Форум Рідного Міста

Скільки коштує таїнство?

Людина - 2-10-2006 у 12:27

Я збираюсь похрестити дитину і зараз шукаю храм, проте несподівано для себе зауважив, що церкви мого міста мають стандартну таксу на такі таїнства як Хрещення, Вінчання, збираються чималі гроші за сорокаусти, тощо.

Ні, мені зрозуміло, що церкві треба на щось існувати (хоча назагал монастирі мають займатися промислами, церкву має утримувати громада, інакше кому та церква треба, не кажучи вже про те, що найбільші християнські конфесії мають свої бізнес-структури, в яких обертаються чималі гроші), мені справді не шкода тих грошей, але пояснення із серії "таїнство коштує ххх гривень" мені звучить дико. Я обійшов пів десятка храмів і в кожнім зустрів таксу - в одній з конфесій прямо прейскурант вивішено (хрещення 50 гривень, вінчання 140 гривень...), в іншій конфесії бабця в церковній лавці міряє поглядом і видає втричі вищі ціни.

Я і справді заробляю достатньо щоб сплатити ті гривні (а як учителю, цікаво?), якщо б мені просто сказали "треба дати на храм і священнику", я б дав не менше, проте дуже не хочу щоб мою дитину хрестили торгаші. Ось і вирішив спитати - як у вас в місті? Чи теж є такса? І як ви до такого ставитесь?

Чи може така ситуація нормальна і логічна, а мені треба в собі щось змінити? :(

Громов Сергій - 2-10-2006 у 12:54

Моя дитина (зара вже 9-й клас ліцею) мав від народження дисплазію. Лікарка порадила фахівця, який (і тільки він у Львові :mad: ) лікує від того. Але балачка не про нього, і не про його тарифи ....

Та ж сама лікарка "зісватала" церкву, що хрестить, і без посвідчення з тої церкви фахівець навіть не починає розмову ............

А то була зима, я пішов туда домовлятися про час, так "бабця в церковній лавці" ((с) Людина) змилостивілася й каже, що не варто малу дитину тягати з хати, "... ви заплатіть по прейскуранту, я вам швиденько посвідчення випишу ...". От. Таїнство відбулося в мене на очах.

Горват Корнелія - 2-10-2006 у 13:05

Ну і скажіть, що є щось святе... Моїм дітям вже 21 та 20 років і у свій час це таїнство було заборонене, але слава богу, у сім"ї є декілька священиків-уніатів і ця проблема вирішилася а домашньому рівні, так само як і наше з чоловіком вінчання. Так, що співчуваю...

Vlotsk - 2-10-2006 у 13:08

Вінчався в церкві Андрія. Запитав скільки прийнято пожертви давати. Відповіли що скільки вважаю за потрібне. Після церемонії виписали свідоцтво про шлюб без "попередньої оплати", коли вже прощаючись тицьнув гроші - не перераховували. :)

Тарас Капущак - 2-10-2006 у 20:58

Колись чув від одного знаючого чоловіка про нетрадиційні способи лікування: якщо ви приходите і вам зразу кажуть тарифи, то ліпше покладіть гроші й тікайте зразу подалі від такого лікаря. Чомусь ситуація мені це зразу нагадала...
А взагалі не треба дивуватись такому підходові, це не перший такий випадок в історії церкви... Слід розуміти, що вони такі ж люди як ми і не треба вимагати від них чогось більшого. Для них це звичайна робота...

Тарас Гулка - 2-10-2006 у 21:02

Весною знімав одне весіля. Вінчали в церкві на Підзамчі. Також такси не було. Нареченим просто сказали, скільки бажаєте, стільки пожертвуйте. Вони засунули в скриньку для пожертв гроші і навіть ніхто не бачив скільки.

Рост - 2-10-2006 у 21:15

Цим, на превеликий жаль, дуже вже люблять грішити православні церкви, а особливо московського патріархату. Можете кидати в мене хто чим має, але це мої власні спостереження. Мені здається, що славні монашеські традиції справжньої православної церкви відійшли, ні, це надто категорично, відходять у небуття.

ПС. Ех, а чи не казав я їхати хрестити дитину до нас? :) А то я як не зайду куди небудь, в Почаєвську Лавру, чи ще в якусь відповідної конфесії, то так і чую - відступники, мало не збоченці. Це про греко-католиків.

ППС. Судити про Церкву з діяльності церков не варто.

Людина - 2-10-2006 у 21:34

Сьогодні завершив обхід останньою, третьою, православною конфесією - результат той самий. Найдешевше у київсьому патріархаті, але у них, власне, і вивішується прейскурант прямо в храмі.

Загалом список такий:
УАПЦ: 100 грн за хрещення "гуртом", 150 за особисте
РПЦ: 150 грн за персональний обряд
УПЦ КП: 50 грн за персональний обряд (певно, саме за цей демпінг представники РПЦ їх і зневажають)

Завтра йду до греко-католиків. Результат повідомлю.

>>ППС. Судити про Церкву з діяльності церков не варто.
Я не лінувався заходити в кафедри.

Андрій Пелещишин - 3-10-2006 у 06:31

А я не бачу нічого погано в вивішуванні орієнтовних цін. Я завжди незручно почуваю себе, коли мені кажуть, що "дайте скільки можете".
Адже теоретично дати я можу принаймні кілька тисяч, а так виходить що я шкодую на церкву.
Ще одне. Якщо шукати церкву зі священником, що видасться вам достатньо праведним, то дитина може взагалі не охреститися - "Не судіть і не судимі будете". Якщо вам шкода "не стільки скільки зможете", але лише 100 грн., то може не варто тим хрещенням перейматися? Суть в тому, що священник лише реалізує таїнство, а дитину благословляє Господь. І "якість" священника не впливає на "якість" хрещення (дуже тупо висловився, але сподіваюся - зрозуміло).
Коли люди цього не розуміють - виникає зворотня ситуація, яку я пару раз бачив. Коли до священника чи монаха з хорошою репутацією вибудовуються черги з мерседесів та джипів, і їздити до нього стає модно. А це вже дуже далеко від віри. ІМХО звичайно

Андрій Пелещишин - 3-10-2006 у 06:35

Тепер я як адміністратор. Спілкування з "Людиною" я на Форумі буду припиняти. Колись цей нік було пропущено як допустимий тільки через окрему домовленість, що "Людина" писатиме лише дитячі казки. А тут має місце підняття окремої досить важкої дискусії, де учасники повинні мати однаковий рівень ідентифікації.
Якщо "Людина" буде продовжувати писати на Форумі, я буду змушений заблокувати її. Тут усі люди.

Олексій Мачехін - 3-10-2006 у 08:25

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
А я не бачу нічого погано в вивішуванні орієнтовних цін. Я завжди незручно почуваю себе, коли мені кажуть, що "дайте скільки можете".
Адже теоретично дати я можу принаймні кілька тисяч, а так виходить що я шкодую на церкву.
Ще одне. Якщо шукати церкву зі священником, що видасться вам достатньо праведним, то дитина може взагалі не охреститися - "Не судіть і не судимі будете".


Ось він - капіталізм :) Церкву має утримувати громада а не ціни. Принаймні мені так здається. І мені ж здається що не церкві вирішувати скільки я можу чи вважаю за потрібне дати грошей, бо, врешті, це не бюро ритуальних послуг.
Ну а якщо не знайду, значить якось дитина сама похреститься, самостійно і свідомо. Можливо, навіть, буде мені за це вдячна.

Андрій Пелещишин - 3-10-2006 у 08:30

Цитата:
Церкву має утримувати громада а не ціни.

Оплата різних ритуальних послуг - це одна з форм утримання храму громадою, і можливо - найбільш значима на практиці.
Крім того, не забувайте, що в таїнстві приймають участь окрім священника також миряни, яким потрібно це компенсовувати.

Тарас Капущак - 3-10-2006 у 09:18

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
А я не бачу нічого погано в вивішуванні орієнтовних цін. Я завжди незручно почуваю себе, коли мені кажуть, що "дайте скільки можете".
Адже теоретично дати я можу принаймні кілька тисяч, а так виходить що я шкодую на церкву.


Кесарю - кесареве, Богу - боже. Гроші ви платите виключно священникові за його роботу. Не можете ж ви грішми Богу відплачувати, за те, що він дитину благословляє. А раз ви платите священникові і тим, хто йому помагає, то й оцінюйте так, як оцінюєте любу іншу роботу. Поставте себе на його місце і оцініть скільки б для вас було нормою отримати за витрачений час і зусилля.

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Олексій
Ну а якщо не знайду, значить якось дитина сама похреститься, самостійно і свідомо. Можливо, навіть, буде мені за це вдячна.

Можливо це й найліпший варіант. Тоді ви не позбавите свою дитину права вибору.

Андрій Пелещишин - 3-10-2006 у 09:35

Цитата:
А раз ви платите священникові і тим, хто йому помагає, то й оцінюйте так, як оцінюєте любу іншу роботу.

Власне! Але роботу зазвичай оцінює той, хто її здійснює, а я або приймаю або не приймаю таку вартість.
У такому сенсі вивішування прайсу є чесною і правильною позицією.

Хоча я переконаний, що у більшості церков вам не відмовлять у безкоштовному ритуалі (принаймні у мінімальній конфігурації), якщо ви прийдете, і скажете, що його потребуєте, проте не маєте грошей.

Олександр Чорнобиль - 3-10-2006 у 09:42

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Рост
Цим, на превеликий жаль, дуже вже люблять грішити православні церкви, а особливо московського патріархату. Можете кидати в мене хто чим має, але це мої власні спостереження. Мені здається, що славні монашеські традиції справжньої православної церкви відійшли, ні, це надто категорично, відходять у небуття.

ПС. Ех, а чи не казав я їхати хрестити дитину до нас? :) А то я як не зайду куди небудь, в Почаєвську Лавру, чи ще в якусь відповідної конфесії, то так і чую - відступники, мало не збоченці. Це про греко-католиків.


Може трішки і офтоп, але дуже тісно пов"язаний. Відвідали мої друзі рік тому Почаївську лавру (короткий опис цих друзів такий - два побожні волиняни, один подолянин з історичною освітою і дуууже аналітичним складом розуму, і ще один подолянин молодший від усіх з фінансово-бухгалтерською освітою). Як потім розповідав подолянин-історик:
"Волиняки наші ходять всюди із серйозними фізіями, хрестяться, моляться, а Малий (це наймолодший) з величезними очима за ними і тільки приказує "Оце так супермаркет! Як все грамотно поставлено!"

Я згадав те ж потім коли через півроку попав в іншу Лавру - Києво-Печерську. Походив, подивився і одразу згадав цей опис...

Тож спостереження Роста заслуговує на увагу.

І ще одне "якість" священника не впливає на "якість" хрещення. Я це чітко розумію, але чи зрозуміють люди з села на Тернопільщині, де прайс-лист на дверях церкви говорить:
Хрещення:
Священник - 50 грн
Дяк - 25 грн
:)

Андрій Пелещишин - 3-10-2006 у 09:49

Цитата:
Хрещення:
Священник - 50 грн
Дяк - 25 грн

:) :D:D

А я вже тоді інший офтоп розведу. Але дотичний.
Кілька раз в житті потрапляв в дурну ситуацію (останній раз - 2 тижні тому), коли треба заплатити, і я допитуюся - "скільки?". Мені кажуть - "скільки вважаєте за потрібне" і тп. Я з вічливості перепитую - "ну хоч приблизно?". І чую нарешті суму, але суттєво вищу за те, що я очікував.
Стає неприємно. І відмовитися платити не випадає, і відчуваєш себе обманутим.
Краще прайс наперед!

Громов Сергій - 3-10-2006 у 10:01

Я мислю, що ми говоримо не про те ................

Церква по своїй суті НЕ_ПОВИННА_БРАТИ_ГРОШІ і це моє переконання. Церква (чи то монастир чи ще інший заклад) зобов'язаний існувати власними силами і коштами саме тому, що він створений людьми, відсторонившими себе від мирянського існування, від грошей у тому числі. А якщо вже мирянин за щось вносить гроші - то це його ІНТИМНА дія що не може бути тарифікована.

А от в наш час сталося викривлення, тобто на перший план стало питання "будь-яка послуга має бути оплатною". От тут і нонсенс.

Олексій Мачехін - 3-10-2006 у 10:18

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Оплата різних ритуальних послуг - це одна з форм утримання храму громадою, і можливо - найбільш значима на практиці.


Андрію, я ж просто зараз кажу лише про Хрещення. А уяви собі ситуацію (я в такій перебував) коли треба замовити в трьох храмах сорокауст за дуже хвору людину, лікування якої забирає майже всі родинні гроші. А сорокауст у Києві в одній з православних Церков коштує 250 гривень. Ти уявляєш що це таке?

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Крім того, не забувайте, що в таїнстві приймають участь окрім священника також миряни, яким потрібно це компенсовувати.

В такому разі треба пояснювати, наприклад, так - "При здійсненні таїнства Хрещення просимо заплатити співцям приблизно ххх гривень. Дякуємо!"
Тоді не біда, справді. Біда коли на питання "що треба для хрещення дитини?" я отримую відповідь "записатися і заплатити ххх гривень". Ніхто не згадує навіть що треба хресника, хрестик, поговорити зі священиком, тощо. Видається, наче є лише одна умова - гроші :(

Врешті, сьогодні, здається, я таки знайшов храм. Але зі священиком ще не говорив. Він (храм) греко-католицький.

Тарас Капущак - 3-10-2006 у 10:21

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Андрій Пелещишин
Власне! Але роботу зазвичай оцінює той, хто її здійснює, а я або приймаю або не приймаю таку вартість.
У такому сенсі вивішування прайсу є чесною і правильною позицією.

Я маю наувазі просту оцінку: поставте себе на місце цієї людини. Напр. людина тратить годину часу - у скільки ви оцінюєте годину свого робочого часу? А з накладними витратами і т.п.? От і матимете стартову оцінку.
А взагалі, якщо ви наприклад приходите до людини, щоб вона виконала певний обряд "за здоров'я", то ця людина НЕ МАЄ ПРАВА називати ціну -- вона НЕ ПРОДАЄ ЗДОРОВ'Я і НЕ КУПУЄ ХВОРОБУ. Це ВИ ВІДКУПОВУЄТЕСЬ від хвороб. Людина не може оцінити ваших проблем. Яку ціну вона може назвати? Це є суто ваша справа, а та людина є лиш посередником і її завданням є, щоб помагаючи комусь не забрати чужі невідомі проблеми собі. Ви вважаєте, що ціна вашого здоров'я 10 грн. - платіть 10 грн. Вважаєте, що треба платити десятину - платіть десятину.
Священник - посередник і він бере за посередництво, а за скільки ви домовитесь з Богом, то ваша справа. А "задарма" можна лиш сир отримати у відомому місці...

Василь Яворський - 3-10-2006 у 11:49

Приєднуюся до всіх, хто не сприймає прайсу на віру... церква не надає послуг, вона слугує людям у спілкуванні з своїм Богом. Миряни можуть дати пожертву церкві, але не плату...

Юрій Марків - 14-10-2006 у 10:32

Xodzhu do jevanhel's'koji cerkvy - Tajinstvo xreschennia bezkoshtovne, takozh bud'-jaki platy chy pozhertvy "za xreschennia", "za robotu" itp ne praktykujut'sia i ne zaoxochujut'sia. Tajinstvo xreschennia - ce akt pryjednannia do Cerkvy, Tila Xrystovoho, akt obovjazkovyj dlia kozhnoho xrystyjanyna bez zhodnoji uchasti hroshej. Vidbuvajet'sia u svidomomu vici pislia tryvaloji pidhotovky i cilkovytoho rozuminnia vlasnoho rishennia. Rozuminnia osobystoho, a ne tomu scho "bat'ky tak vyrishyly".
Sorry za latynku, takyj komp popavsia.

Рост - 14-10-2006 у 22:43

А чому так виставляти наперед оте "безкоштовно"? Здавна було заповідано віддавати десятину на церкву, щоб священнослужителі могли не турбуватись буденністю, а розвивати і розповсюджувати серед народу духовність.
Багато нарікань зараз на священників, які так чи інакше борються за виживання. Не сперечаюсь, є не мало таких, які цю стежку вибрали як матеріальну кар`єру. Але давайте дивитись в корінь, з чого все почалось? Чи не з людей, які відвернулись від своєї Церкви? Які перестали нею піклуватись?
Тож давайте перестанемо шукати скалку в оці ближнього, займемось краще власними колодами...
Задайте собі запитання - чи ви підтримуєте церку віддавна, щоб тепер осуджувати її меркантильність? А якщо не підтримуєте, бо вона вам байдужа, то чому не байдужа "плата за обряд"? Бажання порахувати гроші в кишені іншого чи відбілити себе на фоні інших?

ПС. Нікого не хочу образити і ні проти кого конкретно мої слова не скеровані. Просто повід замислитись...

Юрій Марків - 10-11-2006 у 21:34

Не знаю жодної зрілої у вірі людини, яка би не віддавала десятину. Інша річ - плата за хрещення... Вагання щодо адекватної оплати, "що подумають інші люди", "де дешевше" і т.д. є перешкодою у приєднанні людини до Тіла Христового...

Андрій Шпачук - 29-1-2008 у 12:14

Вважаю, що питання десятини не є таким простим. Божа постанова, щоб давати в простоті, від щирого серця, а не обмежитися лише десятою частиною свого прибутку, бо це саме робили і фарисеї, думаючи,що тим самим виконують волю Божу, при цьому не виконуючи важливіших заповідей. "Нехай кожен дає, як серце йому призволяє, не в смутку й не з примусу, бо Бог любить того, хто з радістю дає!"(2Кор.9:7)

IMG_0759_2.jpg - 38kB

Андрій Шпачук - 29-1-2008 у 12:22

і таке..

IMG_0760_2.jpg - 41kB

Андрій Шпачук - 29-1-2008 у 12:23

Ісус Христос казав "Уздоровляйте недужих, воскрешайте померлих, очищайте прокажених, виганяйте демонів. Ви дармо дістали, дармо й давайте."(Матв.10:8)

IMG_0761_2.jpg - 48kB

Андрій Шпачук - 29-1-2008 у 12:24

і ось таке є :(

060822_hram.jpg - 36kB

Тарас Капущак - 29-1-2008 у 12:37

остання просто валить з ніг !!!.........

Олексій Мачехін - 30-1-2008 у 00:57

Попередні так само.

Hanor Narasson - 30-1-2008 у 08:14

Мене здивувало інше: що рушник, на який ступають молодята має залишитися в храмі.:rolleyes:

Олексій Мачехін - 30-1-2008 у 08:35

Отож.

Юрій Сєров - 30-1-2008 у 21:31

І який це патріархат, якщо не секрет? :baddevil:

Hanor Narasson - 31-1-2008 у 08:05

У Вас є якісь сумніви?:rolleyes:

Сергій Бєляєв - 31-1-2008 у 10:09

"Релігія - опіум для народу" (К. Маркс. Критика гегілівської філософії права)

Тарас Задорожний - 31-1-2008 у 11:41

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Hanor Narasson
Мене здивувало інше: що рушник, на який ступають молодята має залишитися в храмі.:rolleyes:

Перший раз чую

Тарас Задорожний - 31-1-2008 у 12:02

Та лишіться Ви того ровера. В нормальній церкві грошей не вимагають. А у Львові - церков вистарчить на всіх. То ходіть де Вам подобається. Маєте бажання дати комусь грошей - дайте, не маєте бажання, чи можливості - не давайте. Боїтесь за нецільове використання коштів - пожертвуйте на церкву щось таке, що будете бачити щодня (підсвічники, ризи, ікони, начиння і т.д.) Таїнство не є платним. А особливо дивує те, що таке питання піднімається у Львові. Шановні, та Христини в Галичині у більшості випадків - друге весілля. Затрат, а затрат. Тому, здається дати пару гривень на церкву - не має бути проблемою.
Щодо обговорюваних прайсів. Не може бути прайса, бо чи охриститись, чи повінчатись, чи піти до сповіді, чи поховати покійника, має право кожен, і той, для кого 20 гривень - щоденний обід, і той, для кого це пару днів життя. Тому якщо написати то коштує стільки, то частина людей взагалі не зможе до церкви ходити.

Ще є інші питання, навіть не заторкуючи десятини. Чи даєте ви на тацу, чи не даєте, чи жертвуєте, додатково, чи ні, - то Ваша особиста справа.

А те, що православні церкви дійсно трохи відкритіше говорять про пожертву - то їхня справа. Спеціально перед вінчанням зайшов на сайт однієї з автокефальних православних церков Києва, просто стало цікаво. Ціна вінчання - шось не то 50 не то 70 грн. Чесно кажучи, уявив, що мені таке б сказали в греко-католицькій церкві. Я би дав рівно тих 70 грн. А так, знаю з досвіду, що одні дають тисячу, інші ще більше, а хтось не дасть нічого, бо не має. От так і повинна жити парафія.

Дальше. Щодо фінансових справ окремих парафій. За це відповідає отець-настоятель, який виконує функції керівника парафії. Він отримує всі гроші і ними розпоряджається. І, що важливо, це не є ніякою таємницею. В кожній церкві є так звана Церковна Рада, яка складається з постійних парафіян. Ця Рада і бачить повний фінансовий звіт за кожен період (надходження, витрати). Таким чином, можна добре контролювати і знати, куди ті Ваші пожертви йдуть. Деякі священики навіть вивішують тоті звіти на дошки оголошень, або зачитують вірним. Тобто ніякої таємниці нема. І те, що бюджети великих храмів є великими - теж не новина.

Hanor Narasson - 31-1-2008 у 16:23

Цитата:
Оригінальне повідомлення від Тарас Задорожний
Цитата:
Оригінальне повідомлення від Hanor Narasson
Мене здивувало інше: що рушник, на який ступають молодята має залишитися в храмі.:rolleyes:

Перший раз чую


Другий рядок зверху, справа:


Андрій Пелещишин - 7-4-2012 у 13:10

Виник скандальчик з одним з священників, який вимагав плату за похорон
http://zik.ua/ua/news/2012/04/06/342989

А ще до дискусії у тій статті знайшов таке:
Цитата:
«Будь-яка такса, яку встановлює священик, є симонією. Єдиним, хто має право визначати якість межі добровільних пожертв, які встановлюються як винагорода за служіння, це Синод єпископів. Але ми ніколи таких рішень не приймали і сподіваюся, не будемо. Священику заборонено будь-яким чином встановлювати такси. Я надіюся, що цей випадок буде застереженням і наукою для всіх священиків. Бо це норми, котрі виписані тою сакраментальністю священичого служіння, які виступають від імені Бога, Христа, а не від свого імені», – наголосив Апостольський адміністратор Стрийської єпархії УГКЦ владика Тарас Сеньків.