Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
 Сторінки:  1  2
Автор: Тема: Аудіокниги? Книжки: читати чи слухати
Кирило Блоцький
Дописувач
**



Повідомлень: 40
Зареєстрований: 18-12-2009
Місто: Київ-Чернцівці-Львів
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 21-12-2009 у 20:24


я слухав з десяток аудіокниг.
в принципі, дуже зручно, якби не постійні відволікання, чого не буває при стандартному читанні.




юний орел (с)
Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Соломія Федушко
Модератор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 1910
Зареєстрований: 7-7-2009
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: щаслива

[*] написано 13-2-2010 у 15:24
Чим хороші і чим погані аудіокниги?


Аргументи «за»

Чим привабливий такий спосіб «читання»? Розглянемо по пунктах.

1) Аудіокниги - просто «паличка-виручалочка» як для сліпих, так і для людей з ослабленим зором (наприклад, людей похилого віку). Цілком годяться і як «казка на ніч» для дітей, але я б не радив цим особливо захоплюватися, тому що, повторюся, подібні казки - це перш за все психологічний акт спілкування батьків і дітей, що включає спільне переживання, а іноді й обговорення.

2) Якщо ви проводите більшу частину часу в роз’їздах (неважливо, тремтячи в поїзді, метро або позіхаючи в автомобільній пробці), у вас з’являється можливість скрасити його аудіочитянням. Адже традиційні книги читати в транспорті вкрай незручно, а на бігу - практично неможливо. Таким чином, встромивши у вуха навушники, ви одночасно і бережете зір, і розширюєте свій літературний світогляд. Аудіокниги хороші також для будь-якої монотонної механічної роботи (домашнє готування, прибирання тощо), багатьох комп’ютерних ігор і під час пасивного відпочинку (на дивані, на пляжі і т.д.).

3) З вищевказаних обставин ви маєте можливість познайомитися, в першу чергу, з тими книгами, до яких не доходять ваші руки (таким чином, я нарешті послухав «Анну Кареніну»). Або скласти уявлення про ті твори, щодо якості яких сильно сумніваєтеся.

Гарні звукові книги і просто для розваги. От, припустимо, я не дуже люблю читати класичні детективи, але зате із задоволенням їх дивлюся і слухаю.

Ну і звичайно, вони - чудова реклама. Адже якщо аудіоновинка сподобається, то друковану версію ви купите обов’язково. Тим більше, що ціна аудіокниги в 2-3 рази менше (ні слова про піратський Інтернет !..).

4) Ну і звичайно, про розумне, добре, вічне … ледарі-школярі або завантажені читанням студенти-філологи таким чином можуть ознайомитися з необхідним літературним твором, не жертвуючи заради цього, наприклад, комп’ютерною грою. Звичайно, з листа інформація запам’ятовується краще, та й читають люди зазвичай швидше, ніж слухають. Зате прослуховування не так втомлює.
Про аудіокурси іноземних мов та інші тренінги говорити, я думаю, не варто. Ці аудіокниги, мені здається, вічні …

Аргументи «проти»

Незважаючи на написане вище, аудіокниги зовсім не в змозі скласти серйозну конкуренцію друкованим текстом. І тому теж є маса причин.

1) Більшу частину тих, хто в читанні бачив тільки легку розвагу, давно вже поглинуло телебачення.

2) За легкість аудіочитання доводиться розплачуватися несвободою поведінки з текстом. Звуковий текст лине, друкований - ні. Недарма зазвичай аудіокнигу розбивають на п’яти-десятихвилинні шматочки, щоб було легше знайти потрібне місце.
Читаючи традиційну книгу, ви вільні сприймати текст в потрібному для вас темпі. Ви здатні зупинитися, задуматися, зробити позначку, повернутися до вже прочитаного, і навіть сприймати обсяги тексту цілісно. З аудіокнигою такі фокуси не проходять, тому й усвідомлення і запам’ятовування тексту значно послаблюються. Тим більше, що не всі тексти однаково зручно сприймаються на слух. Там, де інформаційна щільність тексту висока, не завжди встигаєш все це «посмакувати» (подібне відчуття у мене викликало наприклад, переслуховування «Казок роботів» С. Лема). Що вже говорити про будь-то «Улісс» Джойса, де і друкований текст надзвичайно складний! Та й лекції з філософії навряд чи багато чого залишать у пам’яті, якщо не підкріпити їх друкованим виданням.

3) Другий недолік аудіокниг - залежність їх сприйняття від манери читця. Недарма на Заході більшість авторів, даючи дозвіл на запис аудіоверсії, найчастіше забороняють ПОСТАНОВКУ свого твору, тобто, зайво емоційне, «акторське», читання.

Пам’ятаю, що, послухавши англійською оповідання Е. По, я подумав - це треба ж так читати - як робот, без жодної емоції - кому потрібне таке прослуховування? Проте емоційність читання - палиця з двома кінцями. От у мене є дві версії гоголівської «Шинелі» (одна - більш стримана, а друга - надмірно «акторська») - так ось, «акторське» читання цікаве, але для першого знайомства з книгою воно вже занадто «тоталітарно». А іноді трапляються (на офіційно виданих CD!) Такі читці, що взагалі не зрозуміло, який глухонімий приймав їх на роботу. Читання книг вголос - це ціле мистецтво, і в ньому є свої таланти - як у «помірному» напрямку (наприклад, Е. Тернівський), так і в «акторському» (наприклад, В. Герасимов). До слова: особисто я віддаю перевагу читцям-чоловікам, і не через якихось «сексистських» упереджень, а тому, що чоловічий голос більш низький, тембрально багатий і, як наслідок - більш приємний на слух.

При читанні ж очима Ви не тільки читач, але і співавтор, постановник, інтерпретатор прочитаного. Особливо сильно шкодить сприйняттю твору невдала музична підкладка. При всій повазі до авторів радіопроекта «Модель для збірки», я мало зустрічав людей, які б не кляли жахливу транс-музику, яка супроводжує читання - невідповідну, та ще й гучну.

Загалом, як бачите, друкований текст до цього часу залишається найефективнішою і продуктивною формою книги. Аудіокниги ж займають чітко окреслену сферу застосування і можуть служити лише доповненням. Якщо ви, звичайно, справжній читач, а не ледар …

Джерело: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-32488/




WebStyleTalk - дослідження Інтернет-комунікації

Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Юрій Сєров
Модератор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 10457
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: оптимістичний

[*] написано 13-2-2010 у 15:49


Свого часу, в дитинстві, мені дуже подобалися слухати казки і оповідання з брехунця. Читали їх професіонали, тому сприймалися вони супер.
У кожного виду книг свої переваги.




Nauka-Online.Org - Українська Наукова Інтернет-Спільнота
Рідний край - Колекція знимків України
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Андрій Пелещишин
Адміністратор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 9191
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: Настрій не вказаний

[*] написано 13-2-2010 у 16:05


Є такий жанр - радіоп'єси (саме п'єси а не книги).
Скачав кілька старих радянських (в ролях відомі актори, зокрема Міронов) - досить цікаво. Але вимагає більшої уваги ніж телевізор.




Переглянути профіль користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Соломія Федушко
Модератор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 1910
Зареєстрований: 7-7-2009
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: щаслива

[*] написано 13-2-2010 у 17:28


Художні книги я тільки читаю. Я не уявляю, як слухати Ремарка, Роздобудько, Забужко... без запаху книжки (паперу), без маркерів, щоб підкреслювати фрази, які зачепили душу і просто розумні речі. Тим паче в мене краща зорова пам'ять, та й можна перечитувати, обдумати прочитане...
А слухати можна якісь там тренінги і не дуже серйозні твори.




WebStyleTalk - дослідження Інтернет-комунікації

Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
Соломія Федушко
Модератор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 1910
Зареєстрований: 7-7-2009
Місто: Львів
Нема на форумі

Настрій: щаслива

[*] написано 26-10-2010 у 14:25


Криза української аудіокнижки - http://litakcent.com/2010/10/25/kryza-ukrajinskoji-audioknyzhky.htm...

"2010 рік виявився для українських виробників аудіокнижок ще гіршим, ніж попередній «кризовий» рік."




WebStyleTalk - дослідження Інтернет-комунікації

Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача
 Сторінки:  1  2

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 7825
Реклама: