і виливаєте в горнятка :) Більшість чаїв допускають кілька заварок, тобто можна ще раз залити в чайничок воду. А потім ще раз :) Чим краще чай – тим більше заварювань він витримує. Але тільки поки він свіжий, ні в якому разі не залишайте використану заварку в чайничку на кілька годин (або взагалі до ранку), щоб потім робити з неї чай! Страшно згадати, але я колись таке робив :)

Загальний рецепт при заварюванні чаю – це 1 ложка сухої заварки на кожні 200 грам води (1 горнятко) плюс одна на всіх. Але я раджу Вам проекспериментувати з кожним конкретним чаєм відштовхуючись від цієї кількості. Адже і чаї різні, і кожна людина має свій певний смак щодо міцності напою. Варто також зауважити, що чай містить багато кофеїну, в середньому його кількість співмірна з тою, що містить кава. Тому не раджу пити чай пізно ввечері. Якщо ж дуже хочеться :) – то зробіть його неміцним, тобто візьміть поменше заварки.

Що стосується часу заварювання, то він теж різний для різних чаїв. Орієнтовно - 3-5 хвилин, але теж варто експериментувати. Перетримаєте – буде загіркий, недотримаєте – буде «ніякий». А якщо сподобається – значить добре вгадали :)

Далі буде...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
сумна
Академік
****



Повідомлень: 913
Зареєстрований: 24-12-2003
Місто: Сихів
Нема на форумі

Настрій: споглядальний

[*] написано 26-3-2005 у 15:43


Цитата з книжки “Практична господиня”, наклад в-ва “Русалка”, Львів, 1937:

“Коли добрий чай стискаємо в руці, то він хрустить,
поодинокі його листки не ломляться і не замінюються в порошок.
Чай дуже часто фальшують, головно тому, що це дорогий товар.
Додають до нього ріжне сушене листя, щоб лише збільшити вагу,
а часто вже переварені листки чаю пересушують, фарбують
і домішують до правдивого. Фальшований чай легко пізнати,
бо напар з такого чаю буває звичайно слабий,
або коли сухий чай розітрем на білім папері,
то фальшований чай лишить на папері ріжні кольорові плями.
Треба вистерігатися перед уживанням фальшованого чаю.
Найлучша на те рада – купувати чай в своїх знаних фірмах,
а не покутних грайзлернях.”

Два останніх слова досить цікаві. : - )
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
dr.Trollin
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1059
Зареєстрований: 3-6-2003
Місто: Львівська політехніка
Нема на форумі

Настрій: ще живий

[*] написано 26-3-2005 у 20:22


а що відносно віничків до збивання чаю при чайноцеремонії?

я використовую тривіальну нержавійкову мішалку, але чи має ще якісь особливості загально-рекомендована бамбукова?

тобто:
чи вживають віничка як _Вимішувач_ дл покращення вимивання\полокання листя (витягнення тонких фракцій)
чи як "_Вспінювач_" для аерації листоводяної суміші (хімічний модифікатор смаку додатковим окисленням)?




З повагою, Сергій.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Hanor Narasson
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1500
Зареєстрований: 24-11-2003
Місто: точно ніхто не знає :)
Нема на форумі

Настрій: з носа куриться ;)

[*] написано 27-3-2005 у 20:51


Знайшов у Львові нову чайну крамницю - на вул Шевській - поруч з федерацією футболу Львівщини. Крамниця в закуточку - тому на дверях величенка вивіска ВІДЧИНЕНО - щоб було видно здаля:o
Щодо асортименту - то тут я не дуже фахівець, бо я більше "кавун":lol:.
Видно, правда, що відкрилися недавно, бо банками ще не всі полиці заставлені.

Дружня порада (офтопік);)
Коли я купую каву там де завжди, то пані в "Галці" не питає, яку, а - скільки, бо беру вже багато років одну і ту ж суміш. Але в тій крамничці, навіть якщо станете постійним клієнтом, таке може не спрацювати. Чому?
Тому що торгують там дві дуже приємні пані-близнючки, яких ЗОВСІМ :o неможливо відрізнити:D




Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за Неї. Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі Твоєї Нації. Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів Твоєї Нації. Змагатимеш до посилення сили, слави,багатства й простору Української Держави.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 28-3-2005 у 17:19


Цитата:
Оригінальне повідомлення від dr.Trollin
а що відносно віничків до збивання чаю при чайноцеремонії?

я використовую тривіальну нержавійкову мішалку, але чи має ще якісь особливості загально-рекомендована бамбукова?

тобто:
чи вживають віничка як _Вимішувач_ дл покращення вимивання\полокання листя (витягнення тонких фракцій)
чи як "_Вспінювач_" для аерації листоводяної суміші (хімічний модифікатор смаку додатковим окисленням)?


Наскільки я знаю віничок використовують в японській чайній церемонії.

Взагалі-то в Японію чай завезли з Китаю приблизно (наскільки пам'ятаю) тисячу років тому. І, відповідно, в Японії розвинулася традиція споживання чаю, яка була в Китаї тоді - тобто вживання так-званого порошкового чаю. Самі Китайці після того перейшли на зовшім інші способи споживання чаю і порошковий чай не вживають зовсім, а от Японці (в рамках своєї чайної церемонії) споживають порошковий чай дотепер.

Порошковий японський чай "мат-ча" готується з японського зеленого чаю "сен-ча" перемелюванням останнього в порох. І саме цю саму "мат-чу" збивають у невеликій кількості води бамбуковим віничком під час японської чайної церемонії. Щоб піна була і т.ін. :)Детальніше про японську чайну церемонію (російською мовою) можна почитати тут:
http://www.ezhe.ru/ib/issue.html?247

Що стосується збивання звичайного листового чаю аналогічним чином, то мені тяжко сказати чи дасть воно якийсь додатковий ефект. Основна екстракція "ароматичних" та "смакових" речовин з заварки чаю відбувається шляхом звичаного їх розчинення в гарячій воді. Швидше навпаки таке "збивання" може дати негативний ефект, особливо для якісних чаїв. Але з певністю сказати не можу - не пробував. Довіряю в цьому плані китайцям :)
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 28-3-2005 у 17:22


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Hanor Narasson
Знайшов у Львові нову чайну крамницю - на вул Шевській - поруч з федерацією футболу Львівщини.


Дякую за інформацію - треба буде завітати.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Філатов
Дійсний член
***



Повідомлень: 247
Зареєстрований: 23-12-2004
Місто: Кривий Ріг
Нема на форумі

Настрій: доброзичливий

[*] написано 29-3-2005 у 07:24


пане Олег, з насолодою прочитав Ваши поради, продовжуйте "лікбез", будь ласка...

від себе додам, що порцеляна та скло не тримають вологу на відміну від ісиньських глин, або іциньських, "цин" здається означа "п'ять", отже іцинь - щось типу п'ять земель, тобто там глини 5-ти кольорів, я жовту та зелену не випробував, а з рудої, коричневої та чорної кращою здається коричнева... тобто скло та порцеляна "байдужі" до складу рідини що в них, вони "відчувають" лише температуру...

щодо температури - повністтю згоден з Олег-цзи, я використовую мікрохвильовку і один той самий посуд для прогріву води (увага! глину неможна ставити у мікрохвильовку) таким чином підібравши певну потужність (макс.) та час прогріву маю стабільну температуру води, хоча виміряти також немає чим, але це мене не хвилює, адже значення температури не скуштуєшь...

щодо води - в нас вода з Дніпра, достатньо м'яка, фільтр пітерського виробництва "Аквафор", картриджу вистача на 1000 літрів, але я викидаю як тільки вода неподобається, можливо завчасно, бо хтось з дітлахів міг дуже сильно відкрити кран ;), але замінити картрідж на 1000 літрів зовсім не те що на 5000 або 10000, там принаймні третю (останню) частину води будешь пити, кривитись та поглядати на жабу, чи придаве чи ні :)

щодо "ян" та "інь" - тема не розкрита, чого більше потребує зелений чай? чи міститься потрібний компонент у "консервах" з води? пишить ще...




З повагою, Юрій Філатов.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
jaguara
Академік
****



Повідомлень: 471
Зареєстрований: 6-2-2004
Місто: Польща-Україна
Нема на форумі

Настрій: катастрофічний

[*] написано 29-3-2005 у 14:47


стосовно інь-яней: а чи може стать того, хто заварює, вплинути на їх вмість у вихідній речовині? я не жартую, я серйозно.



...а получаєцця, рибочка ти моя, один сплошной кантєкст. (с) Іздрик
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 1-4-2005 у 20:01
7. Знамениті чаї Китаю: Вступ


Спробую більш докладно розповісти про відомі види чаю. В цьому плані надзвичайною різноманітністю відрізняється, звичайно ж, Китай. Майже в кожного китайського виду чаю довга історія в не одну сотню, а то й майже в тисячу років. А їхні назви є дуже образними та романтичними, пов’язаними або з зовнішнім виглядом чаю, або з історією самого чаю чи місця, де він росте. Назви «Люй Сю» (зелений сніг), або «Бі Ло Чунь» (смарагдові спіралі весни) – типові приклади образного опису зовнішнього виду чаю, а «Лун Цзинь» («Колодязь Дракона») або «Те Гуань Інь» («залізна Гуаньінь», де Гуаньінь - богиня милосердя) – назви пов’язані з легендами навколо самого чаю, або місця де його виробляють. Часто перед назвою чаю додають назву місцевості, з якої він походить, і майже для всіх чаїв це місце є унікальним. Наприклад, справжній «Лун Цзинь» - це «Сі Ху Лун Цзинь» (тобто «Колодязь Дракона» з «Західного Озера»), який виріс в конкретній місцевості, тобто поблизу озера Сі Ху.

Нижче я буду наводити звучання назв чаїв китайською мовою, але оскільки я мови китайської зовсім не знаю, я не можу гарантувати що це звучання зовсім адекватне. При відтворенні звуків однієї мови звуками іншої існує, безумовно, багато суперечностей. Щодо китайської найпоширенішим прикладом є назва столиці Китайської Республіки. В українській мові - це Пекін, а в англійській - Beijing, тобто Бейджин (чи Бейчжин), що, наскільки мені відомо, ближче до оригінального звучання назви цього міста китайською. Тому я буду намагатися навести всі відомі мені варіанти звучання назв українською та англійською мовами, але я не можу гарантувати, що не зустрінеться інший варіант цього звучання. Якщо ви захочете знайти якийсь конкретний чай, то найкраще знати і англійську і українську транскрипцію звучання його назви, та ще й переклад, який теж може бути неоднозначний. Дуже добре було б також знати написання назви китайською :). Трохи пізніше я спробую підготувати відповідну табличку і викласти її в якомусь графічному форматі.

Також, розповідаючи про різні чаї, я намагатимусь, наскільки зможу, розповідати про їхню пропозицію на нашому ринку. Тут треба бути готовим до того, що елітний чай – задоволення недешеве :(. Хоча трапляються і приємні винятки, коли непоганий чай можна купити досить дешево.

Далі буде...
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 1-4-2005 у 20:18


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Юрій Філатов

щодо "ян" та "інь" - тема не розкрита, чого більше потребує зелений чай? чи міститься потрібний компонент у "консервах" з води? пишить ще...


Думаю в пляшковій воді "інь" майже зовсім відсутній, оскільки будь-яка технологічна обробка більш шкідлива для до цього тонкого компоненту :) Та й форма пляшок на це натякає :)

Але якщо серйозно, то "інь" і "янь" це вже більш тонкі речі, я не готовий оцінювати їхній вміст у воді :( Мені б, наразі, знайти воду з задовільними прозаїчними характеристиками: м'якістю, смаком, чистотою і т.ін. А тоді вже можна думати про "інь" та "янь".

Цитата:
Оригінальне повідомлення від jaguara

стосовно інь-яней: а чи може стать того, хто заварює, вплинути на їх вмість у вихідній речовині? я не жартую, я серйозно.


Тут я маю хіба що досить загальну відповідь: стать, як і інші характеристики, того, хто заварює, безумовно, впливає на смакові якості чаю. Адже це, поза іншим, також дуже тонкий енергетичний процес - той хто заварює передає свою енергію чаю. Чай заварений людиною в доброму гуморі, що добре до Вас ставиться, і т.ін. буде смачніший :) А якщо вона іншої статі - ще краще :)

Але взагалі в питанні тонких енергій я, нажаль, не фахівець тому більше сказати не можу :(
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 1-4-2005 у 20:22


Шановні форумці, хотів би повернутися до теми організації спільного пізнавального чаювання для тих, кому це цікаво.

Тут є багато ньюансів і підготувати це буде не так просто, але наразі мені цікаво взагалі знати тих, хто зголоситься. Можливо краще виділити це в окрему тему?
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Андрій Пелещишин
Адміністратор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 9191
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 1-4-2005 у 22:56


Звичайно, домовлятися про зустріч краще в окремій гілці.



Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 4-4-2005 у 20:53
8. Знамениті чаї Китаю: Білі (Бай Хао, Bai Hao)


Я не розповідав раніше про білі чаї, оскільки формально їх можна вважати зеленими. Тобто це неферментовані чаї. Але в Китаї, та й взагалі в світі прийнято виділяти їх окремо, бо технологія їхнього виготовлення відрізняється від технології виготовлення зелених чаїв. При виготовленні білого чаю використовують найпростіший технологічний ланцюг - зірване листя відразу висушують, і чай готовий (на відміну від листя для зеленого чаю, яке перед сушкою скручують, щоб витиснути сік). Не дивлячись на таку просту технологію білі чаї виробляються в порівняно малих кількостях і є дуже дорогими. Це насамперед пов’язано з тим, що для білого чаю використовують лише бруньки, або перші листочки з брунькою. Інші ж чаї (зелені, улуні і т.д.) можуть робити як з найніжніших перших листочків і/або бруньок (тоді це буде елітний чай відповідного сорту з відповідною ціною), або з трошки грубіших листочків (тоді це буде той самий чай нижчого класу, але і ціна його буде нижча). Інша причина надзвичайної елітності білого чаю – історична. В усі часи такий чай пили лише імператори – простим людям він був недоступний. Його і зараз часто називають (переважно з маркетингових міркувань) «імператорським».
Китайською білі чаї називають – «Бай Хао», тобто «білий пух». Це пов’язано з тим, що саме брунька і найніжніші перші листочки чаю вкриті білим пушком, який зберігається завдяки делікатності обробки, яку проходить білий чай. В сухій заварці такі пухнасті чаїнки світло-зеленого, майже білого кольору добре помітні.
Отже деякі білі чаї:

Бай Му Дань (Пай Му Тан, по нашому – Білий Пеон, англійською – White Peony). Листя цього чаю збирають навесні при цьому вибирають бруньку і два листочки однакового розміру, які просто висушують. Результат справді нагадує бутон квітки, звідки чай і дістав свою назву. Вирощують Бай Му Дань в провінції Фуцзянь, що на Сході Китаю (це одна з найзнаменитіших чайних провінцій). В наших краях я зустрічав цей чай лише в точках «Світ чаю» під назвою «Пай Му Тан» по ціні 37 гривень за 100 грам. Ціна порівняно невисока, що наводить на думку, що це Бай Му Дань нижчого ґатунку. Це зовсім не означає, що чай поганий! І гроші такі заплатити не дуже шкода, тим більше що чай досить об’ємний, вже 30 грам його виглядає на око як «досить багато» :)
Ось так, до речі, виглядає «Бай Му Дань» від «Світу Чаю»:
http://ph.icmp.lviv.ua/~vorobyov/baimudan-svitchayu.jpg

Заварювати цей чай, як і всі білі чаї треба не дуже гарячою водою, градусів 60-70. Як і в інших білих чаїв, смак Бай Му Даня дуже легкий, майже непомітний. Таке враження що п’єш воду :), тим більше що й колір настою дуже світлий. Але варто кілька раз попробувати і починаєш цей смак «розуміти».

Бай Хао Інь Чжень (по нашому – Срібні Голки з Білим Пухом, англійською – Silver Needles White Fur) Часто цей чай називають просто Інь Чжень (відповідно Срібні Голки, Silver Needles). Вирощують цей чай в тій же ж провінції Фуцзянь, для нього використовують лише досить великі бруньки з добре помітним пушком. Готовий чай виглядає дуже гарно – як маленькі шабельки світло-зеленого, майже білого кольору. Якщо правильно підібрати температуру води, то під час заварювання ці шабельки то опускаються на дно, то піднімаються догори – і так три рази! Мені нажаль такого ефекту добитися не вдалося, однак і без цього в прозорому посуді чаїнки Інь Чженя виглядають дуже гарно.
На нашому ринку зустрічаються фасовані Срібні Голки:

«Срібні голки» з «ексклюзивної колекції «Magrett» (близько 30 грн за баночку, здається біля 30 грам):
http://ph.icmp.lviv.ua/~vorobyov/inzhen-magrett.jpg

«Срібні голки» з «ексклюзивної колекції «Ahmad» (50-55 грн за баночку 50 грам):
http://ph.icmp.lviv.ua/~vorobyov/inzhen-ahmad1.jpg
http://ph.icmp.lviv.ua/~vorobyov/inzhen-ahmad2.jpg

Можливо є такий чай і в асортименті «Світу Чаю» - наразі не виясняв. Я пробував Срібні Голки від «Magrett». Смак знову ж таки дуже тонкий, ледь кислуватий. Треба добре розпробувати, щоб розібратися.

Взагалі-то я розпочав розповіді про чаї з білих, бо буду розповідати про різні чаї по зростанню їх ферментації – а білі це «найменш ферментовані» чаї. Однак не раджу розпочинати з них своє знайомство з чаєм, оскільки смак їх є надзвичайно легким і можна дуже легко розчаруватися. Раджу спочатку добре потренуватися на чаях зелених, а вже потім братися за білі. Про знамениті зелені чаї розповім наступного разу.

Далі буде…
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Рост
Модератор
*******

Фотографія користувача


Повідомлень: 3709
Зареєстрований: 3-4-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: є

[*] написано 5-4-2005 у 12:25


Для Олега Воробйова.

По-перше, теж дякую за пізнавальні лекції.
А по-друге, у відповідь на"Необхідна для чаю вода має бути якнайчистіша, максимально м’яка, не мінералізована і, бажано, солодкувата (природнім чином, а не за допомогою цукру :)). Я, нажаль, лише збираюся зайнятися пошуком такої води, бо до цього часу обходився фільтрованою" хочу сказати, що така вода є, правда, не у Львові, а в Раковці (це біля 15 км від Львова). Джерело дуже відоме і кожного дня туди приїжджає не менше сотні автомобілів. Я сам, коли буваю в тих краях, обов`язково затарююсь цією водою. Вона дуже збагачена сріблом, тому має саме той описаний солодкавий присмак і, звичайно, м`яка. До-речі, якось, закрита в пластиковій пляшці, вона в мене простояла більше півроку і не зіпсувалась!
Взагалі-то, можна б було обдумати проведення чайної церемонії там, в Раковці - ліси там чудові, соснові, повітря просто казка. Якщо знайти ще когось, крім мене, з автомобілем (може dr.Trollin зголситься), бо, думаю, бажаючих буде достатньо.




Рост
http://www.rost.lviv.ua
_________________

Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
dr.Trollin
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 1059
Зареєстрований: 3-6-2003
Місто: Львівська політехніка
Нема на форумі

Настрій: ще живий

[*] написано 5-4-2005 у 20:46


мо й зголоситься отой-о "др."
ящо вдастся з отого передзАхистного авралу вилізти.
(бо таки він є і тєжкий вельми)
в так, загалом, ідея непоганецька...
правда я там взагалі не був...




З повагою, Сергій.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 14-4-2005 у 12:37


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ігор Паславський
Надибав на одну "точку", це "Кавовий рай" на вул. І.Горбачевського 4. Є білий, зелений, чорний з різними добавками чаї. Здається Київська філія.


І це точка того самого "Світу Чаю". З тим самим постачальником і, як наслідок, ти м самим асортиментом. Навіть трохи меншим ніж в інших місцях :( Але дещо там все-таки є, тому хто ближче живе - можете заходити :)
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Captivitas
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1193
Зареєстрований: 15-9-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: біфуркаційний

[*] написано 4-10-2005 у 09:15


Від "Світу чаю та кави" останнім часом подобається таке:
1) "Квітуча сакура" - янонська зелена сенча з квітами жасміну та пелюстками соняшника. Пахне вишневою кісточкою.
2) Ройбуш (Rooibos) - червонокустарниковий чай з Африки.




Наша країна не настільки велика, щоби в ній розминутись(с) С.Жадан
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
tysovska
Модератор
******



Повідомлень: 940
Зареєстрований: 4-8-2004
Місто: Kyiv
Нема на форумі

Настрій: бойовий

[*] написано 19-10-2005 у 13:26


Ройбуш з суницею - божественний напій
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Tempika
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2732
Зареєстрований: 21-1-2004
Місто: Lviv
Нема на форумі

Настрій: усміхнена

[*] написано 19-10-2005 у 16:04


...Малахітова скринька – зелений з бергамотом і ще купою всього :-))
це коли сумно, що закінчилося літо :-((
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 19-10-2005 у 20:34


В Бухарі звик пити зелений чай. Тільки не ту тирсу, яку у нас продають, а той, що в Узбекістані на кілограми з майже цілими листочками. Дуже пристойний напій.
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Captivitas
Почесний Академік
*****



Повідомлень: 1193
Зареєстрований: 15-9-2003
Місто: Запоріжжя
Нема на форумі

Настрій: біфуркаційний

[*] написано 19-10-2005 у 20:38


Цитата:
Оригінальне повідомлення від tysovska
Ройбуш з суницею - божественний напій

З вишнею теж цікаво :)




Наша країна не настільки велика, щоби в ній розминутись(с) С.Жадан
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Галина Лев
Академік
****

Фотографія користувача


Повідомлень: 665
Зареєстрований: 29-9-2004
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: файний

[*] написано 20-10-2005 у 00:31


Старий добрий чіфірок,- це коли нічого іншого нема.;)



Цінувати людей треба, поки вони поруч, бо потім пізно, і дуже вже болить.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача Цей користувач має MSN Messenger
Олег Воробйов
Дописувач
**



Повідомлень: 63
Зареєстрований: 16-8-2003
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: чайний

[*] написано 24-10-2006 у 13:33


Вибачие за рекламу:), але якщо раптом комусь цікаво - прошу заходити

http://www.laocha.com.ua
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Тарас Ільчишин
Модератор
******



Повідомлень: 473
Зареєстрований: 26-12-2005
Місто: Львів-Наукова
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 25-10-2006 у 07:57


мені з чаїв найбільше подобається Бризки шампанського, Зірка сходу і Пу Ер
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
 Сторінки:  1  2  3

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 3556
Реклама: