Форум Рідного Міста

Загрози для SCADA (АСУ ТП) систем

Андрій Пелещишин - 10-5-2013 у 12:33

Матеріал про вразливість систем керування виробничими і технологічними процесами (у нас такі системи відомі з минулих часів як АСУ ТП, англійською використовується термін SCADA)
http://www.securitylab.ru/news/440171.php
ну і першоджерело
http://www.heise.de/newsticker/meldung/Kritische-Schwachstelle-in-h...

Сучасні АСУ ТП системи мають інтрфейси та можливість керування через інтернет. Проте, видно саме питання захисту від класичних взламів там належним чином не вирішене.
Особливість цих систем - вразливість спричиняє не проблеми для однієї людини, а для усього великого виробництва. Наприклад, переналаштування давачів якихось реакторів може призвести до вибуху на сучасному хімічному заводі.

Рост - 10-5-2013 у 13:23

А який нерозумний під'єднує АСУ до інтернет?

Андрій Пелещишин - 10-5-2013 у 15:02

Та люблять таке тепер робити...
Більшість теперішніх інтерфейсіів - це Веб-інтерфейси. А з налаштуванням файрволів морочитися ліньки.... Особливо, якщо хочеться щось через IPad контролювати чи мати доступ. От і зявляється воно усе в інтернеті.

Я сам знаю системи (правда не SCADA, але в певному сенсі не далеко втікли від них) які спочатку задумувалися як строго інтранет-системи, а через рік-два стали доступні і через інтернет.

Зі SCADA ще такий прикол, що і фірма-розробник і впроваджувач також люблять вимагати доступу до працюючої системи (притому з високими повноваженнями), що також не підвищує рівень безпеки.

Тарас Гулка - 10-5-2013 у 20:58

Насправді проблема дуже гостра. Недавно була стаття з цього приводу на Хабрі, де описувалась пошукова машина, яка шукає пристрої підключені до інтернету. І, як виявилось, більшість мають системи управління абсолютно не захищені і цілко відкриті в інтернеті.

Власне саме джерело http://habrahabr.ru/post/178501/

І кілька цитат:

"Пользователи Shodan нашли системы управления аквапарка, газовой станцией, охладителя вина в отеле и крематория. Специалисты по кибербезопасности с помощью Shodan даже обнаружили командно-контрольные системы ядерных электростанций и ускорителя атомных частиц."

"В одном городе к Интернету была подключена целая система управления дорожно-транспортной сетью, и всего одной командой ее можно было перевести в «тестовый режим». А во Франции он нашел систему управления гидроэлектростанцией с двумя турбинами, каждая из которых генерирует по 3 мегаватт."

Андрій Пелещишин - 11-5-2013 у 20:30

Напевно проблема має два джерела:
1. Невисока пріоритетність задач саме захисту інтерфейсів від зловмисників (традиційно увага зосереджена на задачах підвищення надійності і захисту від нештатних технологічних ситуацій)
2. Гонитва за зручністю, яка породжує ситуцію, яка так дивує Роста. Керівникам хочеться бачити стан процесів не тільки з захищеного файрволом робочого місця, але ї з Айпаду в публічній мережі, і дома з ноутбуку, а може і з смартфона. Це призводить до адаптації користувацьких інтерфейсів під Веб, та відкривання доступу до них з Інтернету.

Я би ще додав заморочки щодо інтеграції SCADA в системи управління підприємством і маркетингом (ERP-системи), або взагалі в системи B2B, але думаю, що тут не стільки виникає джерело загроз від зловмисників, скільки загроз глюків, збоїв, непередбаченої поведінки систем.