Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
Автор: Тема: Русин, русін, лемко, українець?
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 15-12-2007 у 15:02
Русин, русін, лемко, українець?


Недавно в мене була дискусія, мова йшла про те, чи русини то лемки і лемки - русини.

Моя точка зору була такою: русини і лемки - дві етнічні групи, але не то само, причому треба відрізняти, в якому контексті вжито слово русин - як позначення окремої етнічної групи, чи як позначення всього народу, що сповідує православну чи греко-католицьку віру на території Польщі.

Базувався я на тому, що моя бабця, переселена в 46 році минулого століття, по українськи не говорила (вже на Україні навчилася), була греко-католиком, причому мені розказувала, що їх поляки називали русінами, та і між собою так само себе називали. Її сестра, яка ще зараз живе, теж мені розказувала, що назва стосувалася людей, що ходили до грекокатолицької церкви. З другої сторони, я знаю, що мій прапрадід, з якого і пішов весь рід, прийшов десь з під Одеси, і поселився на тому місці в Польщі. Виглядає на то що був українцем.

Я знаю, що на форум заглядає купа народу, яких батьків чи дідів тако переселили. Попитайтеся в них, як вони себе ідентифікували, русинами, лемками, українцями чи ще якось, і якою була ця ідентифікація - по мові, вірі, етнічній приналежності і т.д., і яка між ними різниця?




Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Олексій Мачехін
Модератор
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 4597
Зареєстрований: 31-5-2003
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: теплий

[*] написано 15-12-2007 у 20:39


Сам етнонім «українці» доволі новий, йому близько 150 років.
Що ж стосується русинів, то тут питання дуже складне, оскільки це звичайна назва і самоназва українців (щоправда, не всіх) ще до розповсюдження сучасної. Відповідно одна й та сама людина, скажімо, на Холмщині, могла бути для поляка русином, а для галицького русина - поляком. Суто побутова ситуація.




Цінуй чужі думки, але не настільки, щоб привласнювати їх.
Дмитро АРСЕНИЧ
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Тарас Капущак
Дійсний член
***



Повідомлень: 254
Зареєстрований: 14-9-2005
Місто: Київ
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 15-12-2007 у 21:24


Наскільки знаю, для дідів й прадідів (на початку XX століття, під Станіславом) самоназва русин була цілком нормальною. В тому, щоб називати себе українцями також питань не виникало.

А взагалі це питання мабуть не має однозначної відповіді. Чув колись, що в словаччині є ті, хто вважає себе русинами-українцями, але є й такі, що вважають себе русинами, але не українцями. Існують навіть організації русинів, котрі вважають себе окремою нацією. Але фактично єдиної думки немає. Казали, що під час перепису люди з одної родини могли вказати свою національність один - українець, другий - русин, третій - словак (бо вже вважає, що вони стали частиною держави в котрій проживають). Тобто кожен має свій погляд на це й виходило що під одним дахом живуть різні національності (це суттєво ускладнює питання оцінки кількості українців в Словаччині).

Що ж до самоназви людей на українських землях, то цікавим ще є свідчення одного з учасників визвольного руху (нажаль забув хто це сказав). Він розповідав, що в якийсь момент поляки почали називати русинами тих, хто лояльно й слухняно ставилися до польської влади. Тоді всі, хто був свідомим українцем і відстоював свою культуру і права нації перестали називати себе русинами, а наголошували, що вони українці (протиставляючи себе польській владі й порядкам).
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 16-12-2007 у 13:14


А можна побільше таких спогадів?



Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Павло Жежнич
Модератор
******

Фотографія користувача


Повідомлень: 1139
Зареєстрований: 24-11-2002
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 25-12-2007 у 13:22


У мене частково лемківське походження, і "лемко" ніколи не змішувалося з поняттями "українець-русин". Лемки, бойки, гуцули - це один ряд карпатських українців (русинів), які проживають на різних територіях Карпат. У них нема проблем з ідентифікацією, що вони тепер українці (а раніше були русинами).
А ті т.зв. "русини", які стараються себе відокремлено поставити на Закарпатті - це такі ж українці як лемки, бойки, гуцули, для яких в силу історичних обставин залишилася самоназва "русин". Не більше! Вони вважають, що в них мова "принципово інша", але з таким успіхом лемківська мова також "принципово відрізняється" від української (яку я чув від своїх діда з бабою, і яку я сприймаю як діалект української).
А взагалі я вважаю, що теперішнє питання "русинів" - це штучна політична проблема у руслі усі штучних мовних проблем, які нагнітаються окремими політичними силами в Україні, і мало стосується до вирішення проблем етнічної групи українців-русинів, які зберегли свій діалект, і продовжують ним говорити.





Львів, який ми бачимо щодня - Фотожурнал Львова. Особистий блог - PZhe.Net.
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 25-12-2007 у 17:26


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Павло Жежнич
У мене частково лемківське походження,


Я це підозрював (по прізвищу) ;)

Цитата:
А взагалі я вважаю, що теперішнє питання "русинів" - це штучна політична проблема у руслі усі штучних мовних проблем, які нагнітаються окремими політичними силами в Україні, і мало стосується до вирішення проблем етнічної групи українців-русинів, які зберегли свій діалект, і продовжують ним говорити.



До речі, саме до цієї думки приходять всі дослідники цієї проблеми, і на багатьох сторінках в інтернеті явно так і пише: проблема - політична!




Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 6091
Реклама: