Форум Рідного Міста

Інформаційні системи в державі. На цей рез електронне декларування

Андрій Пелещишин - 30-8-2016 у 23:27

Ми вже місяць спостерігаємо події навколо так і не запущеної системи електронних декларацій, від чого залежить майбутнє України (ну принаймні нам так розказують).
Звісно, що основні версії, що озвучують політики, це чиясь лиха воля (невже Путіна?), якась загадкова мафіозно-корупційна протидія, п'ята колона і тп.
Варіант що система справді неякісна, чомусь не розглядається. І дарма.
Я не скажу, що маю великий досвід з експлуатації державних інформаційних систем, але те, що я бачив викликає справжній жах.
Особливо те, що робиться приватними конторками для державних проектів.
Свіжий приклад - система ЄДБО, жахливе породження якогось сутінкового генія у безграмотній реалізації. Завдяки цій системі сотні тисяч людей переживають справжні стреси кожного року при вступній кампанії, а хтось піднімає непогані гроші.
А які програмні "чудеса" використовувалися (а може і зараз використовуються, каюся - не знаю) в процесі оформлення дисертаційних паперів і заявок на державне наукові фінансування... А скільки раз нам показували, що з чергового 1-го числа наступного місяця усе десь запрацює в електронному виді...
Думаю, що тут так і було. Мега-бренд в світі ІТ, фірма Міранда, взяла гроші, як могла так і зробила, що треба кому треба відкотила. Результат прогнозований.

Андрій Пелещишин - 1-9-2016 у 12:16

Гарна стаття за темою
http://blogs.pravda.com.ua/authors/ukolov/57c7abb054e5e/

Тему розкрито досить повно, зрозуміло, що насправді це проблема таки інформаційної системи. Що цікаво, що автор вказує на сумнівні рішення, які приймала не українська влада а грантодавці.

Рост - 5-9-2016 у 09:49

http://www.eurointegration.com.ua/articles/2016/09/2/7054085/

Тут ще стаття. Здається, з другого боку. Тільки не маю часу прочитати, мені за сьогодні ще з Варшави додому доїхати.

Ех, який у Польщі інтернет. У нас треба ще постаратися, щоб знайти 3г, а тут треба старатися, щоб знайти, де нема 4г. Включаючи глухі ліси. Але в Європі така "лафа" тільки в Польщі, здається.

Андрій Пелещишин - 5-9-2016 у 19:43

Фрази типу такої
Цитата:
Негативом, зокрема, є те, що система Держспецзв’язку, яка дискредитувала себе під час конфлікту навколо е-декларацій, за останні тижні лише посилила позиції. Саме вони чомусь отримали завдання розробити 4 та 5 блоки системи. Чомусь йдеться про розробку "з нуля", замість допрацювання програмних модулів.


викликають думку, що автор немає досвіду розробки інформаційних систем. На практиці "доробити" щось за кимось, хто не працював з тобою, дуже складно, складніше ніж зробити з нуля.



А взагалі уся ця історія абсолютно заурядна для нашої держави. Якщо подивитися на ту ж ЄДЕБО, то можна і не такі чудеса розробки, впровадження, використання коштів і відсутність глузду побачити. Просто конкретно у цьому випадку Україна потрапила під фактично міжнародні санкції, що спричинило шум.

Андрій Пелещишин - 30-3-2017 у 19:15

Півроку тому весь ФБ стогнав, що злочинні корупціонери не хочуть заповняти електронні декларації, і знайшли відмазку - непрацездатність системи.
Тепер весь ФБ кляне розробників і закликає всі кари небесні на їхні голови, лайкають скарги тих, кому не вдалося завантажити декларацію.
Лемінги вони такі є.
Якби півроку тому почули скарги користувачів, а не поливали їх болотом, зараз би система вже працювала краще.

Юрій Сєров - 3-4-2017 у 15:37

І під цю систему вже заклали понад 100 млн. грн.
Уявляю яку суму спишуть під систему, в якій будуть декларувати свої доходи всі громадяни.

Андрій Пелещишин - 24-5-2017 у 19:43

А от і свіжа новина про систему електронних декларацій

https://tsn.ua/ukrayina/sistemu-e-deklaruvannya-naspravdi-rozrobili-...

Слідство з'ясувало, що жодного конкурсу з обрання переможця створення системи електронного декларування не було. Уряд Данії надав кошти на створення системи електронного декларування для організації ПРООН в Україні. Ця організація визначила виконавця робіт ТОВ "Міранда", що було встановлено працівниками фіскальної служби", - зазначив він.

Луценко додав, що керівник "Міранди" Юрій Новіков підписав угоду і доручив виконання цих робіт викладачу КПІ, а також його студентам.

"І вся ця система була зроблена цими особами", - додав генпрокурор.

Водночас Новіков вирішив забрати собі виділені на створення е-декларування гроші і перерахував їх через фіктивну фірму на рахунок в Естонії. Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/sistemu-e-deklaruvannya-naspravdi-rozrobili-...

Юрій Сєров - 25-5-2017 у 12:55

Тішить, що в нас такі круті студенти! :)

Андрій Пелещишин - 30-5-2017 у 19:19

Я саму систему не бачив, але припускаю, що нічого дуже крутого вона собою не являє. Думаю, що по складності вона значно поступається багатьом системам, до яких ми звикли і сприймаємо їх як щоденну реальність. А біля таких як Приват24 вона напевно навіть близько не стояла.

Андрій Пелещишин - 17-6-2017 у 22:52

Поки розробники системи електронного декларування щось чаклують на майбутнє, відзначилося ЄДЕБО
МОН поміняв підрядника робіт, ті як завжди не вписуються в терміни, система не працює, замміністра Шаров пише у ФБ розумні тексти на тему "потерпіть ще трошки".

Одне з неприємностей, що трапилося, це зміна інтерфейсу для програмної взаємодії з ЄДЕБО локальних університетських систем.
Окремі ВНЗ певні види інформації не вносили зразу в ЄДЕБО, а наповнювали власні БД, і вже потім синхронізували. Цілком слушна політика - облік потрібно вести так чи інакше, для серйозної установи потрібна власна система.
Тепер старі інтерфейси не працюють, нові теж (поки що). Документації ноль, коли і як переробляти університетські системи?
Зараз якраз "дуже вдалий час" для цього. За пару тижнів починається масова подача документів на вступ...

Андрій Пелещишин - 28-6-2017 у 20:11

Поки народ готується до нового трешу з ЄДЕБО, щасливчики посмакували медку. Точніше М Е ДОК
Країна перешила шок у зв'язку з масовим поширенням вірусу Petya. Поклали і Кабмін і МВС і купу банків і багато чого іншого.
Кажуть, що це "заслуга" системи МЕДОК - вітчизняного творіння на тему електронного документообігу, яка чомусь стоїть у більшості бюджетних установ (отут у мене є ряд підозр, які напряму кореспондуються з загальною ідеєю цієї теми).
Те, що ця система може поширювати вірусняк мої знайомі адміни стверджували ще під час WonnaCry, але це говорилося лише в певних колах.
Хоча наприклад на їхньому форумі така тема є http://www.me-doc.com.ua/forum/viewtopic.php?f=6&t=13781

Тепер ця версія озвучується вже цілком вголос.
https://lenta.ru/news/2017/06/28/petya_source/
Цитата:

Оказалось, что хакеры скомпрометировали бухгалтерское программное обеспечение M.E.Doc, внедрив вредонос в последнее обновление. Программой активно пользуются украинские компании, в том числе финансовые организации.

У даному випадку я схильний вірити росіянам. Дуже вже це все відповідає реаліям впровадження ІТ в держустановах

Андрій Пелещишин - 29-6-2017 у 10:54

Інформація про МЕДОК від Microsoft
https://blogs.technet.microsoft.com/mmpc/2017/06/27/new-ransomware-o...

Рост - 29-6-2017 у 14:05

За ранковою кавою читав про заяву представника МЕДок: https://m.censor.net.ua/news/445846/programma_medoc_absolyutno_bezop...

Андрій Пелещишин - 29-6-2017 у 20:37

Нічого неймовірного в поширенні вірусів через дистрибутиви нема. І в принципі я навіть захищав той Медок минулого разу. Напрягає те, що та сама історія повторюється через місяць. Притому це стосується програми яка покликана забезпечити високий рівень безпеки і тому подібне.
Виглядає так, що її дистрибутив був використаний для початкового вливання Петі в мережу, як вдалий старт - швидкий, з великої кількості машин одночасно. Ефективність вірусних атак дуже залежить від швидкого масового старту.
Значить хтось доступився до серверів, попрацював над виконуваними файлами. А тепер задумаємося над тим, що завдяки такому нехлюйству можна доступитися до маси цікавих баз даних державних установ та банків. В умовах реальної війни це може мати катастрофічні наслідки для держави.
Треба розказувати сценарії?

Андрій Пелещишин - 5-7-2017 у 19:23

Ще така інфа
http://ua.korrespondent.net/ukraine/3866352-PetyaA-zbyrav-yedrpou-k...
Цитата:

Вірус Petya.A, що проник у комп'ютери українських підприємств і установ через бухгалтерську програму M.E.Doc, збирав унікальні коди підприємств (ЄДРПОУ). Про це повідомляється у звіті антивірусної компанії ESET.

За словами експертів з ESET, використовуючи ЄДРПОУ, можна проводити цілеспрямовану атаку проти конкретної компанії чи організації. Працюючи зсередини, з комп'ютера, де встановлений троянський модуль, можна використовувати різну тактику - залежно від намірів атакувальників.

M.E.Doc може обслуговувати відразу кілька організацій, і одного разу встановлений троян буде знати про всі ЄДРПОУ на цій машині для відправки їх зловмисникам.

Окрім ЄДРПОУ, "троян" також збирає налаштування проксі, пошти, включаючи логіни і паролі завірусованого додатка M.E.Doc.

Розробник програмного забезпечення, який раніше заперечував використання програми в кібератаці, визнав факт злому, повідомивши про це на своїй офіційній сторінці на Facebook.
[/qoute]

Андрій Пелещишин - 10-7-2017 у 11:57

Тепер про ЄДЕБО
http://vnz.org.ua/novyny/podiyi/10205-minosvity-vrjatuvalo-vid-zryv...
думки замміністра з цього приводу

Там всю статтю можна на цитати розбирати. Чергова "перемога".
А це просто "пісня"
Цитата:
Тут можна лише втішити тим, що новий інтерфейс буде з кожним днем все більш звичним, а недоліки будуть усуватись розробниками. Нарешті систематично з’являються нові інструкції, хоча головною вимогою залишається інтуїтивно зрозумілий дружній інтерфейс, коли інструкція – довідник, а не керівництво", - наголосив він.


Тобто, як завжди в момент початку вступної кампанії неусунуті недоліки, неповна інструкція і надія на "інтуїцію" . Може тоді до предметів ЗНО добавити тест на інтуїцію?

Про таку "дрібничку" як повна зміна усіх програмних інтерфейсів, через які ВНЗ заливали дані з внутрішніх систем в ЄДЕБО, ніхто навіть не згадує. Хоча ЄДЕБО фінансується саме вишами (за схемою "гривня за студента" )

Андрій Пелещишин - 12-7-2017 у 17:15

Кому цікаво, зайдіть сюди https://www.facebook.com/groups/284339708674108/?fref=ts і почитайте трохи інсайдерської інформації про те, з чим на практиці стикнулися ВНЗ (вкотре!) і в якому "персональному пеклі" опинилися тисячі людей, які змушені працювати з такими "системами" як ЄДЕБО

Андрій Пелещишин - 20-7-2017 у 12:41

http://vnz.org.ua/novyny/vstup/10224-nove-programne-zabezpechennja-...

Пропали 40 тисяч заяв. Я не знаю, яка то частка від усіх, але число не маленьке. Система за відгуками працює препаскудно....


Може в Україні варто років на 5 ввести мораторій на електронне урядування?

Рост - 20-7-2017 у 17:04

А в нас його нема.
От я щойно робив медичну водійську довідку.
Перед проходженням медкомісії потрібно принести довідку, що ти не стоїш на обліку в психіатрії. Довідка коштує 78 грн. Це мала б бути просто захищена база, до якої має доступ медичний заклад, який проводить медогляд. Ні, видача довідок - це кормушка. Там окремий кабінет, окремий лікар, пару клєрків і касир. Які живуть з видавання довідок.
Для довідки, що я не наркоман, хоча б кров взяли. Тому вона дорожча, 90 грн.
В закладі, що проводить медогляд і видає саму довідку, немає жожного комп'ютера. Мене записали в журнал, а карта огляду у вигляді папірця лягла в якусь папку.

Завдяки цьому всьому процвітає корупція, тому що ніхто не може перевірити, проходив я медогляд, чи ні. І тому рєшали з мвс беруть додаткові гроші за видачу/заміну прав без реальної довідки.

Хтось із цієї системи зацікавлений в розриванні зачарованого кола? Тому кожен з них буде шкодити процесу переведення цього всього в електронну форму. А якщо їз заставсять, зроблять все, щоб система працювала погано.

Андрій Пелещишин - 20-7-2017 у 19:07

І заплатять за це 9 млн гривень :)

Рост - 21-7-2017 у 08:03

Цитата: Початково розміщене учасником Андрій Пелещишин  
І заплатять за це 9 млн гривень :)

Неправильний термін ти вжив. Освоять. Наші 9 мільонів.