Форум Рідного Міста

Чому люди грають ролі і носять маски!

Volodymyr - 15-7-2004 у 16:34

З дозволу автора :)
Було б цікаво дізнатися Вашу думку.
________________________________________________
Чому ми граємо? Дуже просто. Люди, то суспільні істоти, які виникоють у суспільстві певні забов*язання,володіють професіями, обіймають посади, мають забов*язання, які треба виконувати.

От візьмемо типову вчительку, її соціальна роль - вчителька. От що ти уявляєш собі під вчителькою?
Бачиш, є певний стереотип, що вчительки повинні бути саме такими, а не якимись іншими.

Тепер давай візьмемо автомеханіка, чи зможе він працювати автомеханіком, наслідуючи соціальну роль вчительки?

(с) незрозуміле

Олександра Бабяк - 15-7-2004 у 16:50

Це ми в місті придумали самі собі певні правила ролі і граємо їх, а в селі життя іде своїм ходом. Там люди щирі, не актори як ми. Їх не турбує як оцінять сторонні їхню поведінку, бо вони такі які є і лишнім не переймаються. А ми граємо ролі - кожен по своїй спеціальності.

Volodymyr - 15-7-2004 у 17:04

to Олександра Бабяк:
Не певен - скоріш за все ролі трохи розрізняються. Трохи ширше - "А що на те люди скажуть".

to незрозуміле:
За вчительку - знаєш, а от образу вчительки не маю. Перші асоціації - це ті вчителя, що мене вчили - вивести на їхньому базисі узагальнену соціальну модель вчительки не можу.
Автомеханік - більш вдалий приклад. Але навіть тут я маю два варіанти - або людина у на пристойній СТО, або "дядя Вася (тм)", у засмальцованій тужурці з "біломором" у зубах.

Tempika - 15-7-2004 у 18:13

...думаю, маски носять по тій причині, по якій носить маску хокейний воротар, – для самозахисту.

Volodymyr - 15-7-2004 у 18:27

Цитата:
Першим відправив користувач Tempika
...думаю, маски носять по тій причині, по якій носить маску хокейний воротар, – для самозахисту.
Якщо не важко - розгорніть свою думку...:rolleyes:

Tempika - 15-7-2004 у 19:32

...по суті все своє життя людина намагається захиститися від неадекватної реакції
на себе... хоча життя беззаперечно доводить, що всім сподобатися неможливо, а ми
все ж намагаємося... комфортніше бути прийнятим в соціумі і відповідати певним
*паттернам* (навіть не знаю як точно перекласти – зразкам поведінки), аніж вибиватися
з стаї... ну глупо наприклад приходити до стоматолога і поводити себе, як вчителька, тоді
як доречним є поведінка пацієнтки... ну чи навпаки – приходити в клас і поводити себе
як пацієнтка зубного лікаря, викладаючи історію Древньої Греції... :-)) маска – це певна
упаковка, за якою ми *продаємо* себе в суспільстві... а як відомо, упаковка служить для
1) доброго зберігання товару 2) його найшвидшій *консумації* (якщо вже так пішли по
англ. термінам)... маски надягають через страх бути відштовхнутими.

Олексій Мачехін - 15-7-2004 у 21:07

Навіщо міфи? Навіщо казки? Навіщо одяг, навіщо зайві емоції?

Допоки існуватимуть правила спілкування, життя, існування, доти будуть маски.

А правила існуватимуть допоки людина залишатиметься суспільною істотою. Тобто до її вимирання.

Рост - 16-7-2004 у 09:08

Маска - захисна реакція. Захист від сірої маси, яку формують посередності. Це я не зневажливо, а просто в якості констатації факту. Посередність - людина, яка намагається будь-що не виділитися з середовища собі подібних. Коли приймаєш цю гру, сам мимоволі втрачаєш свою індивідуальність, стаючи посередністю, одним з...
Маска - соціальна роль. Це наслідок "соціальної свідомості". Людина - це не лише фізичний об`єкт, це ще й енергетична сутність, це емоції, думки, які не мають меж і впливають на інших людей без фізичного контакту. Так формуються "групи за інтересами". Щоб вважатися "своїм" в якійсь групі, доводиться носити відповідну маску. Бути своїм - це вигідно.
Взагалі ці два аспекти масок досить переплутані, взаємопов`язані.

З правилами спілкування маски пов`язані лише в тому випадку, якщо під правилами розуміти напередвизначені норми поведінки, а не комунікативні протоколи, вибачте за комп`ютений термін.

Tempika - 16-7-2004 у 09:17

...ух, не згідна я :-)) саме посередності ходять в сірих масках, а ті, кому все рівно, як їх
сприймає суспільство, маски не носять, відкриваючи усім свою наглу різнокольоровість.... :-)

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 09:21

За все своє життя я бачив лише кілька людей, що не носили масок. Їх поєднувала проста ознака - вони були божевільні.

Tempika - 16-7-2004 у 09:26

...ну наприклад, я теж в товаристві намагаюся одягти якусь маску, бо будуть рахувати божевільною... :-)
ось я зараз сиджу сама в хаті, посміхаюся, сяю, дійсно як дурна... де б я так дозволила собі виглядати
в офісі, наприклад, або в маршрутці, або в черзі до довідкою в ЖЕК... тому я й кажу, що маска – для
самозахисту, для того, щоб злитися з навколишнім середовищем... :-))

Рост - 16-7-2004 у 09:53

Таню, ти неуважна. Посередності носять маски і інших намагаються заставити. Про це я писав.
Тільки от нема посередностей. Кожна людина - іскра Божа, але за тим намаганням не вирізнятися, вона сама себе посередністю робить...

Олексію, ось ти вже і створюєш тиск - заставляєш надягнути тупу байдужу маску. Бо "тільки божевільні не носять масок". Еге ж?
От тако воно і робиться.

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 11:42

Росте, я тільки виклав свої спостереження. Можливо, проблема в означенні маски, але, на мою думку, маски носить 99,99999... відсотків людства, бо саме спілкування вимагає того, не кажучи вже про співіснування.

І не казав я що божевільні це погано - зауваж.

Користувач Олесь - 16-7-2004 у 11:50

Анекдот в тему:

Костюмований баль у фірмі. Генеральний директор прийшов в масці ведмедя, комерційний - в масці лиса, фінансовий менеджер - в масці вовка.
А сисадмін прийшов в масці 255.255.255.0

Рост - 16-7-2004 у 12:15

Маска не є необхідною.
Вона може вважатися вимушеною необхідністю, щоб тебе в псіхушку не запхали, чи ще куди.
Для спілкування потрібна щирість, а не маска. Нормального, людського спілкування, а не того, що найрозпосюдженіше зараз.

Tempika - 16-7-2004 у 12:28

...ну само собою, для найближчих людей маски знімаються, але... ось наприклад, у тебе поганий
настрій, приходиш до колєжанки, щоб трохи розрадитися розмовою за келихом пива і таранькою, а
у неї сталася найкраща подія у її житті... ну й надягаєш маску *у мене все ніби добре*, щоб не пригнічувати
своїм настроєм... або ще недоречніше – приходиш і сяєш, як нова копійка, а у неї проблеми... тож
надягаєш маску *та й у мене все не так*, і знову має місце пиво. :-))) вміння одягати і носити маски –
це частина комунікативних здатностей психічно здорової людини... гм... а у мене ось таке провокаційне
питання – а чи надягають маски під час сексу?... (ну певне діло, я не про збоченців питаю :-)))))

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 12:35

Ну бач як... уяви собі мережу в 5 000 000 000 комп`ютерів різних моделей. Є дуже схожі, є абсолютно різні - як зробити так, щоб кожен міг зрозуміти кожного? Хоча, звісно, така задача і не ставиться, але....

В ІТ для цього вигадали ТСР (здається 7 рівнів), а люди вигадали свої маски.
При чому багато людей навіть із собою не може спілкуватись без маски - оцінюють себе через другорядні ознаки, висувають штучні цінності - то так само маски.

Зі свого досвіду - мені побачити себе без маски дуже важко, тим більше в звичайному плині подій. Простіше це зробити в критичних ситуаціях, коли маски "відсуваються" і починаєш бачити свою справжню сутність. Цілком можливо що я сам один у світі такий заморочений, але мені здається що таких як я переважна більшість (це не значить що так треба - я ще раз наголошую).

Вертаючись до прикладу з ТСР - спілкуючись, люди використовують різні рівні цього "протоколу", чим ближчі - тим меньше рівень. І тільки дуже близькі люди можуть обмінюватись інформацією "по шині" - майже без слів, або через одну-дві маски, проте з огляду на них і беручи їх присутність до уваги (ну сварить дружина чоловіка, але він бачить що то маска, а серцем вона каже зовсім інше).

Ото таке.

Рост - 16-7-2004 у 12:42

Для Тані.
Добре, тоді поділимо маски на:
- щоб приховати внутрішні переживання, аби ними не ранити інших;
- щоб не виділятися з маси.

Тобто, маски людяні і маски соціальні. Перші - від тої ж щирості, турботи про інших, тобто, від серця, другі - від лукавого :)

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 12:47

Цитата:
Першим відправив користувач NetGuy
Тобто, маски людяні і маски соціальні. Перші - від тої ж щирості, турботи про інших, тобто, від серця, другі - від лукавого :)


Тобто одяг так само від лукавого?

Рост - 16-7-2004 у 12:53

Комп`ютери, Олексію, не мають серця. Порівняння не приймається (мною :) ), як коректне. І, до-речі, раз уже зайшла мова, то tcp/ip, бо tcp - це транспортний протокол ;)

Скажу чесно, жити без соціальної маски важко і боляче. Але біль - найкращий лікар і учитель, що тут поробиш... Еволюція масок, думаю, така: соціальна -> захисна -> ніякої.

Рост - 16-7-2004 у 12:55

Про одяг. Аякже! :) Коли Адам пізнав, що він голий і заховався від Господа? Коли покуштував з дерева пізнання, до чого його спокусив хто? :) Змій. Через жінку, правда (ось які ви, жінки! ;) ).

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 13:05

Цитата:
Першим відправив користувач NetGuy
Комп`ютери, Олексію, не мають серця. Порівняння не приймається (мною :) ), як коректне. І, до-речі, раз уже зайшла мова, то tcp/ip, бо tcp - це транспортний протокол ;)


Безумовно. А маска - транспорт для перенесення інформації.

От, скажімо, юнак закохався в дівчину. Скинемо з них маски:

1. Він, підійшовши і обійнявши, до неї: Знаєш, мені здається що ти гарна, я останнім часом про тебе думаю, мені добре з тобою і я навіть тебе хочу.
2. Вона, висмикнувшись: вибач, мені здається що я ще тебе замало знаю і тому мені бути з тобою не хочеться. Може згодом я юо тебе придивлюсь і якщо зрозумію що ти класний, то дозволю бути поруч зі мною, а там може і пор кохання спитаєш.

Словом invalid command
І саме тому хлоп натягає маску, купляє квіти і починає грати і всім відому гру під назвою "дошлюбне залицяння", яку вигадали, як я вже зауважував, проте не в цій темі, дуже жавно і навіть ще зовсім не люди.

Є й інші ігри, в які неможна грати без масок. Наприклад на роботу ти влітку голим не підеш, хоча для власної гігієни тобі б було досить, пардон, звичайного ковпачка на відоме місце або тпрусів тоненьких і, звісно, мешт.

То все маски, бо людина - тварина суспільна.

Рост - 16-7-2004 у 13:29

Він кохає цю дівчину, чи він її хоче? Якщо хоче, але прикриває це коханням - то чи не від лукавого маска "дошлюбне залицяння"? Якщо кохає, то вияви матеріальні та інші цього почуття - чи маска?

Тобто, виходить так.
Твоє твердження - маска є необхідністю.
Моє твердження - маска, якщо вона соціального походження - зайвий бар`єр між людьми.

Я не помилився?

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 13:38

Не помилився.
Хоча зауважу - мені прикро, але маска є необхідністю.
>Він кохає цю дівчину, чи він її хоче?
Не суть. Навіть нехай не хоче -просто кохає і хоче бути поруч. Він ХОЧЕ БУТИ ПОРУЧ, а не хоче звертати на себе увагу, носити квіти чи веселити. Він хоче обійняти і бути поруч.
Але для досягнення цього йому необхідно пройти певнй шлях, виграти гру за певними правилами. В цю гру грають в масках.

Рост - 16-7-2004 у 13:45

Який егоїст! Він не хоче нічого давати. Він хоче бути поруч і обнімати.
Я розумію кохання - усе віддам для коханої. А не "я хочу бути поруч і обнімати". Але ми з`їхали з теми :)

Отже, "мені прикро, але маска є необхідністю."
Необхідністю для чого? З наведеного прикладу виходить - для того, щоб шляхом луквства отримувати бажане. Так, в крайньому разі, я зрозумів.

Олексій Мачехін - 16-7-2004 у 13:50

Росте, я не казав, що нічого їй не віддавати. Різницю між "заради неї" і "заради привертання уваги" ти розумієш?

Необхідністю для донесення інформації - емоцій, ставлення, думки.

Інший приклад - для багатьох викладачів студент в шортах то неповага. Тобто він може бути в брюках і тримати дулю в кишені. Традиційний одяг - так само маска, якою створюють ілюцію чемности і поваги.

Tempika - 16-7-2004 у 14:50

...ну, по-перше, я абсолютно впевнена, що одяг відображає натуру людини :-))
по-друге, бажання отримувати від життя наперекір всьому – це його сенс... правда, наша, східна
традиція вважає, що сенс життя в спасінні душі, на протиріч західному принципу, що сенс
життя – в експансії... отже, щоб здійснювати цю експансію, потрібні неабиякі вміння... володіти
набором масок і уміти їх застосовувати у відповідних ситуаціях.

сумна - 16-7-2004 у 17:22

Маски нав'язуються суспільством, і людина змушена їх носити, допоки їй хочеться, щоб оточуючі сприймали її як "свою". Інакше дійсно є ризик опинитися в гамівній сорочці. Ворону-альбіноса задзьобують свої ж.
Щоб успішно носити маску, потрібен здоровий цинізм. Типу: я їх зневажаю, але гратиму за їхніми законами, якщо їм так хочеться, і носитиму дулю в кишені.
Не носити маску - це хіба розкіш для філософів, які переступили умовності та ігнорують правила гри. Особливо зручно, якщо поруч є людина, яка звільняє філософа - бере на себе тягар спілкування зі світом.
Деколи буває, що в пориві відвертості скидаю маску, і потім дуже і дуже незатишно, ніби зробила щось таке, чого треба встидатися. Відчуття таке, ніби після сп'яніння.
Щодо того, що селяни щиріші і відвертіші від міщуків - можливо так колись і було, але тепер, після "зближення міста і села", вони теж мають свої маски. Насамперед полюбляють прибіднятися, особливо ті, що аж ніяк не є бідними.

Tempika - 16-7-2004 у 17:51

...абсолютно погоджуюся :-)
розкіш спілкування з цим світом без масок дозволити може тільки той, хто має
для цього посередників... :-))) наприклад, інтернет.
той світ давно пора міняти, якийсь він анахронічний, чи що.

Volodymyr - 21-7-2004 у 16:40

В продовження :)

А якщо маску вдягають заради збереження свого внутрішнього "Я"? Та ж ситуація з хлопцем та дівчиною - хлопець відкриває себе (тільки прошу без аналізу первинності "я хочу тебе" чи "я кохаю тебе";) - і як один з варіантів відповіді - "іди ти"... Я спрощую, звісно, але дошлюбні залицяння - це всього навсього спроби обережного відкриття самого себе. Навряд чи суспільство грає тут провідну роль. ІМХО.

Tempika - 21-7-2004 у 17:33

...якщо залицяння таки дошлюбні, то вони кінцевою метою мають укладення шлюбу і створення
сім*ї-*ячейкі общества*, тобто спрямовані на досягнення певного соціального статусу :-))) якщо вони
не дошлюбні, то хлопець, як правило, одягне маску... бо ніхто у нашому суспільстві відкрито не
запропонує і не схвалить статевих стосунків без жодних зобов*язань... тобто ясно що в обох
випадках суспільство хай не провідну роль, а грає... :-)

Volodymyr - 21-7-2004 у 18:13

Трохи не так, Ви звели знову до суспільної ролі масок... Як наведені у першому пості приклади вчительки чи автослюсаря. Я ж пропоную розглянути варіант маски як захисної оболонки. Ви ж не будете першому-ліпшому стрічному розкривати свою душу? Ви маєте модель поведінки для кожного випадку - полишаючись самою-собою десь у середині... У моєму випадку - дуже обмежене коло людей допущено до мого внутрішнього "Я". Для всіх інших - новорічний набір масок :)

А щодо пари - то, коли стосунки вже налагоджені, хіба бажання (статеве) вже приховується за "ритуалом"? ;)

Tempika - 21-7-2004 у 19:01

...ну я вже свою думку з приводу цього на початку дискусії висловила досить повно :-))

Анастасія Кулакова - 22-7-2004 у 13:17

Інколи люди вдягають маску не з метою "сховатися" під нею або стати таким як усі оточуючі. Ми ж читаємо романи (детективи, фентезі та інш.), дивимось кіно? Інколи, захопившись, співчуваємо героям, хоч і розуміємо, що вони вигадані? Так і з маскою. Вдягаєш на деякий час маску і відчуваєш себе кимось іншим. Більш сильним, або більш слабким і беззахисним, більш красивим, більш розумним, та яким завгодно. І робиш це не для когось, а для себе. Що це дає? Ти ж все одно обманюєш чи обманюєшся. А для чого викорустовують, наприклад, наркотіки або алкоголь? Маска - один з ненайгірших засобів на який час втекти від дійсності в стресовій ситуації. Так, можна "загратися" і не повернутися до реальності. Але ризик є завжди, навіть коли переходиш вулицю на зелене світло. Але це не означає, що вулицю переходити не слід.

Tempika - 22-7-2004 у 16:48

...у мене чомусь свята впевненість в тому, що будь-яка брехня (окрім компліменту :-)))
є *во зло*... тому маски, які є частиною цієї брехні (а брехня собі є набагато шкідливіша,
ніж іншим, бо закріплюється в підсвідомості), теж мабуть є дуже небезпечною грою...

Анастасія Кулакова - 22-7-2004 у 17:02

Абсолютно всі ігри небезпечні, навіть дитячі. Наприклад, грається дитина конструктором, а потім суне собі в рота і ковтає. І все. Або хтось грає у монополію. Гра азартна, захоплююча. Одному здалося, що другий не так походив, почалася сварка, потім бійка, потім один одного вдарив по голові. І все.
Знов кажу, що всі ігри можуть бути небезпечними.
То Ви пропонуєте взагалі не грати?

Tempika - 22-7-2004 у 17:07

...ну-у-у-у-у-у... мабуть, я глядачка, а не акторка... :-))

Анастасія Кулакова - 22-7-2004 у 17:25

І знов про гру. У нас вийшла "гра слів". Ви маєте на увазі гру акторів, а я гру як таку. Тобто, надіваючи маску, я граюся, а не граю. І глядачі не потрібні. Це (знову ж таки повертаючись до прикладу з дитячими іграми) як дівчинка грається з лялькою, вважаючи себе мамою, а її донькою, або хлопці "в війну". вони і грають і граються, але ж глядачі їм не потрібні. І не погоджуся ні в якому разі, якщо хтось заперечить, що не можна порівнювати дитячі ігри з дорослими. На підсвідомому рівні ми всі діти і модель поведінки тому буде однакова.

Tempika - 22-7-2004 у 17:34

....я мала на увазі, що життя – гра, а ми актори :-)

Анастасія Кулакова - 22-7-2004 у 17:44

Абсолютна згодна з Шекспиром. Я просто хотіла довести, що грати можна, що маска (якщо звичайно в ній не жити) це не є зло. Це усього-навсього карнавал. А він буває не кожного дня.

Tempika - 22-7-2004 у 18:25

..ну я ж казала, що не всі маски погані і теде... певно, тре читати дискусію з самого початку,
бо інакше починаємо бігати по колу... :-)))