Форум Рідного Міста
Ви не ввійшли [Ввійти - Зареєструватися]
Вниз

Версія для друку  
Автор: Тема: Творці і трунарі українського хокею
Юрій Сєров
Модератор
********

Фотографія користувача


Повідомлень: 10460
Зареєстрований: 19-6-2002
Місто: Львів, Україна
Нема на форумі

Настрій: оптимістичний

sad.gif написано 15-1-2003 у 23:22
Творці і трунарі українського хокею


Творці і трунарі українського хокею

Андрій Сек, champion.com.ua, 15.01.2003, 17:38 (оновлено о 18:22)
Маленька смерть спіткала український спорт. На другому році свого існування пірнув у вічність хокейний часопис "Овертайм". Пірнув, як часто сьогодні буває, через скрутну фінінсову ситуацію. Прикро, але це тенденція. Півроку тому через "невигідність" практично спочили в Бозі хокейні клуби "Беркут" (Київ) ті "Донбас" (Донецьк). Офіційно це називається – річна відпустка, але насправді це звичайнісінький намір розтягнути процес смерті у часі.
І ось дійшла черга "Овертайму". На сьогодні відомо, що передплата на 2003 не проводиться. Угода з Федерацією хокею (а хто ще мусить дбати про свій рупор?) не укладалася.
Все це дивно. Дивно, оскільки кияни пам’ятають ажіотаж місячної давнини навколо "Євро челенж кап", який з надзвичайним фурором пройшов у столиці. Можливо, це не було видно по телебаченню, але тим не менше це було – Палац спорту фактично вперше за останні десять років стряхнув з себе дешевий шоу-бізнесовий та дорогий виставковий пил-імлу і люди побачили його величність ХОКЕЙ – ГРУ справжніх чоловіків. І певно що бодай хтось із маленьких глядачів, які вперше бачили це дійство "в живу" про себе відзначив, що справжній чоловік не той хто їздить на мерсі й має фірму чи десяток, а той, хто ось так хвацько й стрімголово може літати на льоду, штовхаючись, падаючи, встаючи й знову кидаючись у вир боротьби (і так доти аж поки Богданов чи Сеуканд не змінить трійку чи п’ятірку :-).
Вони побачили ту гру, яка п’ятнадцять років тому, щотижня збирала повний Палац спорту. Місяць тому ситуація навіть, так би мовити, піліпшилася. На останній матч (провальний, щоправда, для нашої збірної) Україна – Білорусь прийшла надзвичайно велика кількість людей, тисячі півтори з яких так і лишилися під стінами Палацу спорту – не вистачило місць. І вони чомусь стояли там з прапорами, транспарантами. Що це було? Відгомін славних перемог "Сокола" в союзному чемпіонаті? Чи це був сон? Ні. Це було свято, ні не минулого, - майбутнього! Це була (є) та реальність, яка повинна цінуватися різного роду босами й керманичами – хокею, спорту, держави.
Дійсно, хокей в нинішній Україні – не футбол, "бабло" на ньому не накосиш, пільги під нього не випросиш. Хоча, це все, дійсно, умовно, можна і косити, і просити. Потрібно лише дбати не про власні кишені, а про… дітей. Хокей – це ще одна альтернатива розвитку маленької людини, яка житиме тут опісля нас, це гарантія того, що вона "при справі", а не на вулиці, де нею оволодівають хижі думки-паразити… Не від хокею вони відвертаються, від дітей. Золото й блиск Олімпіад – то є похідне твого ставлення до маленького громадянина, якого потрібно плекати й виховувати в ньому ПЕРЕМОЖЦЯ – переможця тієї ж Олімпіади, вуличного чемпіонату чи якоїсь життєвої ситуації.
Можна махнути рукою й сказати – хокей не для України. То є неправда. Клімат не той? Ні. Лід окутав душі багатьох дорослих - "людей з телевізору". Зараз ніхто не будує не тільки хокейних коробок під відкритим небом, а й футбольних полів, баскетбольних майданчиків, тенісних кортів, басейнів. Поодинокі випадки погоди не роблять. Причина - у ставленні наших керманичів до дітей та підлітків, до суспільства та його потреб.
А що таке власне ковзанярська справа для України? Ми маємо доволі гарні майже столітні (!) традиції. Перша хокейна гра на території нашої країни відбулася в Харкові у 1912 році. Дещо пізніше, в 1920-30-х роках хокей пустив міцні паростки на Галичині і Буковині. Львівські та Чернівецькі команди вигравали відповідно польські і румунські чемпіонати. Відомо, що затятим ковзанярем в роки своєї юності був майбутній командувач Української повстанчої армії Роман Шухевич.
Радянський Союз натомість довгий час гальмував розвиток хокею у підвладних республіках – вважалося, що це надто буржуазна гра. Лишень опісля Другої світової війни відбулися зрушення у ставленні до хокею. Україна певний час була на задвірках всерадянського хокейного руху, але незабаром "хокейний бум" охопив і наші терени – у великих містах почали будуватися льодові арени, у менших –"коробки". Взимку дітлахи тільки те й робили, що ганяли у так званий вуличний хокей – хокей без ковзанів. Так було тридцять-двадцять-п’ятнацять років тому. А як ми тішилися перемогам "Соколу" на міжрадянській арені. В кожному місті та селищі знали про "Сокіл" й пишалися ним. Це було – ЯВИЩЕ!
Здавалося, що мине кілька років і гегемонія ЦСКА, куди стягувалася вся еліта з союзних теренів, буде порушена. Щось подібне відбувалося на футбольних полях СРСР у 1950-60 роки, коли Київ розірвав монополію на чемпіонські титули московських команд.
Аж раптом все це почало занепадати. Не вистачило буквально 6-8 років. Київська, Харківська, Северодонецька самобутні, цікаві хокейні школи нині ледь жевріють…
Звичайно минулого не вернеш. Цього власне ніхто й не вимагає й не прагне.
Ви думаєте в Україні розвивається футбол, баскетбол?.. Хтось будує басейни, корти?.. Суркісіада та ахметизація – то не є спорт. То є змагання, але не спортивне. Шановне панство дійсно любить футбол й треба їм віддати належне, що вони кудись-то й рухають ці процеси. Але їхня любов то - холодний блиск очей, там так бракує теплих, щирих вогників, без яких спорт в принципі неможливий… За однією легендою, до Суркіса підходили "хокеїсти" й казали, мовляв, візміть нас під свою менеджерську опіку. Відповідь була геніально проста і щира – не лежить душа.
Натомість хокей має достатньо впливових весільних генералів, у яких так само "не лежить душа", але вони тим не менше намагаються співати на цьому весіллі.
Президент Федерації хокею України – Олександр Омельченко. Президент Федерації хокею міста Києва (є й така структура) – нардеп Юрій Кармазін (принаймні він був ним до недавнього часу). "Беркут" – це депутати Акопян та Горбаль. (Втім, їх-то якраз і можна зрозуміти. Створивши "Беркут" ці банкіри поставили собі за мету грати і вигравати. І команда вигравила. А коли вона здобула всі можливі титули тут на внутрішньому хокейному "ринку", то виявилося, що всі вершини подолані й просто зник спортивний інтерес.) За донецький "Донбас" говорили, що за ним стоїть хтось з оточення Рината Ахметова (чи-то родич, чи то діловий парнер). Однак ми цього стверджувати не будемо. Чутки вони є чутки.
Отже що ми бачимо? Цілий "букет". Нафтогазовики, донецька група, Київ. Здається все мало б цвісти й пахнути, натомість ми бачимо зворотнє.
Як досткукатися до всіх цих сердець й переконати їх, що не все вимірюється прибутками. Мені б на місці Олександра Омельченка було б соромно від само того факту, що на моїх очах гине цілий вид спорту. Не маєш коштів? Попроси у сина. Той крутиться у фракції Ющенка й, певно, може якось зарадити. У нього також не лежить душа? Можна піти до Кучми. Ми всі знаємо, як вибиваються пільги чи кошти на якість проекти з-під головного крісла на Банковій (спасибі Мельниченкові). Потрібно лише бажання достукатися до тієї голови і небайдужість й ставлені, ні, не до власних дітей, а до тих, які собою в майбутньому являтимуть певну історичну спільноту – український народ. Й через деякий час усе стане на свої рейки – бізнесмени від хокею зароблятимуть гроші, вболівальники отримуватимуть інфаркти від незабитих голів, діти – синці й в майбутньому – титули.
Весільні генерали – то є біч вітчизнаного спорту. Треба було бачити всю ту зграю начальства-туристів, що завбачно очоливши ту чи іншу спортивну федерацію, висадилася в Сіднеї в переддень Олімпіади-2000. Клоуни в краватках й при піджаках! Їм країну піднімати з руїн, не доїдати, не досипати, забувши про вихідні й відпустки, а вони – "члены Политбюро на выездном собрании в колхозе "Красный кенгуру." У фантастичній літературі якось зустрів термін – клонінги. Воно зрозуміло – клоновані люди. У них різняться обличчя, а от думки, дії, інтереси – подібні. Одним словом – гени, ті самі гени, над якими Бог знає скільки років тому познущався Булгаков в "Собачому серці".
Ось такі от роздуми на тлі однієї маленької спортивної української смерті. Вони (роздуми) не є новими, можливо, трохи різкуваті, але вони є. Є як мінімум маленькою часткою ЮА-нету. Вірогідність того, що щось може змінитися надзвичайно мала. Цей мур неможливо пробити друкованим словом. Хоча, звичайно, сподіваймося, то є тільки кома (не мовний інструмент, а стан оцепеніння перед смертю) й знайдеться той дивак "з душею", що поверне пацієнту життя.
Є віддані хокею люди в Україні. Їх достатньо багато і є вони в кожному місті. І є, даруйте, сировина для хокею – діти, яким так не затишно серед тих дорослих апетитів.
Власне це все є передмова до одного, на мій погляд, надзвичайно цікавого матеріалу про український хокей і не тільки. Він – російською мовою, оскільки планувався саме для російськомовного "Овертайму", який є (був) таким, тому що росповсюджується (розповсюджувався) в країнах Східноєвропейської-хокейної ліги (Україна, Латвія, Білорусь, Росія).
…Є що згадати, є що розповісти. Що будемо розповідати ми своїм нащадкам?
В цій розповіді особливою тональністю вражає вислів "Ми хотіли творити історію українського хокею!". Знаєте, що впадає в око? Одні (читай їхні прізвища нижче) "хотіли творити", а інші (читай їхні прізвища вище) – в труні все це бачили. А може, знаєте, авторською волею, чи-то пак рукою, чи клавішею Delete повикидати прізвища антигероїв -нехай стираються помалу з пам’яті? Аж ні, творці і трунарі виконують одну функцію – створюють. Перші – життя після себе. Другі – порожнечу. Кожен – на тому місці, яке він обирає.




Nauka-Online.Org - Українська Наукова Інтернет-Спільнота
Рідний край - Колекція знимків України
Переглянути профіль користувача Зайти на домашню сторінку користувача Переглянути всі повідомлення цього користувача

  Догори

Статичне дзеркало форуму

Львів
Pоwered by XМB
Developed by Avеnture Media & The XМB Group © 2002-2006



Інші проекти:
Наука-Онлайн - Об'єднання українських науковців
Львів - Фотоблог міста
ІБАС. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа - Сучасна освітня спеціальність
School review 463
Реклама: