Форум Рідного Міста

Замки та фортеці України

Василь Яворський - 5-8-2003 у 08:58

Нещодавно спробував перевірити, що даємо ми туристам, які досить істотно поповнюють кишені львівських культурних закладів. З міськими музеями та екскурсійними маршрутами, начето, все гаразд (якщо не зважати на жахливий стан доріг і стихійні ринки в центрі міста). Гірше склалося з екскурсійними маршрутами по області, зокрема наші замки. Далеко їхати, щоб побачити жахіття занепаду не довелось. Знаменитий старосільський замок (хвилин 10 їзди від міста) мало не валиться. Відвідини його звичайно ж закриті. Але Олеський замок був ще у жахливішому стані до 60-х років, чому тоді змогли реставрувати, а зараз ні? При розумному господарюванні лише екскурсійні маршрути замками львівщини могли б приносити достатньо великі прибутки. Невже всім байдуже?

Тарас Гулка - 5-8-2003 у 11:33

Стосовно замків "Золотої підкови".
Ще минулого року держава обіцяла виділіти 5 млн. грн на реставрацію Підгорецького замку. Зокрема цього року мали дати 850 тис. Проте жодної копійки не поступило.
Львівська галерея мистецтв своїми силами і силами спонсорів робить все, щоб поктащити стан замків. В Підгорецькому закінчують міняти дах. Потроху реставрується Золочівський замок. Цього року там мають встановити опалення, яке взявся спонсорувати п.Писарчук (обіцяв дати 350 тис. грн.)
На початку літа пройшла інформація про початок розкрутки Олеського замку. Планувалися проведення там лицарськіх боїв, фолькльорних концертів та ін. Але наскільки мені відомо це все провалилося.
Складається враження що ці замки потрібні тільки галереї мистецтв, хоча напевно від них могли отримувати прибутки і держава і туристичні фірми.

Василь Яворський - 5-8-2003 у 11:48

Власне, до цого я і веду. Але розмова є порожня, якщо вона не підкріплена реальними пропозиціями. Я можу безкоштовно доставити 5000 листівок по львівських підприємствах. Чи знайдеться хтось хто їх надрукує і пристойний банк, який відкриє благодійний рахунок?

Тарас Гулка - 6-8-2003 у 09:17

Наскільки мені відомо останнім часом банк "Фінанси та кредит" пробує допомагати Львівській галереї мистецтв (замки знаходяться у її віданні). Тому я думаю, що за спеціальний рахунок можна домовитись, а от з приводу друку ????

Василь Яворський - 6-8-2003 у 09:28

Для підприємст, що безпосередньо займаються друком - це невеликі затрати. Собівартість однієї листівки А5 формату навіть повноколір не такий вже й дорогий. А можна зробити це і на різографі, що взагалі копійчане. Правда одними листівками тут не обійтися, необхідно створити ініціативний центр з небайдужих людей, котрі б обійшли ці фірми (в першу чергу туристичні) і поговорили з керівниками. Гадаю, можна навіть їм пообіцяти квитки в замки чи саму галерею на суму, котру вони пожертвують.
Плюс відкрити рахунок для добровільних приватних пожертв, гадаю сотня друга справжніх львівян ще у Львові набереться і якихось 10 гривень в місяць вони пожертвувати зможуть.
На роботи можна залучити студенську молодь. Для будівельників, художників, істориків і інших це буде не поганою практикою.
Під лежачий камінь, панове вода не тече.

Нормалайзер - 10-10-2003 у 13:50

Зле приймають в Олеському замку...
Були трьома сім"ями, з дітьми, 11 чоловік. Просили екскурсовода - не дали, нас, виявляється, не тридцять... Сказали нам приєднатись до екскурсії, що тривала на верху. Приєднались. Тоді хамидло, яке чомусь називало себе екскурсоводом, спитало нас: "Ви науковці?" Серед нас - два кандидати наук, але я не розумію, яке то мало значення... А тоді взагалі фраза: "Я забороняю вам слухати екскурсію, а якщо ви будете продовжувати її слухати, я покличу охорону і вас виведуть"...

Я думаю, що фінансують їх зле. Але не настільки, щоб не змінити запацькані ярлички... А якщо вони не настільки багаті, щоб й то собі дозволити, чому не хочуть грошей від мене за екскурсію з екскурсоводом? І навіщо їм в штаті хам?

А мораль сєй басні такова: скільки бика не пробуй доїти, те молоко не дуже й можна пити... Скигліти менше треба. І працювати, робити те, що по силах. І любити людей.

Василь Яворський - 10-10-2003 у 16:12

Про те, що є штатні проблеми в самих замках то є правда. От тому я й кажу потрібно працювати і перш за все працювати небайдужо. Подивіться на Крим, там пам"ятка на пам"ятці і всі працюють, приносять гроші і в держбюджет і в бюдет автономії і в бюджети місцевих музеїв, більше того ще й місцеві мешканці умудряються на тому підробити. А що ж таке з нами?

Наталка - 10-10-2003 у 18:52

Шкода, бо Західна Україна надзвичайно багата на пам’ятки, пам’ятники і прекрасну природу. Я з Південного берега Криму не вилазила, а цього року побувала в Закарпатті, і закохалась в цей чарівний куточок України, як дівчисько зелене! :) Але - теж саме! В мотелі діалог: "Дайте рушника". "А ви свого не маєте?". З екскурсіями взагалі кепсько, а я ж готова платити! Кримчани, втім, мушу визнати, заїлись - ціна послуг перевищує якість рази в три-чотири, але хоч послуги є! :(

Василь Яворський - 13-10-2003 у 11:51

Ліниві ми тут на заході, дуже ліниві. Наразі ще не вміємо працювати у сфері послуг, доречі то стосується сфери послуг взагалі. Куди б ви не звернулися на вас подивляться так, мов би ви до них до дому і там щось вимагаєте не платячи зовсім грошей.

Марина - 3-6-2004 у 08:55

В Золочівському замку дуже сподобалася екскурсія. Гід знову розповідала настільки захоплюючи, що час збіг непомітно.
Щодо Олеського замку- чекала чогось більшого :-(
До речі, в Жовкві познайомилася з хлопцем, він провів нас по Жовкві, а потім і в Крехів з нами поїхав. Він фанат своєї справи, працює на розкопках, знає багато. У кого є бажання - пишить на мою електронну адресу(vorurteil@hotmail.com), я надішлю його координати.

Роман Голощук - 24-11-2007 у 13:15

Кожен справжій замок має мати свого привида :)
Про примар, які блукають замками “Золотої підкови” читайте тут: http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=60811

Андрій Пелещишин - 24-11-2007 у 14:36

Чув, що планується новий фестиваль на Золочівщині. Думаю, в межах фестивалю будуть задіяні деякі замки. А може навіть якусь копійчину на них потратять.

Онук Юрій - 25-11-2007 у 11:57

Що року коли пішки з наплічником, у кращі часи на авто, в Підкамінь велосипедом від батьків, але відвідую наші безціні місцини! Що до Підкаменю то там видно що щось роблять та бракує коштів і то фатально, у Підгірцях відшклябують по одній туберкольозній паличці в рік там проблема у виконавцях робіт, бачив я їх ставлення до історичної ціності, Олесько ніби має все та відсутня культура, Свіж живе життям натжнгення меценатів, а у Старому селі просто смітник. Говорю це перевірено так як живу з наметом там по декілька днів і маю можливість поспілкуватися зняти відео, часом отримавшт по обєктиву бо видиш у Свіржі школярі рагулі св'яткують свої урочостості. Намагався якось провести урочисту частину свого весілля в Олеську скажу що не відмовили але поспілкувавшись на місці відмовився, сервісу ні якого а гроші шалені, ніби все зробили як треба та не має культури та порядності. І це не проблема академії мистецт, а загально державна байдужість до розвитку туризму та збереження архітектурних ціностей! Золочів якось вдається тримати на плаву життя! Дивно!

Олександр Ганущин - 25-11-2007 у 14:17

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Онук Юрій
Що року коли пішки з наплічником, у кращі часи на авто, в Підкамінь велосипедом від батьків, але відвідую наші безціні місцини! Що до Підкаменю то там видно що щось роблять та бракує коштів і то фатально, у Підгірцях відшклябують по одній туберкольозній паличці в рік там проблема у виконавцях робіт, бачив я їх ставлення до історичної ціності, Олесько ніби має все та відсутня культура, Свіж живе життям натжнгення меценатів, а у Старому селі просто смітник. Говорю це перевірено так як живу з наметом там по декілька днів і маю можливість поспілкуватися зняти відео, часом отримавшт по обєктиву бо видиш у Свіржі школярі рагулі св'яткують свої урочостості. Намагався якось провести урочисту частину свого весілля в Олеську скажу що не відмовили але поспілкувавшись на місці відмовився, сервісу ні якого а гроші шалені, ніби все зробили як треба та не має культури та порядності. І це не проблема академії мистецт, а загально державна байдужість до розвитку туризму та збереження архітектурних ціностей! Золочів якось вдається тримати на плаву життя! Дивно!


проблема замків пане Юрію, ви досить правильно зауважуєте - в державі на горі, але частково і в окремих знавцях мистецтв на місцях. Можу розвинути думку, хоч і не є спеціалістом, але бех приватної копійки замки НЕ ВІДНОВИТИ. і майже достеменно також - не убеегти. Якщо наступного року "прорве" загату нерозуміння і собаки, що на сіні - Свірж мав би перший піти в концесію, на 49 років. За ним інші. Інші кроки - популяризація та окремі фанати своєї справи (дрібний ремонт у Підкамені йде саме зза цього фактору).

Тарас Гулка - 25-11-2007 у 15:49

Чесно кажучи, спілкуючись із різними людьми дотичними до замків, в мене склалось враження, що проблема не в державі і не у фінансуванні. Проблема в менеджменті на місцях.

Це дуже класно, що завдяки Б.Возницькому більшість замків перейшла до Львівської галереї мистецтв, але я маю дуже великі сумніви, що людина у 81 рік, може ефективно управляти такими об'єктами.

Я чув багато історій, про те як замки втрачали великі інвестиції тільки через, те, що керівництво не змогло вчасно чи якісно оформити документацію.

П.С. Доречі чув, що планують наступний рік проголосити роком Замків Галичини.

Олександр Ганущин - 25-11-2007 у 21:24

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Гулка

Це дуже класно, що завдяки Б.Возницькому більшість замків перейшла до Львівської галереї мистецтв, але я маю дуже великі сумніви, що людина у 81 рік, може ефективно управляти такими об'єктами.

Я чув багато історій, про те як замки втрачали великі інвестиції тільки через, те, що керівництво не змогло вчасно чи якісно оформити документацію.

.

Золоті слова....:(
на жаль

До речі про інвестиції - це ще не про наші замки

Тарас Гулка - 25-11-2007 у 22:14

Я не зовсім точно висловився. Я мав на увазі не інвестиції (наскільки я розумію, вони неможливі через наші закони), а різні гранти. І історії таки розказували про наші замки, зокрема про Підгорецький.

Роман Голощук - 3-12-2007 у 14:25

Хто буде жити у Свірзькому замку?

Кабмін на своєму останньому засіданні, під фінал каденції, дозволив передати в концесію два замки та палац у Львівській області.
Нових власників отримають замок XV століття у Свіржі Перемишлянського району, замок XVI-XVII століть у Старому Селі Пустомитівського району, а також палац XIX століття у Тартаковому Сокальського району. Про це кореспонденту “ВЗ” розповів директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький.

За його словами, найбільшу цінність має Свірзький замок, боротьба за його приватизацію почалась давно. Він на 80 відсотків відреставрований і має 22 гектари рекреаційної зони. Кому його хочуть віддати у концесію на 50 років – тримають у таємниці. Інші два об’єкти - в аварійному стані. Їх передають у концесію для галочки. Тартаків гарний палац, але він згорів п’ятнадцять років тому. Старе Село – це великий замок, у якому одні мури, його ніхто не хоче брати.

Директор Львівської галереї мистецтв вважає, що замки мусять бути у власності держави, їх не можна віддавати у приватні руки. “Свірзький замок – XVI століття, єдиний замок на Львівщині. Ним займається Спілка архітекторів України двадцять років, - каже Борис Возницький. - Архітектори вже зробили більше половини реставраційних робіт. А тепер його хочуть забрати. Прийде якийсь бізнесмен і буде там жити п’ятдесят років. І нікого туди не впустить”.

Відомо, що діє мораторій Президента України Віктора Ющенка про заборону передавати будь-які пам’ятки архітектури у приватну власність. Борис Возницький говорить, що це рішення пролобіював губернатор Львівщини Петро Олійник. За його словами, начальник обласного управління охорони архітектурної спадщини Василь Івановський двічі їздив до Києва з приводу цього питання.

Джерело: http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=60902

P.S. Що скажуть форумці про концесію? Варто чи не варто віддавати замки у "приватні" руки?

Тарас Гулка - 3-12-2007 у 19:44

Тут, чесно говорячи відчуття двоякі. Як на мене, то і так зле і так недобре.
З однієї сторони концесія зло, бо можуть все розтягнути.
З іншої сторони силами держави і галереї, ці замки ще за 10 років догниють до кінця. А стосовно ремонту на 80% про який згадує Возницький, то був я там 2 місяці тому. Якщо напівзгнивший паркет, побиті батереї, і облуплені стіни це 80% ремонту - ну що ж, круто!

Якщо кого буде цікавити, то можу викласти фотки.

Як на мене, то потрібно здавати в концесію, але НОРМАЛЬНО описувати умови використання і НОРМАЛЬНО це все контролювати. Чомусь як приватний бізнес, то можна нормально угоди укладати, бо то своє. А як державне, спочатку пишуть недивлячись (а скоріше просто очі закривають за відповідну мзду), а потім крику повно "нас намахали!!! "

Лєна Дадукевич - 5-12-2007 у 14:24

Не знаю які лицарські бої планувались в Олеському замку в 2003 році, але мій ансамбль старовинної музики час від часу з 2005 року на запрошеній основі виступає в Олеському замку з концертами. В основному це запрошення від турагенцій показати інтуристам яка музика була колись в давнину. Але часом і наші рідні земляки не нехтують старовинною музикою у професійному виконанні ;)
Тепер планується ще виконання танцювальної старовинної музики з танцювальним колективом.
Концерти проходять у ресторанчику Олеська - "Гридниця". Там 2 дуже красиві зали в старовинному дусі з дуже хорошою акустикою і дуже симпатичною, привітною і завжди підтягнутою пані Ярославою :)

Олександр Ганущин - 5-12-2007 у 23:01

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Гулка
Тут, чесно говорячи відчуття двоякі. Як на мене, то і так зле і так недобре.
З однієї сторони концесія зло, бо можуть все розтягнути.

Щл розтягнути.... цеглу?

Роман Голощук - 13-12-2007 у 17:05

2008 рік на Львівщині – Рік замків
Голови Івано-Франківської та Тернопільської обласних рад підтримали ініціативу голови Львівської обласної ради Мирослава Сеника про проголошення 2008 року Роком замків. З такою ініціативою Мирослав Сеник виступив на Тернопільщині під час підбиття підсумків Року Пінзеля, який спільно провели у трьох областях.

Джерело: http://zik.com.ua/index.php?news_id=116307

P.S. Чи відчують щось замки від цих ініціатив?

Лєна Дадукевич - 13-12-2007 у 22:53

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Роман Голощук
2008 рік на Львівщині – Рік замків
Голови Івано-Франківської та Тернопільської обласних рад підтримали ініціативу голови Львівської обласної ради Мирослава Сеника про проголошення 2008 року Роком замків.

P.S. Чи відчують щось замки від цих ініціатив?

Це запитання чи відповідь?:(

Роман Голощук - 15-12-2007 у 15:00

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Лєна Дадукевич
Це запитання чи відповідь?:(


Це прихований песимізм ;) Бо благі наміри наших можновладців у більшості випадків залишаються порожніми словами...
Нажаль :(

Лєна Дадукевич - 16-12-2007 у 12:18

На жаль, наші люди справді не поважають ні себе, ні інших, тому і проблеми :(

Онук Юрій - 16-12-2007 у 21:24

Прочитав це усе і пригадав прикру ситуацію. Декілька років під ряд відвідую Montenegro (з орігіналу Чорногорія), а саме Будву, Рафаіловічі,Котор та звісно острів св.Стефана, там тако ж не змогла держава довго контролювати бізнес процеси що до архітектурних ціностей і острів св.Стефана (довідка: єдиний в свому роді острів який пару років використовується як готель, тобто кожен будиночок окремий номер) час від часу кочував з рук в руки приватних осіб, доки паперами так не відмилися від держави, що продали зараз одному не бідному чоловіку з нашої неньки України і тепер туди уже не потрапиш ні на єкскурсію ні вготель для проживання ні як. То якщо це вдіяли з їх законами, рівнем демократії та вмінням берегти, то що буде у нас, я катигогрично проти власності Степанів та Іванів. Потрібно громадою збирати кошти, та громадою питати що зроблено та що потрачено! І не дивитися коли і хто з можновладців на це розкриє свою кишеню. Саме так Чехія і відбудувала те що має, хто був міг оцінити. Ці люди мають чим пишатися та що розповісти внукам. Ох понесло мене щось...

Юрій Сєров - 16-12-2007 у 22:01

Проблема в тому, що колективна власність майже те саме, що нічия. На власні очі бачив як відремонтували палац Бандінеллі. Ну не те щоб погано, але як придивитися: там щось недоробили, там схалтурили. А гроші вже пішли, і нового ремонту чекати тепер купу років.
Треба віддавати в концесії, строго прописувати правила майбутнього використання, контролювати. Створювати умови, щоб відреставровані пам'ятки ставали самоокупними (готелі, музеї, ресторани).
Або робити як Ющенко, запрошувати олігархів, показувати, вибивати гроші на ремонт.
А назагал, в тому безладі, який твориться в країні наші замки мають сумне майбутнє.

Цю проблему, як і більшість з тих що існує, можна було б вирішити, коли олігархи і інші багатії усвідомили, що вони повинні не лише збагачуватися, а й виконувати певну місію розвитку країни, збереження культури, etc. Ставати меценатами, словом.

Лєна Дадукевич - 18-12-2007 у 13:18

А на що їм це усвідомлювати? Вони себе і без цього не зле чують.

Юрій Сєров - 18-12-2007 у 13:27

Ну то закінчать як Кушнарьов, а так би хоч якась пам'ять лишилася.

Лєна Дадукевич - 18-12-2007 у 13:41

Та начхати їм на пам"ять. Вони при таких фінансових можливостях, що для них то все дурниця. Думаєте, Кушнарьов зараз себе руками в груди б"є і скавулить від того, що про нього в народі пам"ять погана?

Роман Голощук - 27-2-2008 у 15:06

Недавно відбулося урочисте підписання Декларації про наміри голів обласних рад Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Хмельницької областей оголосити 2008 рік Роком замків та палаців Західної України.
Про наміри, планові імпрези, запрограмовані акції та надії на те, що Євро-2012 надасть потужний імпульс усій цій діяльності читайте тут: http://www.day.kiev.ua/197235/

Роман Голощук - 5-4-2008 у 12:40

31 березня, у Львівській ОДА відбулося підписання Угоди про започаткування спільного українсько-австрійського проекту "Золота підкова Львівщини". Угодою передбачено провести заходи із забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини на території Львівської області, які формують так звану "Золоту підкову Львівщини". Для досягнення вказаної мети Сторони передбачають реалізувати їхні наміри згідно з умовами цієї Угоди до 2015 року, - повідомили у прес-службі ЛОДА.

У межах проекту заплановано охопити такі об'єкти культурної спадщини: пам'ятка архітектури XVII ст. - ансамбль фортеці у м. Бродах; пам'ятка архітектури XVIII ст. - будівля синагоги у м. Бродах; пам'ятка архітектури XVII - XVIII ст. - ландшафтно-архітектурний комплекс Підгорецького замку у с. Підгірці Бродівського району; пам'ятка архітектури XIV - XVII ст. - ансамбль Олеського замку у смт. Олесько Буського району; пам'ятка архітектури XVIII ст. - ансамбль монастиря капуцинів у смт. Олесько Буського району; пам'ятка архітектури XVII ст. - ансамбль замку у м. Жовкві; північно-східний квартал втраченої забудови пл. Вічевої у м. Жовкві; пам'ятка архітектури XVII ст. - ансамбль замку в м. Золочеві; пам'ятка архітектури XIV - XVIII ст. - ансамбль Поморянського замку у смт. Поморяни Золочівського району; пам'ятка архітектури XIV - XIX ст. - ансамбль Свіржського замку у с. Свірж Перемишлянського району; пам'ятка архітектури XIV - XVII ст. - замок в Старому Селі, с. Старе Село Пустомитівського району; пам'ятка архітектури XVI - XVII ст. - замок Гербуртів у м. Добромиль Старосамбірського району; пам'ятка археології, історії та культури - городище літописного міста Тустані, що у с. Урич Сколівського району.

Також заплановано, що Консорціум "Австрія" залучає кошти на суму 400 тис. євро, а Львівська облрада передбачає та виділяє з обласного бюджету кошти, необхідні для повноцінного функціонування комунального підприємства Львівської обласної ради "Реставрація та управління замками і палацами Львівщини" та здійснення ним протягом 2008 року запланованих робіт.

Т.в.о. голови ЛОДА Микола Кміть під час зустрічі повідомив, що проект щодо замків Львівщини знаходиться під особистим контролем Президента України Віктора Ющенка.

Джерело: http://daily.lviv.ua/?newsid=15801

Роман Голощук - 3-6-2008 у 17:01

80 українських замків планують передати в концесію

"За нашими підрахунками, в Україні є 200 замків. 100 з них потребують негайної реставрації. З цих ста замків, 20 потрібно залишити у власності держави, 80 - плануємо передати в концесію", - повідомив, 31 травня, під час прес-конференції з нагоди презентації Благодійного фонду "Підгорецький замок" радник віце-прем’єр-міністра України Орест Чебеняк.

"Коштів на відновлення замків у бюджеті немає. Ми маємо розробити концепцію з передачі замків в концесію, використовуватимемо європейський досвід. Незабаром ви отримаєте більш детальну інформацію щодо цього питання, зокрема, щодо списку пам’яток, які не можна буде передавати в концесію", - додав чиновник.

Стосовно передачі в концесію замків Львівщини і умов концесії, то він також наголосив, що про це буде відомо найближчим часом.


Довiдка

Кабінет міністрів України вніс до Переліку об'єктів права державної власності, які можуть надаватися в концесію, два замки та один палац на Львівщині. Про це йдеться у постанові Кабміну № 1338 від 21 листопада 2007 року.

До переліку об'єктів права державної власності, які можуть надаватися в концесію, внесено: замок (1484 рік) - пам'ятка архітектури с. Свірж Перемишлянського району, замок (XVI-XVII ст.) - пам'ятка архітектури національного значення, с. Старе Село Пустомитівського району, палац (XIX ст.) - пам'ятка архітектури національного значення, с. Тартаків Сокальського району.

Джерело: http://daily.lviv.ua/?newsid=16456

Роман Голощук - 11-7-2008 у 11:05

Австрійські інвестори починають в Львівській обл. масштабний проект по відновленню і реконструкції історичних визначних пам'яток. Проект направлений на розвиток туристичної інфраструктури регіону і охопить замки і палаци Львівської області. Про це повідомляє "Німецька хвиля". Австрійська компанія "Консорціум" представила проект, який включає реконструкцію п'ятнадцяти історичних об'єктів Львівської області. Для цього інвестори готові вкласти понад 120 млн євро, і створити унікальний туристичний маршрут по замках.

Якщо буде розуміння і підтримка уряду, а з обласною держадміністрацією вже підписана угода, то проект почнуть вже в кінці червня, говорять представники компанії. Втім, проект потребує законодавчого забезпечення, щоб дістати можливість узяти визначні пам'ятки в концесію, відзначають іноземні інвестори. Міністр регіонального розвитку і будівництва Василь Куйбіда вважає, що для порятунку замків їх слід таки віддавати в приватну власність, але диференційовано. "Диференційований підхід до кожного замку, і до кожної споруди в цьому замку. Привертаючи при цьому державні кошти, засоби різних міжнародних фондів, а там де виправдано - приватний капітал", - відзначив Куйбіда. Це пілотний проект, який відкриє майбутнє для замків всієї України, відмітив міністр. Адже з 200 замків і палаців, які є в Україні, половина потребує реставрації.

Джерело: http://arcua.org//?C=41&news=1042

Роман Голощук - 25-7-2008 у 12:09

Буськ увійде до маршруту ''Золота підкова Львівщини''

Понад 4 тис. знахідок відкопали археологи у райцентрі Буськ на Львівщині з 2000 року. Цього літа дослідники працюють на території колишнього маєтку графа Казимира Бадені. Керівники району хочуть відремонтувати аварійну споруду палацу, щоб відкрити в його приміщені музей і філію Львівської галереї мистецтв.

— Палац збудований 1810-го. Через 66 років його придбав польський граф Бадені, майбутній намісник Галичини, — розповідає 52-річний Петро Довгань з інституту археології Львівського університету ім. Франка. — Граф навіть не підозрював, що його маєток розташований на території стародавнього Бужська — саме так називали Буськ до ХVІ століття.

На розкопках працюють студенти зі Львова й Тернополя. Довгань приносить у коробці та розкладає на землі знайдені раритети.

— Маємо колекцію виробів із кості, — показує кілька оленячих рогів. — Тут є як готові інструменти, так і тільки підготовлена до обробки сировина. Очевидно, на цьому місці мешкав ремісник. А ще знайшли дев’ять скляних браслетів. Усі вироби датуємо ХІІІ століттям.

Одна з найцікавіших знахідок — маленька кістяна трубка.

— Це частина намиста або амулет носилася на мотузці, — пояснює археолог. — Вона б не була такою цікавою, якби не мала на собі двох вирізаних літер ”Н”. Вирізав ці букви не князь, не боярин, а ремісник. Тобто простолюдини у Бужську 800 років тому були письменними.

Перша згадка про Бужськ датується 1097 роком. Археологи кажуть, що місто існувало значно раніше.

Усі знахідки дослідники везуть до Львова. У Буську їх зберігати ніде — музею в райцентрі немає. Палац графа Бадені належить військовим, та вже п’ять років порожній. Районна влада хоче взяти будівлю у свою власність.

— Хочемо додати маєток до екскурсійного маршруту ”Золота підкова”, куди входять замки в Олеську, Підгірцях та Золочеві, — каже голова районної адміністрації Михайло Вовк, 53 роки. — Окрім місцевих знахідок, тут можна виставляти картини із фондів Львівської галереї мистецтв. Її директор Борис Возницький на це погодився. Частину приміщення можна було б використовувати як палац урочистих подій. Але роботи потрібно починати вже — будівля в аварійному стані. Ремонт обійдеться щонайменше у десять мільйонів гривень. Треба шукати інвесторів.

В одній із кімнат палацу зберігся старий паркет, викладений сімома кольорами. В іншій — ліплений герб графської родини. Керівники району сподіваються, що палац Бадені стане туристичним об’єктом до 2012 року.

Джерело: http://daily.lviv.ua/?newsid=17003

Юрій Сєров - 13-10-2008 у 10:26

Не зовсім про львівські замки, але цікавий факт:

Мукачівський замок віддали в оренду на 46 років за смішні гроші

Депутати Мукачівської міської ради ухвалили рішення віддати Мукачівський замок "Паланок" у довгострокову оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Високий замок", зареєстрованому в Мукачевому. Згаданому підприємству дісталися приміщення в замку загальною площею 2 300 м кв на період з 2010 до 2056 року. Вартість оренди за весь період - 10 млн грн (30 800 грн щомісяця).

Детальніше: http://www.zaxid.net/newsua/2008/10/13/102007/

Горват Корнелія - 13-10-2008 у 11:13

По місцевому телебаченню пройшла інформація буцімто створюються декілька готельний підприємств з метою покращення інфраструктури краю...Сама в шоці...

Андрій Пелещишин - 13-10-2008 у 14:33

Нда, сумно. Мукачівський замок - це національний скарб.
А ціна за аренду звичайно, просто "космічна" :mad:

Горват Корнелія - 13-10-2008 у 14:44

З десяток років тому, пам"ятаєте?, хотіла одна відома людина викупити це право. То може ТАК краще?

Павло Жежнич - 13-10-2008 у 22:51

А хіба там в окремих приміщеннях не було музею?

Онук Юрій - 14-10-2008 у 00:56

Маю бажання створити статті в яких прагну описати все те що ще не зройнували та збереглося до нашого часу в нашій ненці, є багато світлин так як свого часу багато проїхав з наплічником за спиною та бракує науково історичного факту, якщо хто може допомогти з цим питанням буду щиро вдячний. Підтримайте ініціативу! Обіцяю що все буде опубліковано онлайн і кожен хто забажає зможе доповнити та внести зміни.

Горват Корнелія - 14-10-2008 у 15:16

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Павло Жежнич
А хіба там в окремих приміщеннях не було музею?




Так, музей є, але організатори нововведення, видно, бачать такий собі комплекс всілякого...

Роман Голощук - 19-10-2008 у 10:43

23 жовтня в рамках Дев’ятої міжнародної виставки-ярмарку «ТурЕКСПО-2008» відбудеться прес-тур замками Львівщини, організований Управлінням культури та туризму ЛОДА, Благодійним фондом «Підгорецький замок» з метою популяризації замків Західної України, адже саме 2008 рік проголошено роком замків та палаців Західної України.

Вперше, учасникам туру буде надана унікальна можливість доступу до одного з найбільших у світі фондосховищ Львівської галереї мистецтв та ознайомлення з проведенням реставраційних робіт у Золочівському та Підгорецькому замках.

Прес-служба
Львівської міської ради 297-57-08, 297-58 -09
8 (067) 670-35-00
press@city-adm.lviv.ua

Джерело: http://www.lviv.ua/news/1776/page2.html

Ярема П. - 19-10-2008 у 11:53

Аякже, прес-тур. Тільки для журналістів і учасників конгресу. Подзвонив я туда, мене культурно відшили. Унікальної можливості я мати не буду.

Степанюк Василь - 19-10-2008 у 13:36

Я думаю, що тур замками Львівщини можна організувати і самостійно. Головне бажання!

Ярема П. - 19-10-2008 у 17:22

Можна, але не факт що тебе в фондосховище пустять.

Андрій Пелещишин - 30-1-2009 у 18:10

Ніби процес перетворення Паланок в готель зупинено
http://pravda.com.ua/news/2009/1/30/88817.htm

Юрій Сєров - 20-3-2009 у 14:00

Є на Львівщині палаци, в які туристи не їздять
http://www.zaxid.net/article/37107/

Скільки людина за життя зробила для Львова і громади... І як Львів та громада цінує пам'ять цієї людини. Якщо вірити коментам - могила занедбана повністю.

Горват Корнелія - 20-3-2009 у 21:57

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Ніби процес перетворення Паланок в готель зупинено
http://pravda.com.ua/news/2009/1/30/88817.htm





Може й так...Але на моїй пам"яті такі процеси були вже не раз...

Андрій Пелещишин - 15-4-2009 у 16:58

Цитата:
Верховна Рада ухвалила проект постанови про заходи щодо збереження пам'ятки культурної спадщини замку "Паланок" в Мукачеве.
....
Метою постанови є впорядкування правового поля щодо замку "Паланок" та надання йому статусу державного історико-архітектурного заповідника у відповідності з законом "Про охорону культурної спадщини".

http://pravda.com.ua/news/2009/4/15/93309.htm

Роман Голощук - 19-5-2009 у 13:49

Топ-10 найзагадковіших, казкових, легендарних, автентичні замки України (на думку Ірини Пустиннікової, редактора Інтернет-ресурсу "Замки та храми України") розміщено тут: http://life.pravda.com.ua/wonderful/4a127bb32c273/

Роман Голощук - 4-2-2010 у 09:17

Львівщина передала у концесію палац 19 ст. у Тартакові
Згідно з укладеною угодою, термін концесії становить 49 років. Концесіонер – ФОП "Новосад" (Волинська область, займається реконструкцією пам’яток архітектури).

Концесіонер зобов’язується вивести палац з аварійного стану, відновити його (в тому числі відновити водовідведення) та ввести в експлуатацію. Після виконання згаданих вимог палац функціонуватиме як туристично-відпочинковий комплекс.

Сума коштів, які інвестор вкладатиме у реконструкцію палацу, наразі не розголошується.

Джерело: http://www.zaxid.net/newsua/2010/2/3/164636/

P.S. Цікаво буде подивитись на результати роботи концесіонера.

Роман Голощук - 16-5-2010 у 09:31

18 травня у Підгорецькому замку відбудеться презентація виставки архівних фотографій, поліграфічних копій та інших матеріалів із замкової колекції «Підгорецький замок – феномен світової культури». У цей день в замку відбудуться бої лицарів.

Про це повідомила 14 травня голова наглядової ради фонду «Підгорецький замок» Оксана Козинкевич під час прес-конференції у Львові.

"Цей рік є роком ювілеїв: цього року минає 370 років, відколи побудовано Підгорецький замок та 370 років від дня народження Юрія Кульчицького, 250 років тому у Підгірцях відкрито перший у Східній Європі музей, 120 років тому побудовано палац Потоцьких у Львові", - повідомила О.Козинкевич.

"Замок у Підгірцях є поєднанням концепції оборонної споруди того часу з провідними архітектурними ідеями епохи Відродження, і справді є унікальною пам’яткою у світовому масштабі", - розповів заввідділом дослідження пам’яток Західного регіону Інституту пам’яткоохоронних досліджень Микола Гайда.

Замок був збудований у 1635-1640 рр. Першими власниками замку була родина Конєцпольських. У 1760 році Вацлав Жевуський відкрив двері замку для всіх бажаючих, створивши таким чином перший у Східній Європі музей. Там можна було оглянути меблі, карети, зброю, порцеляну, живопис – все, що ми бачимо у музеях сьогодні. Інвентаризація музейних експонатів показувала 900 пунктів.

Зараз пам’ятка перебуває на реставрації. Метою виставки є промоція замку як туристичної перлини західного регіону, а також збір історичних матеріалів, які дозволять виробити концепцію відновлення пам’ятки. На експозиції, зокрема, будуть представлені унікальні фотографії, на яких зафіксовано вхід німецьких офіцерів Вермахту у замок, вхід радянських солдатів, а також світлини з інтер’єрами палацу, колишнім виглядом замкового парку.

За словами Оксани Козиневич, зараз ведуться роботи щодо повернення вивезених із замку пам’яток: "Після Другої світової війни із замку вивезено багато експонатів. Замок свого часу зайняли австрійці – вони зайшли і вийшли, нічого не взявши. Під час другої світовій до замку увійшли німці – теж нічого. Натомість російська армія розграбували замок. Частину експонатів останній власник замку – князь Сангушко – встиг вивезти до Сан-Пауло (Бразилія)".

Фонд працює над поверненням до замку експонатів з Росії: "Ми ведемо переговори з губернатором Санкт-Петербурга Валентиною Матвієнко. Цар Петро Перший відкрив для себе Європу саме із Підгірців. Побувавши тут, він створює Петергоф. Тоді ж він привіз із Підгірців дві скульптури – короля Яна ІІІ Собєського та його дружини Марисєньки, які відкрили колекцію скульптур Літнього Саду. Матвієнко обіцяла, що зробить все можливе, аби ми отримали копії скульптур, вивезених з Підгірців до Санкт-Петербурга", - повідомила Оксана Козинкевич. ВОна також доодала, що Історичний музей Львова передав кілька полотен Шимона Чеховича, які колись належали до збірки Підгорецького замку.

Виставка фотографій триватиме з 18 травня до грудня 2010 року. За цей час експозицію буде представлено також у Національному заповіднику "Софія Київська", після цього – в Українському інституті в Америці (Ньо-Йорк, США) і завершиться проект в Палацовому комплексі в м. Ланьцут (Польща).

Джерело: http://www.zaxid.net/newsua/2010/5/15/172538/

Юрій Сєров - 9-6-2010 у 22:00

Мисливський палац графів Шенборнів - тепер санаторій "Карпати"


Зліплений з 3 шматочків, тому такі ефекти.

Hanor Narasson - 18-6-2010 у 20:23

Це ранній ранок, що нікого немає?

Юрій Сєров - 19-6-2010 у 11:39

Та ні, вже по десятій. Основна маса людей слухала жаб над болітцем.

Hanor Narasson - 19-6-2010 у 19:23

Попхався я сьогодні у Вишню Беньову біля Рудок (хоча саме село в Городоцькому, а не Самбірському районі)
Оскільки, як обіцяв ЗІК

Цитата:

19 червня 2010 р., в річницю з дня народження Олександра Фредра, в його родовому палаці відбудеться презентація меморіальної кімнати О.Фредра та його онука, митрополита Андрея Шептицького. Обіцяють театралізовану виставу. Проект реалізований в рамках промоції Львівщини. Роботи з облаштування меморіальної кімнати здійснюються за спонсорські та доброчинні кошти.


Я, звичайно, не міг навіть припустити, шо дійство буде по обіді.
Напевне, так само, як тяжко припустити, що пурєдний ґазда отак зраня в суботу кине дім-город-худобу і попреця на якусь презентацію.:lol: Тому сам палацик і кімнату оглянув, але на презентації і на хвуршеті не був. Хоча міг би, бо чомусь всі мене там сприймали за іноземця, незважаючи на те, що розмовляв українською.:rolleyes: Палацик більш-менш підновили. Сама кімната, то поки що obraz nędzy i rozpaczy.:(
Хоча в парку покосили хабаз, поставили нову альтанку і натикали табличок під деревами на кшталь "Каштан мясоколірний". Бачив там цікавий "камінь" над ставом - розгледів на ньому зображення лелеки, але на жаль не вдалося підійти - дуже мокро після грози.
Раджу поїхати подивитися. Тим більше, що зі Львова є маршрутка Львів-Городок чз Вишню, яка підвозить під сам палац.

Роман Голощук - 16-7-2010 у 10:25

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, крім палацу у Тартакові, ще два замки на Львівщині можуть бути передані у концесію: у Старому Селі та Свіржі. Оголошення про передачу замку у Старому Селі буде опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» протягом наступних півтора тижня, а трохи згодом – про передачу замку у концесію у Свіржі. Про це 15 липня під час виїзної робочої поїздки основними історико-архітектурними пам’ятками Львівщини голови Львівської ОДА Василя Горбаля та його заступника Василя Губицького повідомив заступник начальника управління культурної спадщини Львівської ОДА Андрій Левик.

За його словами, рішення про передачу замків у концесію та створення історико-архітектурного заповідника «Галицька корона» – це правильний шлях, який дозволить залучити додаткові кошти інвесторів у відбудову львівських замків. Він додав, що пакет документів на створення заповідника уже надісланий у Кабінет Міністрів України.

Левик повідомив, що замок у Старому Селі займає територію 2 га. Зараз замок відновлюють силами мешканців та підприємців. Місцеві жителі кажуть, що ще п’ять років тому замок був у дуже занедбаному стані і «навіть пройти по ньому не можна було». Проте зараз тут відбуваються різні місцеві святкування, а також рок-концерти. Байкери приїжджають сюди, й у стінах замку звучить рок-музика. У вихідні у замок приїздить 50 туристів на день. Він наразі не охороняється.

Андрій Левик додав, що цей замок доцільно давати у концесію, адже тут потрібно провести консервацію стін, зробити їх укріплення, що потребує значного фінансування. У замку є й небезпечні елементи, які потребують негайної реставрації.

«За тиждень-півтора в «Урядовому кур’єрі» буде подане оголошення про передачу замку у концесію. Підготовлена уся необхідна документація, незалежними експертами зроблена оцінка вартості пам’ятки. Замок передається у концесію на 49 років», – повідомив Левик. З його слів, інвестор до того часу, поки не відновить замок, не сплачуватиме державі жодних податків, а надалі буде сплачувати кошти у відповідності до вартості об’єкта.

«Замок є ліквідним, і тому концесіонер на нього знайдеться», – запевнив Левик. Він додав, що трохи згодом буде оголошений конкурс і про передачу у концесію замку в Свіржі.

Голова Львівської ОДА під час оглядин замку запитав місцевих мешканців, що вони думають про байкерів, які, за їх же словами, часто приїжджають у замок. На подив усіх присутніх, місцеві мешканці дуже позитивно про них відгукуються: кажуть, що ті навіть самі прибирають за собою.

Джерело: http://www.zik.com.ua/ua/news/2010/07/16/237334

Роман Голощук - 10-9-2010 у 09:33

В замку Старого Села буде культурно-відпочинковий центр

9 вересня відбулося перше засідання конкурсної комісії щодо передачі в концесію пам’ятки архітектури та містобудування XVII ст. національного значення замку в Старому Селі Пустомитівського району.

Як розповів заступник голови облдержадміністрації Володимир Губицький, який очолює цю комісію, заявку на участь в конкурсі подав лише один потенційний концесіонер.

«Згідно з чинним законодавством, якщо документи на конкурс подає лише один претендент, комісія приймає на розгляд його заявку, – розповів заступник керівника області. – У разі позитивного висновку, члени комісії узгоджують умови угоди, після чого відбувається підписання цього документу»

Члени комісії розглянули пропозицію потенційного концесіонера. «Заявник пропонує створити на території замку у Старому Селі культурно-відпочинковий центр, який має стати місцем проведення етнофестивалів із творчими майстернями народних ремесел, – розповів Володимир Губицький. – Претендент зобов’язується вивести замок з аварійного стану, законсервувати стіни та відновити вежі. А після виконання невідкладних заходів – планує відбудувати внутрішній палацовий корпус».

За словами заступника голови ОДА, враховуючи відсутність фінансування заходів з охорони та збереження пам’яток культурної спадщини, облдержадміністрація вважає необхідним впровадження нових механізмів залучення фінансових ресурсів, одним з яких є механізм концесій. «Механізм концесії має ряд переваг. Зокрема, за державою зберігається контроль за об’єктом та вплив на загальну стратегію розвитку, – зазначив Володимир Губицький. – У свою чергу концесіонер має можливість отримати державне майно на термін від 10 до 50 років. Крім цього, інвестор може провадити на цьому об’єкті певні види підприємницької діяльності».

Джерело: http://www.zik.com.ua/ua/news/2010/09/09/244257

Катерина Слобода - 21-3-2011 у 21:26

Палац архієпископів датований початком XVII

Hanor Narasson - 22-3-2011 у 07:21

Варто було б написати, де це...

Катерина Слобода - 22-3-2011 у 09:29

Цитата: Початково розміщене учасником Hanor Narasson  
Варто було б написати, де це...

то продовження минулорічної серії фотографій, яку з коментарями і описом можна побачити тут

Hanor Narasson - 22-3-2011 у 17:00

Та я якраз знаю...:lol: Я настільки старий, що одного разу впізнав місце у Львові по фрагменту флюгера на флагштоку...:cool:

Катерина Слобода - 22-3-2011 у 18:08

Цитата: Початково розміщене учасником Hanor Narasson  
Та я якраз знаю...:lol:

тепер всі будуть знати :)

Hanor Narasson - 27-3-2012 у 21:06

Згоріла оригінальна барокова баня на костелі монастиря бернардинів у Жвирці біля Сокалю... В тому монастирі була колонія для "довічних". Ясно, що відновлювати не будуть... :(

Юрій Сєров - 27-3-2012 у 21:55

Написав вже про це в іншій гілці.
Давно вже могли б перенести ту виправну колонію в інше місце. Тепер перенесуть, але на реконструкцію потрібні шалені кошти, а давні фрески і розписи звісно знищені... :(
Колись колега по школі, старший на декілька років, який навчався на мистецтвознавця писав диплом по тих фресках, щось там знимкував. Хоча тоді ще здається цифрового фото не було...
Може ще в когось якісь згадки залишилися...

Вкотре переконуюся, що "кляті совіти" не зробили стільки шкоди для нашої історії і культури як ми самі зробили за часи розгулу демократії...

Юрій Сєров - 27-3-2012 у 22:12

Пошукав у своєму фотоархіві. Ось так він виглядав у січні 2009.




sokal_monastyr_2009_01.jpg - 79kB

Юрій Сєров - 27-3-2012 у 22:17

Ось так він виглядає сьогодні... :(

Мені соромно від однієї думки, що про нас можуть думати поляки, які залишили стільки красивої архітектури, а ми то плюндруємо...

sokal_monastyr_2012_03.jpg - 116kB

Олексій Пінін - 29-3-2012 у 12:05

Цитата: Початково розміщене учасником Роман Голощук  
Топ-10 найзагадковіших, казкових, легендарних, автентичні замки України http://life.pravda.com.ua/wonderful/4a127bb32c273/

Як до мене, то забули ще й про Золочів.
Він дуже відрізняється від інших, хоча б елементами китайської культури. Та й історія в нього трагічна і загадкова - НКВД використовувало його для своїх жахливих цілей. Потім німецьке гестапо. Але Золочів вистояв і зараз доволі відреставрований. Трошки про нього http://easyflat.info/club/2011/11/18/zolochevsky_zamok_/ та тут http://zolochiv.net/istoriya-zamku/