Форум Рідного Міста

Чи вважаєте Ви, що російськомовні зазнають утисків?

Ярема П. - 8-10-2005 у 15:54

Піднімалися теми про білінгвізм українського суспільства, про державну мову, мову офіційну, статус обох мов, втручання Росії і т.д. Моє опитування: Чи вважаєте Ви, що російськомовні зазнають утисків? Опитування не обіймає всіх питань, так що висловлюйтеся після нього теж.

Ігор Мартинів - 8-10-2005 у 17:06

абсолютно некоректно складене опитування

Tempika - 8-10-2005 у 17:07

...якщо людина суб*єктивно відчуває якісь утиски, то вона вочевидь їх
зазнає... моя мама відчуває... та й я теж якось боюся розмовляти російською,
наприклад, на базарі... :-((

Ігор Мартинів - 8-10-2005 у 17:16

Цитата:
...якщо людина суб*єктивно відчуває якісь утиски, то вона вочевидь їх зазнає...

Не обов"язково. Це може бути всього лише якась психічна аномалія... наприклад паранойя.

Цитата:
я теж якось боюся розмовляти російською,
наприклад, на базарі... :-((

І правильно! Я і всі мої друзі спеціально ходимо на базар із бейсбольними бітами в пошуках російськомовних дизайнерів :)

Темпіко, не смішіть людей

Tempika - 8-10-2005 у 17:40

...а біти при чому? :-)) ви просто скажіть тим бабцям, які вийшли з села, не
обважувати.

Ігор Мартинів - 8-10-2005 у 17:49

:))) ну це ще смішніше ніж про біти :) Пофіг тій бабці, якою мовою говорить клієнт, її задача на клієнті заробити бобільше грошви, а отже однаковий ризик бути обваженим є у кожного відвідувача базару. Особисто я ніколи не використовую на базарі російську мову, але страждаю від тих бабульок регулярно :)

Ярема П. - 8-10-2005 у 17:50

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ігор Мартинів
абсолютно некоректно складене опитування


В чому саме?

Tempika - 8-10-2005 у 17:53

...до мене приїздили знайомі з росії недавно, української вони не знають...
то ледве в кожному магазині до них принципово говорили українською,
навіть після того, як вони просили говорити російською, бо ніц не
розуміють... а це як назвати? :-))

Ярема П. - 8-10-2005 у 17:56

Державна мова - українська, при чому тут базар? У Конституції України, прийнятій Верх. Радою 28 червня 1996, зафіксовано: "Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України... Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом".

Отже, в чому справа? Що не так? Де не все грає?

Ярема П. - 8-10-2005 у 17:58

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Tempika
...до мене приїздили знайомі з росії недавно, української вони не знають...
то ледве в кожному магазині до них принципово говорили українською,
навіть після того, як вони просили говорити російською, бо ніц не
розуміють... а це як назвати? :-))


За більше ніж півстоліття русифікації-звичайною ненавистю, яка цілком зрозуміла

Ярема П. - 8-10-2005 у 18:04

А ось що пишуть самі росіяни про двомов'я:

"Положительно показателен языковой урок Франции. Иностранные языки (в первую очередь, английский) здесь очень дозированы. Сразу угадывается и экономический, и политический расчёт. Жёстко отслеживается употребление в официальной письменной речи иностранных заимствований, ограничено число передач и фильмов иностранного производства на ТВ, — стало быть, шире открыта дорога своему искусству и деньги французов пополняют казну Франции. Браво! Всё очень цивилизованно и демократично!"

Це уривок статті з Литературной Газети http://www.litrossia.ru/archive/71/law/1668.html

Раджу прочитати повністю.

Галина Лев - 8-10-2005 у 19:59

Утиски російськомовних в Україні - це міфи! Я чую її щоденно. Жодного разу при мені ніхто не чіплявся до російськомовної людини навіть у Львові, а про інші міста можна вже й не згадувати. Дуже багато львів'ян спілкуються російською, особливо різні національності між собою чи сусіди на багатонаціональних вулицях. Для прикладу на усіх вуличках довкола площі ринок, де багато вірменів, греків, поляків та інших меншин, десятиліттями проживаючих у Львові, чомусь навіть етнічні українці розмовляють російською. Немає цієї проблеми і в інших великих містах на південь від Львова. Купа людей в Дрогобичі, Самборі, Трускавці(особливо) користуються вперто лише російською і ніхто їх не утискає. Навіть у споконвічно балакаючих українською мовою гірських селах є люди, котрі, скажімо, були скеровані на роботу ще в радянські часи і не бажають ніяк вивчити українську, то й там їх ніхто не чіпає. Кажу це не з ґазети чи радійо, сама маю повно таких знайомих по всій області.
Тому я можу зі спокійним сумлінням заявити: дискримінація, як і маленькі утиски російськогомовного населення в Україні, - це така ж правда, як і українська школа в кожному російському бодай великому місті, хоча нас там не менше, ніж їх тут.

На противагу цій темі завше мені в голові виникають моменти, коли я розтуляла рота в Києві чи Донецькій області. Слів не було, але погляди і гримаси, з якими ті "інтеліґентні" російськомовні продавці чи провідники мене обслуговували, принижують. Особливо цікавий трафуночок вйшов там же ж, на сході, в одній державній установі. Стоїмо в кабінеті трохи начальника, бо має нам з колегою дати якийсь папір. Дзвонить мені співробітниця зі Львова, беру я трубочку і починаю розмовляти своєю звичною мовою. До того я мовчала, тому все було гаразд. От начальниця послухала мене і так зовсім щиро каже: "Откуда же это у нас такая ушечка?" .
- "Я???" (встигаю мовити)
- "Ну я же это похорошему. У нас здесь есть некоторые, тоже разговаривают, но как то не так совсем".
Мені нічого не залишалося, як пожаліти ту пані і довести до її відома, що вони там такі ж и, а не що інше. Що себе треба поважати, а українську де ще повчить, як не біля мене.
Вийшли з тієї установи, і мій супутник каже: "А что у вас это унизительное слово? У нас это по хорошему говорят".
І тут вже зовсім стало їх шкода, бо ж люди просто втратили свою національну приналежність і гідність. Як можна так себе принижувати? Вони ж такі самі українці! Але що ж... Нічого їх там не цікавить, окрім роботи і заробітку, якогось там відпочинку і невеличкої гулянки. Там переконані, мабуть, що більш престижно "коверкать" російську, не перестаючи вживати всюди звук [г] замість [ґ], що їм, а не мені швидше надає відтінку отого "по-хорошему" застосованого слова-образи, котрим ще за царів любили нарікати. Може найближчим часом почнуть і "kabanje" з любов'ю застосовувати з поваги й відданості іншому сусіду?

vovka - 8-10-2005 у 22:51

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Tempika
...до мене приїздили знайомі з росії недавно, української вони не знають...
то ледве в кожному магазині до них принципово говорили українською,
навіть після того, як вони просили говорити російською, бо ніц не
розуміють... а це як назвати? :-))

Ха-ха-ха.. Цікаво якщо я приїду в Москву і почну в магазині принципово говорити по українськи - чи хтось перейде на українську ? :lol: Скоріш за все мене при виході з магазину ще дєжурні мєнти проведуть в райвідділ для встановлення особи...Вони там нас надзвичайно люблять..

Продавці в кожному магазині не зобовязані знати всі мови львівських нацменшин.. Це звичайно буде плюс - якщо знають, але в цьому випадку говорити про якісь утиски просто смішно...

Голосував за перший варіант.

Андрій Пелещишин - 8-10-2005 у 23:18

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ярема П.
Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ігор Мартинів
абсолютно некоректно складене опитування


В чому саме?

Раджу глянути на оце

http://misto.ridne.net/viewthread.php?tid=571

Там я наводив свій погляд на те, як має виглядати опитування.

Андрій Пелещишин - 8-10-2005 у 23:26

Дуже складне питання винесено в опитування. Україна на сьогодні настільки різна, що, думаю, єдиної відповіді не має.
Припускаю, що є випадки, коли російськомовні громадяни зазнають утисків або образ на побутовому та виробничому рівнях. Проте так само знаю випадки коли дискомфорт та ущемлення людині створює його українська мова.
Хоча на загал в мене складається враження, що справді серйозних проблем з утисками одних чи других немає.

Ярема П. - 9-10-2005 у 07:04

до Андрія Пелещишина:

Так, я трохи некоректно це склав. Шкода, що не можна відредагувати.

Однак тема актуальна. Кожного дня в новинах питання про статус мов появляються. Це вже стало темою, яка проституюється нашими політиками, а також слабкою точкою України, на яку Росія постійно тисне. Тому, якщо це питання не буде вирішено раз і назавжди, цей підводний камінь буде постійно випливати. В мене теж враження немає, що серйозних проблем немає, тільки штучно роздута тема. Трафляє лише, що це питання постійно ставить в тупик наші делегації. Хоча останній виступ України на ПАРЄ став показовим.

Відповідь vovkи вважаю показовою - власне так будь-де в світі ставляться до іноземців. І немає тут ніяких утисків.

Згадав якраз анекдот-жарт, мені хтось розказав. Бруклін в Америці чи не єдина дільниця, а особливо Брайтон-пляж, з якої почали виселятися негри, із-за того, що туди заселили вихідців з радянського союзу. Ну і показова фраза, що одна представниця після відвідин магазину говорить подружці: "Ну шо ета такоє, ми уже здесь 5 лет живьом, а ані єшьо па русски не разґаварівают".

Наглість?

Tempika - 9-10-2005 у 07:37

...ну то нехай англійську вчать або німецьку, якщо просто не в стані
вивчити російську, хто ж проти :-)) у мене є колєжанка з прибалтики,
патріотка своєї країни і все таке (як і я), але нас чомусь не муляє
листуватися російською... та й вона дуже любить групу Кіно, Башлачьова,
Гребєнщікова... просто то вже якийсь тупа львівсько-галицька
зверхність, як на мене, коли пару слів російською про ціну, вагу і розмір не
здатні сказати... :-))

Олексій Мачехін - 9-10-2005 у 11:02

>Ха-ха-ха.. Цікаво якщо я приїду в Москву і почну в магазині принципово говорити по українськи - чи хтось перейде на українську ? Скоріш за все мене при виході з магазину ще дєжурні мєнти проведуть в райвідділ для встановлення особи...Вони там нас надзвичайно люблять..

Біла гарячка. Український паспорт в Москві - найкращий документ, оскільки не вимагає реєстрації протягом 90 днів. Ще один сплутав любов до Батьківщини із ненавистю до сусіда.

Тенденція, мабкть.

Andreas - 9-10-2005 у 14:59

Цитата:
Ярема П.
Відповідь vovkи вважаю показовою - власне так будь-де в світі ставляться до іноземців. І немає тут ніяких утисків.



Дурниці які! Ні в Німеччині, ні у Франції, ні в Швейцарії так не ставляться до іноземців.

Галина Лев - 9-10-2005 у 16:00

Як "так"? В кількох останніх повідомленнях, на мою думку, немає чіткості, і через ланцюгові посилання можна геть заплутатись.

Громов Сергій - 10-10-2005 у 09:04

Висловлю свою думку.

По-перше, дійсно, опитування не є чітким, принаймі я для себе не знайшов прийнятної відповіді - і не відповів жодним із запропонованих варіантів. Бо тема болюча і серйозна. Варіантів відповіді мало б бути ..... близько 48'000'000 варіантів.

По-друге. Є досить місць, де взагалі говорити не хочеться, не то що державною чи нацміншинною мовою, наприклад - переповнена сихівська маршрутка. Там тяжко навіть когось слухати, не те що спілкуватися, а якщо ще бабуля у "час пік" їде просто у колективі, та ще й вимагає вийти де ніхто не виходить, ще й скандалить, ще й російською ....... я сам росіянин - але б :mad: (перепрошую, вислови пропустив).

Так що однозначно трактувати ситуацію вважаю недопустимим. Треба бути цивілізованою людиною і знати мов "скільки влізе" ((с) Не Пригадую Хто ) щоби вільно спілкуватися з людьми.

Captivitas - 10-10-2005 у 09:47

Перший варіант.
Хоча, також погоджуюсь з деякими моментами "галичанства" (про які йшлося вище). Бо на межі 80-х - 90-х російська переважно ігнорувалася (можливо, з метою самоідентифікації).
Зараз абсолютно інша ситуація.

Олександр Чорнобиль - 10-10-2005 у 09:56

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Tempika
...до мене приїздили знайомі з росії недавно, української вони не знають...
то ледве в кожному магазині до них принципово говорили українською,
навіть після того, як вони просили говорити російською, бо ніц не
розуміють... а це як назвати? :-))


Мені сподобалось оце "ледве". Отже були магазини, де можна було порозумітись? Ось вам і вирішення проблеми. Ділові люди завжди гнучкіші. Тому завжди можна знайти місце, де до вас будуть ставитись як до повноцінного клієнта. Потім можна прийти як героїня Джулії Робертс в "Pretty woman" і похизуватись купою покупок. ;) Тобто показати деяким нашим галицьким впертюхам, що вони через дурниці втрачають гроші.
А в місцях компактного проживання нацменшин має бути нормативно врегульовано багато ширше вживання мови тієї нацменшини - от і все.

Ігор Баранік - 10-10-2005 у 10:10

Це звучить банально, але в Україні утисків зазнають саме україномовні громадяни, зазнають у всіх регіонах окрім звісно заходу нашої неньки. І дуже непросто мешкати україномовній людині в російськомовному середовищі. Звичайно можна сказати, що ніхто не утискає, говори якою хочеш, але психологічний тиск є шалений. Ще таке от хтось поїдьте на росію, і говоріть там українською, і що з того вийде? Утискають україномовних і в місті в якому я мешкаю, в Нікополі. Якщо не вірите, то приїздіть і побачите на власні очі. Словом це наша споконвічна проблема!

Tempika - 10-10-2005 у 10:15

...були магазини, де продавці виявилися росіянами :-))

Tempika - 10-10-2005 у 10:17

...та й взагалі дане питання, як на мене, виникає внаслідок браку
внутрішньої культури... як натякнув Сергій... люди цивілізовані і
інтеліґентні завжди знайдуть спільну мову :-))

root - 10-10-2005 у 15:45

To: Tempika
> ..до мене приїздили знайомі з росії недавно, української вони не знають...
А як же на рахунок спільної колиски, слав'янства і іншої лабуди?
Ваші знайомі мали би розуміти укр рос і бєл (певно і казах ?) з пів-обороту?

Мене наприклад у м.Львів Ваша рєчь (звучить скрізь sic!) примушує думати
я живу в прикордонні з якоюсь Волагдой. От скажіть мені пані товаришко
Утиснута де я можу подивитися кіно укр мовою? Який кінотеатр показує?
Або де є хоч один модний/технічний etc журнал укр? Скрізь все утиснуто!
А ці субтитри в серіалах 8-мим кеглем на укр каналах?
Тут навіть про рівноправ'я немає можливості говорити!
І Вам іще мало? Яка мова інших національностей ще так поширена як рос?
Давайте будемо справедливими і запевнимо рівність мов всіх НАЦ МЕНШИН
а не однієї НАЦ БІЛЬШИНИ
Ато напрощується на язик приказка про, вибачте, свиню, яку пустили під стіл...

Tempika - 10-10-2005 у 16:26

..як може комусь не дивно, але вони ЗОВСІМ не розуміють української...
моя мама тут живе довго, і розуміє, а, наприклад, польської не кумекає
абсолютно... коли я дивлюся польське телебачення, вона просто в шоці...
і як я вже відмітила, йдеться про відсутність культури спілкування... ось ви
вже по суті обізвали цілий народ свинями в попередньому пості... росіяни
абсолютно не винні в тому, що був СРСР, де російська насаждалася як
головна державна мова... вони не здатні вивчити всі мови республік,
а ви здатні?... може, хтось з форумчан знає узбецьку або грузинську,
признавайтеся :-)) прошу відокремлювати тяжке наслєдіє епохи
будівництва комунізму та вибрики сучасної російської держави від простих
російських інтеліґентів, які не мусять страждати через те, що хтось
мстиво пригадуватиме їм минулі часи... пам*ятаю, як один американець
якого я водила по музеям, змушував мене дослівно перекладати
листи в*язнів Гулагу, знаючи, що я росіянка, намагаючись мене якось
змусити відчувати докори сумління... а я не відчувала, а після того, як
старанно все переклала, сказала, що мій прадід загинув на Соловках...
і не мені прийшлося червоніти... пропоную в усьому шукати компроміси
і згладжувати гості кути... не бути мстивими горе-патріотами... :-)))

Dmy - 10-10-2005 у 17:03

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Tempika
...були магазини, де продавці виявилися росіянами :-))

І як їх тільки на роботу взяли?! :o (див. п. 2)

Tempika - 10-10-2005 у 18:35

...по блату, я гадаю :-)))

freewill - 10-10-2005 у 21:22

жодного коректного варіанту.

Галина Лев - 10-10-2005 у 22:44

Народе мій, ми вже купу разів обговорювали тему про те, як повинні поводити себе іноязичні на території України(зокрема ось тут http://misto.ridne.net/viewthread.php?tid=3492 ), і жодного разу не прийшли до згоди, то навіщо ж і в цій темі розкручувати ненависть і обзивати одне одного?
Запитання було: "Чи зазнають утисків російськомовні?"
То біля того й треба танцювати.

Sagittarius - 10-10-2005 у 23:14

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Tempika
..як може комусь не дивно, але вони ЗОВСІМ не розуміють української...


Приїзджав до мене на роботу професор з Челябінська. Українських коренів не мав, українську мову чув практично вперше (відпочивав в Криму якось), незважаючи на це все прекрасно розумів (за виключеням специфічних термінів по роботі). А ви кажете ЗОВСІМ не розуміють.
Ще один приклад (навела дружина): в кардіоцентрі лікувався з інфарктом москвич, до нього приїхали дружина і теща (в Україні вперше) - все прекрасно розуміли по-українськи.
Думаю, цей список зможе доповнити кожен.

Одним словом НЕ ХОЧУТЬ розуміти.

Громов Сергій - 11-10-2005 у 07:47

В прибалтиці пиняєш таксі, пояснюєш російською куда їхати - "нє панімаю" ! Натякаєш на двійний тариф - і їдеш, базариш із шофером :baddevil: на не_прибалтійських діалектах.

Ігор Баранік - 11-10-2005 у 10:23

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Громов Сергій
В прибалтиці пиняєш таксі, пояснюєш російською куда їхати - "нє панімаю" ! Натякаєш на двійний тариф - і їдеш, базариш із шофером :baddevil: на не_прибалтійських діалектах.

А в нас і того немає, люди ніяк не додумаються, що таким чином можна заробляти гроші. Продаючи власну мову!:(

root - 11-10-2005 у 11:44

> ось ви вже по суті обізвали цілий народ свинями в попередньому пості

Вибачайте дорога Пані Товаришко - як Ви чуєте себе Людиною то мій пост
ніяк не може заставити чути себе іншою істотою. А тим більше як Ви розумієте
що кожна мова рівно добра і має бути. Прийміть все ж мої вибачення як зможете.
Бо я ж не мав на увазі Росіян але тих хто ненавидить Українців, має їх за
ів, салоїдів etc А заодно нелюбить Американців Молдаван Жидів Поляків
(саме смішно що в основному заочно!) Мені немає поганих Росіян та інших - є
ті, хто зневажає мене, бо я не є їх одномовник. І насильно тулять мені своє,
не залишаючи мені можливостей спілкуватися мовою, яка є РІДНОЮ мені.

Ігор Баранік - 11-10-2005 у 12:49

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Ігор Паславський
Самому важко говорити російською, нема практики :)

І не треба!

tysovska - 11-10-2005 у 13:27

root, респект :)

Галина Лев - 11-10-2005 у 14:08

Та тут ріспектом і не пахне, кажу ж вийшли за рамки і теми, і пристойності.

Дмитро Тарасов - 11-10-2005 у 15:41

Користувачу root - Ви отримуєте зауваження за недопустимий стиль спілкування на Форумі

Крім образ тема звелася до наступного:
- дехто наводить приклади
- дехто каже що особисто подібного не бачив тому проблеми не існує
- дехто каже "так їм і треба"

Дискусію закриваю