Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
Автор: Тема: Річниці подій в світі ІТ
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 14-3-2009 у 21:00
Річниці подій в світі ІТ


Я святкую разом з усім вільнолюбним світом 15-ті народження потужної, шикарної і вільної системи LINUX. В цей день, 14 березня 1994 року, Linus Torvalds оголосив про вихід першої версії 1.0 ядра Linux. Оригінал цього повідомлення Торвальдса цікаві можуть позиряти тут http://www.tuxradar.com/content/linux-kernel-10-turns-15-years-old .
Таким ось простим повідомленням було покладено кінець монополії Windows на ринку операційних систем.
Ось така подія варта уваги, як і 20 років створення WWW - worl-wide-web. Це отакі от непомітні події перевертають світ, завдяки ним ми риємося в інтернеті в пошуках інформації, переглядаємо і створюємо сторінки, пишемо на форумі Рідного міста, причому використовуємо для цього різні операційні системи, бровзери-переглядалки і т.д.

ПС Якось такі потужні новини проходять повз форумців :P




Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Андрій Пелещишин
Адміністратор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 9191
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 15-3-2009 у 11:55


Я позволю не погодитися.
Коли в 95-му ми починали робити "промислові" проекти, то про монополію Віндовса мови не було. У комплексі, що ми запускали окрім, були і Юнікс-сервер під Ораклом з групою текстових терміналів, і Новел і навіть OS/2 .
Товариш паралельно в одній серйозній структурі запускав і доробляв системи під QNX.
До речі, операційна система Віндовс тоді лише тільки з'явилася (Windows 95).

Щодо значимості цих дат. Це дати не великих відкриттів, а винаходів, які були затребувані суспільством. Точніше навіть не винаходів, а релізу конструкторських рішень. Тому я досить скептично дивлюся на те, що вони "перевернули світ". Вони з'явилися як будь-який продукт на який є попит і фінансування.
Конкретно по Лінукс - не було би Лінукса, сиділи би зараз усі ентузіасти на якомусь безкоштовному UNIX або навіть на безкоштовній (тепер) OS/2 чи BeOS (була колись така).
Створення WWW - з цієї ж опери. Конкретна дата тут мало що змінила. Навпаки, може якби ще з рік почекали і подумали, то створили би кращі стандарти ніж ті, які тепер отруюють життя багатьом людям (типу того ж HTML).

З цієї ж точки зору я скептично дивлюся і на інші дати "технологічного" класу, наприклад, на дату польоту Гагаріна. Він нічого не змінив, нічого не відкрив, просто у заплановані терміни було виконано заплановані роботи.
Інша специфіка "технологічних" дат - вони завжди дискусійні, бо як правило аналогічні роботи проводять різні країни (чи просто структури) і не ясно де саме межа, яка відділяє "зроблено" від "ще не зроблено". Так власне, чому Гагарін, а не той американець, що два роки перед Гагаріним здійснив міжконтинентальний космічний переліт? І т.п.




Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 15-3-2009 у 19:46


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Я позволю не погодитися.
Коли в 95-му ми починали робити "промислові" проекти, то про монополію Віндовса мови не було. У комплексі, що ми запускали окрім, були і Юнікс-сервер під Ораклом з групою текстових терміналів, і Новел і навіть OS/2 .
Товариш паралельно в одній серйозній структурі запускав і доробляв системи під QNX.
До речі, операційна система Віндовс тоді лише тільки з'явилася (Windows 95).


На цей раз моя черга не погодитися з тобою. По перше, ти забув про Вінду 3.0 і 3.1, яка за 3 роки до цього часу завоювала своє становище і за рік вона стояла майже на всіх користувацьких десктопах, причому в 93 почалася масова продажа компів з вже інстальованою віндою. В нас цей період, наскільки пам’ятаєш, попав в не зовсім хороші роки - післярозвальні роки, незалежність, інфляція, купони і т.д., брак якісної апаратури. В 93 році я бачив віндовс тільки на якійсь картинці в якомусь журналі і щось чув про нього. А за бугром його юзали на повну катушку, і unix вже давно з своїм нульовим GUI явно не був конкурентом конкурентному і платному віндовсу. Саме тому Торвальдс взявся робити свій minix і ядро, яке стало проміжною ланкою між старим unix, GNU і сучасним Linux.


Цитата:

Щодо значимості цих дат. Це дати не великих відкриттів, а винаходів, які були затребувані суспільством. Точніше навіть не винаходів, а релізу конструкторських рішень. Тому я досить скептично дивлюся на те, що вони "перевернули світ". Вони з'явилися як будь-який продукт на який є попит і фінансування.


І знову не можу у всьому погодитися. Згоден, є технологічні затребувані відкриття. Є просто випадкові на 100% відкриття. От впало ябко Айзеку Ньютону на голову, і він подумав про земне тяжіння, а по ходу ще і накатав твір по похідні і диференціали. Випадковість? Випадковість, спричинена яблуком, яке могло і не впасти, і Ньютон міг там і не сидіти і ще купа причин. То само з технологічними відкриттями - та могло бути купа причин, по яких ті ж відкриття могли і не статися. І власне ти сам же то і написав - сиділи би зараз під чимось іншим, якоюсь ще системою, про яку зараз і не догадуємося. І оте "якби" є таке, яке воно було на той час. Однак що б то не було, воно не применшує значення самого відкриття як такого - воно просто сталося, і крапка. Наше відношення до нього - це власне наша дискусія, а факт залишається фактом. Що вже сталося після того відкриття і його інтерпретація - це вже життя показує. Того деякі дати червоні, інші чорні.




Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Андрій Пелещишин
Адміністратор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 9191
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 15-3-2009 у 20:14


Цитата:
На цей раз моя черга не погодитися з тобою. По перше, ти забув про Вінду 3.1, яка за 3 роки до цього часу завоювала своє становище і за рік вона стояла майже на всіх користувацьких десктопах, причому в 93 почалася масова продажа компів з вже інстальованою віндою.

Я не забув. Вінда 3.1 не була операційною системою.
Цитата:
і unix вже давно з своїм нульовим GUI явно не був конкурентом конкурентному і платному віндовсу. Саме тому Торвальдс взявся робити свій minix і ядро, яке стало проміжною ланкою між старим unix, GNU і сучасним Linux

Вибач, але напевно ти не бачив SCO Unix у 95 році. А я бачив. І ті можливості графічної оболонки, що були там, я побачив лише у Windows XP. OS/2 Warp (ми її досить багато ганяли) також мала розвинутіший інтерфейс, ніж усілякі 3.11 та 95-ті віндовси. Щоправда, вони і OS/2 і SCO були комерційними продуктами.
Цитата:
От впало ябко Айзеку Ньютону на голову, і він подумав про земне тяжіння, а по ходу ще і накатав твір по похідні і диференціали

Я писав не про відкриття, а про винаходи. Відкриття Нютона власне були відкриттями - вони давали людям об'єктивне знання законів світу. Усі відкриття рано чи пізно робляться, але це завжди крок у майбутнє, бо потрібно з відомого перейти у невідоме.
А от з винаходами ситуація інакша. Це результат планомірної діяльності людини. Винахід може бути ніколи не зроблений, або зроблений невчасно або запізно, і не прислужитися людству взагалі, проте на поступі людства це суттєво би не позначилося. WWW на моє тверде переконання, відкриттям не є. У WWW не було жодної змістовної складової яка би була невідома на момент планування його реалізації. Так само не є відкриттям Бруклінський міст чи інше інженерне творіння.
Винаходи часто плутають з відкриттями. Ноги тут ростуть з того часу коли наука ішла в пару з технікою. Умовно кажучи, закони термодинаміки відкривалися паралельно з винаходженням парового двигуна. Зараз, особливо, в галузях системного класу, де все зводиться до конструювання з відомих елементів, місця традиційним відкриттям уже не залишилося (окрім як у галузях суспільних, гуманітарних наук та дотичних до них системних досліджень. І то відкриваються більше нові явища, ніж канонічно існуючі закони природи).
Звернуся знову до прикладу того ж Гагаріна. Ну що було значимого в тому дні, що тепер святкують як День космонавтики? Тільки те, що керівник проекту виставив цю дату як кінцеву для одного з важливих етапів. Тобто з Ньютоном різниця очевидна - на Ньютона зійшов геній (якщо поетично висловитися), а Корольов просто вклався в план.
Я не принижую конструкторів і інженерів. Навпаки, прогнозованість результатів можливо робить їх менш святковими, проте більш суспільно цінними. Без них наука би не була нічого варта.

Щодо лінукса та WWW - напевно головна їхня заслуга це "синхронізація" потреби та появи, що і обумовило популярність цих творінь. Вони з'явилися вчасно, а не як парова машина Герона. От з паровою машиною Герона я би порівняв блискучу ідею мережевого комп'ютера Oracle та Network Computer Inc., який опередив час на 8 років, і про який уже ніхто не згадає. Хоча практично всі зараз користають рішеннями даної концепції - онлайнові аплікації (типу Гугл Докс), тонкі клієнти, збереження даних на Інтернет-серверах, Інтернет-сервери бізнес-процесів і тп.
Фу, виписався.
PS Я нашу дискусію виділю в окрему гілку, так буде краще.




Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 15-3-2009 у 20:42


З віндою 3.0 і 3.1 я промахнувся. Але то само можна сказати про 95-ту вона так само юзала дос.

Андрій, ставимо крапки над і - з чим ти конкретно не погоджуєшся: що події, які б то не були, відкриття чи винаходи, ніц не значать? Чи значать, але не треба їх відмічати?

На рахунок Ньютона: Ньютон втік в своє помістя з Лондона, де бушувала чума, і від нудьги зайнявся реалізацією ідей, які висловлював на зібраннях математичного чи то фізичного товариства. Яблуко - красива легенда. Всюди треба було докласти праці, розумової і ручної.

Аналогічно з "відкриттям" Америки - подорож диктувалася фінансовими причинами - Іспанії треба був капітал на підтримку гегемонії, а Колумб дорого продавав інформацію, до якої або сам домислився, або його на неї наштовхнули - за океаном щось має бути, як не Індія, то ще щось. В результаті кожен скористав, і не тільки іспани.

Гагарін просто став символом - як взагалі першим в свому роді. Щоб не заходити в особливу полеміку, скажи, ти будеш пам’ятати перші кроки своєї дитини? Впевнений що будеш. Гагарін - то саме. Просто перший. Можна відмічати, можна не відмічати, але якусь точку відліку для всієї когорти подій, що слідували за цією, треба було знайти.

І останнє. Винаходи, слушні чи неслушні, вчасні чи невчасні - людство розвивається, з того моменту, як мавпа взяла патик і влупила ним по спині мамонту, наше суспільство можна вважати техногенним, і розвиток його базується на винаходах/відкриттях, випадкових чи невипадкових. Значення їм вже надаємо ми, і найбільш значні виділяємо.

ПС Святкування вживаю як констатація факту події, а не п’янку.




Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Андрій Пелещишин
Адміністратор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 9191
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 15-3-2009 у 21:17


Цитата:

З віндою 3.0 і 3.1 я промахнувся. Але то само можна сказати про 95-ту вона так само юзала дос.

нєа :), вона вже повноцінна операційка.
Цитата:
Андрій, ставимо крапки над і - з чим ти конкретно не погоджуєшся: що події, які б то не були, відкриття чи винаходи, ніц не значать? Чи значать, але не треба їх відмічати?

Значать і можна відмічати! Я лише уточнив деякі, суттєві на мою думку нюанси.
Тут емоційна рефлексія з мого боку не в твій бік, а в бік ЗМІ чи засобів масової пропаганди, які часто висмикують якусь дату з контексту і влаштовують шум. У одній спільноті був свідком як того ж Гагаріна назвали заледве не найвидатнішою постаттю в історії людства. Отаке я не люблю.

Цитата:
На рахунок Ньютона: Ньютон втік в своє помістя з Лондона, де бушувала чума, і від нудьги зайнявся реалізацією ідей, які висловлював на зібраннях математичного чи то фізичного товариства. Яблуко - красива легенда. Всюди треба було докласти праці, розумової і ручної.

Звичайно, випадок відкриття не зробить. Тут інше. Я мав на увазі, що для відкриття недостатньо механізму прямого логічного виводу. Це те, що не можливо запрограмувати, умовно кажучи (пам'ятка для себе - треба нагадати собі окремі розділи про машину Тюринга, рекурсивні функції і тп).

Цитата:
ПС Святкуваня вживаю як констатація факту події, а не п’янку.

Ну от, тут тільки привід для гарного недільного вечора окреслився, а ти так під корінь :(
:D




Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 15-3-2009 у 21:31


Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Значать і можна відмічати! Я лише уточнив деякі, суттєві на мою думку нюанси.
Тут емоційна рефлексія з мого боку не в твій бік, а в бік ЗМІ чи засобів масової пропаганди, які часто висмикують якусь дату з контексту і влаштовують шум. У одній спільноті був свідком як того ж Гагаріна назвали заледве не найвидатнішою постаттю в історії людства. Отаке я не люблю.

Погоджуюся на всі 100%. Метод вихоплених з контексту цитат люблять застосовувати свідки Єгови, на чому я їх не раз підловлював (раз все таки треба Біблію прочитати в свому житті).

Недільні святкування не зовсім ОК - в понеділок треба на роботу вставати...




Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Онук Юрій
Дійсний член
***



Повідомлень: 228
Зареєстрований: 10-12-2006
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: Нірвана

[*] написано 16-3-2009 у 17:59


Думаю св'яткувати варто! Бо є що і привід не поганий! А дискусія супер багатьом буде корисна!



Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача Цей користувач має MSN Messenger
Ярема П.
Почесний Академік
*****

Фотографія користувача


Повідомлень: 2222
Зареєстрований: 10-2-2005
Нема на форумі

Настрій: І навіщо я день почав з читання новин?

[*] написано 17-3-2009 у 03:04


Офтоп: З Unixом безпосередньо я познайомтвся і працював в 96/97 році, вже не пам’ятаю що це був за unix. Я задумався над графічною оболонкою, що ти нею так захоплювався. Скоріш за все це був або вільний аналог Х-windows сервера з якимось менеджером вікон, або комерційний аналог типу CDE. В будь якому випадку всі їх елементи і далі залишилися в сучасних лінуксах, і використовуються, особливо на слабших машинах. Як правило, такі менеджери легко підстроюються під користувача, єдина незручність, що всі конфігурації треба писати руцями. Останнє теж, до речі, зіграло на користь легкоконфігурабельному з GUI (графік юзер інтерфейс) віндовсу. Якщо до вінди писання в ДОС в командному рядку було правилом доброго тону, то з появою віндовс 3.0 правила помінялися і CLI (команд-лайн інтерфейс) став архаїзмом, що лишився в unix-подібних систем.



Перевір МОВУ переглядача!
\"Дивовижний народ українці! Найбільші його вороги сконали своєю смертю\" І. Драч
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 7312
Реклама: